Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

Slasher

Na poprvé pro mě tahle vesměs "unmissable" a novátorská neo-noir klasika s prvky od řecký tragédie až po Vietnam/ Watergate, byla bohužel jen přetaženou čmuchárnou bez větších vzrušení. Teď zvyšuji o hvězdu výš - rozhodně jsem se nenudil, Nicholson je senzační, stejně jako kamera/ vizuál a prostředí, velmi blízký je mi i reálný dějinný kontext, zápletka opřená o slavné kalifornské "water wars". Závěrečný part mi ale stále ještě hapruje, potřebuji jednu dvě další projekce abych naplno docenil :) #Noirvember ()

RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Soukromé očko Nicholson strká nos, kam nemá, do Čínské čtvrti. ()

Boss321

Roman Polanski natočil film, který se stal kultovním v detektivním žánru. Role detektiva Jacku Nicholsonovi padla jak ulitá a společně s krásnou Faye Dunaway vytvořili super duo. Za povšimnutí určitě stojí role pro legendárního Johna Hustona. Jeden z nejlepších filmů 70. let, který z jedenácti nominací na Oscara obdržel pouze jeden za scénář..... ()

pan Hnědý

U ČÍNSKÉ ČTVRTI jsem si vzpomněl na Hitchcockovo VERTIGO, který má etablovaný nádech jako tento film. Specifická atmosféra, precizní režie Romana Polanskiho, propracovaný scénář a výborná hlavní role Jacka Nicholsona, který táhle celý film. Traumatizující konec dokáže s divákem pěkně zamávat. I love the 70's. ()

Jara.Cimrman.jr

"Před čtrnácti dny odešel na věčnost a před týdnem koupil pozemek. To je dost neobvyklý." Pátrání soukromýho detektiva Gittese mě dost bavilo, ale jeho "předvídavost" mě dost štvala. Člověk se zkušenostmi od policie by zkrátka neměl opakovaně skákat na špek a občas by se mohl zúčastnit rvačky, ve který by nedostal naloženo. Ale to jsou jediný výhrady, protože jako noir je to skvělý a taky poučný. Já jsem se například poučil o tom, že není radno strkat nos tam, kde už má někdo nůž a že slaná voda je špatná "plo tlávu". ()

H34D

Jack Nicholson je úžasný herec, v různých rolích opravdu působí jako odlišný člověk, dokáže své charizma přizpůsobit dané postavě a tak není divu, že i zde, jeho detektivní já vyvolává tu správnou detektivní, noir atmosféru. Má styl i šarm, ale přesto je to obyčejný člověk, který když do nečeho strká nos až příliš, má co dělat, aby o něj nepřišel a to doslova. Scénář je také výborný, divák postupně s hlavní postavou odhaluje, ze za zprvu nevinnou špehovačkou se skrývá mnohem větší a komplikovanější tajemství. A závěr? Ten vážně dokáže opařit... I když se jedná o výborný film, jako obvykle u Polanského, necítím tu potřebnou touhu udělit filmu plné hodnocení. Nemohu jednoznačně říct, že to chtělo více akce, méně rozvleklé záběry, či dynamičtější střih (i když?), protože tak jak to je, to působí "správně"... Ale já prostě nevím, Polanski, Polanski, holt my dva nějak nejsme stoprocentně kompatibilní. 8/10 ()

Melies

8 / 10 S trochou nadsázky by sa dalo povedať, že ak zoberiete najlepší diel Columba, natiahnete ho na dve hodiny a vymeníte hlavného hrdinu a prostredie, v ktorom sa dej odohráva, dostanete Čínsku štvrť - viem, že to možno znie ako urážka a podcenenie nesporných kvalít tohto filmu, ale ak sa nad tým dlhšie zamyslíte, pochopíte, že nie som až tak ďaleko od pravdy. Aby sme sa rozumeli, toto Polanskeho dielo rozhodne nie je nejaký radový detektívny nepodarok, to božechráň, je to len sakramensky dobre natočená (to si tri krát podčiarknite) noir vecička s neprekonateľným Nicholsonom v hlavnej úlohe. Avšak nalejme si čistého vína, keby hral Gittisa niekto iný, menej charizmatický a talentovaný, stala by sa Čínska štvrť tým, čím je dnes? Kultom? Pochybujem. No dosť bolo rečí, zájdite do najbližšieho obchodu s DVD-čkami, do miestnej videopožičovne, alebo najlepšie do kina s koženými kreslami a obsluhou hore bez a pozrite si to sami - určite neoľutujete. A hlavne si doneste poriadnu zásobu pitnej vody, pretože tej je v L.A. tridsiatych rokov sakra málo. Ale to je už iný príbeh... ()

charlosina

Jsem holt asi kulturní barbar, ale tímhle mě Polanski příliš neoslovil. Skvělá atmosféra, excelující Nicholson, promyšlená zápletka, kultovní snímek, úžasná hudba, kamera, výprava... já vím, ale... zkrátka mi tam tak nějak všichni přišli "divní". ()

Shit

Hned vedle Pianisty nejlepší film od Polankiho, ale přece jenom se neubránim dojmu, že už jsem několik podobných filmů viděl. Čínská čtvrť má akorát smůlu, že jsem jí viděl až po nich, takže mi na tom nepřišlo nic výjmečnýho, snad jenom výkon Jacka Nicholson je zase vynikající, ale jinak mě ani moc nedostal šokující pointa, i když jsem jí nečekal ()

Morien

(1001) Já jsem si říkala, že to je příliš dobré na to, aby jim to vydrželo až do konce. Z dokonalého horečnatého snu jsem se probudila ve chvíli, kdy si to všichni začali slovně vysvětlovat... a bylo to hořké probuzení. Chápu, že chtěl svůj tragický konec, a proti tomu nic nemám, jenom ten způsob, jakým k němu postavy doklopýtají, je oproti předchozímu plynulému mučeníčku prostě neobratný a neuspokojivý. Alespoň čtyřicet procent mého potlesku patří pouze Jerrymu Goldsmithovi. ()

gudaulin

V polovině 70. let se režisér Polanski rozhodl oživit dávno mrtvý žánr noir, a stal se tak zakladatelem tzv. neo-noir žánru, který si v 70. a 80. letech našel četné následovníky a příznivce. Čínská čtvrť je vlastně vlajkovou lodí své kategorie a člověk musí i po letech obdivovat technickou stránku věci, ať už pečlivou režii, hudbu nebo - a to především - precizní kameru. Přesto s filmem jako takovým mám problém. Zápletka a scénář mě nedokážou strhnout. Jakkoliv se Čínská čtvrť považuje za jeden z nejlepších filmů Polanského, osobně upřednostňuji v jeho tvorbě jiné kousky. Kdo má rád charismatické detektivy, osudové ženy a dramatickou atmosféru, může si tenhle film vychutnat, osobně ale dávám přednost žánrové klasice o 2-3 desítky let starší. Možná mi i trochu vadí pozvolné tempo a stopáž filmu. Celkový dojem: 70 %. ()

Sarkastic

„Cherchez la femme.“ Žádná jiná replika ani nemůže tenhle snímek vystihnout více. Ač to nějakou dobu tak úplně nevypadá (stopáž filmu je poměrně luxusní a tempo také není z nejrychlejších), jedná se o dosti vtahující záležitost. Atmosféra je parádní, napětí (budované především výtečnou hudbou) postupně přibývá. Nechybí spousta zvratů, divák podobně jako hlavní hrdina pořád neví, na čem vlastně je. A když už jsme u postav, především ústřední pár je herecky zvládnut výborně. Dunaway si se svou „ledovou královnou“ poradila s grácií, Nicholson zase jen dokazuje, jak pestrým hereckým arzenálem disponuje. Vůbec mě jeho postava bavila, frky i triky (nadchlo mě zejména pravítko). Ke konci začíná přituhovat a závěrečný Jakeův pohled je vzhledem k naznačené minulosti tak moc výmluvný…a teď už pryč ze zmíněné čtvrti a solidní 4* na cestu. „Dnes za něj byla v Mar Vista Inn sloužena mše.“ - „Zesnul před 14 dny.“ - „Co je na tom zvláštního?“ - „Před 14 dny odešel na věčnost a před týdnem koupil pozemek. To je dost neobvyklý.“ ()

Gilmour93

Kdo strká nos, kam nemá, může o něj přijít. Polanského poslední film točený na území USA, v němž Nicholson na můj vkus a na roli, co hraje, nějak málo pije a ještě míň kouří. Určitě se shodneme na tom, že filmu noir sluší černobílá, nicméně k dokonalosti mi navíc ještě scházela nějaká konverzační jiskra, která by zapálila to spalujícím žárem vyschlé L.A. A ten konec? „Forget it, Jake, it´s Chinatown.“ A nebo taky Sharon Tate.. ()

TheDarKnig

Výborný scénář (ne dokonalý, ani ne nejlepší), chápu co Polanský kritizoval, co tou zápletkou sděloval, ale nijak mě to nebere a netuším, proč by to měl být až takový kult. Dobrý thriller s jistým přesahem pro společnost, no. Ten závěr je ale naprosto nesmyslný, Nicholsonův detektiv něco kutí a člověk čeká nějaký chytrý zvrat, nějaké sbíhání příprav a ono to dopadne hrozně nelogicky až hloupě. A je mi jedno, že tím chtěl Polanský taky něco sdělit, to se dalo vymyslet mnohem lépe. ()

genetique

Na svoju dobu určite podobný trhák, ako v súčasnosti fincherovky, dnes taktiež ešte stále výnimočný thriller so skvelou krimi zápletkou, ale už nie tak úderný. Nedotknuteľná však stále ostáva skvelá réžia, atmosféra a herecké výkony. 85%. ()

Madison

Na to, akým nudným námetom Čínska štvrť disponuje, si rozhodne zaslúžila rezkejšie a cynickejšie spracovanie. Viem si živo predstaviť, aké zázraky by vyčaroval tarantinovský sarkazmus a mávnutím ruky by zastrel mdlú nostalgickú atmosféru dávnych rokov minulého storočia. Ten film nie je zlý. Má skvelých hercov, skvelú záverečnú scénu a talentovaného chlapa na režisérskej stoličke. No jednotlivé scény sú pomerne plytké a akoby bez života, ani jedna vo mne nebola schopná rezonovať a zanechať trvácnejší dojem. ()

StarsFan

Samotářský detektiv s kloboukem hluboko narazeným do čela, záhadná žena pokoušející jeho smysly a dočasně zatemňující jeho úsudek, pochybnosti, nejistota, pomalý dějový spád, tíživá atmosféra; jednoduše jeden z pilířu neo-noir žánru podbarvený jednou z nejzajímavějších rolí Jacka Nicholsona. A také jeden z vrcholových filmů 70. let, který teď mohutně klepe na dveře a žádá o vstup do mé filmové top 10. Od zařazení do této elitní skupinky ho nakonec dělí jen to, že se téměř nepodíváme do čínské čtvrti, na kterou celý název odkazuje a na jejíž atmosféru jsem se tolik těšila. Poctivější pětihvězdičkový film jsem ale i tak v posledním čtvrtroce neviděla. ()

Hellboy

Napodruhé to bude určitě ještě lepší zážitek, jestli někdy nějaké podruhé nastane. V tuhle chvíli pociťuji vlastně mírné zklamání vzhledem k tomu, jak obrovský hype tomuhle film předcházel. Chápu, proč si Syd Field tak oblíbil právě tenhle scénář. Je totiž dokonalej... ale tak nějak ve špatném smyslu. Jako kdyby ho psal robot. Strojově přesně napsanej, ale tak nějak bez emocí. ()

3DD!3

Vždycky je v tom ženská. Na polanského uchopení vynikajícího a promyšleného scénáře je radost pohledět. Spálené a vysušené L.A. je zadušené tíživou až paranoidní atmosférou, zvlášť když voda neteče. Nejsem velkým příznicem Nicholsona, ale tady je opravdu výborný a hlavnímu hrdinovi dodává potřebnou uvěřitelnost. Zdrcující finále je už jen třešnička na dortu. V 70-tých letech muselo jít téměř o filmařskou revoluci.Špatný plo tlávu. ()

Kaka

Základní strukturou příběhu se to dosti podobá L.A. Confidential. Záhadná zabití, spousta okolních postav, zamlžený a naprosto nepředvídatelný děj a pomaloučku se poodkrývající souvislosti, které postupně zapadají do spletitého vzorce motivu vraždy. Polanski brilantně vystihl atmosféru klasického noir filmu. Po většinu snímku si můžeme všimnout stálého šera, které dává snímku zvláštní mysteriózní nádech. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)