Nový thriller ze současnosti od režiséra Sametových vrahů je příběhem policisty protikorupčního útvaru Tomáše Krásy, pro kterého není idea právního státu jen frází. Dvoudílný televizní film, který byl inspirován románem Václava Lásky, vychází z několika konkrétních kriminálních kauz, které nejsou dodnes právně dořešeny a jejichž pozadí je mnoha občanům neznámé. Míra drzosti jejich aktérů je úměrná výši zisku, ve filmu stejně jako ve skutečnosti. Odvážný policista a sebevědomá novinářka mají v rukou silné karty v podobě velmi podezřelé smlouvy a několika fotografií nezvyklé sestavy hráčů golfu kdesi v Jižní Africe. Proti nim ale stojí falešní hráči, rozhodnutí udělat cokoliv pro miliardovou výhru. Sledování a odposlechy jsou jen střípkem v mozaice jejich hráčské strategie. Je to jako v životě, kde není jisté, kdo koho sleduje a proč. Režisér J. Svoboda obsadil do hlavní role svého filmu R. Krajča, který se před časem vzdal filmového herectví a několik let nabídky na role ve filmu nepřijímal. Jeho partnerku v boji s korupcí hraje A. Fixová a v dalších, neméně výrazných a významných rolích se můžeme těšit kupříkladu na O. Vetchého, M. Donutila, T. Töpfera a řadu dalších hereckých osobností. Hlavním kameramanem filmu je V. Smutný. (Česká televize)

sorrow

Za mě celkem spokojenost, bohužel takto to asi (nejen) u nás funguje, což v reálu ukázalo hodně odhalených kauz z posledních 30 let. Nevěrohodné mně přišlo snad jen to, že jediný, kdo nebral byl Krása s novinářkou, jinak brali všichni, včetně přímého nadřízeného i kamaráda ze squashe. Nereálné mně rovněž přišlo, že nějaká slepice, která jede vyzvednout dlaždičky na tuto akci spotřebuje 5 telefonů, ale všichni ostatní se vykecávají do svého telefonu, ačkoli vědí, že mohou být odposloucháváni, protože oni druhým dělají to samé. Kamery na každém dvorku i záchodě… Pokud by jeden policista takto škodil, asi by byl odstraněn už mnohem dříve. ()

jungewolf

Poprvé jsem to viděl na ČT 1 v r. 2020/premiéra/, znova v repríze v lednu 2023 /1.díl: pondělí 2.ledna ve 21.15, 2.díl: úterý 3.ledna ve 21.05/. Jojo, co se divák všechno nedozví ze závěrečných titulků : 1) zvláštní poděkování režiséra J.Svobody (bývalému policej.plukovníkovi) Robertu Šlachtovi - po odchodu od policie založil stranu Přísaha, která na podzim 2021 získala asi 4,5 % ve sněmovních volbách, takže se do české Poslanecké sněmovny nedostala jen těsně : hranice je 5 %). 2) poděkování ved.produkce příslušníkům 15.ženijního pluku naší české armády. Obsazení : zkušení herci a herečky, známí jak z tv-filmů, tak i z celovečerních pro kina : 1)R.Krajčo (hlav.hrdina,policej.podplukovník Tomáš Krása), 2)M.Donutil (JuDr.Zdeněk Morávek-předs.opoziční Liberál.konzervativní strany), 3)A.Jastraban (policej.plukovník Heřman), 4)M.Finger(policej.plukovník Smrček-nadřízený T.Krásy), 5)L.Veselý (policej.plukovník Tauber), 6)P.Motloch (ing.Werner,zástupce ředitele magistrátu), 7)T.Topfer (Macháček,tchán hlav.hrdiny T.Krásy), 8)V.Arichteva,manželka režiséra Bisera Arichteva (Irena,manželka hlav.hrdiny T.Krásy). Mimochodem, vedlejší roli Jolany Brabcové,manažerky Key Capital Ltd.z Lichtenštejnska si "střihla" režisérka+scénáristka Karin Babinská, manželka herce R.Krajča (hlavní hrdina - policejní podpl. Tomáš Krása). Kurýra, který měl na začátku 1.dílu dopravní nehodu, hrál T.Dastlík, známý hlavně z tv-filmů a tv-seriálů jak ČT (Vodník, Živé terče, Sever, Špunti na cestě atd.), tak i komerčních tv-stanic. Roli investigativní novinářky Simony Burešové,milenky T.Krásy hrála Anna Fixová. Loni /2022/ hrála např. v tv-detektivce Dům na samotě. A hackera Samira,zásobujícího informacemi hlav.hrdinu hrál Ivan Franěk. No a majitelku thajského masáž.salónu zase Ha Thanh Špetlíková - mj.hrála v krimi-filmu Miss Hanoi. Další : J.Dulava(advokát Čejka,bývalý vojen.prokurátor), Kajetán Písařovic (policej.generál Loucký), vloni hrál v tv-detektivce Vražedné stíny, taky od J.Svobody. O.Vetchý (Židlický z vojenské rozvědky), K.Frejová(vrchní stát.zástupkyně Bínová), P.Štěpán(finanční poradce Karel Henig), L.Hampl - známý např.ze seriálu Vyprávěj(Radek,part´ák T.Krásy), J.Kolařík, známý herec brněnského Divadla Husa na provázku(ministr vnitra Lubomír Janda). Ve 2.dílu zase P.Stach(policej.plukovník ing.Karel Prchal), R.Nebřenský(důstojník GIBS), Nevím to jistě, ale v 2.dílu se asi v roličce notářky JUDr.Elišky Týblové mihla L.Novotná(před lety hrála v komediálním seriálu ČT Ranč U zelené sedmy) . Výborně obsazený 2-dílný film . Jasně 4,5 - 5 * a 72 % . ()

SZYslak

Ríša Krajčo opustil pletivo a pohodlí dna Orlické přehrady a vrhnul se na dráhu spravedlnosti. Všude jsou kamery a odposlech je dokonce i v odposlechu. Hrozné herecké výkony a výběr herců, k tomu všemu zmatený děj. Zkrátka jednoznačný WTF počin roku. Anna Fixová, která vypadá jako Tereza Hodačová, ukázala kozy, takže dávám alespoň tu jednu symbolickou - masturbační, za snahu. ()

brasek

S tvorbou pána Jiřího Svobodu mám problém... nepáčia sa mi jeho filmy, postrádam v nich skoro všetko čo inde vidím. Na jednej strane vidím tému, ktorá by ma mala absolútne zaujať, lenže filmový príbeh ma nudí a pripadá mi povrchne spracovaný. ()

mouzi

Neprehledne, nelogicke, prehravani nekterych hercu. Uz za prvnich deset minut se nedalo vyznat v postavach, kterych zde bylo az prilis, navic obsazene vzhledove podobnymi herci, aby v tom byl jeste vetsi bordel. Jedna hvezda za aktualni tema. ()

hony23

Oceňuji snahu natočit politický thriller z českého prostředí a po filmařské stránce tomu nelze nic vytknout, žádná televizní inscenace natočená za pár šupů v papundeklových interiérech. Problém jsem měl trochu s výběrem hlavního představitele, Krajčovi více věřím KŘÍDLA Z MÝDLA, než roli drsného policisty. Druhou připomínku mám ke komplikované zápletce a množství postav, u kterých jsem jen s obtížemi rozeznával, kdo přísluší k policii, kdo k GIBSu, kdo k tajné službě a rozvědce. ()

rigby

Trochu slabší scénář, který neudrží pozornost diváka tak, jak by měl, aby vše bylo pochopeno. Téma je ožehavé a aktuální, bohužel není uchopeno za tu správnou stranu. I Krajčo bývá lepší, tady si zrovna nevybíral dobré chvilky. Celkově tedy takové nejasné, nemastné, zanechávající jen slabou pachuť čehosi. 3- ()

spawnxp

Svoboda je politicky klasickej alibistickej (protože v tý "politice" sám byl) salónní bolševik (viz. jeho "radikální" žblebty v Parlamentních listech) ale na jeho filmech to je vidět minimálně. Společně s Václavem Láskou (kterýho ostatně mám za stejnýho podrazáckýho maňáska jako je třeba Kmentu) dali dohromady koukatelnej příklad nikoliv "spiklenecký teorie" ale "spiklenecký praxe". Výrazně to vybočuje z dobový "kritiky v mezích zákona" anebo "kritiky bolševický zvůle za normalizace", kterou lze viděl u Hřebejka, Klusáka & spol. Už to samotný je na 5/5. Ovšem opus má taky svý "mouchy" - typicky "svobodovský" vedení herců má plusy (extrémní civilnost hraničící až s dokumentem) ale i mínusy (psychologická plochost postav, přehrávání - viz Ondřej Vetchý - vlastně jediný trochu uvěřitelný postavy byli jen Miroslav Donutil,Tomáš Töpfer a "sklepní ajťák"). Scénář byl zřejmě drasticky seškrtanej co do dýlky (formát řekněme 4-dílný minisérie by byl asi srozumitelnějnějš). Pak pár zjednodušujících volovin - takovejch kamer kde všude nemaj asi ani v Číně nebo v Londýně atd. Nicméně závěrečná tečka na hajzlu v Ruzyni to "hodně" zreálnila. Takže ano, 5/5. ()

zigy

Svoboda není ještě senilní, musí se mu nechat, že to nakonec ukočíroval tak, že ve druhém díle běhá mráz po zádech, že žijeme ve státě, kde vládne mafie politiků a policajtů. Škoda, že celej první díl jsem tápal...kdo je kdo a proč? ()

Dawe2

Blbost, bída a utrpení. Nezachránil to Donutil, Vetchý, ani Krajčo. Kolem jedné státní zakázky a úplatkářství točit tříhodinový film, to snad opravdu nebylo třeba ... Hodinovka by to spláchla, alespoň by to mělo spád. Nedoporučuji, nezanechalo to ve mě vůbec nic, jen odpor a kdybych to věděl, nikdy bych se na to nedíval. Samá myčka (snad 3x) a všudypřítomné sledování kamerami a vším, trapné a nezáživné. Odpad nedávám jen kvůli hercům, bohužel neměli moc co hrát. Pana Svobodu bych si dal na blacklist, kdyby to šlo :-). ()

Kozlowski8

Dvoudílný snímek o nekonečném a z velké části marném boji s korupcí, sahající do nejvyšších sfér státního aparátu. Obyčejnému člověku je z těchto věcí jednak na blití a jednak smutno. Škoda, že si tvůrci, ve snaze šokovat diváka, neodpustili mnohdy těžko uvěřitelné a nereálné výjevy a jednání osob v příběhu a velmi přepáleně působilo používání kamer a odposlechů - úplně všude - v autech, bytech, v odlehlých částech města, v restauracích, v bordelu, ve sportovní šatně i sprchách, na lodi, v nemocnici... a vše v maximální obrazové a zvukové kvalitě. Moc mne nenadchla ani herecká sestava (nemám na mysli Richarda Krajča - ten byl vcelku OK) a velké množství postav, v nichž jsem se jen z obtížemi orientoval (kdo byl tajemný mocný muž v podání Ondřeje Vetchého nevím ani teď). Celkově to ale mělo spád, napětí, slušnou atmosféru (pokud zapomeneme na trapnou - až parodicky laděnou scénu bodyguardů s čivavami) a zajímavou tematiku. 60%. ()

Emperor1

Jak s oblibou u českých filmů říkám, na naše poměry docela dobrý. Depresivní konspiračka, po jejímž shlédnutí máte chuť emigrovat do Grónska, protože tušíte, že se tyhle věci nespíš opravdu děly a dějí a vy s tím nemáte šanci cokoli udělat a je vlastně skoro jedno, jak vysoko se ve společenském žebříčku nacházíte. Vždycky je někdo nad vámi, nějaký ten "muž ve stínu". Spiklenecké teorie o nadvládě Iluminátů se pak najednou nezdají až tak úplně fantasmagorické. Ač nemám rád Krajča, pořád ho spíš snesu jako herce než zpěváka a tady zrovna nebyl tak marný. ()

kokofek

Téma smutné,ale bohužel pravdivé.Zatím se nenašel na světě systém,který by zajistil ,aby lidé nekradli a nepodváděli.No čím to asi bude?Lidstvo je totiž ještě vývojově mladé a tudíž se v podstatě nikam neposunulo.Ale třeba to příjde!!Nebo taky ne. ()

Franki69

Tohle bude určitě oblíbený film Mirka Grebeníčka, Tomia Okamury  nebo Katky Konečné a všech, kteří jim ve volbách házeli hlasy. Vysoká hra zhmotnila proklamace zamořující veřejný prostor temnými vizemi o marnosti demokratického vývoje a vydatně přispívá hlavnímu proruskému narativu, tvrdícímu že čechům nikdy nebude dobře, když si budou vládnout sami. Který vytrvale a vydatně šířej jak komunististi všech odstínů rudé, tak populisté nebo křiklouni, kteří si z politiky udělali vcelku výhodný byznys. Takhle pro mne zkrátka vypadá antisystémová prokremelská propaganda 21.století. Hraje na struny beznaděje, akcentuje marnost jakéhokoliv snažení se o cokoliv, utvrzuje v přesvědčení, že jedinec nic neznamená a nemá o nic usilovat, protože tu je „systém“, ke kterému se buď přidá, nebo ho sežere. Prostě, ve světě Jiřího Svobody je jakákoliv individuální snaha bez naděje na jakýkoliv pozitivní výsledek. Všechno a všechny přeci ovládá tajemné společenství, nějací „oni“ kteří mají „miliardy“ a hlavně mají úplně všude kamery. A hned nám pan soudruh režisér nabídne vysvětlení. „Oni“ jsou současní politici, kteří jsou v naší zemi momentálně u moci. A právě proto Vysoká hra jako televizní film nefunguje. Děj zmateně přeskakuje mezi jednotlivými aktéry a když je potřeba ho posunout z místa, protože zadrhne (což se děje cca každých 10 minut), spadne vyšetřovateli Krásovi (Richard Krajčo) nějakým vysoce nepravděpodobným způsobem do klína další „důkaz“. Získá mu ho třeba balkánský megahacker, provozující z pražského sklepa svou špionážní činnost s internetovým připojením, které svou datovou kapacitou o světelné roky překračuje možnosti běžných lidí a bylo by v lokalitě zjistitelné do několika sekund. Nebo se objeví v kamerovém systému, který je ve Svobodově vizi naší současnosti všudypřítomný a množstvím objektivů početnější a účinnější než ten v Pekingu. Nebo nechá ve světě, kde se všichni odposlouchávají, hlavní aktéry ty důležité, „usvědčující“ informace jen tak plkat do běžných mobilů…Takhle teda ne, televizní ztvárnění české „reality“, kterou ve svých textech popisují zblblým čtenářům řetězové emaily, Sputnik nebo Aeronet za vaši pozornost nestojí. Dávám 10%. Původně jsem chtěl dát dvojnásobek, ale celé to dílo symbolicky i věcně zabil konec s videem o narozeném potomkovi a ukazovák mi pocukává nad kategorií odpad. A jsem vlastně docela naštvanej, že tenhle dezinfoškvár platila ČT, resp. my v koncesionářských poplatcích a zařazuje ho do vysílání opakovaně a prakticky v primetime. ()

PTuranyi

Výborne natočený politický, povedal by som, že až thriller z prostredia boja proti korupcii. Odhaľovanie skorumpovaného systému má celkom hustú atmosféru. Produkcia zamakala a atmosféra sa v niektorých scénach dokáže vyšplhať až na úroveň severských detektívok. Veľkú zásluhu na tom má zvukové aranžmá. Herci robia svoju prácu dobre a postavy sú celkom uveriteľné. Niektoré postavy však majú svoje slabé chvíle. Pplk. Tomás Krása si aj s vedomím, že mu ide o život kľudne zájde na squash a vybavuje sa s kolegom o veciach, ktoré by si mohol nechať pre seba, Miera špehovania je naozaj neuveriteľná a veľkú snahu skrývať sa uňho nebadať. Spojka Jolana Brabcová sa chová ako tvrdá profesionálka, no stačí trocha pritlačiť a vyplakáva ako čitateľka Modrého koníka. Škoda aj toho tak trochu dokumentárneho strihu a pozvoľného tempa. 70% ()

FuLister

Zatím docela dobrý, na to že Krajča vůbec nemám rád, tak tady s ním problém nemám. Spíš jsem si ze začátku říkal, s kolik ženskejma to tam jako dělá. Ale uvidíme příště jak to dopadne. Edit po 2. dílu: Jako vůbec to nebylo špatný, je jasný, že falešně hrajou úplně všichni a věřit se nedá nikomu a bejt jedinej správnej se prostě nevyplácí a taky se to nakonec nevyplatilo. Tomu docela věřím. Ale ty kamery a odposlechy totálně všude? To jako vážně? A nikdo si toho ani nevšimne, že tam na něj vejraj přes kameru? Tomu nevěřím a proto jen 3. ()

pájap

Dobrý... otázka je jak dalece je to skutečný....p.s. Krajčo není paktovač jen proto,že Kryštof hrál na Agrofert tour....to může říct jen blb...je to muzikant,hraje tomu kdo platí... ()

draxxi

Dobre natoceno, skvele obsazeno. Jen trochu moc zmateny. Vysledek je ale jasnej. Uplne vidim, jak se tam ti panove nahore smeji.... Vysetreno? Zameteno... 2/2/2020 83% ()

JB001

To se moc nepovedlo. Knihu jsem nečetl, ale chápu proč si ji soudruh Svoboda vybral. Nedělám si iluze o politice a ekonomice, ale raději si pustím seriál Narcos o Pablovi Escobarovi... To je jiná káva. ()