Epizody(7)

Jak už prozrazuje název, čeká vás tajuplné vyprávění plné záhadných bytostí, nebezpečných tvorů, zlých démonů, kouzelníků a strašlivých nebezpečí – skutečných i domnělých. Jak vlastně všechno začalo? Pan Kladivo, podivín, žijící v opuštěném domku u železniční trati, je jednoho dne napaden rozběsněnými psy a zle pokousán. Dvě dvanáctileté děti, Honza a Klára, mu nabídnou pomoc a nejnutnější ošetření. Když se druhý den jdou přesvědčit, jak se poraněnému daří, zjistí, že domek je prázdný, s vyvrácenými dveřmi. Uvnitř naleznou podivný deník… Ze zápisků vyplývá, že Kladivo si je jistý, že ho ohrožují zlí duchové. Tvrdí, že navenek vypadají jako lidé, ale jsou to bytosti z jiného světa – vlkodlaci, čarodějnice, vodníci a jiné zlé mocnosti. V deníku jsou uvedena dokonce jména, adresy a profese některých z těchto duchů. Ačkoli celá věc působí jako výplod nemocného mozku, začne se Klára s Honzou o duchy zajímat. Zpočátku vše vypadá jako žert, ale postupně se v okolí obou dětí začnou dít věci nahánějící hrůzu. Krásná lékárnice Durmanová, kterou Kladivo ve svém deníku označuje za čarodějnici provozující černou magii, připraví pro Klářina spolužáka lék, po kterém se jeho stav prudce zhorší, a navíc jejím kouzlům podlehne i pan Veselý, Klářin tatínek. Pan Vodák, kterého děti tajně pozorují, vypadá jako obyčejný rybář, ale Kladivův deník tvrdí, že je to vodník. A co takhle učitel Wolf? Jak se ukáže, neučí jen biologii, ale stará se také o vlky v zoologické zahradě a někdy se chová jako vlkodlak. Laskavá paní Dvanáctá se podivnou náhodou v poledne vyskytuje právě tam, kde se při nákupu rodičům ztratí dítě, a ukáže se, že je poslední, kdo malou holčičku viděl. Věc je natolik podezřelá, že ji vyšetřuje policie a Klára s Honzou musí jako svědci k výslechu, kde ženu obviní z toho, že je polednice. Není divu, že Honzovi rodiče se o svého syna strachují. Podivné události se vrší a Klára s Honzou přestávají věřit, že jsou to pouhé náhody. Jdou po stopě záhad, dostanou se do nejrůznějších napínavých situací, pátrání je zavede i do knihovny ke studiu starobylých spisů, kde jim lexikon magických kouzel mnohé objasní. Chtějí za každou cenu odhalit pravdu. Zatím ještě netuší, jak je jejich počínání nebezpečné. Z počáteční zábavy se brzy stane hra o život. (Česká televize)

IvcaSammet

Na seriál jsem se začala dívat s přesvědčením, že to bude hororový seriál pro dospělé, nebo aspoň teenagery. To, že jsem se hodně spletla mi prozradilo už prvních pět minut seriálu ... Znovu jsem se podívala do profilu a zjistila jsem, že je seriál opravdu označený jako "rodinný". Sice by mě to od sledování neodradilo, ale aspoň bych si ušetřila solidní zklamání ... Příběh se začal rozjíždět opravdu "dětsky". Nakonec jsem se ale přece jen do povahy seriálu vžila a nakonec se musím přiznat, že námět byl opravdu skvělý. Co se týče zpracování je to ale už o hodně horší. Ano, vím, je to strašidelný seriál pro děti, mám to na paměti. Jenže bohužel právě ono zpracování mi přišlo jako od dítěte. Pokud pominu nadpřirozené bytosti a schopnosti, seriál byl plný nereálných situací, které se prostě nedaly přehlédnout. Obzvlášť mě vytáčelo, že hlavní postavy ječely naprosto po každé, kdy to šlo ... Proč? ... Pro diváka to bylo očekávané v každém případě, ale v reálném světě by v jistých situacích neječelo ani to nejvíc ustrašené dítě na světě ... Dětské herecké výkony byly opravdu výborné, jen je bohužel hodně kazila špatná choreografie společně s chabým scénářem ... A snad posledním, tentokrát spíš osobním, nedostatkem byly velmi malé role pro Vorla a Pluskala, jejichž výstupy jsem si opravdu užívala. A to nejen díky mladičkému Kryštofovi, ale taky jejich hláškám. Některé hlášky z tohoto seriálu byly opravdu legendární ... Opravdu škoda toho zpracování, ráda bych hodnotila líp, ale bohužel ... Škoda, že jsem seriál neviděla, když jsem byla dítě ... ()

DHDV

Seriál měl slabé dílý i silné ale těch slabších přebývalo. Po scenáristické stránce to nebylo vůbec špatné a herecké výkony taky ušly. Hlavně Kříz v roli vodníka a celkově byly všechny mytologické postavy zajímavě převedeny do dnešní doby. Tento seriál nevyužil všechen potenciál co měl… škoda! 3+ ()

beckham-

Jako malý jsem se neuvěřitelně těšil na každý další díl a byl strachy bez sebe. Dnes mám stále stejné pocity a seriál mě opět vtáhnul do děje. Jen ani dnes nechápu konec seriálu a zůstává mi nad ním velký otazník. ()

chrispe

Přízraky mezi námi na mě v dětství hodně zapůsobily, neviděla jsem sice všechny díly, ale u těch, které jo, jsem měla slušně nahnáno. Dnes už je to jen nostalgie u které si jako dospělí uvědomíme, jak děsně laciný kabátek to má, jak to nepůsobí uceleně, zato celkem amatérsky a jak hrozně se na začátku tisíciletí oblíkalo. ()

ChickenPate

Vím, že když jsem se na seriál díval když měl v TV premiéru, tak jsem ho zbožňoval. Ze zajímavosti jsem si stáhl nějaké díly a podíval se na ně teď a pro cílovou skupinu je to opravdu dobré. Jen jsem překvapen z toho, že ani jeden z dětských herců dál v hraní nepokračoval. ()

spacylemon

Člověk se musí co pět minut plácat dlaní do čela a tahle míra WTF-momentů dává tušit, že už tehdy scenárista Hubač/Hejna šňupal ňáký divný zboží... Přitom má i dobré nápady - např. ultimátní: kterak se ubránit zlým přízrakům - jedině pořádným cvaknutím tuzemáku! :-) Sice jakprase-televizní, ale pořád správně dobrodružné, s ještě správnějším přátelstvím Honzy a Kláry (a možná i něčím víc... zásadní otázka! - šáhl si Rambousek alespoň přes svetr?) A nejlepší ze všeho je samozřejmě Kříž - Vodák; jen škoda, že ještě nezačal dělat "brekeke" a "Haničko - dušičko", daleko k tomu neměl. Bohužel Křížova poslední role (opět ve spolupráci s I. Hubačem) mi způsobila solidní mindfuck, že už ho od ní nedokážu oddělit. A z hlavy nemůžu vyhnat nepříjemné otázky typu: Kdyby vás Adolf Hitler pozval do svého bazénku, přijali byste pozvání? Měl Hitler největší sbírku dušiček? A neměla by být Ivana Jirešová veřejně ostouzena jako Lída Baarová? ... tolik otázek... ()

Angel30

Atmosféru to má občas slušně hustou a ačkoliv dnes bych nedala více jak 3*, tak patřím mezi ty, které bavilo dříve tento seriál sledovat. Teď bych na to ale koukala se zdviženým obočím ... ()

ostravak30

Jako dítě jsem na seriálů pohlížel velmi zálibně, protože to byl jeden z prvních mysteriózních a fantasy seriálů u nás. Bohužel tahle informace zároveň určila kvalitu. Příběhy o jednotlivých nadpřirozených bytostech jsou ztláskané dohromady jak když pejsek a kočička pekly dort. Od všeho trochu. Tvůrci se navíc zaměřili pouze na čarodějnici, vodníka, ďábla a polednici. Příběhy i chování dětí jsou nevěrohodné, postavy až moc rychle mění charaktery. Kdyby se každá epizoda věnovala svému nadpřirozenému fenoménu, bylo by lépe. A poslední díl jako by chtěl stihnout to, co se nestihlo v předchozích. Vzhledem k charakteru jednotlivých zápletek je až s podivem, jak moc rychle a snadno se řada věcí vyřeší. Dětští herci mě také moc nepřesvědčili. ()

Via

...pravda, některé díly mě dokázali dosti postrašit... chvilkami jsem nevěděla, jestli mám být na straně jen dítek, či i nějakým "strašidlům" dávat za pravdu a věřit jim... viz Vladimír Dlouhý jakožto vlkodlak... bohužel Pavel Kříž to měl prohrané jako vodník... ale Chýlková opět celkem nezklamala... no chudák Jirka Schmitzer - že mu nikdo téměř nevěřil... jestli si chcete projet různé pověry, říkadla a co by na nich mohlo být pravdy, tak je tento seriál pro vás téměř jako stvořený :) ()

cunicekb

Pamatuju si seriál jako děcko, od té doby jsem ho neviděla, 4* má za ten pěknej pocit co ve mě zůstal a pamatuju si, že jsem ho tehdy hrozně žrala :) ()

martins

Jo docela se mi to líbilo, přízraky v lidech, kteří vypadají navenek normálně, skvělé zahrané postavy: Kříž vodník, Vl. Dlouhý učitel vlk, Chýlková jako čarodějnice nebo Květa Fialová jako polednice. Schmitzer vypadající jako bezďák a dvě malé děti, kterým nikdo nevěří a můj oblíbený herec Jirka Kodeš jako policista, při repríze už slabší, přesto pořád dobré. ()

Claire.TJ

No to ne. Jak můžou mít Přízraky, legenda legendovatá, v době psaní týhle recenze jen pětapadesátku? To je hluboký nepochopení kouzla tohodle českotelevizního veledíla. Tohle je tak televizní a cheap, až to má prostě vlastní kouzlo. Něco jako vážně myšlený Byl jsem mladistvým intelektuálem. Přes "prozíravýho blázna" Schmitzera, zmíněnou kouzelnou ! Fialový Polednici, přes boží Chýlkovou-Durmanovou až po fakt děsivýho mistrnýho vlkodlaka Vladimíra Dlouhýho a vítěze Pavla Kříže, kterýmu se v naší domácnosti prostě od roku 2000 neřekne jinak, než "Vodník"; tenhle seriál je boží a krutě nedoceněnej. Ty děti jsou cute, Klára, jako malý Klárce, která si nechala z dětskýho rozmaru ostříhat ježka a matky na pískovištích kvůli tomu mojí babi chválily "roztomilýho vnoučka", mi byla morální podporou. Tohle tady můžou zdrbávat jen miléniálové anebo naopak přestárlý jedinci, který se to snažej vnímat hrozně empiricky a nechápou, že tohle v našich zemích děsilo děcka s tim, že přízraky jsou mezi námi dřív, než jim to v laskavý formě sdělila JKR. P. S. tohle že psal Hubač mladší? No tak za mě první věc, kterou mu chválim. ()

Vault_13

Šlo by to určitě udělat lépe, ale vyložený propadák to nebyl, to rozhodně ne. Vodník Kříž a vlk Dlouhý se zasloužili o čtvrtou hvězdičku. ()