Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Slovensko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (více)
Trailer 1
Česko, 2021, 118 min (Alternativní 112 min)

Patrik Hartl

Předloha:

Patrik Hartl (kniha)

Patrik Hartl

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (více)

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč… (Bontonfilm)

Trailer 1

Morholt

Krize středního věku čytřikrát jinak. Je to vtipné, hořké, smutné i dojímající a ani v jednom z těchto aspektů film nepůsobí lacině. Kolikrát mi až zatrnulo, jak to Hartl trefil. K výborné režii se přidalo i skvostné obsazení a vedle ústřední čtveřice překvapí, kolik známých tváří se tu vlastně jen mihne. Pro mě tohle patří do TOP 10 porevoluční domácí tvorby. 100% ()

NinadeL

Patrik Hartl, podobně jako Radka Třeštíková, píše líbivé bestsellery. Nijak zvlášť o ničem nepřemýšlí, žije svou praxí ze Studia Dva, ví, co se líbí určitému druhu diváků. Vrství na sebe situace, kalkuluje s reakcemi na ně a je spokojený. Svou popularitu dokáže proměnit v obdobně líbivý film, ve kterém i tu poslední kliku ode dveří hrají herci zvučných jmen. Zahrát si v Hartlovi je důležité. Stejně jako v Třeštíkové (nebo v Havlíkovi). Příběh Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla se odehrává v pražských reáliích, které diváci důvěrně znají. Znají také situace "starší syn bydlí se svou matkou", "otec od rodiny to nedává", "manželská nevěra" nebo "bojím se zodpovědnosti". Neznají ale nic jiného a proto například linka s drag vystoupením opisuje starý model - manžel vystupuje s covery Heidi Janků, není on náhodou gay a celý náš život lež? Zápletka vrcholí trapnou scénkou s prodavačkami, které mají problém s prodejem dámských šatů a s nesmyslným rizikovým těhotenstvím. Takto se podobné zápletky v rádoby humorném stylu psaly před lety, dnes už je to poněkud primitivní a poukazuje to maximálně na to, že Hartl už dlouho nevylezl z jeskyně. Celé je to falešné, stejně jako kolektivní předstírání novinářů, kteří se rozhodli schválně nepřipomínat, že předchozí Hartlův film Taková normální rodinka byl totální propadák. Ono by to totiž narušilo příběh autora, který se teď líbí. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ráno jsem onanoval, abych odevzdal vzorek spermatu. Dopoledne jsem pak jako nějakej uslintanej zoufalec civěl na prsa studentkám u boxovacích pytlů. Odpoledne jsem se styděl na urologii, protože při poslední návštěvě jsem uroložku neúspěšně pozval na rande hned potom, co mi strčila prst do zadku." Z toho plyne, že by se maminky dohazovačky neměly ptát dospělejch synků, co dělali celej den, když mají zrovna den pravdomluvnosti. Vůbec ta pravdomluvnost byla skvělá a nahota byla ještě lepší. Opravdu jsem se bavil, když Prvok zpívala, Šampón souložil s přísadou do polívky, Tečka vysvětloval rukojmí stupeň svý nadrženosti a Karel ničil firmu pravdivými výroky do televize. Konec mi úplně nesedl, ale parta týpků, kteří si dokazujou, že na to pořád maj, mě hrozně bavila. ()

marhoul

Martin Pechlát mě baví roky, ale co předvedl tady, je nádhera. Ono, člověk se chvíli fakt řezal z plných plic, ale pak se ta emoce z jeho vystoupení proměnila v cosi hodně silného, co se nedá zapomenout. Když už nic, kvůli jeho celé roli stojí film určitě za vidění. Ostatní pánové taky fajn, bez výtek, bohužel mi snímek v první části moc neseděl. Knihy pana Hartla mě neoslovily, přestože čtu jako drak, tady se nechytám, což ovšem neznamená, že film předem pochovám. Jenomže ono to bylo v úvodu takové téměŕ bakalářské, ukřičené, vyšponované, zbytečně vyhnané kamsi, kdo to rušilo. Děcka stačily být tři, nemusely ale neustále vřeštět všechna zároveň atp. Na divadle by mě taková exprese bavila, na plátně jsem měla postavy, kvůli zbytečným estrádním obratům "daleko", byly povrchní, ploché, jen byly, hlo se to blíž až ve druhé polovině, zrovna zásluhou Martina Pechláta. Tohle jde na vrub dramaturgie. Karikaturní šablona na ženy, které do jedné z filmu vyšly jako debilní, neschopné, utrápené, uondané, zasoplené krávy, neřeším. Pokud Patrika Hartla inspirují jen takové, ok, je fakt, že ono jich je stále dost, čili směle do nás. Co si kdo vybere, to má. Sakumprdum špatné to určitě nebylo, film jsem viděla ráda, zajímalo mě, co z toho vzejde, v budoucnu se podívám znovu, protože něco mi říká, že hodně věcí se stalo moc rychle. Za svlíkací výzvu strhávám, ta mi sedla jen u Hofmanna. Jestli bych film někomu doporučila? Netuším úplně komu. Za to taky srážka. Že si štěknul kde kdo, je mi fuk, jenom Langoš už začíná být hodně otřepaný.. Pechlátovi přeji lva. Byl výborný! A Daniela Kolářová taky jela bomby. Oceňuji, že film působil jinak, nejsem cílovka, je to zřejmě určeno chlapům, pokud se jim líbilo, fajn. ()

RelaxMan

Čekal jsem od toho asi moc a proto jsem byl po shlédnutí trošku zklamán. Ústřední čtveřice je dobrá, obzvlášť Martin Pechlát, který snad překonal i svojí roli z Účastníků. Právě ty jeho scény ala natáčení reklamy a hudební výstupy jsou to nejvtipnější na tomhle filmu. Právě Soundtrack díky těm hudebním výstupům a závěrečnému songu mě baví. Filmu vlastně nejvíc ublížila neoriginalita, protože podobných filmů je docela hodně. Také i to, že nejlepší záběry, už ukázal trailer. I dlouhá stopáž ubrala na hodnocení a vlastně i to, že to není typická komedie, ale tragikomedie. Co říci na závěr: Film to není špatný, stojí určitě za vidění, ale pokud budu mít někdy chuť na podobný žánr, tak si raději pustím italskou klasiku " Moji přátelé ". ()

• Ve scéně, kdy hlavní postavy přeskočí hřbitovní zeď a skočí do listí, jsou vidět matrace pro zmírnění pádu. (A.MacGyver)
  • V jednom rozhovoru režisér filmu Hartl prohlásil, že je přesvědčený, že film je lepší než knížka. (ČSFD)

Související novinky

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+

19.10.2023

Vypadá to, že babí léto je za námi a teplé počasí se s námi letos už definitivně rozloučilo, takže pokud hledáte způsob, jak trávit chladnější podzimní večery, máme pro vás pár tipů na filmy a… (více)