Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Slovensko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (více)
Česko, 2021, 118 min (Alternativní 112 min)

Režie:

Patrik Hartl

Předloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scénář:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (více)

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč… (Bontonfilm)

poleno

Velice fajne. Poslední dobrý český film, jež jsem viděl byl Anděl Páně 2, což už bude dobrých pět let. Právě mezi "Andělem" a "Prvokem" se točily průměrné "komedie" typu Ženy v běhu, Chlap na střídačku, Matky apod. , tudíž tento Hartlův počin působí jako zjevení. Začnu tím, co se mi nelíbilo a to sice to, že nadávky a sex už k našemu humoru zkrátka patří (ať už chceme, nebo ne). Například některé sexuální scény zde byly vmáčknuty na sílu jen kvůli vtipu (né, že by to mou maličkost pohoršovalo, to ne, ale dosti mně rušily jinak příjemné sledování). Obsazení je ale super a volba herců pro hlavní role dopadla velice dobře. Pechlát výborný, Čermák též, Hofmann skvělý jako obvykle, Švehlík mi nevadil. Humor mi většinou seděl (Ty Pechlátovy grimasy :D) a dobře se mísil s dramatem. Konec mi přišel trochu useklý a jaksi na mě nezapůsobil. Věřím, že tento snímek se má možnost za takových 40-45 let stát klasikou, na kterou budu rád vzpomínat. Naprosto se ztotožňuji se zdejším hodnocením, tudíž /4*/75% ()

Slepejsek

Slušná česká komedie. Nebo drama s komediálními prv(o)ky? Jasný důkaz toho, co dokáže dobrý scénář. I tady jsou sice některé věci přestřelené, ale v kontextu a hlavně v podání ústřední herecké čtveřice (minimálně dua Čermák-Pechlát) se nad tím dá přimhouřit oko. Jako chlap a po čtyřicítce k tomu jsem se nejednou viděl jako v zrcadle. Oproti babským odrhovačkám z posledních let je tahle chlapská prostě o level výš... ()

Dusin

Výborná komedie, Patrik Hartl nezklamal a herecké výkony naprosto skvělé. Jelikož se jedná přesně o humor, který mám rád (legrace ze všeho, co život nabízí), musím dát plný počet. Celé kino se smálo po celou dobu.. ()

motyka52

PŠTK je zajímavý úkaz. Pokud existuje film ve stylu "něco pro každého", pak je to právě tohle. Což je zajímavé, protože takové formáty často nedrží pohromadě a mají potenciál spíše každého otrávit, nikoliv potěšit. Tady to ale funguje. Vedle lacinější legrace na první dobrou (které jsou tu mraky, ale neobtěžuje) tu tak můžeme najít i chytřejší humor a výborně vypointované dialogy. Kupodivu do velké míry funguje i dramatická rovina filmu, která u takových komedií bývá spíše osinou v divákově prdeli, ale tady se dá přežít. Postavy nejsou jenom načrtnuté, ale seznámíme se s nimi tolik, že ve většině případů (konkrétně ve třech) chápeme i jejich motivace, přestože se většinou chovají iracionálně, tedy tak, jak by se nikdo z nás v normálním životě nechoval, což ale bývá častý problém většiny filmů, nikoliv jen českých. Jediným problémem pro mě byl Švehlíkův Šampón, někdo jiný ale zase třeba nemusí pochopit Hoffmanova Karla. Ano, i tady víme, co se stane, už dlouho před tím, než se to stane, ale Hartl s tím pracuje docela dobře, takže často je to vtipné, ještě než se to stane, právě proto, že víme, že se to stane (jestli mi jako rozumíte). PŠTK je celkově nadstandard - nutno ale podotknout že v rámci české produkce - je to prostě dobrá zábava na dvě hodiny a neuděláte chybu, když na to do kina vezmete svojí holku/ženu/mámu. Na druhou stranu se to asi těžko vymaní ze škatulky spotřebního zboží vyšší jakosti, kam padají třeba Ženy v běhu nebo Ženy v pokušení. ()

Nessak

Když tu tak čtu zhrzené komentáře boomerů, milleniálů a jiných nedospělých sráčů, kteří tomuto filmu "nerozumí' - já už jsem si jistý, tohle je film pro mě o mně. Báječně jsem se bavil. Herci hráli naprosto přeaně. Role ji seděly. Režisér/spisovatel mě velmi mile překvapil. Nerozmazává patos, nepřehání klišé, táhnena branku. Díky jen víc! V zajímavistech mě překvapila taková zajímavost, že film má ústřední písničku. Tak za mě ano - ale ty Pechlátovy ()

BruceTichac

Kdo zná tvorbu Patrika Hartla, musí mu být jasné, že nebude zklamaný. Zvlášť, když si svoji knížku i sám režíruje a do hlavních rolí obsadí takové borce. Za mě 80%. ()

amazonica

Nadprůměrná česká komedie. První půlka byla podle mě lepší než ta druhá. Speciálně konec mi přišel téměř až špatný. Připadalo mi to, jako by si někdo v jednu chvíli řekl, že už se mu nechce dál pokračovat v ději, a tak to ukončí co nejrychleji, nejstručněji a nejpředvídatelněji, co to jen jde. Každopádně, scénář byl dobře napsaný, vtipný (což se moc u českých filmů nevidí), akorát mě štvalo, jak do vedlejších rolí nacpali známé české herce např. Mádla, Vagnerovou...hádám jen pro publicitu filmu. ()

JB001

Šel jsem na komedii pro chlapy, ale zas tak velká legrace to nebyla. Chvílemi spíš depka, ale "that´s the life". Nicméně jsem z filmu nadšený přestože krizi středního věku už mám dávno za sebou.  V našich luzích a hájích se jedná o nadprůměrný počin, ke kterému se určitě ještě vrátím. Myslím, že víckrát. Po druhém zhlédnutí tentokrát na Netflixu zvyšuji na plný počet ()

dagyšpandr

Z kina jsem odcházel s mírnou depkou. Je smutné sledovat čtveřici kamarádů, kteří se díky klukovským úkolům, snaží dokázat, že nepatří do starého železa. Chápu ty výtky vuči plochosti ženských postav. Ony nejsou ploché, jen netuší, co se "jejim chlapům" honí hlavou. Jejich bezradnost se odráží v jejich pokusech porozumět, případně je navést na "správnou cestu". To neznamená, že jsou to figurky. Chlapi budou vždycky uvnitř malými kluky, co touží se utrhnout z řetězu. Holky touží po stabilitě a klidu. Řeší chod rodiny a krize středního věku se jich netýká. Film bych označil spíš za drama s komediálními prvky. Rozhodně palec nahoru. Režisér se sice snažil ke konci o jakýsi "happy" end, ale hořkost na jazyku zůstala. ()

Accuphose

Je to spíš na tři, ale s ohledem na to, že jde o český film, a ani si nevzpomínám, kdy se mi nějaký český snímek líbil, dávám za 4. Předně oceňuju tři aspekty. Postavy jsou moc dobře a uvěřitelně napsané, je jim dán prostor a u každé se s něčím ztotožníte. To samé platí pro dialogy. Obzvlášť oceňuji nádherný výkon Martina Pechláta. Zadruhé oceňuji fakt, že režisér scénárista a autor jedno jest a mohl si to udělat přesně tak jak chtěl. Zároveň měl odvahu nedržet se českých "pravidel", která z českých filmů dělají něco, co se mi ani nechce hodnotit. Doufám, že toho natočí víc, protože mezi českými režiséry jasně vyčnívá. A zatřetí oceňuji, že ačkoliv jsem primárně nešel na komedii, míst kde se můžete zasmát je poměrně hodně a každý se v kině smál něčemu jinému, přesně podle svého naturelu a to je velký kumšt. Rád si film někdy pustím ještě jednou a moc děkuji kamarádce, že mě na něj vytáhla. Nechybí mu poetika ani drsná relita a všem milovníkům kvalitních filmů doporučuji, aby na něj šli do kina. Pokud bych měl něco vytknout, tak ne všem dialogům šlo rozumět dokonale, ale to mohlo dělat i to kino :-) ()

luke66z

Ale jo, já tomu těch 5 hvězd dám. Z posledních dvou let nejlepší český film. Skvělý výběr herců i do vedlejších rolí, film má spád a je skvěle natočený. Vtipný, zároveň ukazuje realitu života. 90% ()

ssarka

Komedie pro mě znamená, že se alespoň 3x s chutí zasměju...zde jsem zvedla koutky jen u pár vět Hynka Čermáka, jinak totální deprese a patlání se v ničem...herecké výkony výborné a civilní, ale prostě děj je totální nuda...vlastně tam žádný děj nebyl, na konci to bylo všem sledujícím uplně jedno, co se komu stalo nebo spíš nestalo...no prostě knihy pana Hartla se dají dost přirovnat k Vieweghovi - nuda nuda šed nuda...ps: jen pro informaci té hysterie o naháčovi v mateřské školce, která evidentně udělala filmu největší reklamu - svlékl se před ředitelkou v ředitelně, žádné dítě ho nevidělo a poté, co vyběhl na chodbu a ven, tak tam žádné dítě taky nebylo !!! tak už se vykašlete na to, že mával pérem před dětma... ()

hazik

tak jsem vydržela koukat asi deset minut. Obsazení perfektní, ale ty dialogy fuj. V seriálu Most to bylo něco jiného, to byla parta křupanů a vulgarity byly přirozené, většinou i vtipné a k věci,  ale tohle? ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+