Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

Agatha

Slušné zpracování, slušné obsazení atd., ale má to jedno velké ALE. Už nápad nadabovat ústřední postavu je blbost, ale budiž - u nás se to běžně dělá a téměř vždy to stojí za starou belu. A v tomto případě obzvlášť. Slovenští herci umí velice dobře mluvit česky, a i pan Labuda by to určitě zvládl - kdyby ovšem dostal šanci. Když už se ale rozhodli pro to ho nadabovat, tak to měli udělat pořádně a ne takhle školácky. Jediné slovo, které v tomto filmu vypustil Marián Labuda z pusy neznělo "živě", ale jako když dabuje jiný člověk ve zvukotěsném studiu - a tak nějak to asi bylo. Výsledný dojem kazí veškeré další snažení. Alepsoň pro mě. Stálo by za to udělat to znovu a pořádně. ()

Tryskomyš

Opravdu umně zpracovaný životopis plukovníka Moravce, o kterém jsem původně, přiznám se, neměla ani ponětí. Napínavé v každém kousku. ()

Volodimir2

Film je o jednej z najkontroverznejších postáv obdobia Protektorátu Čiech a Moravy. Zaujímavý postupný prerod Emanuela Moravca z bývalého legionára, demokrata a masarykového stúpenca v osobnosť kolaborujúcej s hitlerovským nacistickým režimom (právom býva označovaný, ako český Quisling, pomenovaný po nórskom symbole zrady). Jeho aktivita sa mu vyplatila a bol menovaný ministrom školstva a ľudovej osvety, zakladal českú obdobu Hitlerjugend pod názvom Kuratórium mládeže v Čechách a na Morave. Až do konca vojny organizoval verejné zhromaždenia na ktorých nabádal k poslušnosti a lojalite k Tretej ríši. Vzhľadom k tomu, že bol postrachom pre český ľud uvažovalo londýnske velenie o možnom atentáte na neho. Nakoniec svoj život ukončil sám v deň vyhlásenia Pražského povstania, kde sa bál oprávneného hnevu ľudí. Emanuel Moravec je stelesnením hrdinu z ktorého sa stane zradca a kolaborant. Obdobne skončili aj jeho deti mladší syn člen Hitlerjugend zahynul pri nálete a starší bol v roku 1947 popravený za účasť v SS jednotkách. ()

UncleG

Nebyl by to vůbec špatnej film. ... Kdyby ovšem v titulní úloze hrál někdo, kdo má alespoň minimum hereckého talentu. A kdyby vypadal alespoň vzdáleně jako VOJÁK a ne jako pochodující brambora. Marián bohužel působí příliš slabošsky, uboze, pyknicky, než aby dokázal ztvárnit bezcharakterní svini s ocelovejma koulema, jakou Moravec bezesporu byl. A taky kdyby do toho, prosím, nešmidlala naprosto irelevantní dojemná hudba a kdyby to celé mělo o cisternu míň vizuálního kejče. Kapitolou samou pro sebe jsou pak naprosto otřesný postsynchrony, který posouvaj celej tenhle spektál daleko za hranici nekoukatelnosti. Příběh byl ale přitom fakt dobrej... ()

Pierre

O Emanuelovi Moravcovi jsem před zhlédnutím nic moc nevěděl. A jeho životní příběh odbojáře, který se postupně změnil v kolaboranta mě dost zaujal. Pro film se vyloženě hodil a v první části mě mrzelo, že se nedočkal nějakého lepšího zpracování. Postavy mi připadaly trochu černobílé, situace naivní a trochu tomu chyběly emoce. Postupně mě ale příběh čím dál víc pohlcoval a ve druhé části už jsem si téměř žádných neduhů nevšímal. Pouze vnímal děj a dech beroucí životní pouť hlavní postavy. Ta mě ale začala natolik zajímat, že bych pořád čekal trochu víc. Chtělo to lépe vysvětlit Moravcovo otočení politické orientace o 180° a celkovou psychologii jeho osobnosti, která byla pro vyprávění naprosto zásadní. Také mě zamrzely náhlé časové skoky. Je škoda, že se nenatočilo více částí, tudíž se nezabránilo podobné zkratkovitosti a zmatenosti, kterou si taková látka určitě nezasloužila. Dvoufilm mě totiž nakonec dokázal upoutat, vyvolat ve mě emoce, zaujmout a k vyššímu hodnocení chybělo jen málo. Pozoruhodný projekt, jen to předabování se nějak zvukově nepovedlo.:D ()

topi

Vždycky mě zamrzí a naštve, když jakékoliv silné téma naší historie dostane do rukou špatný režisér a diletant. Proč je ten vizuál tak barevně kýčovitý? Proč jsou herci špatní, někteří příšerní a bez emocí? Proč postsynchrony všude znějí všechny stejně jakoby byl předčítán nějaký dokument? Proč jsou dialogy jak z nějaké telenovely? Proč se ani pořádně nedozvíme, proč Moravec tak zásadním způsobem otočil? Proč je to všechno tak nevkusné? Protože režisérem filmu je ten, který natočil kýčovité braky jako První republika, Četníci z Luhačovic nebo Vyprávěj. Tečka. ()

slunicko2

Promarněná příležitost aneb Moravcův přerod mě nepřesvědčil. 1) Neobyčejně zajímavé téma uchopili scénáristé i režisér zcela nevýrazně. 46letý Marián Labuda ml. (Moravec) nepůsobil přesvědčivě ani jako benešovec a ještě méně jako kolaborant. Další herci se snažili, zejména Ondřej Vetchý (odbojář plk. Hrbek) nebo Jiří Vyorálek (předseda Vlajky Jan Rys-Rozsévač), ale rovněž jim nebylo moc dopřáno si s rolemi více pohrát._____ 2) A tak mi v mysli utkvěl snad jen 31letý Vladimír Polívka (uhlazený nacista Gretzki) a pěkní, i když herecky zde nijací Moravcovi synové 22letý Oskar Hes (Jurij) a 25letý Filip Březina (Igor). ()

L_O_U_S

Ač se film plně věnuje osobnosti Emanuela Moravce, jeho problémům po Mnichovu a proměně z bojechtivého vlastence v protektorátního potentáta, nedokázal jsem zachytit, proč se k nacistům vlastně přidal. Marián Labuda ml. mi nepřipadá jako kdovíjaké herecké terno a je to natočeno hrozně nezajímavě. (1 403.) ()

kajas

Arichtev má velké zkušenosti s výpravnými historickými projekty a jeho nové dílo působí historicky věrně, vyprávění doplňují i skutečné dokumentární záběry. Měla bych ale výtky zejména k hereckému obsazení, a to bohužel včetně představitele ústřední role. Projev Labudy nesmírně kazí nevhodně zvolený český dabér. Pavel Šrom je totiž jeden z našich nejvytíženějších dabingových herců a jeho hlas jste museli stoprocentně zaslechnout v nějakém seriálu nebo filmu (z hlavy mě napadá například velitel tučňáků z "Madagaskaru"). Dabing tedy Labudovi dost ubral na kráse. Nebyla jsem ale spokojena ani s dalšími postavami, které sice ztvárnili kvalitní a zkušení herci, ale typově se ke svým předobrazům nehodili - namátkou například pan Preiss jako prezident Beneš nebo Milan Kňažko v roli Emila Háchy. Film tak na mě působí jako odškrtnutý domácí úkol (natočme něco, co se bude hodit k letošnímu výročí), na který si ale druhý den už nikdo nevzpomene. ()

PP66

Povaha, sibiřské zážitky, zklamání z Beneše, exhibicionismus, zištné důvody - to vše vedlo ke kolaboraci - nejen Moravce. ()

sofiapetra

První díl byl lepší - možná proto, že tam byl plukovník Emanuel Moravec nejen ještě člověk, ale i obdivuhodný a statečný muž. Manželé Konášovi si ve scénáři dali záležet hlavně na vykreslení vztahů, přes které je - jak známo - každý příběh pochopitelnější a stravitelnější. Druhý díl už ale nebyla anatomie, ale masakrózní jízda bez brzd, ale co by se také po úpisu se ďáblovi dalo čekat jiného, že. Ze vzdělávacích důvodů je určitě dobře, že to vzniklo, o Moravcovi toho kromě faktu, že kolaboroval s nacisty, nikdo asi moc nevěděl. ()

Nach

Zjednodušený náhled na osobnost zrádce národa Československého. Nepříliš historicky věrný, když se tím začnete do hloubky zaobírat, navenek ale minimálně dostatečně ano (pro neznalce historie). Marián Labuda ml. navíc exceluje jak fyzicky, tak psychologicky. Trochu rušivý je dabing, ovšem za největší problém považuji přílišnou rozvláčnost a vykreslení Vlajky skoro jako obránců Českého národa. Byť šlo o nejhorší možnou stoku v naší společnosti s vlastní sítí špiclů a informátorů. Za to prostě musím strhnout jednu hvězdu. 65% ()

Cheeter

Osobně jsem spokojený, byť chyb je tam hodně. A kdo je hledá, tak najde. Mrzelo mě to, že na jedné straně se povedlo dobře chytit podoby některých historických postav, na té druhé to bylo úplně vedlo. Preiss ala Beneš super, jen ho měl někdo předabovat, hlas měl úplně jiný. Kňažko jako Hácha? To vybíral snad někdo slepý. A tak by se nechalo pokračovat. Jinak se mi líbilo, jak byla snaha zachytit jenom určité kapitoly z Moravcova života. Škoda jenom, že více nerozpracovali Kuratorium, to by jistě za to stálo. ()

zette

Mne to dejove a fakticky prislo na vysoke urovni. Postava Moravce byla velmi dobre napsana, zvlast ocenuji nestrannost tvurcu. Film me vede k tomu, abych si o nem nasel dalsi informace. Ale verim tomu, ze nekdo ceske posluchace uklidnovat ve jmenu Rise musel. Dobove zabery ve filmu nekritizuji, prece jen jde o televizni film a mezi nimi jsem zadny cesky, at uz historicky ci zivotopisny lepsi nevidel. ()

sator

Strašný... Nebývá často aby herec v hlavní roli byl pře-dabován, tady se tvůrci rozhodli že slováka  Mariána Labuda ml. v roli Moravce nechají mluvit hlasem dabéra Pavla Šroma. ()

Splasher

Po zpracování látky Masaryků a Rašínů bylo jen otázkou času, kdy si autoři posvítí i na naše známé zrádce. Tady se to ale příliš nepovedlo. Špatné postsynchrony a násilně napasované dobové záběry. Zajímavější bude zpracování zrádce Arwéda, které by mělo jít i do kin. ()

HonzaBez

"Chceme-li přežít, musíme se vyrovnat se skutečností a najít si vlastní cestu." Zmapovat osud Emanuela Moravce bylo jistě žádoucí. Nejdůležitější asi bylo ukázat a srozumitelně vysvětlit přerod legionáře a masarykovce v kolaboranta největšího zrna. I po shlédnutí filmu si ovšem kladu otázku, co u Moravce hrálo větší roli. Zda to byla obyčejné obava o vlastní existenci resp. existenci své rodiny (nová žena, malé dítě) nebo zda šlo především o reakci na z jeho pohledu zjevnou nespravedlivost, když byl mnohými ostouzen coby Benešův spojenec, jímž se rozhodně být necítil. V tom prvním díle mi přitom místy přišlo, jako by se autoři snímku snažili alespoň část Moravcovy viny svést právě na prezidenta Beneše. A že měli tendenci Moravce možná až moc polidštit. Na druhou stranu i kdyby Benešova slova o tom, že je třeba přijmout "racionální řešení a přizpůsobit se" či kontext, v jakém měla být vyslovena, nebyly úplně autentické, celý film velmi zdařile ukazuje, v čem vlastně spočívala ona tragika Emanuela Moravce. Nejen, že vyzýval k přizpůsobení celý náš národ, ale sám byl v tomto směru opravdu velmi "důkladný". Tragický osud jeho dětí (zejména pak toho nejmladšího syna Pavlíka) je tak v tomto směru dosti silným mementem. Právě vyobrazení rodinného života Moravce přitom asi patří mezi to nejzajímavější z celého filmu. I když je zřejmé, že do filmu tyto scény dali autoři snímku hlavně proto, aby Moravec nepůsobil jen jako "ubožák bez páteře". Nejsem úplně historik, tak tento nečernobílý pohled na Moravcovu postavu hodnotím v zásadě kladně. K čemu ale určitě výhradu mám, je použití fiktivní postavy německého důstojníka Gretzkiho, který je v některých částech filmu je i poměrně významným hybatelem děje. Dialogy Gretzkeho s Moravcem mi většinou přišly tak trochu zbytečné a někdy i dosti jalové. Všechny ty "oslí můstky" ve scénáři si mohli podle mě jeho autoři odpustit. ()