Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (CinemArt)

dr.francin

Druhá projekce po pěti měsících a pro mě zatím film roku. Jen teda doporučuji těch 5 měsíců mezi projekcemi poslouchat soundtrack nonstop. ()

boss123

Damien Chazelle je podľa mňa jedným najtalentovanejších tvorcov súčasného Hollywoodu. Svojimi dielami ma už neraz dokázal veľmi potešiť. Jeho nový film Babylon sa snaží zobraziť históriu filmovej tvorby v Hollywoode. Začína vlastne érou nemého filmu a postupne sa rokmi dostávame v tejto snímke do ďalších období. Aj v tomto filme je veľmi viditeľných režisérov rukopis. Vizuál je fantastický. Chazelle sa hlavne v úvode doslova hrá s obrazom a nebojí sa od prvých minút  šokovať divákov veľkou odviazanosťou. Film akoby bol rozdelený na dve polovice. Tá prvá je bláznivá dá sa povedať, že až chaotická. Zároveň, ale dokáže ponúkať niekoľko skvelých scén a v konečnom hodnotení myslím, že sa mi páčila viac ako druhá polovica, ktorá pojednáva o následkoch a zmenách a o tom, ako to všetko na ústredné postavy dopadá. V technických aspektoch je film kvalitný a tam nemám akékoľvek výhrady. V iných kategóriách, ale bohužiaľ mám. Najväčším nedostatkom pre mňa je určite to, že Babylon je silný viac v jednotlivostiach ako v celku. Ako celok nedrží tak pokope, ako by si to tvorcovia priali. Napríklad úsek v príbehu, v ktorom herecky absolútne dominuje Tobey Maguire mi prišiel ako vystrihnutý z iného filmu. A do celku nezapadal. Nie je to, ale len tento jediný úsek. Nájde sa ich viac. Keď už som spomenul hercov tak najviac ma oslovili Brad Pitt a Tobey Maquire. Aj, keď ten nemá veľký priestor. Práve Brad Pitt a jeho príbehová línia je za mňa tá najlepšia v celom deji. A Pitt podáva pomerne sústredený a presvedčivý výkon. Ústredné duo ma bohužiaľ herecky dostatočne neoslovilo. Margot Robbie má zo začiatku pár zaujímavých scén, ale jej postava mi prišla každou minútou viac a viac nezaujímavá. Hlavný príbehový charakter je bohužiaľ nezaujímavý a ani jeho herecký predstaviteľ tomu, teda nepomáha. Ani stopáž samotná veľa plusových bodov nepridáva. V niektorých príbehových momentoch sa dej nepríjemne vlečie. V závere sa dočkáme menšej rekapitulácie. Tá bola síce zaujímavá, ale, ako celkové zakončenie mi neprišla príliš vhodná. Aby som, ale len nekritizoval tak si určite nemyslím, že Babylon je zlým filmom. Má veľa kvalít. Niekoľko silných scén. Krásny vizuál a aj námet a samotná myšlienka je silná a určite dokáže diváka zaujať a udržať ho po väčšinu stopáže v zaujatosti. Napriek tomu sú tu aj negatíva a je škoda, že tvorcovia sa nerozhodli s jednotlivými filmovými zložkami viac pohrať. V celkovej tvorbe Damiena Chazelleho je Babylon v mojich očiach jeho najslabším dielom. Aj napriek tomu je to stále kvalitný nadpriemer. U mňa štyri hviezdy z piatich a percentuálne 75 percent. ()

rashnomon

29.6.2023 Můžeme pozorovat, jak několik postav, které jsou lehce inspirovány ikonami němé éry, mají jejich vzestup a zlatý věk a pak i následný trpící pád. Film nejvíce poukazuje na nástup zvuku v Hollywoodu, což znamená, že naším prvním aktem, expozicí, bude před. Přesněji rok před nástupem zvuku. Oslavující slávu a jejich zlatou éru, která je zapříčiněná němým filmem, netušící, že za rok, 1927, k nim v Americe nastoupí film zvukový, kvůli kterému bude mít většina herců nehorázný úpad. Je důležité znát alespoň jakousi kostru filmových počátků (tady v tomto případě němé éry/zvukové éry a jejich přechodu v Hollywoodu), aby si jedinec mohl odvodit dané situace, předurčit, co se stane, či nejhlavněji, pochopit je. Celý začátek, hlavně před zvukovým filmem, měl bohatou mizanscénu, co se týče již zmiňované oslavy.A když říkám bohatou, tak myslím naprosto bohaté a „on-point” kulisy, obrovský kompars apod. Vlastně ona ta mizanscéna byla celkově „on-point” po celý film. Byla naprosto detailní, přesná, spektakulární a výrazná. Každá kulisa obsahovala vše, co bylo potřeba a co by upoutalo diváka, každý kostým byl osobitý a extravagantní, architektura byla přesná době a dokonce i modely aut apod. Povedlo se tu nehorázně vystihnout přelom 20. a 30. let ve filmovém Hollywoodu, plném večírků, drog, bolesti a jazzu. Co se týče vystihnutí, nesměly chybět obrovské večírky, plné erotických dění, výrazných kostýmů a jazzové hudby, což v Hollywoodu chybět nemohlo. Ale jelikož Hollywood byl proslulý jako „špinavé město”, kromě výrazných erotických motivů nemohly chybět ani drogy, hodně drog, alkohol a ten fakt, že se herečky nechovají přívětivě danému studiu. Hezky to vystihlo, jak zvukový film byl pro většinu herců magie a nejlepší éra, která kdy byla. Nebyla až natolik rozsáhlá toxicita, ale s nástupem zvuku se to vše změnilo. Obrovská studia (npř. MGM) začala doslova toxicitou žít. Zvuk byl úpadem několika herců a i obrovským neštěstím, které potkali. Studia si zakládala na větším perfekcionismu, jelikož snímání mikrofonů nebylo ještě tak rozsáhlé a to i na chování herců a hereček. V tomto případě, když se (kvůli zvukovým filmům) přestalo líbit chování Nellie obecenstvu, Kinoscope zakazoval Nellie se takto chovat, aby měli nadále úspěch. Pro ni to ale byla bolest samozřejmě. Nebo když byla viděna s queer postavou tohoto filmu, Lady Fay, byly v novinách hned prohlášeny za queer vztah, což v tu dobu nebylo akceptované, takže (jelikož tomu tak ani nebylo) muselo studio zasáhnout. Některým ta jejich éra ale definitivně skončila a tak pod pocitem melancholie spáchali sebevraždu. Afroameričaní samozřejmě taky nebyli akceptováni. I když byli čím víc slavní, museli poslechnout každou kapku studia a v tomto případě, co se týče afroameričanů v tomto snímku, někdy bylo lepší méně, než více. Chtěla bych podotknout, že vystavění povah postav bylo naprosto atraktivní a neobyčejné. Každá postava upoutala a dokonce i neočekávaný MacKay. Když se film zhltal do sebe a začal být chvilkou takový pustý a prázdný, objevila se scéna MacKaye a něco naprosto nového, co nás hnedka nakopne. Bylo to něco tak ohromujícího. Celá scéna, v čele s tímto psychopatem, nás vtáhla do filmu, jakoby jsme Bunkrem procházeli my sami. Tento třetí akt nám pak rozfunkčí celý konec, který je síla a smutek. Definitivní konec pak obsahuje „peaky” kinematografie a historii v reálné kostce spolu s barvičkami, což dle mého vyznačuje, že následně přichází barvy. Ještě bych se chtěla vyjádřit k návaznosti různých scén. Kdykoliv se tu objevila melancholická, naprosto nechutně divná, či úplně srdce-zlomující  scéná, pak následovala zábavná jazz scéna, či nějaká komická. Takže toto prolínání dvou odlišných typů scén filmu dodávalo naprostou komičnost. Též se tu vyskytovaly různé scény finálních produktů scén, které vypadaly jako zmodernizované záběry  z 20. let na celuloid. Nesměly chybět ani útržky z novin, které popisovaly bizáry a dění ve filmové Hollywoodské kultuře no a samozřejmě i „archivní záběry” z různých filmů, tedy objevující se hlavně na definitivním konci. Vše toto bylo sestříháno návazně tak, že to působilo jako ten vřelý vzestup a pád. Je to film, který člověk musí pocítit na vlastní kůži a celá atmosféra kabaretního filmového Hollywoodu 20. let se k němu dostane () (méně) (více)

CinemaScope

Myslím, že jsem si ke své první recenzi na ČSFD nemohl vybrat lepší film nežli právě Babylon. Zpočátku mě tento tříhodinový epos o počátcích zvukového filmu v Hollywoodu, který v kinech naprosto finančně pohořel, příliš nelákal, částečně také proto, že nejsem příliš velkým fanouškem Chazelleho předchozích snímků včetně jeho nejoceňovanějšího La La Landu. Nakonec jsem se ale rozhodl dát Babylonu šanci a musím přiznat, že toho vůbec nelituji. V dokonalé úvodní hodině můžeme díky precizní režii, choreografii tanečních scén, dialogům a hudbě sledovat možná jeden z nejdivočejších filmových večírků všech dob, během něhož se nám skvěle představují všechny tři hlavní postavy, z nichž herecky vynikne především Margot Robbie, která si i ve zbytku filmu krade většinu scén pro sebe a předvádí zde zřejmě jeden z nejlepších hereckých výkonů své kariéry (viz scéna se slzami během natáčení). Ve druhé třetině filmu nastává pro postavy se zdánlivě nekonečně hvězdnou kariérou bod zlomu, scénář je nechává trpět a doplácet na naivitu amerického snu. Zejména rozhovor Jacka Conrada s filmovou kritičkou o tom, že filmoví tvůrci jsou pomíjiví, ale jejich odkaz je věčný, je v tomto ohledu zcela brilantní a patří za mě (společně s natáčením první zvukové scény) k jedněm z nejlepších scén z celého filmu. Oproti první polovině filmu má ta druhá poněkud volnější tempo a větší emociálnější rozsah, což mnohým divákům může vzhledem k delší stopáži připadat jako zbytečné natahování, ale já osobně s touto částí filmu problém neměl. Tedy až do celé podzemní sekvence s vyšinutým Tobeym Maguierem, která sice rovněž nepostrádá humor a skvělé nápady (viz polykač potkanů, aligátor), nicméně již opravdu působí poněkud zbytečně. Zakrátko však přichází odměna v podobě dojemného finále, které musí snad každému filmovému fanouškovi (a zejména fanouškům Zpívání v dešti) vykouzlit úsměv na tváři. Jak tedy všechny dojmy z Babylonu uzavřít? Babylon je skvělý filmový zážitek pojednávající o vzniku skvělých filmových zážitků během přechodu němého na zvukový film, který nepostrádá dobrý humor, nadupaný scénář, poutavou jazzovou hudbu, podmanivou kameru a precizní herecké výkony. Netvrdím, že se jedná o jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl, ale rozhodně je to jeden z těch filmů, jimž stojí za to dát šanci. Protože tak nízké tržby a některá přísná kritická hodnocení si Chazzelle za tohle opravdu nezasloužil. ()

vikin

Opulentní, groteskní, depresivní, chaotický, přepálený, hlučný...... ale vážně dobrý, moc moc dobrý. ()

Pignon

Nespoutaná doba němého filmu obživla se zvukem a s parádním xsichtózním vizuálem Brada Pitta. Za ten úvod, který mě vcucnul jako slon vodu do chobotu bych dal pět, za to slzavé dojetíčko na konci bych navrhoval zlaté strihačské nůžky. Ale stejně je to velký šazel!!!! ()

Holly_Molly

Neuvěřitelně zábavnej film! Ač má 3 hodiny (a je cítit že má 3 hodiny), nenudí ani chvilku, od první vteřiny uhání vpřed ve zběsilym tempu jak na kokainu, má strašně krásnej vizuál, je vtipnej a narvanej takovou spoustou herců, že si ani nejde zapamatovat všechny. Opravdu ultimátní přenádherná poctu starýmu Hollywoodu! <3 ()

TadashiCZ

Proč je to tak dlouhé? Ten film by mohl fungovat, kdyby měl poloviční stopáž. Měla to být pocta filmu? Možná. Podařilo se to? Podle mě, protože umět trefit stopáž je schopnost dobrého režiséra. Chazelle se očividně rozmlsal a nenechá si "do toho kecat", takže očekávám, že jeho další film bude mít 210 minut. ()

tata22

Jasná fantasmogorie, která nezná hranic. Silně mi to připomnělo mistra Kusturicu. A já mám jeho i podobné filmy rád. Bylo by asi radno si ten film pustit víckrát ale 3 hodiny dávají dost zabrat. Nicméně je třeba uznat, že je to výborný film, kterých je k vidění málo. Film na hranici ARTu, kde je dovoleno prakticky všechno a veškeré známé filmařské praktiky tady jdou stranou. Není to rozhodně film pro každého a nemohu úplně říci, že jsem ho celý pojal a obsáhl. Ale není to vlastně dobře ? Moc rád přemýšlím o tom co jsem právě viděl. A tady toho je "neúrekom".... Jen tak dál. ()

Pes

Moje psie pocity sú dosť zmiešané. Začnem asi dĺžkou... Tá je tu zbytočne predlhá. V druhej, nezáživnej polovici moja pozornosť skĺzavala k naháňaniu môjho všivavého chovsta. Prvá polovica v štýle Velkého Gatsbyho bola fajn. Možno som len tupec a film som nepochopil. Nie som fanúšik začiatkov 20. storočia ale idiotský humor ma bavil. Povedzme si na rovinu. bez daného obsadenia by ma ten film nebavil. Polonahá Margotka je vždy potešenie pre moje psie oko. Moje homosexuálne bunky uvelebí Pitt a táto dvojica zaručí, že film má 2* aj keby po sebe celý čas hádzali moje psie hovienka. Ak si to rozdelíme na drobné prvá časť 4* druhá časť slabé 2*. Výsledok primerné 3* a film, ktorý si určite znovu nemusím pozrieť. ()

ArgeeMan

Jednoznačná a nefalšovaná oslava audiovizuální tvorby resp. filmu! Pitt vlastně hrál sám sebe. Ukázal, že dokáže zahrát cokoliv a má právem v Hollywoodu své místo. Robbie je prostě pravá divoká blondýna jak to máme rádi. S každou rolí se posouvá dál a dál. Je to naše novodobá Marylin. Maguire leč jen na chvíli byl pomyslnou sladkou tečkou! A co říct na Calvu? ¡ESO FUE INCREÍBLE, PENDEJO! ()

Mikey_Silver

Nechápu to, tohle prostě nechápu. Po úžasném Whiplashovi a perfektním Prvním člověkovi Chazelle opět jede bomby. I přes ty šílené scény a dlouhou stopáž je tohle neskutečná podívaná. Vyobrazení toho jak to vypadalo ve dvacátých letech v Los Angeles a že tehdy se mohla stát hvězdou i ta největší troska. Byly tam sice momenty kdy jsem se nudil nebo byly na mě až moc šílené, ale jinak jsem si to neskutečně užíval. Všichni herci tam jedou absolutní bomby, hlavně Brad Pitt, Margot Robbie a Diego Calva. Trochu mi bylo líto že Tobey Maguire se objevil až ke konci filmu, ale jinak scény kde byl za to stály. Nejvíc mě ale překvapil konec filmu, který jsem opravdu nečekal, normálně klobouk dolů. Tenhle film je prostě neskutečná šílenost, na kterou jen tak nezapomenu. ()

karelondatra

Námět mi přijde i včetně jeho dílčích linií a rejstříku hrdinů dobrý. Dokonce hodně dobrý. Co mě ale úplně míjelo, je forma. Film mě pocitově nechává frigidním, doslova se nudím. Mezi mnou a plátnem je bariéra, vzduchoprázdno, a tak se mnou promítané scény nic nedělají. Rozumím, co chce film vyjádřit, ale takto podávané mě to vůbec neoslovuje, nebaví. Netroufám si soudit, zda je film prostě špatně natočený, anebo jen se mnou nekompatibilní. Mimochodem - podobně jsem se cítil nedávno na „Trojúhelníku smutku“, ale tam mi přišel kromě formy zoufalý i námět. ()

TheAnimalOne

Nejlepší kino zážitek roku. Italský přízvuk Brada Pitta 10/10. Celkový dojem z filmu, lásce ke kinematografii a hudebního doprovodu 11/10. ()

Linn

Já vám nevím. Téma super, zpracování super, ale jsem fakt jediná, kdo na ne-zrovna-málo scén neměl žaludek? Myslím, že méně nechutností by filmu neubralo. Jsem ráda, že jsem Babylon viděla, ale chuť pustit si ho znovu tedy nemám. ()

bujna2004

BRAVO! Geniální oslava kinematografie! Film plný bizarních a absurdních scén, k jejichž dokonalosti napomáhají herecké výkony hlavních představitelů, zejména ďábelské Margot Robbie. Protože je film velmi dlouhý, v jedné části mi přišlo, že krapet ztrácí dech, pak ale přišla vsuvka s Maguirem a hned jsem věděl, že tomu dám plnou palbu. Závěrečná pasáž můj dojem jen umocnila. Chápu, že toto není film pro každého, ale věřím, že spousta lidí si ho zamilovalo, včetně mě! Když jsem viděl finální scénu, která ukazovala kino plné lidí, rozhlédl jsem se kolem kolem sebe v poloprázdném kině a trošku jsem se rozesmutněl, že zlaté časy filmu už jsou za námi, a já děkuji tomuto filmu, že nám je připomíná! ()

melmoth

Film ma divácky pohltil. Babylon je všetkým od oslavy raného Hollywoodu po kritiku bezškrupulóznej priemyselnej mašinérie. Od nespútaných nechutností po nežné objatie, od titulných strán magazínov až po výsmech a ostrakizáciu. Fenomenálna celuloidová jazda, ktorá vo vás zanechá dlhotrvajúci horko-sladký dojem. Slzy aj smiech, nostalgia a melanchólia, extáza aj depresia. Babylon je veľdielo a absolútna povinnosť pre všetkých fanúšikov kinematografie. Viac tu ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů