Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (CinemArt)

necisty

Dlouho jsem neviděl tak šílený .. šíleně dobrý film. Takhle si představuji večírky filmových hvězd. Stopro tam píchají všichni se všema a teď po letech nějaké číče vytahují, že je někdo něco a chcou se soudit. No k filmu... Je tak dobře zahraný, natočený, ozvučený, zhudebněný a hlavně to funguje jako celek, že vám to tak rychle uteče a ani si nevšimnete, že na to zíráte s otevřenou hubou už 3 hodiny. Párty na začátku a natáčení "na divokém západě" nezapomenutelné. ... GA Cinema 4K DA ()

campix

Chazelle i v Babylonu dokazuje, že se jedná o jednoho z nejzajímavějších tvůrců dnešní doby, který má audiovizuální stránku filmu naprosto v malíku. Je strašlivá škoda, že neudržel své ego na uzdě a trošku nám to neprostříhal, protože díky tomu tenhle více než tříhodinový spektákl ztrácí tempo a také se na konci rozpadá. Pokud bychom film rozdělili do třetin, tak mě ta poslední vyloženě zklamala. Jinak by se jednalo o jeden z nejlepších filmů posledních let. Dvě třetiny filmu jsou frenetická jízda starým Hollywoodem jako kdybychom vzali Tarantinův Tenkrát v Hollywoodu a střihli to větší troškou kokainu. Skvělá kompozice, výborná hudba a střih. Kvalitně vybalancovaný mix komedie a dramatu se skvělým hereckým obsazením. Až je mi líto, že to v kinech propadlo a tím pádem Babylon nezaboduje a neshrábne více ocenění. ()

Flynn

Skvely 3hodinovy epos, který ukazuje ve velkem stylu jak opojiva a zaroven jedovata dokaze byt slava. Jak dulezity pro nekoho muze byt obdiv, slava a zivot na vysluni. ()

NiWi

Zbytečně dlouhá, ale extrémně našlapaná oslava Hollywoodu, která ale ukazuje i jeho špinavou a stinnou stránku. Úvod filmu a celá jeho první polovina je střihová a hudební jízda, kterou Chazelle svojí typickou kreativitou povyšuje na umění. Skrz celý snímek se nálady střídají jak na běžícím páse, a není díky tomu problém vydržet i tříhodinovou stopáž, která je ale především ve druhé třetině už dost cítit. Naštěstí dokáže snímek úspěšně z únavy vytrhávat, ať už dramatickými až bizarními scénami (jako ta v bunkru), tak hereckými výkony v čele s fantastickou Margot Robbie. Bohužel zmíněná první hodina nastaví tak extrémní laťku téměř ve všem, že ji film po ty zbylé dvě hodiny jen těžko překonává, a opět diváka dostane až v závěrečné čtvrthodině, včetně famózního zakončení. Podvědomě tak film dává najevo, že zbylé dvě hodiny jsou pomalejší a ne tak zajímavé, ale opak je pravdou. Režisérsky i herecky skvělé scény jako je natáčení prvního zvukového filmu nebo bitka s hadem jen upevňují zážitek. Jestli Spielberg natočil komornější, rodinný a osobní snímek o lásce k filmařině, pak Chazellova oslava filmu a Hollywoodu je okázalá, sprostá a divoká. A o nic méně parádní. ()

FrankSusta

Kdybych byl věřící, toto by se stalo mojí novou Biblí. Ale já nejsem věřící, takže to je pro mě ''jen'' něco strašně cenného (až jsem musel skoro dva měsíce čekat, než se mi myšlenky usadí a já budu schopen psát recenzi), k čemu bych se dokázal modlit bez jakéhokoliv posvěcení či toho, že to má víra vyžaduje. Možná že by padli i nějaké oběti, ale to snad radši ne. I přes svou neuvěřitelnou perverznost v některých scénách se totiž film veze na až neuvěřitelné vlnce lehkosti a balancuje na kontrastu jednotlivých scén s až chirurgickou přesností a vyvažuje je tak, aby Vám ani na chvíli nepřišlo, že sledujete něco jiného. Zkrátka jako s v mém případě s Biblí... kontrast brutalit a jemných myšlenek v podání, díky kterému poznáte, že toto zapadá do tohoto díla a nejspíše si ho zamilujete (až na to, že toto jsem si zamiloval víc, i proto, že jsem spíše ateista (když už, tak nihilista)). Film Babylon je přesně to, co jsem vždy chtěl a je neuvěřitelné, že mi to někdo dokázal dodat. Tříhodinový vizuální a psychický orgasmus, díky kterému jsem byl šťastný jak prase v žitě a sám sebe jsem huboval, že jsem si to nechal uniknout v kině. A jsem fakt debil, že jsem nevyndal aspoň domácí promítačku, protože tohle se musí vidět na co největší stěně (plátně), protože i přesto, že se nejedná o něco, co by v každé scéně ždímalo prostředí a velkolepé prostory do posledního pixelu, zkrátka musíte procítit tu sílu celého filmu, která z toho vystupuje a být tím obklopeni ze všech stran. A když to nebude, tak budete tak maximálně naštvaní stejně jako já, ale zároveň budete pociťovat maximální radost, kterou jsem prožíval na ''pitomoučké (obrovské) televizi'' já. Každopádně, po skončení jsem měl nadšený úsměv od ucha k uchu (tím nechci říct, že by na mě nepůsobili emoce, co chce film poředat) a byl jsem celý šťastný, že takový film vznikl. Protože co vím, takových filmů moc poslední dobou nevzniká. V tom slova smyslu konkrétně, že by byli tříhodinové, precizně udělané, na téma krás a strastí filmařiny a prostředí kolem toho. A navíc, že mi to opravdu sedlo a naprosto si to zamiloval. A přiznám se, že i těch 189 minut je strašně málo a bral bych alespoň o půl hodiny, né-li celou hodinu, delší stopáž. Protože vědět, že to je takhle dobrý, tak na to jdu do kina nehledě na jakkoliv šílenou stopáž (potřebuji režisérkou verzi (pokud to tedy není jako u Tarantina a prostě vše co režisér chce už ve filmu není), nebo minimálně bonusy, prodlouženou verzi, vystřižené scény, prostě cokoliv víc!!!). Teď by se ale asi hodilo vysvětlit, proč to je za mě tak dobré, pokud to někomu nedošlo a o kvalitách tohoto mistrovského díla pochybuje či mi odmítá dát za pravdu. Zaprvé, ten film je tématem třicátkového Hollywoodu pojat naprosto originálně a se vší láskou a je v něm absolutně všechno, co by Vás (v rámci poměrně reálných a lehce neuvěřitelných věcí) napadlo, aniž by se to jakkoliv vyrušovalo či snižovalo svoji hodnotu. Všechno to nádherně zapadá a ani chvilka filmu nepůsobí jako ''zrnko písku v dokonalém soukolí''.  Navíc ten neuvěřitelný kontrast filmu... tím mám na mysli to, že se zde střídají scény perverzní a prostě fakt úchylný, hodně explicitní a prostě scény, kdy se všechno ''řítí do prdele'', promíchané se scénámi plnými krás filmařského řemesla, radosti, a všech těch věcí, co z filmů dělají pro mě to absolutně nejlepší téma na celém světě. A to pro filmového milovníka, jako jsem já, znamená opravdu hodně. Skutečnost, že to je ale jeden z nejdokonalejších filmů všech dob, by ale nebyla pravdivou, nebýt provedení. A tady to prakticky můžu jenom jmenovat. Herci (Diego Calva je něuveřitelné překvapení a fakt mu přeji co nejvíce filmů, Margot Robbie si obstojně obhajuje svoje místo mezi mými nejoblíbenějšími herečkami, Brad Pitt prostě dokonalost - s dalšími by tato již tak dlouhá recenze byla ještě na dýl, ale prostě všichni hrajou neuvěřitelně), kteří hrajou strašně silné postavy plné různých charakterů a motivací a životů, které jim doslova byly vdechnuty, kamera Linuse Sandgrena, která září v káždé vteřině tohoto eposu a je do posledního detailu dokonalá, střih, efekty (slon je v mixu se střihem dokonalý, chvílemi skutečný a chvílemi CGI - ke všemu tak dobré, že to až nejde poznat) velkolepá scénografie a kostýmy (kde jsou ty Oscary?!? stejně jako bych se mohl ptát na snad jakoukoliv jejich kategorii), ale především hudba Justina Hurwitze, která prostě... co říct. Dělá to z toho až ''nebeskou'' záležitost, kterou bych mohl poslouchat jako chvalozpěvy... nedělám si srandu, tak velkolepá je. No ale především cokoliv, co zastal především Damien Chazelle... tím mám na mysli scénář, který se především zabývá skvělým tématem (jak jsem psal), ale též jde absolutně novými směry vyprávění, především pak péčí o postavy a rozřazením na jejich důležitost. Jak lze poznat třeba i z plakátu, film by měl mít něco okolo šesti postav. Chazelle to dokázal dokonale namixovat s jejich úlohami a vystupováním ve filmu, třeba jako délkou jejich výstupu, jejich proměnu, aby předal každý myšlenky ohledně svého charakteru a životů, ale především jejich celkovou důležitost. Jako kdyby to rozdělil na pomyslné kasty. Na vrcholu Diego Calva, Margot Robbie a Brad Pitt, poté Jovan Adepo, Li Jun Li a Jean Smart, dále už pouze takové titulní postavy objevující se sem tam, pro příběh sice (ne)zbytní, jako třeba Lukas Haas či Tobey Maguire (kterej se stejně udělal producentem jen proto, aby se tam dostal a udělal si radost - fakt neuvěřitelnej je). No a pak zbylé postavy. Každopádně už za to zaslouží respekt (btw, vyvrcholení (aby se to nepletlo, spíše ''konec filmu'', protože vyvrcholení jako takové tam někde mezi chcankama, sračkama a blitkama taky někde bude) dost připomíná film Hříšné noci - vlastně i obsahem trochu, jens e to trochu jinak zvrtne). No a samozřejmě režie... Chazell to zvládl skvěle (a jestli někjdo bude namítat, že tam prý ani nejde poznat, že by to bylo od Chazella, tak s ním vřele nesouhlasím - protože Chazelle taky není jen o jazzu (a to říkám i přes skutečnost, že tam ten styl je)). Jako co víc říct. Tohle je velkolepé drama s komediálním prvky, které je jednoduše oduševnělé a krásné... jako reálně, co víc říct? Povinost pro každého filmového nadšence, pro koho jsou filmy už něco víc. Dozvíte se tam zároveň něco víc o filmech jako takových a pokud jste jako já, je to, jako by Vám někdo nasadil sondu do hlavy a vysál všechny Vaše emoce, co se filmů týče a dal je do tohohle filmu. Jinak netuším, jak by někdo dokázal natočit takhle překrásnej film o lásce k filmům, ve kterém se vyskytují všechny moje fylozofické myšlenky okolo filmařiny. Je to krása. P.S. nejlepší scéna (krom prvního filmového natáčení) rozhodně rozhovor o rozdílu mezi filmy a divadlem, který funguje i coby jako nepirovnání s filmem. Je v něm zkrátka vše a chce se mi až brečet, jak krásně to je řečeno... ale takových věcí tam je samozřejmě mnohem víc, tato mi ale speciálně vyšla na mysli. Nejlepší film roku, možná desetiletí či doby dokonce delší ∞/10 () (méně) (více)

sugythesugar

Damien Chazelle je jednoducho macher. Človek, ktorý za veľmi slušný rozpočet vytvoril monumentálnu fresku Zlatého veku Hollywoodu asi pre 20 ľudí na svete a ja mu tlieskam. Ten film rozhodne nie je pre každého. Ale mne sa tak trafil do prsnej aorty, že to budem musieť rozdýchavať  ešte niekoľko dní. Intímne príbehy hŕstky postáv z ktorej každá predstavuje úplne niečo iné. Od začínajúcej herecky, nadaného muzikanta, cez starnúceho herca, ktorého vrchol už prišiel, až po mladíka, ktorý len chce byť súčasťou toho hollywoodskeho kúzla. A ich príbehy sa preplietajú v megalomanskej výpravnej freske továrne na sny. Chazelle ma preniesol do tejto úchvatnej, ale nestabilnej doby a mne len bolo ľúto, že nemôžem roztrhnúť plátno a žiť aspoň chvíľu s týmito postavami. A to je tiež jeden z krásnych aspektov tohto filmu. Nevidel som tam hercov, ktorý dobre stvárňujú postavy zo stránok scenára. Tie postavy žili a dýchali a tých hercov som za nimi nevidel. Je to nádherná pocta nie len tej dobe, ale predovšetkým filmu ako médiu, čo dokazuje posledná štvrťhodinka, kedy to do vás Chazelle nekompromisne hustí. Ak sa vám páčili filmy ako Once Upon a Time in Hollywood, The Artist, Vlk z WallStreet alebo La La Land neváhajde a choďte do kina. Ja na to musím ísť ešte raz. Tento film to kino potrebuje. Krásne to vo mne zreje. Dobre viete, že s takýmto hodnotením prídem málokedy, takže nie je nad čím rozmýšlať! 9-10/10 ()

Cedr

Naprosto zbytečná, nevtipná, nudná autofelace, která tu byla milionkrát. Jen teď je to ještě zbytečnější, méně zábavné a delší než kdy dřív. Oh wow. ()

UhLee

(8/10). Živelná adaptace zlaté éry Hollywoodu, kterou si vzal pod palec talentovaný režisér Damien Chazelle. Tento mladý režisér nám už u ve svých předchozích projektech ukázal, že má nesmírný cit pro hudbu a zvukovou stránku věci. Samotný film se taktéž prezentoval jako něco, co bude pastvou pro lidské ucho. A opravdu tomu tak bylo. Babylon je po hudební a zvukové stránce naprosto dokonalou záležitostí, která do vás po celou dobu její monstrózní stopáže tepe své energické tóny a nenechá vás ani na malou chvíli vydechnout. Asi nějak tak musel probíhat i samotný život hvězd, které se ocitly na vrcholu slávy a většinou s tím neuměly vůbec pracovat. Jejich náhlé nabytí jmění je dočista semlelo zaživa a zůstala z nich pouze prázdná skořápka. Když už jsme u těchto hollywoodských hvězd, tak tady máme takové ústřední trio. Začneme postupně - Diego Calva jako nejméně známá tvář z této svaté trojice podává překvapivě silný výkon, který by mu klidně mohl otevřít vrátka do "pravého" Hollywoodu. Pak tady máme starého pardála Brada Pitta, který si svoji roli užívá. Neuvěřitelná lehkost, kterou předává divákovi všechny emoce a potěší zde i menší pomrknutí v podobě italského přízvuku, který krásně odkazuje na film Quentina Tarantina. Samozřejmě to nejlepší jsem si nechal nakonec. Ozdoba celého snímku je bezesporu Margot Robbie, která podává životní výkon. Její neuvěřitelná žhavost vás vtáhne do celého snímku díky působivému prologu, který vám tak trochu naznačí, co můžete od filmu očekávat. Tato australská kráska si ukradla srdce diváků a nechápu vynechání její nominace na Oscarech. Po shlédnutí tohoto filmu to považuju za fatální chybu akademie.  Posledním hercem, kterého bych chtěl zmínit je Tobey Maguire. Jeho démonická postava s sebou přinesla jednu z nejpůsobivějších scén celého filmu, která se mi vryla hluboko do paměti. Babylon jako takový pak překypuje nápady a servíruje pořádnou porci zapamatovatelných scén. Mezi ty nejvýraznější patří určitě samotný prolog filmu, poté brilantní scéna z natáčení, která divákovi potrápí bránici a ukáže mu, jak obrovský pokrok byl přechod němých filmů na zvukové. A v neposlední řadě určitě musím zmínit absurdní scénu z podsvětí LA, která naprosto změnila tón samotného filmu. Ačkoliv považuju za vrchol kariéry režiséra brilantní Whiplash, kvůli ucelenější stopáži, která není tak náročná. Babylon je očividně poctou samotné kinematografii a dělá to nenásilnou formou, která dokáže oslovit i méně náročného diváka. Znalci filmů pak budou v sedmém nebi díky nádhernému konci, který vzdává holt historii a samotnému vývoji kinematografie. "How do you do it? Just tear up over and over like it’s nothing? - I just think of home." ()

PabloFuentes

Zajímavý příběh z dob, kdy se filmy přesunuly ze své němé éry do éry zvuku a Hollywood se tak musel naučit mluvit. Vlastně to bylo strašně zajímavé téma a nikdy mě nad tím nenapadlo jakkoliv přemýšlet. Vizuálně i herecky úžasně ztvárněno. Co mě ale fascinovalo nejvíc je několikerá změna žánru filmu samotného. Jednou tu máme komedii, jednou drama, horor. Každý si najde to svoje a na některé scény se musím později podívat znovu, abych vůbec dokázal pojmout, co všechno se na plátně odehrálo. Jediným nedostatkem je tedy za mě délka filmu, kterou bych trochu zkrátil, což ale neznamená, že byste měli čas se nudit. ()

BROKEN_

Moje očekávání byla před projekcí obrovská neboť mí kolegové z redakce Plotpoint.sk byly z filmu extrémně nadšení, že většina dávala hodnocení 10/10. A jsem nesmírně rád, že mě Babylon vůbec nezklamal. Tento tří hodinový epos od Damiena Chazella – jednoho z nejtalentovanějších režisérů současnosti – mi udělal velký úsměv na tváři. Babylon je snímek, který si rozhodně neužije každý. Je to ze začátku šílená podívaná plná chlastu, drog, nahoty, sexuality. Chazelle se zde snaží vyobrazit dobu, kdy se točily němé filmy a následně jak se přešlo na filmy se zvukem. Během toho sledujeme herce a štáb jak se snaží natočit hity. A musím vám říct, že by se z toho dala lehce udělat nudná podívaná, ale naštěstí Chazelle je někdo, kdo nejenom ví co dělá, ale jeho filmy vůbec nenudí. Jeho dokonalá práce se zvukem, kamerou tomu dodávají neskutečnou energii. Do toho tady započítejte vynikající herce, které ve svých filmech vede Chazelle parádně, několik geniálních momentů (natáčecí scéna se zvukem, první hodina, poslední scéna, scéna s hadem, a hororová pasáž s Tobey Maguirem) plus vynikající soundtrack Justina Hurwitze (skladby: Welcome, Voodoo Mama, Finale, Manny and Nellie's theme) a je tady dílo, které si stopáž tří hodin dokáže obhájit. Ano moje jediná výtka je, že je to ke konci přeci jen zdlouhavé. Chazelle ke konci zpomalí, postavy začnou mít problémy a celé to pomalu plyne pěkně ke svému konci. Závěrečná scéna je krásnou tečkou za tímto filmem a na konci, kdy si jedna z postav uvědomí, že je součástí něčeho velkého (v tomto případě filmů), tak se musím přiznat, že já chci být taky součástí. Damien Chazelle natočil další mistrovské dílo a já budu tomuto režisérovi držet palce do budoucnosti, protože z tohoto pána cítím Stevena Spielberga a věřím, že má na to se stát takhle velkým režisérem. Je to poklad. Ti z vás co film ještě neviděly, tak na to běžte do kina, tohle musíte vidět na velkým plátně. Já mám sto chutí jít na to znova. 9,5/10 P.S. Pod komentář mého kolegy sugythesugar bych se podepsal. Babylon je pro fanouška filmů pastva pro oči. :-) ()

Honzek

Čekal jsem od toho hodně, ale dostal jsem ještě víc. Tohle ve mě bude ještě dlouho rezonovat a nemyslím si, že to něco dokáže sesadit z moji teprve začínající TOP 10 roku 2023. Bylo to vtipný, dojemný, epický, skvěle zahraný s parádní kamerou a naprosto nařáchnutým soundtrackem. Je to milostný dopis všem fandům kinematografie kteří by měli hltat každou minutu - já si užil každou sekundu. Čekal jsem chvíle nudy protože stopáž je opravdu velká, ale čas ubíhal tak rychle, že jsem po titulkách vůbec nechápal jak 189 minut může takhle hezky a přirozeně uplynout. Chazelle v mých očích ještě nenatočil nic špatného - navíc se s každým snímkem dokáže překonat a to se mi líbí! Tohle se mu opravdu povedlo, úžasná podívaná, tleskám - ve stoje - smekám klobouk a přidávám hodně hlubokou poklonu! Za tohle díky, absolutně mi to zlepšilo den. 11 z 10ti! ()

Qitek

Crazy komedie říznutá lehkým dramatem, krásnými dialogy, v naprosto mistrovském podání Damiena Chazella. Když jsem se neřechtal nahlas, tak jsem se neustále usmíval, když jsem se neusmíval, obdivoval jsem precizní filmařinu, která skládá k nohám výrobě filmu obrovskou lásku. Tohle je jedna velká jízda a kultovka už teď jako blázen. Těším se na repete. Na tohle koukat zhulenej v kině, vykopne mě ten film vychlámanýho ze sedačky zubama na patník. Masterclass. Jednoznačně tomu napalte Oscara za nejlepší film! ()

Lachtaan

Opulentní kus té nejryzejší filmařiny v rukou režiséra, jehož dosavadní filmy ve mně tolik nezarezonovaly jako ve zbytku jiných, u Babylonu jsem měl velká tušení už dopředu, že se mi strefí do vkusu a ani trochu neuhnul. Sice jsem jako stále velký neznalec prvopočátků filmové historie nepochytil všechny reference, za to jsem si ale majestátně užil nejen samotný styl vyprávění, ale i bezchybný vizuál, totálně epesní hudbu a stoprocentní herecké výkony. Takhle přesně mají vypadat malá velká dramata, kvůli nimž se vyplatí brát filmy jako vážný koníček. ()

Johnny.ARN

Som rád, že veľmi prezieravo som odmietol kino. To by som nezvládol. Cha(j)zelle neni môj režisér a dúfam, že ani nikdy nebude. Nebaví ma jeho štýl, robí to strašne "precízne" a to sa doráža v minutáži, v rovnici nadávky=smiech a z nejakého mne neznámeho dôvodu mu to všetci žerú. Našťastie, tu som nemusel riešiť dej ani výkony. Výprava asi nie, kostýmy nie a hudba s najväčšou pravdepodobnosťou áno, lebo šak zberači. 2 z 5 ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů