Zámek a klíč (TV seriál)

Locke & Key

Drama / Fantasy / Horor / Thriller

USA, 2020, 7 h 52 min (Minutáž: 40–57 min)

Asi každý, kdo četl alespoň první díl comicsu, bude zklamaný už krotkým zpracováním vražedného řádění v Mendocino Valley; o proměně nemilosrdného psychopata Lessera v politováníhodného nešťastníka ani nemluvě. Na druhou stranu, všichni sourozenci Zámkovi jsou k sežrání a také Dodge má (hlavně zpočátku) potenciál. Některé scény (a občas i celé epizody) pak ukazují, že to nakonec mohla být opravdu bomba. Bohužel, je to průběžně natolik ředěno politickou korektností a zhruba od sedmého dílu tak ládováno nevěrohodnými momenty, že je člověku výsledného produktu (zmatená kombinace Stranger Things a Harryho Pottera) až líto. Zvlášť když ví, že Hillův comics působí originálním a suverénním dojmem, k němuž má tahle adaptace ve finále dost daleko. Sice je to pořád lepší než třetí řada zmíněných Stranger Things, ale toho promrhaného potenciálu bude věčná škoda.(14.2.2020)

Locke & Key je přesně to, co seriálová scéna potřebovala. Oddechová, krátká série o teenagerech, kteří najdou klíče a kolotoč hrůzy začíná. Mělo to něco od středoškolského života, něco od prvků hororu a rodinného dramatu, ale hlavně to mělo výborné, skvěle napsané, sympatické postavy a solidní tempo. Až na občasné stupidní chování postav (nad kterým by se pozastavil i blbec) seriálu nemám co vytknout, každou epizodu jsme dostávali slušnou porci nových otazníků, přinášejících do děje další vývoj, objevilo se i pár monster, schopnosti klíčů byly zajímavé a vizuál nekompromisní. Samotné finále nebylo až tak dusné a velkolepé, jak by se na sérii takového rázu slušelo, ale závěrečný plot twist byl taková nálož, že tady rád půjdu s hodnocením o hvězdu nahoru i přes drobné malé nedostatky.(17.2.2020)

Další trefa do černého od Netflixu, čekal jsem to víc hororový, ale bavil jsem se, herci výborní, objevování klíčů a zjišťování jejich účinků parádní (obzvlášť otevírání myslí). Tak jen co mohu vytknout jsou o něco slabší závěrečné epizody a krátký finální souboj, ale zase si tvůrci úplným závěrem luxusně připravili půdu pro další sérii či série a za to tleskám. Plný počet nedám jen z intuice, že by další série mohla být ještě lepší. Silné 4*(8.2.2020)

komiks jsem nečetl,nicméně vím že existuje a i bez jeho znalosti si dokážu představit,že mohlo/mělo jít o mnohem drsnější a temnější podívanou.Netflix si nicméně řekl,že půjde přístupnější cestou rodinné podívané a přinesl tak hezky udělanou,poměrně zábavnou,ale ve výsledku docela krotkou sérii,která sice dokáže vystrčit růžku v jednotlivých momentech,ale hned v zápětí je schopná tyto momety zazdít.Osobně jsem neměl díky neznalosti předlohy nijak velká očekávání a zhruba do poloviny jsem se bavil až skoro nad očekávání,ale pak přijde zlom a ve chvíli kdy by měla celá série gradovat to není úplně ono.Ani mi tak nevadilo co se děje,ale jak se to děje,za což mohlo jednoznačně debilní chování skoro všech postav.Po finále se tak dostavilo lehčí zklamání a jakkoliv jsem byl do té doby rozhodnut pro vyšší hodnocení,nakonec ho dát nemůžu.Uvidíme co přinese druhá řada (pokud bude),protože finální cliffhanger slibuje mnohé...70%(18.2.2020)

Překvapivě skvělej seriál podle originálního komiksu "mladýho Kinga" Joe Hilla. Většina TV produkce pohoří na lacinym vizuálu a mizernejch hercích, ale v případě Zámku a klíče je to pravej opak. Dobře obsadit dětský postavy je dvakrát tak důležitý (viz Narnie) a i to se povedlo. O zbytek už se obstaral Hill jako autor předlohy i producent (+ malý cameo). Komiksu se to drží poměrně věrně (aspoň co si pamatuju) a komu se to zdá jen takový vlažný... je to jen první sešit ze šesti a teprve se to rozjíždí. Tak snad to nestopnou a natočej vše, byla by to škoda...(16.2.2020)

• - Autoři komiksové předlohy Joe Hill a Gabriel Rodriguez si v této epizodě zahráli dvojici zdravotníků. Nebylo to přitom poprvé – zdravotníci s jejich tvářemi se objevili už v knize „Zámek a klíč 6: Alfa a omega“. (D.Moore)

• - Komiksová předloha se odehrává ve městečku Lovecraft, pojmenovaném podle spisovatele H.P. Lovecrafta. V seriálové adaptaci chtěl autor komiksu i scénáře Joe Hill uctít dalšího svého oblíbeného hororového tvůrce, a tak se městečko jmenuje Matheson podle Richarda Mathesona. (D.Moore)

• - Na konci epizódy hrá song "you should see me in a crown" od Billie Eilish. (Marceloo)