Zámek a klíč (TV seriál)

Locke & Key

Drama / Fantasy / Horor / Thriller

USA, 2020, 7 h 52 min (Minutáž: 40–57 min)

Seriál se mi velmi líbil a moji oblíbenou komiksovou předlohu jsem poznával od začátku do konce – Zámkovi (tedy až na Rendella) jako by se zhmotnili přímo ze stránek a jsou takoví, jací mají být. Především tedy Bóďa, kterého nemůžete nemilovat, když řádí v chodbách a pokojích Klíčova a nadšeně objevuje jedno tajemství za druhým. Skvělá je i tajemná atmosféra, tak trochu připomínající Stranger Things, za niž Zámek a klíč vděčí i výpravě, režii a super soundtracku (ať už vyjde!), a líbilo se mi postupné odhalování rodinné minulosti. Proč tedy jen čtyři hvězdičky? Kvůli uspěchanosti posledních epizod, které najednou a zbytečně začaly řešit věci, o nichž do té doby takřka nebyla zmínka. A to jen pro "velké finále". Především Korunu stínů nebylo třeba vytahovat se vším všudy a mohla zůstat schována až do druhé řady. Ne snad, že by bitva se stíny nebyla povedená, ale v seriálu jsem do té doby viděl spoustu mnohem působivějších scén a ani se v nich nemuselo bojovat - třeba Bóďovo poletování nebo Ninu se skříní a popelem. Méně je někdy více (a lépe).(22.2.2020)

• Trevor

Seriál Zámok a kľúč bol pre mňa sklamaním, nečítal som knižný predlohu a dej ma bohvieako neupútal, jedná sa skôr o fantasy pre kategóriu detí a mladých dospelých, ktorá však nedosahuje úroveň podstatne lepšie spracovaných iných fantasy príbehov pre túto generáciu. Tento seriál sa u mňa zaradí pravdepodobne medzi tie najslabšie v tomto roku, ale jeden nikdy nevie pretože Netflix dokáže zakaždým prekvapiť...(15.2.2020)

V porovnání s geniálním comicsem (který jsem četl před lety) je to bohužel o dost slabší. V posledním díle to fakt působí hrozně, naštěstí to konec zachrání, i když hlavně kvůli feelingu Stranger things. Potenciál, herci a atmosféra jsou slibné, jenže ty změny mě leto krkem. Scot Kavanaugh černej? Sam Lesser depkař? Ale no tak, snad druhá serie to zlomí. A ten tatík byl pěknej tragéd.(18.2.2020)

Ze začátku to vypadalo docela dobře, ale od cca šestého dílu (bohužel až do konce) se to změnilo v sérii frustrujících momentů. Scénáristé dali postavám spousty veletočů, aby všechny trumfy (resp. klíče) neustále bez větších problémů spadly do náruče záporákovi/záporačce. A závěrečný plot twist celkovou frustraci jen prohloubí. Zajímalo by mě, jestli lidem nevadí, když hlavní postavy nemají nejmenší šanci vyhrát sebemenší bitvu, natož válku. Jako film, nebo jako tak čtyřdílná minisérie by to mohlo být super. Ale na ploše deseti dílů to s divákem trochu moc vyjebává a nikdy vám nepřinese pocit zadostiučinění.(18.2.2020)

Po smrti svojho manžela sa Nina Locke (Darby Stanchfield) presťahuje do Mathesonu, kde stojí rezidencia, ktorá patrila rodine jej zosnulého manžela. The Key House, je opradený temnými historkami a miestni obyvatelia sa tomuto miestu vyhýbajú. Jej syn Bode (Jackson Robert Scott) začne krátko po prisťahovaní v dome nachádzať tajomné klúče. Tie otvárajú rôzne miesta v dome a postupne začínajú odkrývať tajomstvá, ktoré viedli k smrti ich milovaného manžela a otca. - Bol som na tento projekt celkom zvedavý, aj keď som nevedel, o čom to má byť. Horor a fantasy sa tu podarilo skombinovať celkom prijatelne, aj keď miestami vyzerá celý seriál trochu detinsky. Najviac ma bezpochyby zaujalo trio mladých ústredných hercov. Jackson Robert Scott sa postupne stáva zvučným hororovým menom (5 zo 6 projektov jeho krátkej kariéry je hororových), Emilia Jones tu ešte vylepšila svoj výkon z Ghostlandu a aj Connor Jessup, s ktorým som sa tu stretol prvý raz, ma svojím výkonom zaujal. Potešil ma aj hororový klub na počesť otca gore Toma Saviniho a aj malé kameo jeho samotného. Nemôžem zabudnúť na velmi kreatívnu prácu so zápornou postavou, ktorá bola až neočakávane svieža. Tvorcovia tu podobne ako v Chilling Adventures of Sabrina kombinujú old-schoolovo ladené kulisy s moderným príbehom a vychádza im to tak, že sa na to tiež dobre pozerá. Štvrtú hviezdičku dávam za to, že sa dielo od Netflixu po dlhej dobe zaobišlo bez stupídneho SJW bullshitu, a aj keď tu pár scén ladených v tomto štýle bolo, tvorcovia ich do deja zakomponovali precízne a scény pomáhali posúvať dej dopredu. V podstate ma to bavilo viac, než som čakal, pretože dielam od Netflixu sa už radšej vyhýbam, ale toto je výnimkou a určite uvítam aj ďalšiu sériu. EDIT: Bóďa, rodina Zámkových alebo Finta? Mám silný pocit, že ten, kto to prekladal, berie rovnaký matroš ako týpek ktorému jazdí pes na snouborde. + herečka z Incident in a Ghostland a Residue + herec z It, The Prodigy a Fear the Walking Dead(7.2.2020)

• - Na konci epizódy hrá song "you should see me in a crown" od Billie Eilish. (Marceloo)

• - Komiksová předloha se odehrává ve městečku Lovecraft, pojmenovaném podle spisovatele H.P. Lovecrafta. V seriálové adaptaci chtěl autor komiksu i scénáře Joe Hill uctít dalšího svého oblíbeného hororového tvůrce, a tak se městečko jmenuje Matheson podle Richarda Mathesona. (D.Moore)

• - Autoři komiksové předlohy Joe Hill a Gabriel Rodriguez si v této epizodě zahráli dvojici zdravotníků. Nebylo to přitom poprvé – zdravotníci s jejich tvářemi se objevili už v knize „Zámek a klíč 6: Alfa a omega“. (D.Moore)