Zámek a klíč

(seriál)
  • USA Locke & Key
Trailer
USA, (2020–2022), 21 h 31 min (Minutáž: 34–57 min)

Předloha:

Joe Hill (komiks)

Kevin Alves, Thomas Mitchell Barnet, Coby Bird, Asha Ashanti, Laysla De Oliveira, Griffin Gluck, Eric Graise, Connor Jessup, Emilia Jones, Hallea Jones (více)

VOD (1)

Série(3) / Epizody(28)

Otec tří dětí je zavražděn. Sourozenci se tak nastěhují do domu, který je plný klíčů proměňujících realitu. (Netflix)

Trailer

Lachtaan

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zámek a klíč je přesným prototypem rodinných rychlokvašek z dílny služby, která se hned po Disneym této tématice věnuje nejvíc, příliš jí to ale nevychází. Tohle jsme předloni zkusili, aby se seriál rychle přetavil v ten případ, který dokoukáváte jen z čiré setrvačnosti. Každou sérií totiž kvalita klesla prudce dolů. ()

Philipus

Já nevím, čekám vždycky asi moc. Děj byl dobrý, později bylo i vysvětleno, co a jak, což oceňuji. Ale u jiných skvělých seriálů hltám každé slovo, aby mi nic neuniklo. Tady jsem si stihl i uvařit, sjet sociální sítě, číst knížku. Poslední díl byl hrozně předvídavý, Ellie byla jasná vč. závěru. Občas se stalo, že si postavy protiřečily, ale tak to jsou filmové chyby. Předpokládám, ze konec to nebyl a třeba bude druhá série lepší. ()

Toren

6,5/10. Bohužel, komiksová předloha je natolik dobrá, že adaptace šla dopředu do prohraného souboje. Přesto je velká škoda, že se Netflix rozhodl celou látku zaobalit do svého typického teen mystériozního hávu (komiks je mnohem dospělejší a temnější) a mimo fajn lokace a ještě víc fajn seriálový audiovizuál... nepřijít s ničím navíc. Ucházející herce sráží na kolena pitomý scénář, jenž se s komiksem rozchází ve větší míře, než je k užitku a atmosféra jde většinou do kopru při prvním nelogickém zachování postav - což prostě bolí. Štěští, že je zmíněná předloha tak dobrá a drží adaptaci relativně pohromadě. Škoda... tady bylo zaděláno na NEXT BIG THING a nestalo se. ()

Mr.Apache

Asi každý, kdo četl alespoň první díl comicsu, bude zklamaný už krotkým zpracováním vražedného řádění v Mendocino Valley; o proměně nemilosrdného psychopata Lessera v politováníhodného nešťastníka ani nemluvě. Na druhou stranu, všichni sourozenci Zámkovi jsou k sežrání a také Dodge má (hlavně zpočátku) potenciál. Některé scény (a občas i celé epizody) pak ukazují, že to nakonec mohla být opravdu bomba. Bohužel, je to průběžně natolik ředěno politickou korektností a zhruba od sedmého dílu tak ládováno nevěrohodnými momenty, že je člověku výsledného produktu (zmatená kombinace Stranger Things a Harryho Pottera) až líto. Zvlášť když ví, že Hillův comics působí originálním a suverénním dojmem, k němuž má tahle adaptace ve finále dost daleko. Sice je to pořád lepší než třetí řada zmíněných Stranger Things, ale toho promrhaného potenciálu bude věčná škoda. ()

Adasin

PRVNÍ série: Komiks jsem nečetla, povedenost adaptace tak nemůžu hodnotit, ale jako takový mi tenhle seriál přijde celkem fajn, sledování mě i přes nejeden neduh fakt bavilo, bylo příjemné. ----- Rozhodně mě zaujala mytologie kolem klíčů – zatím není jasné, kolik přesně jich je a jestli má jejich používání nějaké hranice, takže možné je opravdu všechno. Trochu se bojím, aby se do toho tvůrci v dalších sériích moc nezamotali, snadno se může stát, že při příliš velkém množství schopností se úplně zapomene na aspoň nějakou logiku a fyzikální zákony se začnou porušovat i v „realitě.“ Nezdá se to, ale stanovená pravidla a jejich dodržování jsou ve fantasy celkem důležitá. S tím, že je možné všechno, souvisí i to, že se většina děje odehrává pořád ve stejných lokacích, většina věcí okolo klíčů pak zásadně za tmy. Je mi jasné, že tohle byl asi jenom začátek, ale nemám moc ráda, když se děj pořád dokola točí jen na jednom místě - zvlášť, když tu máme klíč, díky kterému se dá jít kamkoliv. Chtělo by ho lépe využít, nejenom pro cesty na party, nákupy a pro jídlo. ----- Nejdřív mě štvaly dlouhé pasáže zabývající se osobními životy dvou nejstarších dětí, ale nakonec jsem si je celkem oblíbila, dokonce i jejich spolužáky a kamarády. Ukázalo se, že nejsou tak špatní, jak se na první pohled zdálo. Moje nejoblíbenější postava je však prozatím Bode. Ne ani tak proto, že je ve mně pořád i ta dětská zvídavá duše, ale hlavně proto, že se ze všech postav chová asi nejrozumněji. Matka Nina je taková zvláštní, občas mi připadala trochu mimo, ale je dobře, že to zas není klasicky „je dospělá, tak už to nemůže vidět“, i když na začátku to na to vypadalo. Záporačka mi v jedné své podobě hrozně připomínala Yennefer ze Zaklínače, akorát je na rozdíl od Yennefer o dost míň sympatická. Mrzí mě, že je to zase záporák, který posedne lidského hostitele, takovéhle záporáky moc nemusím. ----- Výlety do něčí hlavy jsou ve sci-fi a fantasy celkem častý jev, ale líbilo se mi, jak to zde dokázali spojit s flashbacky. Opět: škoda, že těch flashbacků takhle nebylo víc, k tomu ještě u těch „normálních“ se často stávalo, že přišly náhle, bez vysvětlení a bylo nutné narychlo domýšlet čí jsou a proč je vidíme zrovna v tu chvíli. ------ S čím nejsem vůbec spokojená, je konec – těžce předvídatelný a jedno klišé za druhým. Bez těch klišé by to asi skončilo rovnou, ale stejně mi to vadí. Navíc se tu pravdu dovídáme náhodným flashbackem dlouhým půl epizody, kvůli čemuž finále série přišlo předčasně úplně zbytečně. 7/10 ()

• Komiksová předloha se odehrává ve městečku Lovecraft, pojmenovaném podle spisovatele H.P. Lovecrafta. V seriálové adaptaci chtěl autor komiksu i scénáře Joe Hill uctít dalšího svého oblíbeného hororového tvůrce, a tak se městečko jmenuje Matheson podle Richarda Mathesona. (D.Moore)
  • Autoři komiksové předlohy Joe Hill a Gabriel Rodriguez si v této epizodě zahráli dvojici zdravotníků. Nebylo to přitom poprvé – zdravotníci s jejich tvářemi se objevili už v knize „Zámek a klíč 6: Alfa a omega“. (D.Moore)