Reklama

Reklama

Zámek a klíč

(TV seriál)
  • USA Locke & Key
Trailer

Série(3) / Epizody(30)

Otec tří dětí je zavražděn. Sourozenci se tak nastěhují do domu, který je plný klíčů proměňujících realitu. (Netflix)

Videa (2)

Trailer

Recenze (130)

novoten 

všechny recenze uživatele

1. série - 50% - Zklamání, které mě bude mrzet ještě dlouho. Zatímco předlohu považuji za snad nejlepší nesuperhrdinskou komiksovou sérii vůbec, adaptace nemá žádný tah na branku, mytologické zatáčky překládá jen ledabyle a systém klíčů nevysvětluje a zobrazuje jej jako jednu velkou náhodu. V předloze se objevil klíč a napětím a potenciálem jsem se mohl rozskočit. V adaptaci začne epizoda, Bóďa najde klíč, nejočekávanějším způsobem někdo ze sourozenců vyzkouší jeho vlastnosti, nepřítel prázdně pohrozí a příště si to můžeme zopakovat. Děti, hlavní průvodci novým světem, kteří se mi kdysi dostali pod kůži snad na první stránce, jsou tady navíc překvapivě často nesympatičtí, nepochopitelně nad věcí i ve chvílích, kdy jim jde doslova o život, jejich představitelé v klíčových momentech toporní a nakonec jim ani nechci fandit. Když vezmu v potaz příjemně nenásilnou středoškolskou atmosféru a velice dobře obsazenou Fintu, nechce se mi směrem ke Klíčovu ukazovat vztyčený "Aloha!" Pak si ale byť jen na chvíli připustím, že jsem na výsledný projekt čekal roky, jen abych dostal skrz na skrz průměrnou vyprávěnku jak vystřiženou ze současné CW, která navíc dobrovolně nechává proudit královský potenciál kamsi do ztracena a je mi bez přehánění hrozně. Zvýšený počet nepochopitelných rozhodnutí v rozhodujících situacích mě pak definitivně nutí nad Zámkovými hořce mávnout rukou. ()

Toren 

všechny recenze uživatele

6,5/10. Bohužel, komiksová předloha je natolik dobrá, že adaptace šla dopředu do prohraného souboje. Přesto je velká škoda, že se Netflix rozhodl celou látku zaobalit do svého typického teen mystériozního hávu (komiks je mnohem dospělejší a temnější) a mimo fajn lokace a ještě víc fajn seriálový audiovizuál... nepřijít s ničím navíc. Ucházející herce sráží na kolena pitomý scénář, jenž se s komiksem rozchází ve větší míře, než je k užitku a atmosféra jde většinou do kopru při prvním nelogickém zachování postav - což prostě bolí. Štěští, že je zmíněná předloha tak dobrá a drží adaptaci relativně pohromadě. Škoda... tady bylo zaděláno na NEXT BIG THING a nestalo se. Více: https://www.youtube.com/watch?v=Ep7IprHW-Zc&t=5s ()

Reklama

Marceloo 

všechny recenze uživatele

Po smrti svojho manžela sa Nina Locke (Darby Stanchfield) presťahuje do Mathesonu, kde stojí rezidencia, ktorá patrila rodine jej zosnulého manžela. The Key House, je opradený temnými historkami a miestni obyvatelia sa tomuto miestu vyhýbajú. Jej syn Bode (Jackson Robert Scott) začne krátko po prisťahovaní v dome nachádzať tajomné klúče. Tie otvárajú rôzne miesta v dome a postupne začínajú odkrývať tajomstvá, ktoré viedli k smrti ich milovaného manžela a otca. - Bol som na tento projekt celkom zvedavý, aj keď som nevedel, o čom to má byť. Horor a fantasy sa tu podarilo skombinovať celkom prijatelne, aj keď miestami vyzerá celý seriál trochu detinsky. Najviac ma bezpochyby zaujalo trio mladých ústredných hercov. Jackson Robert Scott sa postupne stáva zvučným hororovým menom (5 zo 6 projektov jeho krátkej kariéry je hororových), Emilia Jones tu ešte vylepšila svoj výkon z Ghostlandu a aj Connor Jessup, s ktorým som sa tu stretol prvý raz, ma svojím výkonom zaujal. Potešil ma aj hororový klub na počesť otca gore Toma Saviniho a aj malé kameo jeho samotného. Nemôžem zabudnúť na velmi kreatívnu prácu so zápornou postavou, ktorá bola až neočakávane svieža. Tvorcovia tu podobne ako v Chilling Adventures of Sabrina kombinujú old-schoolovo ladené kulisy s moderným príbehom a vychádza im to tak, že sa na to tiež dobre pozerá. Štvrtú hviezdičku dávam za to, že sa dielo od Netflixu po dlhej dobe zaobišlo bez stupídneho SJW bullshitu, a aj keď tu pár scén ladených v tomto štýle bolo, tvorcovia ich do deja zakomponovali precízne a scény pomáhali posúvať dej dopredu. V podstate ma to bavilo viac, než som čakal, pretože dielam od Netflixu sa už radšej vyhýbam, ale toto je výnimkou a určite uvítam aj ďalšiu sériu. EDIT: Bóďa, rodina Zámkových alebo Finta? Mám silný pocit, že ten, kto to prekladal, berie rovnaký matroš ako týpek ktorému jazdí pes na snouborde. + herečka z Incident in a Ghostland a Residue + herec z It, The Prodigy a Fear the Walking Dead ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Je možný, že neznalost komiksové předlohy, je pro mě v tomto případě kámen úrazu. Od začátku jsem ale docela pochopil, oč v tomto seriálu půjde, ač to není na první pohled úplně jednoduchá myšlenka. Jen jsem se ale nedokázal nějak zakoukat. Jak tu mnozí zmínili, je to taková nesourodá kombinace dětského rodinného příběhu s něčím, co do té rodinné pohody úplně nejde. Chvílemi dost dětské, chvílemi rádoby teen, pak jako šokující nějakým momentem, ale ve výsledku jsem to po šesti dílech vypnul, protože jsem na tom neviděl zbla zábavného. ()

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele

Asi každý, kdo četl alespoň první díl comicsu, bude zklamaný už krotkým zpracováním vražedného řádění v Mendocino Valley; o proměně nemilosrdného psychopata Lessera v politováníhodného nešťastníka ani nemluvě. Na druhou stranu, všichni sourozenci Zámkovi jsou k sežrání a také Dodge má (hlavně zpočátku) potenciál. Některé scény (a občas i celé epizody) pak ukazují, že to nakonec mohla být opravdu bomba. Bohužel, je to průběžně natolik ředěno politickou korektností a zhruba od sedmého dílu tak ládováno nevěrohodnými momenty, že je člověku výsledného produktu (zmatená kombinace Stranger Things a Harryho Pottera) až líto. Zvlášť když ví, že Hillův comics působí originálním a suverénním dojmem, k němuž má tahle adaptace ve finále dost daleko. Sice je to pořád lepší než třetí řada zmíněných Stranger Things, ale toho promrhaného potenciálu bude věčná škoda. ()

Galerie (196)

Zajímavosti (4)

  • Autoři komiksové předlohy Joe Hill a Gabriel Rodriguez si v této epizodě zahráli dvojici zdravotníků. Nebylo to přitom poprvé – zdravotníci s jejich tvářemi se objevili už v knize „Zámek a klíč 6: Alfa a omega“. (D.Moore)
  • Komiksová předloha se odehrává ve městečku Lovecraft, pojmenovaném podle spisovatele H.P. Lovecrafta. V seriálové adaptaci chtěl autor komiksu i scénáře Joe Hill uctít dalšího svého oblíbeného hororového tvůrce, a tak se městečko jmenuje Matheson podle Richarda Mathesona. (D.Moore)

Reklama

Reklama