Série(2) / Epizody(20)

Otec tří dětí je zavražděn. Sourozenci se tak nastěhují do domu, který je plný klíčů proměňujících realitu. (Netflix)

Malarkey

Je možný, že neznalost komiksové předlohy, je pro mě v tomto případě kámen úrazu. Od začátku jsem ale docela pochopil, oč v tomto seriálu půjde, ač to není na první pohled úplně jednoduchá myšlenka. Jen jsem se ale nedokázal nějak zakoukat. Jak tu mnozí zmínili, je to taková nesourodá kombinace dětského rodinného příběhu s něčím, co do té rodinné pohody úplně nejde. Chvílemi dost dětské, chvílemi rádoby teen, pak jako šokující nějakým momentem, ale ve výsledku jsem to po šesti dílech vypnul, protože jsem na tom neviděl zbla zábavného. ()

Toren

6,5/10. Bohužel, komiksová předloha je natolik dobrá, že adaptace šla dopředu do prohraného souboje. Přesto je velká škoda, že se Netflix rozhodl celou látku zaobalit do svého typického teen mystériozního hávu (komiks je mnohem dospělejší a temnější) a mimo fajn lokace a ještě víc fajn seriálový audiovizuál... nepřijít s ničím navíc. Ucházející herce sráží na kolena pitomý scénář, jenž se s komiksem rozchází ve větší míře, než je k užitku a atmosféra jde většinou do kopru při prvním nelogickém zachování postav - což prostě bolí. Štěští, že je zmíněná předloha tak dobrá a drží adaptaci relativně pohromadě. Škoda... tady bylo zaděláno na NEXT BIG THING a nestalo se. Více: https://www.youtube.com/watch?v=Ep7IprHW-Zc&t=5s ()

novoten

1. série - 50% - Zklamání, které mě bude mrzet ještě dlouho. Zatímco předlohu považuji za snad nejlepší nesuperhrdinskou komiksovou sérii vůbec, adaptace nemá žádný tah na branku, mytologické zatáčky překládá jen ledabyle a systém klíčů nevysvětluje a zobrazuje jej jako jednu velkou náhodu. V předloze se objevil klíč a napětím a potenciálem jsem se mohl rozskočit. V adaptaci začne epizoda, Bóďa najde klíč, nejočekávanějším způsobem někdo ze sourozenců vyzkouší jeho vlastnosti, nepřítel prázdně pohrozí a příště si to můžeme zopakovat. Děti, hlavní průvodci novým světem, kteří se mi kdysi dostali pod kůži snad na první stránce, jsou tady navíc překvapivě často nesympatičtí, nepochopitelně nad věcí i ve chvílích, kdy jim jde doslova o život, jejich představitelé v klíčových momentech toporní a nakonec jim ani nechci fandit. Když vezmu v potaz příjemně nenásilnou středoškolskou atmosféru a velice dobře obsazenou Fintu, nechce se mi směrem ke Klíčovu ukazovat vztyčený "Aloha!" Pak si ale byť jen na chvíli připustím, že jsem na výsledný projekt čekal roky, jen abych dostal skrz na skrz průměrnou vyprávěnku jak vystřiženou ze současné CW, která navíc dobrovolně nechává proudit královský potenciál kamsi do ztracena a je mi bez přehánění hrozně. Zvýšený počet nepochopitelných rozhodnutí v rozhodujících situacích mě pak definitivně nutí nad Zámkovými hořce mávnout rukou. ()

Mr.Apache

Asi každý, kdo četl alespoň první díl comicsu, bude zklamaný už krotkým zpracováním vražedného řádění v Mendocino Valley; o proměně nemilosrdného psychopata Lessera v politováníhodného nešťastníka ani nemluvě. Na druhou stranu, všichni sourozenci Zámkovi jsou k sežrání a také Dodge má (hlavně zpočátku) potenciál. Některé scény (a občas i celé epizody) pak ukazují, že to nakonec mohla být opravdu bomba. Bohužel, je to průběžně natolik ředěno politickou korektností a zhruba od sedmého dílu tak ládováno nevěrohodnými momenty, že je člověku výsledného produktu (zmatená kombinace Stranger Things a Harryho Pottera) až líto. Zvlášť když ví, že Hillův comics působí originálním a suverénním dojmem, k němuž má tahle adaptace ve finále dost daleko. Sice je to pořád lepší než třetí řada zmíněných Stranger Things, ale toho promrhaného potenciálu bude věčná škoda. ()

Marceloo

Po smrti svojho manžela sa Nina Locke (Darby Stanchfield) presťahuje do Mathesonu, kde stojí rezidencia, ktorá patrila rodine jej zosnulého manžela. The Key House, je opradený temnými historkami a miestni obyvatelia sa tomuto miestu vyhýbajú. Jej syn Bode (Jackson Robert Scott) začne krátko po prisťahovaní v dome nachádzať tajomné klúče. Tie otvárajú rôzne miesta v dome a postupne začínajú odkrývať tajomstvá, ktoré viedli k smrti ich milovaného manžela a otca. - Bol som na tento projekt celkom zvedavý, aj keď som nevedel, o čom to má byť. Horor a fantasy sa tu podarilo skombinovať celkom prijatelne, aj keď miestami vyzerá celý seriál trochu detinsky. Najviac ma bezpochyby zaujalo trio mladých ústredných hercov. Jackson Robert Scott sa postupne stáva zvučným hororovým menom (5 zo 6 projektov jeho krátkej kariéry je hororových), Emilia Jones tu ešte vylepšila svoj výkon z Ghostlandu a aj Connor Jessup, s ktorým som sa tu stretol prvý raz, ma svojím výkonom zaujal. Potešil ma aj hororový klub na počesť otca gore Toma Saviniho a aj malé kameo jeho samotného. Nemôžem zabudnúť na velmi kreatívnu prácu so zápornou postavou, ktorá bola až neočakávane svieža. Tvorcovia tu podobne ako v Chilling Adventures of Sabrina kombinujú old-schoolovo ladené kulisy s moderným príbehom a vychádza im to tak, že sa na to tiež dobre pozerá. Štvrtú hviezdičku dávam za to, že sa dielo od Netflixu po dlhej dobe zaobišlo bez stupídneho SJW bullshitu, a aj keď tu pár scén ladených v tomto štýle bolo, tvorcovia ich do deja zakomponovali precízne a scény pomáhali posúvať dej dopredu. V podstate ma to bavilo viac, než som čakal, pretože dielam od Netflixu sa už radšej vyhýbam, ale toto je výnimkou a určite uvítam aj ďalšiu sériu. EDIT: Bóďa, rodina Zámkových alebo Finta? Mám silný pocit, že ten, kto to prekladal, berie rovnaký matroš ako týpek ktorému jazdí pes na snouborde. + herečka z Incident in a Ghostland a Residue + herec z It, The Prodigy a Fear the Walking Dead ()

D.Moore

Seriál se mi velmi líbil a moji oblíbenou komiksovou předlohu jsem poznával od začátku do konce – Zámkovi (tedy až na Rendella) jako by se zhmotnili přímo ze stránek a jsou takoví, jací mají být. Především tedy Bóďa, kterého nemůžete nemilovat, když řádí v chodbách a pokojích Klíčova a nadšeně objevuje jedno tajemství za druhým. Skvělá je i tajemná atmosféra, tak trochu připomínající Stranger Things, za niž Zámek a klíč vděčí i výpravě, režii a super soundtracku (ať už vyjde!), a líbilo se mi postupné odhalování rodinné minulosti. Proč tedy jen čtyři hvězdičky? Kvůli uspěchanosti posledních epizod, které najednou a zbytečně začaly řešit věci, o nichž do té doby takřka nebyla zmínka. A to jen pro "velké finále". Především Korunu stínů nebylo třeba vytahovat se vším všudy a mohla zůstat schována až do druhé řady. Ne snad, že by bitva se stíny nebyla povedená, ale v seriálu jsem do té doby viděl spoustu mnohem působivějších scén a ani se v nich nemuselo bojovat - třeba Bóďovo poletování nebo Ninu se skříní a popelem. Méně je někdy více (a lépe). ()

Fiftis

V prvom rade treba upozorniť, že je to čisto Fantasy a vôbec žiadny Horor. Ani 10 ročné deti by sa nebáli. Nie preto že by boli scény málo strašidelné, ale preto, že tam žiadne nie sú. Čo sa ale týka nápadu, tak môžem len a len chváliť. Nápady o kúzelných kľúčoch sú dobré, len škoda že málo využité. Zamotané je to poriadne, určite sa často nachytáte, že kto je dobrý a kto zlý. Inak mladí herci podali veľmi dobré výkony a ja začínam uvažovať o čom bude pripravovaná 2.séria. Musím pochváliť špeciálne efekty pri vytvorení duchov. Bolo to naozaj krásne spracované a uveriteľné. No teda duchov. Píšem že tam nieje nič strašidelné. Boli to len rozprávajúce priesvitné lietajúce postavy. Rozhodne jeden z najlepších seriálov tohto roka. Bavil som sa sledovaním. ()

Beckett51

Fajnová a zábavná pohodovka, která přináší pár fajn nápadů a odkazuje či recykluje jiný nápady, v žánru už dávno existující (hlavně z dílny Stephena Kinga - inspirace otcem se holt nezapře). V některých chvílích podivně nelogický, ale v jiných zase skvěle promyšlený a sebejistý. Závěrečný kombinačky pak docela fajn, ale dle mýho se to dalo natočit ještě trochu líp v tom smyslu, že člověk nemusel tušit vůbec nic - takhle člověk prostě ví. Bóďa rulez. ()

misterz

Príjemné fantasy osvieženie s rozumným scenárom, ktorý ani v jednej časti nenudil. Na druhú stranu je pravda, tak ako už niektorí podotkli, že niektoré scény si priam žiadali hororovo pritvrdiť. Rozhodne ale zaujímavý námet - čarovné kľúče, ktoré menia realitu a dokážu rôzne čáry máry. Páčilo sa mi aj to postupné odkrývanie kariet celého príbehu a vysvetľovanie jednotlivých dielikov mozaiky. Záver sa dal síce čakať, no ale asi bolo treba niečo vymyslieť do druhej série. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Ratemus

Překvapivě svěží a velmi příjemná podívaná, která dodržuje základní kameny předlohy. Je to příběh o dětech, ovšem ne pro děti, herci a postavy velmi sympatické a celé je to takové hezky koukatelné. Na tohle jsem se velmi těšil, protože předloha je skutečně perfektní a seriál se i na drobné změny a odklony povedl na výbornou. ()

Ištván87

Ze začátku to vypadalo docela dobře, ale od cca šestého dílu (bohužel až do konce) se to změnilo v sérii frustrujících momentů. Scénáristé dali postavám spousty veletočů, aby všechny trumfy (resp. klíče) neustále bez větších problémů spadly do náruče záporákovi/záporačce. A závěrečný plot twist celkovou frustraci jen prohloubí. Zajímalo by mě, jestli lidem nevadí, když hlavní postavy nemají nejmenší šanci vyhrát sebemenší bitvu, natož válku. Jako film, nebo jako tak čtyřdílná minisérie by to mohlo být super. Ale na ploše deseti dílů to s divákem trochu moc vyjebává a nikdy vám nepřinese pocit zadostiučinění. ()

ARI50

Emilia krásné dospívající žena, příběh super, kdo by nechtěl vlastnit tyhle klíče? Nesou strach i zábavu a tajemství, první série výborná, už se nemůžu dočkat další série, konec byl výborně uzavřen. ()

bart_

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Přestože komiksovou sérii Zámek a klíč od syna krále napětí Stephena Kinga, Joea Hilla, bez debat považuju za jeden z nejskvostnějších piedestalů svého média, byl jsem skrze ukázky k téhle seriálové adaptaci pod záštitou streamovacího giganta Netflixu neskutečně skeptickej - ale po zhlédnutí první epizody byly mé obavy ustáleny na akceptovatelnou normu - jenže čím víc epizod jsem viděl, tím víc netolerantních ran do držky jsem dostal.... Je až k neuvěření, že jako pomyslný fanoušek původní předlohy jsem tak plnej zarmoucení a přehlcenej zklamáním v takový kadenci, že si prostě nedokážu smysluplně utřídit myšlenky a nemohu momentálně uvěřit tomu, že tvůrci tak extrémně zmrvili tak potenciální adaptaci jednoho z vrcholů komiksový prózy - dokonce i ta nadsázka díky, níž je životní opus majstra Hilla tak ikonický, zde nemá jakýkoliv znatelný zastoupení, natožpak sporadický využívání klíčů - což je v podstatě gró celého příběhu. Namísto toho tvůrci zcela garantují vykastrovaný konceptuální nuance, vyčpěle sterilní dialogy a závěrečným hřebíčkem do týhle zamčený rakve je stupidní cílovka v podobě primitivních amerických frikulínů.... Klíčové (jak ironický slovo, že?) příběhové pasáže jsou oproti předloze zkratkovitě odfláklé a linie přidané absolutně zbytečný. Taky vůbec nekvituji stylistickou modernizaci, bezmyšlenkovitý spády do bezedné hloubi infantilních stereotypů a celkově diferenciální změny vůči předloze, který jsou spíš k výrazný škodě než k užitku. Ústřední trio je ovšem fantastický (především pak Bóďa ztvárněný nesmírně talentovaným J.B.Scottem je nečekaně charismatický), to uznávám, zato zbylí protagonisté jsou nesympatický šulini, a celková práce s charaktery a jejich naivní vývoj není nijak věrohodný a spíš nelukrativně přímočarý.... Prostě meh jaxviňa, kterej ani za mák nesplňuje stanovený předpoklady pro fanoušky předlohy a spíš mi připomíná pouze amatérskou variaci - absolutně mě tedy udivuje, že Joe Hill (jehož vypravěčí rétorický tendence a fantazijní motivy jsou zde z mýho subjektivního úsudku absolutně ignorovaný) tuhle frenetickou definici kontraproduktivity schválil (že by se nakonec potatil a taky se naplno poddal lajnování?) a Andy Muschietti ji posléze navíc produkoval (tf?¿!).... Celkově na mě Zámek a klíč primárně působí jako neskutečný zneuctění kultovního komiksového předobrazu s nímž si tvůrci doslova a nekompromisně vytřeli svou čokoprdel. Absolutně nechápu gesto tvůrců jít tímto chaotickým směrem, který absolutně nekoresponduje s původní literární předlohou. Ze show L&K se tak nakonec vyklubal nehorázně ambivalentní projekt, který zanedlouho jednoznačně vyšumí do ztracena - a kupodivu mi to nijak není líto.... Zklamání roku. ()

Houbiczska

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Locke & Key je přesně to, co seriálová scéna potřebovala. Oddechová, krátká série o teenagerech, kteří najdou klíče a kolotoč hrůzy začíná. Mělo to něco od středoškolského života, něco od prvků hororu a rodinného dramatu, ale hlavně to mělo výborné, skvěle napsané, sympatické postavy a solidní tempo. Až na občasné stupidní chování postav (nad kterým by se pozastavil i blbec) seriálu nemám co vytknout, každou epizodu jsme dostávali slušnou porci nových otazníků, přinášejících do děje další vývoj, objevilo se i pár monster, schopnosti klíčů byly zajímavé a vizuál nekompromisní. Samotné finále nebylo až tak dusné a velkolepé, jak by se na sérii takového rázu slušelo, ale závěrečný plot twist byl taková nálož, že tady rád půjdu s hodnocením o hvězdu nahoru i přes drobné malé nedostatky. ()

Morholt

Dobře promyšlená i vymyšlená zápletka, odsýpající tempo vyprávění, parádní herci od dětí resp. dítěte přes teenagery až po dospělé. Plus sexy záporačka jako třešnička na dortu. Nicméně i tady se najde ALE. Tvůrci se na můj vkus drželi až příliš na straně temnější fantasy pro celou rodinu a do hororového žánru ukročili jen zřídka, což je vzhledem celkovému konceptu velká škoda. Předlohu sice neznám, ale s Hillem jistou zkušenost mám a jsem si jist, že jeho podání je brutálnější a především temnější. Každopádně na druhou řadu se s chutí podívám, protože Zámkovic rodina si získal mé sympatie jako už dlouho žádná z filmových či seriálových famílí. A třeba seriál v další sezóně přitvrdí. 75% ()

Adasin

PRVNÍ série: Komiks jsem nečetla, povedenost adaptace tak nemůžu hodnotit, ale jako takový mi tenhle seriál přijde celkem fajn, sledování mě i přes nejeden neduh fakt bavilo, bylo příjemné. ----- Rozhodně mě zaujala mytologie kolem klíčů – zatím není jasné, kolik přesně jich je a jestli má jejich používání nějaké hranice, takže možné je opravdu všechno. Trochu se bojím, aby se do toho tvůrci v dalších sériích moc nezamotali, snadno se může stát, že při příliš velkém množství schopností se úplně zapomene na aspoň nějakou logiku a fyzikální zákony se začnou porušovat i v „realitě.“ Nezdá se to, ale stanovená pravidla a jejich dodržování jsou ve fantasy celkem důležitá. S tím, že je možné všechno, souvisí i to, že se většina děje odehrává pořád ve stejných lokacích, většina věcí okolo klíčů pak zásadně za tmy. Je mi jasné, že tohle byl asi jenom začátek, ale nemám moc ráda, když se děj pořád dokola točí jen na jednom místě - zvlášť, když tu máme klíč, díky kterému se dá jít kamkoliv. Chtělo by ho lépe využít, nejenom pro cesty na party, nákupy a pro jídlo. ----- Nejdřív mě štvaly dlouhé pasáže zabývající se osobními životy dvou nejstarších dětí, ale nakonec jsem si je celkem oblíbila, dokonce i jejich spolužáky a kamarády. Ukázalo se, že nejsou tak špatní, jak se na první pohled zdálo. Moje nejoblíbenější postava je však prozatím Bode. Ne ani tak proto, že je ve mně pořád i ta dětská zvídavá duše, ale hlavně proto, že se ze všech postav chová asi nejrozumněji. Matka Nina je taková zvláštní, občas mi připadala trochu mimo, ale je dobře, že to zas není klasicky „je dospělá, tak už to nemůže vidět“, i když na začátku to na to vypadalo. Záporačka mi v jedné své podobě hrozně připomínala Yennefer ze Zaklínače, akorát je na rozdíl od Yennefer o dost míň sympatická. Mrzí mě, že je to zase záporák, který posedne lidského hostitele, takovéhle záporáky moc nemusím. ----- Výlety do něčí hlavy jsou ve sci-fi a fantasy celkem častý jev, ale líbilo se mi, jak to zde dokázali spojit s flashbacky. Opět: škoda, že těch flashbacků takhle nebylo víc, k tomu ještě u těch „normálních“ se často stávalo, že přišly náhle, bez vysvětlení a bylo nutné narychlo domýšlet čí jsou a proč je vidíme zrovna v tu chvíli. ------ S čím nejsem vůbec spokojená, je konec – těžce předvídatelný a jedno klišé za druhým. Bez těch klišé by to asi skončilo rovnou, ale stejně mi to vadí. Navíc se tu pravdu dovídáme náhodným flashbackem dlouhým půl epizody, kvůli čemuž finále série přišlo předčasně úplně zbytečně. 7/10 ()

Praxis

Začíná to slibně, hrátky s klíči baví, ale konec mě vyloženě nasral. Neurazilo, ale výrazně nenadchlo. Srovnání se Stranger Things vs. Letopisy Narnie na místě, ale protentokrát bych si vyloženě dal každý seriál/film zvlášť. Zkratkovité, uspěchané, a místy jsem měl pocit, že se chvílemi koukám na teen dramedy, abych za pár minut sledoval fantasy o klíčích. Bylo to zvláštní. Nejlíp hrál Bóďa, který postupem času dostával čím dál méně prostoru. Nina podivná, Tyler nesympatický, stejně tak jeho sestra Kinsley. Finta baví. Škoda, potenciál měly Klíče o mnoho větší, ale drtivě se vyčerpaly na začátku. Ke konci spíš nudily. 60% ()

GodComplex

Ring vs The Haunting. S pribyvajicimi dily trosku rostlo klisicko, ale dobry. Kvalitnich mysterioznich serialu neni nikdy dost. 7/10 ()

kaylin

První sezóna seriálu „Zámek a klíč“ ukázala to, že na Netflixu také umí to, že vezmou skvělou předlohu, vezmou z ní to základní, co je na ní funkční, předělají to do mainstreamového něčeho, co připomíná „Stranger Things“, ale ještě víc tomu chybí logika a ještě více z toho křičí, že scenáristé šli místy tou nejjednodušší cestou. Konec už mi přišel normálně otravný a říkal jsem si, že to byl konec seriálu, nejen série. Ze skvělého komiksu se udělala průměrná zábava, což mi přijde tragické. ()

kombajn

1. série - Prvních 6-7 dílů velká pohoda, klidně i na ****, ale poslední 2-3 díly nějak kupí nesmyslné chování postav a to křišťalově průzračné a předvídatelné finále to srazilo na 3 hvězdy. Jinak na televizní tvorbu dobré, včetně CGI. 2. série - byla oznámena. ()