Pravdivá romance

True Romance

Pravdivá romanca

Thriller / Romantický / Krimi

USA / Francie, 1993, 121 min

Už dlouho mě ve filmu něco tak nevytáčelo, jako melodie provázející celý tento film. Když pominu tento fakt, musím uznat, že se T. Scottovi podařilo převést tarantinovo scénář na stříbrné plátno celkem úspěšně. Scénář, který patří mezi Tarantinovo nejnabitější, neboť každou chvilkou chrlí na diváka romantiku, krvavou přestřelku, prvotřídní dialogy a kulturní odkazy. Jen se mi celou dobu honilo hlavou, jak celý film udělat ještě zajímavější a tarantinovější. Především bych uvítal méně zbytečných a rádoby procítěných scén. Neskutečně překvapila herecká účast Christopher Walkena a Jamese Gandolfiniho, naopak mě zklamala postava slečny Alabamy, představoval bych si jí tak trojnásobně víc sexy.(19.5.2013)

Celkem pohodová gangsterka, jen škoda, že se Scott nedržel scénáře doslovně, ještě větší, že jej scénárista nenatočil sám - chybí mi vymazlenost jednotlivých scén, netuctovost hudebního podkresu a větší důraz na herce, naopak, "tarantinovštinou" je vyloženě cítit epizoda o "původu Siciliánů" či výstupy Ch.Walkena, T.Sizemorea i výborného B.Pitta, ovšem celek je nekompaktní a přechody z jednotlivých scén působí násilně a nepřirozeně.(14.7.2010)

True Romance slibuje pořádný nářez, ještě když před zhlédnutím snímku vidíte zvučné jména na všech postech ( scénář – Q. Tarantino, režie – T. Sčoty, hudba – H. Zimmer, herci – Ch. Slater, P. Arquette, D. Hopper, G. Oldman, B. Pitt a ještě třeba Ch. Walken ) a čtete v některých ohlasech na film, že se jedná o snímek KULTOVNÍ. Já osobně čekal hodně ( Tarantinovky mám hodně rád ) a jsem trochu zklamán. Jako celek mě film do kolen rozhodně nedostal, ale pár scén a postav je doopravdy skvělých. Pravdivá Romance je originální dílo, které se každému divákovi musí alespoň pár okamžiky zalíbit. 8/10-(30.7.2011)

Nějak nechápu, proč má tento film na CSFD tak vysoké hodnocení; že by to bylo tím JEDNÍM jménem v titulcích ? Ne že by "Pravdivé romanci" něco podstatného scházelo, jen prostě není nijak zvlášť originální. Podobných filmů tu bylo, je a bude tucty. Takže film fajn, ale stačí vidět jednou, legenda se z něj s největší pravděpodobností totiž nestane. To jiný film PANA Q. se jí stal už dávno...(5.2.2006)

S přihlédnutím ke tvorbě Tonyho Scotta se jedná o nezvyklý film. Brutalita sedí, kamerové filtry rovněz, ovšem sebeparodie a nadsázka nejsou zrovna často vídané atributy, kterými se tato hollywoodská stálice prezentuje. Avšak scénář Quentina Tarantina byl více než kvalitní záležitostí a tak došlo na to, co bych nečekal. Scott natočil v podstatě dva velmi podobné filmy krátce za sebou. Strhující a smutnou Pomstu a veselejší, šílenější a odvázanější Pravdivou romanci. Pro příznice klasické stavby příběhu, pravé lásky, teskné hudby, drsných hlavních hrdinů a "americké osudovosti" doporučuji romanci vynechat a jít rovnou za Pomstou. Pro fanoušky drsné a krvavé jízdy, jejíž odvázanost a šílenost nezná mezí, potažmo pro fandy "Tarantino style" doporučuji variantu B. Mé hodnocení mluví za vše.(14.12.2008)

• - Spoiler: Scéna, v ktorej ide Clarence (Christian Slater) zabiť Drexla (Gary Oldman) odkazuje na takmer identickú scénu z filmu Taxikár (1976). Odkazujú na to tiež vojenská bunda a slnečné okuliare. (Sociopath)

• - Scénář True Romance byl původně polovinou velmi dlouhého scénáře napsaného Quentinem Tarantinem a Rogerem Avarym. Druhá polovina byla použita pro film Natural Born Killers (1994). V obou filmech hraje Tom Sizemore policistu. (Poker_Face)

• - Plakát k filmu, na nějž Tony Scott napsal: "Quentine, tohle je nejlepší scénář a nejlepší film, co jsem kdy dělal. Chci něco dalšího." vlastní Quentin Tarantino. (SallyZen)