Pravdivá romance

True Romance

Pravdivá romanca

Thriller / Romantický / Krimi

USA / Francie, 1993, 121 min

Naprosto parádní jízda s Tarantinovými dialogy (prakticky i hluchý pozná, kdo scénář napsal, aniž by se musel podívat do titulků) a režií Tonyho Scotta v době, kdy neměl tak rád filtry. True Romance je poctivý biják a svým způsobem i kult. Nebudu zde psát dlouho, tohle je jeden z těch filmů, ke kterým už bylo vše sepsáno a mnohem lépe, snad jen, že tohle je pro mě nejlepší Tarantinův scénář a dost možná i nejlepší Scottův film. 100 %.(18.10.2012)

Tarantino se nezapře (jeho rukopis mluví sám za sebe), tehdy ještě klidný a režijně efektivní Tony Scott to celé vkusně nafilmoval, plejáda hvězd, hvězdiček a jiných známých "ksichtů" by se nedala spočítat na prstech jedné ruky (některé jsem hned nepoznal, o jiných jsem se dozvěděl až zde z databáze), ale i přes to všechno se mi tato "romance" příliš nelíbila. Nepobral jsem onen "romantický" motiv, motor, který žene dění filmu. Nepovznesl jsem se nad onu absurditu "vztahu" hlavních aktérů, tak jsem to bral jako sled jednotlivých scének, které samy o sobě byly místy velice dobré. Zvlášť mě potěšil (a rozesmál) hippík Brad Pitt.(23.1.2006)

Holy shit tak to je teda nářez. Quentin Tarantino napsal scénář přebouchanej cool postavama, bizarníma situacema a hlavně s miliónem popkulturních odkazů (např. když v telce za hlavníma hrdinama běží finální masakr z "Lepšího Zítřku II"). A co víc Tony Scott ten scénář opravdu brilantně zrežíroval. Dal tomu šmrnc dal tomu šťávu a dal tomu jedno z nejblyštivějších hereckých obsazení jakým se jakýkoli film může pochlubit. Christian Slater tady předvádí životní výkon a je prostě famózní. Patricia Arquette je nehorázně sexy a hraje taky skvěle. Ale tenhle film se nedá popsat to se musí vidět. Opravdu mě rozesmál Dennis Hopper když vystvětloval Christopheru Walkenovi že Siciliáni jsou zkřížený s negrama. Dostal mě taky maniakální Gary Oldman s dredama nebo zhulenej Brad Pitt v rasta čepce. A scéna s vymahačem Jamesem Gandolfinim vám určitě utkví. No prostě jak řikám tenhle film se musí vidět.(18.12.2005)

KOMENTÁR OBSAHUJE SPOILERY! Na úvod chcem povedať, že na celkovom poňatí filmu, ale hlavne na dialógoch je vidno, že scenár písal Tarantino. Bol by som zvedavý, keby to režíroval on sám. Ale aj Tony Scott je veľmi kvalitný režisér. Pravdivá romanca je skvelý film, má kopu nezabudnuteľných scén(takmer 10-minútový rozhovor medzi Christopherom Walkenom a Dennisom Hopperom...), herecké výkony sú dokonalé, aj keď mnoho hviezd sa tu objaví len v epizódnych rolách, mimochodom rola Christiana Slatera je určite jeho doteraz najlepšia), ďalej je tu napr. Samuel L. Jackson, ktorý sotva stihne oboznámiť publikum s tým, že líže kundy a už mu pasák v podaní Garyho Oldmana rozstrieľa brucho na sračky, Brad Pitt sa tu objavil tiež len v epizódnej úlohe vždy zhúleného alebo chľastajúceho spolubývajúceho Michaela Rapaporta, alebo Val Kilmer, musím sa priznať, že som dlho nevedel prísť na to, koho ten chlapík "hral" (neprečítal som si záverečné titulky naschvál, aby som som poctivo hľadal vo filme a pretáčal, nakoniec som dospel k názoru, že mohol "hrať" jedine Elvisa). No a napokon je tu, skoro som zabudol, "profesionálna spoločníčka" Patricia Arquetteová, ktorá zahorí láskou k Slaterovi atď. Proste kopa rozličných a pozoruhodných postáv v jednej trošku krvavej romanci. Spolu s Posledným skautom najlepší Scottov film.(31.5.2007)

True Romance slibuje pořádný nářez, ještě když před zhlédnutím snímku vidíte zvučné jména na všech postech ( scénář – Q. Tarantino, režie – T. Sčoty, hudba – H. Zimmer, herci – Ch. Slater, P. Arquette, D. Hopper, G. Oldman, B. Pitt a ještě třeba Ch. Walken ) a čtete v některých ohlasech na film, že se jedná o snímek KULTOVNÍ. Já osobně čekal hodně ( Tarantinovky mám hodně rád ) a jsem trochu zklamán. Jako celek mě film do kolen rozhodně nedostal, ale pár scén a postav je doopravdy skvělých. Pravdivá Romance je originální dílo, které se každému divákovi musí alespoň pár okamžiky zalíbit. 8/10-(30.7.2011)

• - Producenti nejdříve pro režii filmu vybrali Williama Lustiga - autora několika béčkových "exploitation" snímků jako Maniak nebo série Maniac Cop. Tarantino byl nejdříve rád, ale poté se začal obávat, že Lustig nezvládne přejít k více středoproudé filmařině. (montana_cz)

• - Priezvisko Donowitz má aj ďalšia postava z Tarantinovho pera, volá sa tak Eli Roth v Nehanebných bastardoch. (slavo_held)

• - Plakát k filmu, na nějž Tony Scott napsal: "Quentine, tohle je nejlepší scénář a nejlepší film, co jsem kdy dělal. Chci něco dalšího." vlastní Quentin Tarantino. (SallyZen)