Pravdivá romance

• Francie

Pravdivá romanca

Thriller / Romantický / Krimi

USA / Francie, 1993, 121 min

Heh, tak jsem konečně viděl kultovní "Pravdivou romanci". A srdeční záchvat mi málem přivodily už úvodní titulky - taková plejáda herců, to se jen tak nevidí. Ale k věci - film je to výborný, to je bez debat. Lovestory prošpikovaná násilím, černým humorem a spoustou hlášek...K tomu Dennis Hopper v kladné roli (!), bravurní Gary Oldman, slizký Chris Walken, spousta řečí o Sonnym Chibovi a jedna skutečně odporná scéna, která v nepříliš akcelerované zábavné atmosféře působí jako rána kladivem do hlavy. Ale pak se objeví zhulený flákač Brad Pitt a hned je zase pohoda...Vlastně slovo pohoda - to je ten správný výraz, který charakterizuje "Pradivou romanci". Jděte do ní!(24.2.2006)

Pod týmto filmom môže byť podpísaný aj Uwe Boll, aj tak to stále bude film Quentina Tarantina. Cítiť to na každom kroku. Scenár je plný citácií filmov, dialógy sú z veľkej časti o filmoch alebo hudbe (nezabudnem na Doktora Živaga), je tu množstvo násilia, ktoré je niekedy fakt silné (hlavne scéna po "a teraz sa otoč"). Proste TARANTINO. Herci sú úžasní - Slater, Arquette a dokonca i Dennis Hopper ("Sicílčania sú v skutočnosti negri"), ktorého veľmi rád nemám . Najviac ma prekvapil Gary Oldman. Je to možno jeho najlepšia rola - rastafariánsky hajzel, ktorý si myslí, že je černoch, so skleneným okom a množstvom rán na tvári!. No a máme tu aj Christophera Walkena čoby sicílskeho mafiána, ale najlepším bol určite Bronson Pinchot. Zo začiatku pôsobil na mňa príliš utlmene (bol som zvyknutý na jeho "cudzinecké" role), ale po určitom čase to prišlo, dokázal, že je skvelý dramatický herec. Hlavne scéna vo výťahu je skvostná, zaslúžil by si nejaký comeback.(22.1.2006)

Ne tohle oprvadu neni romantika, i když i takový prvky se tam najdou, ale na ty se brzy zapomene hned jak se objeví prvních pár drsných a někdy i pěkně krvavých scén, Ale přece jenom bych k tomu pár výtek měl a to, že byla velká škoda, že se například Gary Oldman ve filmu moc neohřeje, protože vypadal hodně krutě a jako hlavní záporák by byl skvělej, stejnětak zamrzí, že Christopher Walken je naprosto minimálně využitej, i když jeho role naznačuje pravej opak, tak trochu se z děje vytratil a pak se najednou na konci objevil, ale to nestálo ani za řeč a poslední výtka je, že na to že to je scénář od Tarantina má film pár hluchých míst a má málo hlášek, nevim jestli to je tim, že Tony Scott to předělal k obrazu svému nebo jestli se to úplně nepovedlo Tarantinovi a ani po tom pátrat nebudu, ale děj prostě pár zádrhelů má, ale nikterak závažných abych nemoh dát 5*, i když je to spíš 80%(18.8.2006)

"People have asked me: So would you ever do a romance movie? like that's not what I would do. Well, I did a romantic movie, True Romance. No, no, I mean like a real romantic movie. Well that is a real romantic movie. No, like one without violence? Well there'll be a lot of things in any movie I do that will be contradictory, but anybody who's a fan of the movie can tell you, the title - True Romance - is not ironic...this is true romance." Q.T.(8.2.2010)

Elvis, komiksy, romantika, ukecaní gangsteři. A hlavně zamilovaná dvojice, která si chce jenom zaslouženě zlepšit život. Takže si dávej velkej pozor, světe, protože Alabamě se zdá vražda v afektu romantická a Clarence pro ni přece udělá cokoli. Teď jde jenom o to mít trochu štěstí, když po vás jde několik zabijáků, kteří se nezastaví před ničím, natožpak před pohledem do ústí hlavně. A nakonec jsem se nezastavil ani já. Mohl jsem mít tisíc výtek k tomu, že Tarantino je vlastně už od svých začátků úplně stejný, scénář příliš rychle spěchá z místa na místo a dialogy jsou až příliš zahleděné do svých dokonale nesmyslných témat a přestřelené absurdnosti. Jenže Slater je ve své naivitě a bezelstnosti opravdu hrdinou k sežrání, Scottova režijní ruka je naprosto dokonale pevná a závěrečných dvacet minut má v sobě napětí, překvapení, svěží akci, dojetí - a vlastně všechno. Navíc Zimmerův soundtrack je úžasný tím, že občas zvedá náladu, občas ždímá emoce a dokonce i občas sklouzne k ironii. Žánrová všehochuť a zároveň ostře vyhraněná černohumorná jednohubka.(13.10.2007)

• - Virgil (James Galdolfini) se ptá Floyda (Brad Pitt), kam jeli Alabama Whitman (Patricia Arquette) a Clarence Worley (Christian Slater), přičemž Floyd se dívá na film Freejack (1992). (korbitch22)

• - Clarence (Christian Slater) hovorí Donowitzovi (Saul Rubinek) o kokaíne ako o "Dr. Živagovi". Dr. Živaga napísal Boris Pasternak a Boris je aj meno jedného z Donowitzových bodyguardov. (Sociopath)

• - Film byl v roce 2012 britským časopisem Total Film zvolen jako nejlepší Scottův snímek. (Vrata88)