Pravdivá romance

True Romance

Pravdivá romanca

Thriller / Romantický / Krimi

USA / Francie, 1993, 121 min

Hodně povedený krvavý slaďák. Rukopis Quentina Tarantina se nechá velice snadno poznat podle jeho nejtypičtějších rysů. Krev a násilí prokombinované s černým humorem a proslazené romantickou láskou a zakončené přešťastným koncem. Christian Slater (v jedné ze svých nejlepších rolích) a přirozeně krásná Patricia Arquette podali výborné herecké výkony, ale na filmu jsou nejlepší malé role. Neustále zhulený Brad Pitt, Val Kilmer, kterému ani neuvidíte do tváře, Gary Oldman jako vypatlaný drsný dreďák, půlminutový výstup Samuela L.Jacksona a další výtečné role. Pokud chcete vidět film který je drsný a romantický zároveň, "Pravdivá romance" je pro vás jasná volba.(25.1.2006)

Ano, tohle je jeden z těch dvou filmů, k nimž napsal Quentin Tarantino scénář, ale sám je nerežíroval. Jestli Tarantino rudl vzteky při tom, když se díval na to, co provedl Oliver Stone s jeho Takovými normálními zabijáky, tak si myslím, že s Pravdivou romancí Tonyho Scotta musel být více než spokojen. Scott to celé zrežíroval ve stylu akčních béček 80. let a v některých scénách se mu podařilo vytvořit okouzlující atmosféru, která ve mně v dnešní době probouzí nostalgii a dává vzpomenout na to nejlepší z 80. a raných 90. let. Romantické scény jsou příjemně naivní, akční scény patřičně brutální a humor proklatě černý. I zde se dočkáme "tarantinovských" dialogů, odkazů na kultovní filmy a ačkoliv příběh opisuje celkem jednoduchou šablonu gangsterského filmu říznutého rebelskou romancí ve stylu Bonnie a Clyde, spousta škvělých nápadů a originálně rozvržených scén dělá z Pravdivé romance velmi příjemný zážitek. A v tomto filmu navíc uvidíte pohromadě Christiana Slatera, Patricii Arquette, Dennise Hoppera, Vala Kilmera, Garyho Oldmana, Brada Pitta, Christophera Walkena, Samuela L. Jacksona (téměř přehlédnutelné cameo...), Michaela Rapaporta, Jamese Gandolfiniho, Chrise Penna a Toma Sizemorea, a to už je sakra velká plejáda hvězd. 80%(7.12.2008)

Film který si utahuje z gangsterek a staví na pár skvěle zahraných charakterech. Od rádoby negerského pasáka/ dealera Gary Oldmana po vysmaženýho Brada Pitta. Perfektní je také Walken, jehož scénka s Dennisem Hopperem je pro mne úplným vrcholem filmu. Ústřední pár se povedl na jedna, jak Slater (prodavač komiksů:) tak mladá Patricia Arquette jsou alespoň pro mě neokoukaní a hlavně jim to jde dohromady. Občas super dialogy + tarantinovský humor. Z původních pěti jsem ale po druhém shlédnutí šel na čtyři, moc hezký ale ne zase nějak dechberoucí film.(2.1.2008)

Jako Tarantinův fanoušek sice můžu být vděčná, že díky honoráři z prodeje scénáře Pravdivé romance mohl Quentin natočit svoje skvostné Gaunery, ale přece jen – prodat scénář zrovna Scottovi nepatřilo přímo k nejlepším tahům jeho kariéry. Ukecaný figurkovitý styl maniaka z videopůjčovny a Scottův přímočarý cele vizuální způsob vnímání filmu jednoduše nejdou skloubit dohromady a co chvíli se spolu řežou. Ze snímku je výborně vidět, že kde Tarantino psal s nadsázkou a čemu plánoval dát výrazný punc absurdity, jak jej známe třeba z Pulp Fiction, tam se Scott na veškerý nadhled vykašlal a natočil scénu až nepatřičně vážně. Neznat jméno autora scénáře, byla bych hotova Pravdivou romanci považovat za ubohou nápodobeninu Tarantinova stylu, která proto, že režisérovi tenhle styl není ani trochu vlastní, se jeví dost nezvládnutě. Horší než fakt, že nejde o tarantinovku v pravém slova smyslu, je to, že film nedokáže stát ani sám o sobě a právě vinou nepatřičné vážnosti nebo naopak nyní do kontextu se nehodících odlehčených monologů o Presleym nebo Sonny Chibovi spadá do kategorie ve všech ohledech průměrných kriminálních stříleček s uslintanou milostnou zápletkou pro zromantizované babičky. Scott se bojí dotahovat nahozené motivy do konce a pro film je charakteristická až jistá vnitřní nestabilita a nerozhodnost, která mu nejvíc podráží nohy. Herecky snímek zachraňuje ústřední dvojice, která zdařile balancuje právě na oné zmiňované křehké hranici mezi vážností a nadsázkou, a bonus: koho by kdy napadlo, že snad nejlepší role Brada Pitta vůbec bude spočívat v mlčenlivém ožraleckém povalování po gauči? Nezbývá mi než konstatovat, že v Tarantinově režii to mohl být skutečně povedený počin, a že tu opravdovou „Pravdivou romanci dle Tarantina“ nenatočil Scott, ale Besson.(16.4.2006)

Tarantinův rukopis je v Pravdivé romanci znát a je možná škoda, že si svůj scénář také sám nezrežíroval. Ne, že by Tony Scott natočil špatný film, to vůbec, ale přece jen QT je QT na tyto žánry. Potěší jak jednoduchý, romantický příběh, tak herci i pěkná hudba či tarantinovská závěrečná jatka. Něco málo tomu pro mě chybělo, tudíž pouze 4*.(29.5.2013)

• - Producenti nejdříve pro režii filmu vybrali Williama Lustiga - autora několika béčkových "exploitation" snímků jako Maniak nebo série Maniac Cop. Tarantino byl nejdříve rád, ale poté se začal obávat, že Lustig nezvládne přejít k více středoproudé filmařině. (montana_cz)

• - Ve finální scéně se objeví čtyřletý syn Patricie Arquette. (Poker_Face)

• - Tarantino prodal svůj scénář filmaři Samuelu Hadidovi za přímou platbu 13 000$. Byla to nejmenší možná částka, kterou Tarantinovi mohl vyplatit a zároveň nejvyšší honorář, který do té doby dostal. (beran-ek)