Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

hopskulak

Pečlivá studie superhrdinského mýtu. Každá část systému Vyvoleného zaslouží obdiv. Základem je výborný scénář, bezchybně odvyprávěný, ze kterého Shyamalan pečlivou, soustředěnou prací s kamerou v kombinaci se zvěstující hudbou vytvořil místy až hypnotické dílo. Vše má svoji funkci, je jasně motivováno a úzce spolupracuje s ostatními prvky. Nejde o nic jiného než o nejcivilnější superhrdinský film, do nějž se nám postupným aplikováním paradigmatu promění vztahové drama o hledání vlastní identity. ()

filmmovier

Tak jako... slabší Shyamalan, no. Má sice fajn atmosféru a napětí je v něm taky celkem dost (a Bruce a hlavně Jackson mají neuvěřitelné množství charismatu), ale nijak u vytržení jsem z toho nebyl (ale z toho, co se plánuje s Rozpolceným, mám příjemné mrazení), Šestý smysl je prostě definitivně lepší. Je tady taky možnost, že jsem nebyl v tom správném rozpoložení, ale to u mě většinou nehraje roli, takže pravda je asi to, že je Vyvolený „jen“ skutečně velmi, velmi silný (a ve všech ohledech zatraceně kvalitní) mrazivý a občas znepokojivý mysteriózní thriller, což je samozřejmě žánr, který mám rád, ale jak říkám, ve výsledku je to (za mě) jako celek vlastně docela nic moc. Na 75% to ale s přehledem dá, bez ohledu na návaznost ke Splitu, to budu řešit až jindy. Vyvoleného znovu rozhodně vidět nepotřebuji. ()

chelseaman22 odpad!

Podle hodnocení ostatních uživatelů jsem z filmu asi nic nepochopil. Děsivá nuda s Brucem v hlavní roli. Jediným světlým faktorem byl výskyt pana skleněného. odpad! ()

Remivsremi

Vyznění filmu je parádní a originální. Velký problém ale mám s celkovým pojetím. Je to jen velký shluk scén. Spíš to vyzní jako nástřel scénáře než jeho finální forma. Chtělo si to se vším ještě pohrát a dá tomu celistvou formu. ()

Motinski

Vyvolený je v mojích očiach veľmi rozporuplný, no v dobrom slova zmysle. Na Znamenia u mňa nemá. Šiestemu zmyslu sa priblížil minimálne po technickej stránke, a Osada oproti nemu vyzerá ako strašne obyčajná záležitosť ajkeď som jej dal rovnaké hodnotenie. Zaujímavé je že tento film si od Shyamalana púšťam asi najčastejšie. Dokonca sa mi možno najviac páči záverečné gradovanie a v rámci trilerov ide o výnimočný a ťažko napodobiteľný kúsok. Všetko pôsobí realisticky, osobne a pritom hlavná zápletka musela na papieri vyzerať úsmevne. Výsledok je ale takmer bezchybná chuťovka čo sadne všetkým fanúšikom režiséra, ajkeď práve tu sme sa od hororových prvkov vzdialili asi najviac. Svojská mystery atmosféra ale ostala. ()

Liznic

Můj nejoblíbenější film od Shaymalana. Ta hutná ponurá atmosféra s jeho koncem dává dohromady strhující dílo. Snad první film, ve kterém Jackson vypadá "křehce". ()

fray

Původně jsem očekával něco akčního. Nevěděl jsem obsah filmu proto jsem byl překvapen. Ale nakonec překvapení velmi příjemné. Konečně po dlouhé době film, kterému dávám 100%. Moc nechápu proč by se to mělo srovnávat se šestým smyslem. Tohle je jiný film a pro mě naprosto dokonalý. Willisův excelentní výkon to jen podtrhuje. ()

andriy

Velké zklamání. Film se tak nějak podivně vleče, většinou jen samé tlachání a tlachání. Stále jsem čekal, kdy se to nějakým způsobem rozjede a přijde něco skutečně zajímavého. Čekal jsem marně. Tak jsem alespoň doufal v nějaký smysluplný závěr, nějakou pointu, vyústění a...nic. ()

bubun

O něco lepší, ale opět patetické (i když ne tolik jako u Znamení). Hudba mě místy velmi otravovala. Oceňuji nápad a zpracování, herce a konečně trochu zdravého napětí bez zhasínání. Poznámka: občas jsem měla chuť tomu synáčkovi nafackovat. ()

kristianzen

Velmi ojedinělý a unikátní film. Pomalé tempo, dlouhé záběry. Málo střihů má svůj půvab a styl, však jakýmsi způsobem, si myslím, že to nebylo tím nejlepší řešením, udržet toto tampo po celý film. Výborné, napínavé, překvapivé scény, konec filmů nás překvapí, když už myslíme, že se nemůže nic stát. Ale cosi mělo být snad jinak, aby to bylo zcela perfektní. Možná jakési odlehčení.. Naprosto jiný film o superhrdinech než jsme kdy mohli viděli. ()

Bobik9

Nenadchlo mě to tolik jako ostatní zde. Bruce Willis a Samuel L. Jackson jsou skvělí, to rozhodně a to tradičně. Shyamalan je výborný režisér, o tom také nepochybuji, ale ten film je hodinu nuda! Myšlenka je skvělá a vyvrcholení a rozuzlení také, ale ta pasáž, kde se příběh utváří není nic, co by vás vtáhlo. Možná jsem měl přehnaná očekávání po takové chvále a takových tržbách, který film měl. ()

Lachtaan

I herci s velkým H jako je pan Willis během své kariéry klopýtli do končin, které mě málem unudily k smrti. Začínám sázet na heslo, že komiksovky se naučili tvůrci točit až od startu oficiálního MCU. Předtím se (nejen) Marvelovky ubírali hrozivým směrem a přímo Vyvolený mi ani nedal příležitost jej pochopit. Zhlédl jsem jej až do konce, ale i pouhých 3/4 roku po této zkušenosti už absolutně nevím, jak celý průběh filmu vypadal. ()

Johnny.ARN

Superhrdinský origin po starom. Z čias, keď bol filmový Marvel a DC ešte v plienkach, po Amerike už behal Willis v ponču a škrtil zlých ľudí. Všetko v tom filme bolo, od nudných pasáží, temnú hudbu, absencia rozprávača, uvedomenie sa a prezentácia zloducha. Dobre, dalo sa to dopozerať, isto to aj divákovi niečo chcelo povedať, ale nepohltilo ma to. 3 z 5 ()

Sfinkter

Dnes už téměř 20 let stará klasika buduje vztah dvou protipólů, aby na nás ve finále vychrlila tradičně shyamalanovskou pointu. Letos volnou trilogii po Unbreakable a Split uzavře Glass. ()

Helmutek

Soutěž o nejhnusnější dítě evr vyhrává... - UNBREAKABLE! Jinak tohle se mi hodnotí blbě. Na Shyamalana nejsem žádnej oborník, ale Vyvolený mi znovu potvrzuje pocit, že Shylamalan má sice skoro dycky nápad na skvělou pointu, ale ten zbytek už víc nebo míň pokulhává (až teda na Šestej smysl). Asi si takhle z fleku nevybavim jinej film, kterej by mě čtyři pětiny stopáže tak strašně netáh a nudil - a to navzdory tomu, že má jen okolo sta minut(!). Herci jsou samozřejmě skvělí (až teda na toho divnokluka Clarka - myslim tim Willise s Wrightovou a S. L. Jacksona) a konec to naštěstí trochu zachraňuje, ale jinak to prostě pro mě byla nuda a jen jsem skoro celou dobu čekal, až se to rozjede. To, co na začátku vypadalo jako zajímavej prvek, totiž ty záběry Jacksona jen přes skla nebo zrcadla, to se nakonec ukázalo jako nevýznamná a nevyužitá ulička, a tak z těch cca tří čtvrtin filmu, kde se Bruce Willis jenom tváří nečitelně nebo frustrovaně, mi jako výraznějc zajimavý přišlo snad jen to napojení na komiksovej svět a jeho Jacksonovo vědecký pojetí. WTF moments: (POZOR, TROLEJ) To si jako fakt si Bruce Willis až teď uvědomil, že nikdy v životě nebyl ani nemocnej(!), ani zraněnej(!!)? A to se na to fakt ještě musí někoho ptát?(!!!) Jinak zlounovi na konci (tomu přivazujícímu lidi k topení) nějak záhadně stačilo, že shodil Willise do plachty nad bazénem - to si jako fakt bohorovně myslel, že ho tim vyřídil a že si může dál jít vesele prznit do baráku? Jinak "oficiální text distributora" z popisku filmu je vzhledem ke skutečný podstatě filmu nejvíc zavádějící popis, který jsem za poslední dobu viděl. ()

Ryuuhei

Superhrdina trochu jinak a více realisticky! Ze začátku mě naprosto dostala pomalu budovaná, záhadná atmosféra. Později mě ale spíš nudila přílišná pomalost jeho vývoje. Výsledná pointa nepřekvapila, tušil jsem to od začátku. Ale i tak jde o nadprůměrný, solidně zpracovaný snímek, který bych ale svým ztvárněním připisoval spíš létům devadesátým. ()

Tomasso001

Pan Sklíčko a k němu někde musí být pravý opak. Moc pěkně natočená komiksová záležitost, jen bych přidal trochu akce ()

Raven0

Výborný závěr, ale docela nudný začátek, kde vše plyne až moc pomalu... Tak by se dal charakterizovat tento film, Škoda, kdyby Shyamalan po celou dobu dokázal udržet takové tempo a takovou naléhavost jako posledních 40 minut, byl by to exceletní film. Bohužel, takhle jsou to "jen" lepší tři hvězdy. ()

BS

Film jsem zhlédl náhodou a dosti mile mě překvapil. Mám rád filmy s komiksovými hrdiny a tento obzvlášť pro jeho mystickou atmosféru, která by se chvílemi dala krájet. A co dodat ke konci? Perfektní a překvapivé! Osobně považuji Unbreakable za lepší než The Six Sense. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda