Invaze lupičů těl

Invasion of the Body Snatchers

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 1956, 80 min

Príjemný (resp. nepríjemný) malý horor so super stiesnenou atmosférou a uveriteľnými hereckými výkonmi.Prvé spracovanie slávneho románu som videl ako v poradí tretie (chýba mi ešte to najslávnejšie zo sedemdesiatehoosmeho).No a táto pôvodná Invázia je samozrejme omnoho intenzívnejšia ako sterilná Hirschbiegelova z 2007-eho,no k dokonalosti mi tam stále niečo málo chýba.Béčkovú depresiu Body Snatchers Abela Ferraru z roku 93 mám predsa len radšej.V svojej dobe to ale museli byť pre divákov vážne šoky (hlavne záver v jaskyni)(5.2.2013)

Parádne natočené!!!!!!!!!!!!!!!!!Film si pomaličky buduje atmosféru a aj napätie sa zintenzívňuje.Film má silu hlavne v hereckom obsadený,lebo bolo nielen veľmi kvalitné a sympatické.Kamera bola úchvatná.Príbeh bol jednoduchý ale v jednoduchosti je sila a tu to platí dvojnásobne.Liahnutie ľudí z luskov v skleníku bolo famózno strašidelne.Atmosféra,intenzita napätia,herci i kamera boli neopísateľne bravúrne.Tak táto mimozemská invázia mi veľmi sadla a to moc nemám rád filmy o mimozemšťanoch .Konečne film,ktorý ma geniálny scénar a schopnú réžiu.Ani som neveril,že budem tak spokojný.A tu by som ten film troška predĺžil,lebo ten Happy endový koniec mohol skončiť aj lepšie.(19.2.2015)

Další z řady starých klasik, které jsou sice nesporně kvalitní, ale na druhou stranu dnes již nepůsobí tak, jako v době svého vzniku a sem tam trochu nudí. Invaze lupičů těl ale není úplně exemplární případ: některé momenty jsou mrazivé i pro diváka 21. století, a na rozdíl od většiny tehdejšího sci-fi to nepůsobí naivně ani stupidně. Ocenit musím také otevřený konec a inovativní záběry (např. pohled z očí do očí ke konci filmu - fakt děsivé). A navíc jsem zjistil, kde se inspirovali designeři vajec z o čtvrt století staršího Vetřelce.(28.8.2015)

USA jsou považovány za zemi zaslíbenou science fiction a zlatá éra americké sci-fi literatury 30. a 40. let 20. století našla své pokračování ve filmovém průmyslu, kde se počátkem 50. let vyrojila řada béčkových filmů, co parazitovaly na dobové hysterii ohledně létajících talířů a mimozemského vpádu na matičku Zemi. Invaze lupičů těl představuje v rámci téhle produkce jeden z vrcholů žánru, i po letech zůstává tento film působivý a plně použitelný. Je to proto, že se Don Siegel nesoustředil na efekty a kulisy, které už po pár letech obvykle zastarají, ale na paranoiu hrdiny, který dřív než ostatní pochopí, že čelí smrtelnému ohrožení, ale neví, jak ho zastavit. Kamera je celou dobu soustředěná na hlavní postavu - zachycuje její vzrůstající nervozitu, strach, bolest a vyčerpání. Ten film je o zoufalství člověka, který ví, že ztrácí nejbližší. Siegelův snímek má dvě interpretace - ta první, častější, tvrdí, že snímek je obrazem paranoie období studené války a strachu z postupujícího komunismu s jeho uniformitou a masovostí. Menšina zastává názor, že Don Siegel jednoduše kritizoval úpadek tradičního amerického individualismu a vznik konformní společnosti, kde názor a hodnotový žebříček vytvářejí masová média a státní instituce. Osobně mám radši remake Philipa Kaufmana z roku 1977, který nemá tu béčkovou patinu 50. let a disponuje vyrovnanější a výraznější hereckou sestavou. Celkový dojem: 75 %.(11.9.2014)

Nápad výborný, tajomne depresívnu atmosféru film s menšími výkyvmi drži skolo celú stopáž. Ale logika chvíľami poriadne kríva a samotné odhalovanie mystérie so sebou prináša nepekné kaňky. Škoda, rovnako aj napísaných postáv, ktoré občas konali vyslovene otravne. Nebyť týchto rušivých elementov, bolo by to viac ako (stále slušných) 70%.(15.6.2007)

• - Film byl natočen za 23. dní. Štáb pracoval šest dní v týdnu, jen neděle byla volná. (Terva)

• - 12. června 2001 vyhlásila AFI "100 ROKŮ....100 VZRUŠENÍ". Jedná se o 100 nejlepších amerických filmů. Invaze lupičů těl je na místě č. 47. (Terva)

• - Film byl promítnut v červenci 1955 vybraným divákům. Ti se nevhodně smáli některým scénám. Na základě toho bylo z filmu vystříháno několik humorných záběrů a dialogů. (Terva)