Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

matmanX

Zatímco Tři oříšky mě s každou reprízou přesvědčují o své kvalitě na české i mezinárodní úrovni, u Lotranda a Zubejdy s každým náhodně zachyceným vysíláním vylézá na povrch jen víc problémů. Pohádka je opravdu zamýšlená pro ty nejmenší, což je vidět ve velice jednoduchém humoru a často přehnaně artikulovaném herectví. Stejně jsou na tom i písničky, které patří mezi to nejprimitivnější, co Svěrák a Uhlíř za svou hudební kariéru vytvořili. Ale ono to funguje! Jako šestiletý jsem tu pohádku zřal skoro každý den, věděl každou písničku nazpaměť a myslel, že všechny středovýchodní princezny vypadají jak Bára Seidlová. Jenže jak šel čas, mohl mi film nabídnout stále míň a míň, až se stal jen další nostalgickou pohádkou, u které mi opětovné zkouknutí nebude ještě dlouho chybět. ()

Milky. odpad!

Svěráka s jeho humorem, scénářem a výchovným přístupem odjakživa nesnesu. Když se k tomu přičte hudba jak z nějakých dětských zpívánek nebo co to je za dětské pořady a k tomu ještě někteří opravdu pitomí herci, vyjde z toho dost nekoukatelný šlem. Sultán Solimán halíbelí my ass! ()

Ollie235

,,Inu, svět je malý a o náhody tu není nouze". Hezká pohádka s příjemným příběhem a exotickým zpestřením. Bavila mě herecká sestava i hudební čísla. Místy je to trochu naivní, ale to už k pohádkám prostě patří. A tuto si určitě někdy o svátcích rád pustím znovu. ()

ChillThomas

Můj druhý film v kině pokud si dobře vzpomínám a zanechal u mě dobrý pocit už jsem ho sice 7 let asi neviděl ale vím že mu hodnocení nikdy nezhorším !!! ()

Hepy13

V 90.letech dobrých pohádek bylo natočeno pomálu, a právě tuto řadím k těm nejlepším. Je určitě lepší než ty které se točí v této době, ale na druhou stranu není lepší než ty které vznikly před revolucí. Takže taková střední lehce nadprůměrná cestička, kde k té nadprůměrnosti pomáhají sympatičtí herci, a velmi poslouchatelné písničky Jaroslava Uhlíře. Z nichž jasně vyčnívá výborná "Před dubem, za dubem..." ()

Vesecký

Snad poslední natočená skvělá česká pohádka podle osvědčeného scénáře Z. Svěráka s řadou krásných vtíravých melodií, od "Před dubem, za dubem..." až po "Nám se stalo něco překrásného", což musí dojmout i starce. A asi skutečně poslední dílko (s výjimkou Tajemství staré bambitky), kde si autoři dovolili nejen břitkou satiru na ty, kteří žijí z loupeží běžných občanů a nebáli se rýpnout do církve nebo do muslimů. Dnes už by taková pohádka natočená být nemohla... Krásná Barbora Seidlová, tehdy ještě velmi mladičká, plejáda našich herců, do řady rolí obsadil Svěrák své kamarády z Divadla Járy Cimrmana. ()

ZorkaJ

Zdeněk Svěrák tentokrát v roli vypravěče, poutavě provází diváka dějem pohádky. Herecké obsazení je víc než skvělé, filmové rekvizity jsou zajímavé (na český film až obdivuhodné) pohádkou se to hemží pěknými písničkami Jaroslava Uhlíře, které si určitě bude zpívat celá rodina, a věřím, že bude vás víc, kteří si tuhle pohádku pustí více než jednou. Určitě za to stojí. ()

ypres.bass

To se vezme jeden Čapek a uvaří se ve Svěrákovi. Přidá se Zedníček, Goldflam a Táborský, okoření se to Pechou a Lábusem. Po zahuštění Uhlířem. Necháme vychladnout a zhoustnout do správné kozistence. Podáváme ozdobné Labudou. --- 95% ()

jasanka

Pěkná pohádka, pěkné zpracování, příběh atmosféra, herci… Asi nejhezčí česká pohádka v posledních cca dvaceti letech. ()

Eva_Krejcova

Tato pohádka je moc dobrá libí se mi písničky je to opravdu vidět že hudbu dělal Jaroslav Uhlíř a že určitě s ním spolupracoval i pan Svěrák. Je to velmi příjemná pohádka ráda se na ní podívám když jí dávají v televizi. Moc dobří jsou tam páni vyslanci sultána Solejmána to se vždy pobavím. ()

Eragon93

Barboře Seidlové to neskutečně sluší, Pavel Zedníček je takovej ten správnej pracant lesácká :-), do příběhu je moc pěkně zakomponovaná hudba Jaroslava Uhlíře...no prostě radost pohledět , pro mě nejhezčí česká pohádka vůbec. ()

Richie24

TOP v pohádkách po 89‘. Cimrmanovskou poetiku Zdeňka Svěráka buď rádi máte, anebo nemáte. Já ji rád mám. A z Báry Seidlové už tehdy rostla krásná ženská. 4 ****. ()

sirien

3* - to je u mě pro českej film, pohádku a navíc tenhle typ pohádky fakt super hodnocení. To co nemám rád na českých filmech tu nebylo vůbec, to co nemám rád na českých pohádkách z většiny taky ne, jak nesnášim "zpívánky", tak tady sem to dokonce nejen přežil, ale ani sem při poslechu netrpěl. K tomu pár dobrejch hlášek, sledovatelnej příběh... SKORO i váhám, jestli nedat 4*. Skoro. ()

zdeny99

Štědrovečerní pohádka roku 1997, která ještě předtím zamířila do kin. Tím se slavné Čapkově Loupežnické pohádce dostalo zaslouženého uznání. A podle mě právem. Jelikož jak literární předloha je výbornou pohádkou, tak je jí i tato filmová podoba. Není sice tak vtipná jako televizní inscenace Libuše Koutné z roku 1980, přesto toho humoru má v sobě nejen na českou pohádku bohatě. Stojí především na vynikajícím scénáři, který je doplněn spoustou písniček a protkán bohatou výpravou po skanzenech či Bulharsku. Jiří Strach coby syn obávaného loupežníka Lotranda vypadá naprosto směšně. Je to naprostý trotl, neználek a jeho role mu naprosto sedí. Coby loupežnický synek prosí při přepadávání okradené o lup. Nakonec se dá dohromady s drvoštěpem Zedníčkem a spolu půjdou do arabského světa vyléčit princeznu Zubejdu. [28035. hodnocení, 465. komentář, 77%] ()

pipapa odpad!

Snaha o něco ve stylu "Tři veteráni" v už "svobodné, demokratické společnosti" nevyšla. Prvních ca.10minut sice naláká, ale pak už to jde šupem do kopru - utahané, bez jiskry a totálně a otravně přepísničkované. Strach je sice originální zjev, ale lépe na režisérské židli, kde není vidět. Děti a fandové Herr Schraubstock to určitě spolknou - já to nedokoukala a snažit se o to určitě nebudu! ()

tragos

Ať si kdo chce co chce říká, já mám tuhle pohádku rád! Skvělé herecké obsazení, svěrákovská hudba (nejen hudba), pohádková atmosféra. Rozhodně jedna z těch lepších porevolučních. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno