Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

quixote

Poslední třetina ztrácí dech, místy se tu káže a poučuje víc, než je zdrávo. Také některé písničky nesjou zrovna "napadnuté". Vzhledem k ostatním pohádkám 90. let lepší průměr, ale s ohledem k těm "klasickým" a prověřeným časem žádný velký přínos, bohužel. ()

Jonatána

Laskavá a vtipná pohádka s báječným obsazením a hlavně nezapomenutelnými písničkami, které umíme se synem nazpaměť. Je třeba zvednout náladu a příjemně se naladit: šup Lotranda nebo Anděla páně do DVD. Rozhodně spolu s Andělem Páně nejlepší porevoluční pohádka. A jak tak o ní píšu, jdu si ji pustit. Na volné odpoledne značka ideál :-). 25.12.2011 dnes odpoledne jsme si ji zase pustili. Škoda, že nemůžu přidat další hvězdičku. Známe ji téměř úplně nazpaměť (nejen písničky, i dialogy) a přesto pořád baví. Znovu jsem si uvědomila, jak geniálně je udělaný casting. Jojo, tomu se říká POHÁDKA. Je 25.7.2014, dívám se tentokrát v televizi, zpívám si a každou druhou repliku opakuji zpaměti. Sqělá, vtipná, nádherně laskavá pohádka s naprosto dokonalými herci. 25. 12.2021 Edit: Znám nazpaměť každou repliku. :-) ()

josieaddms

Docela kvalitní česká pohádka, s písničkami Uhlíře-Svěráka a s celkem obstojnými herci. Trošku toho humoru, pár takových těch klasických českých hlášek které pak člověk slyší ze všech stran, a příběh, který vás rozhodně neurazí, a který má i něco do sebe. Myslím že Karel Smyczek je dost solidní režisér, a že jeho filmy nikdy nejsou jen tak, a že se vždycky snaží i kromě klasické myšlenky, dát do toho i něco jiného. Například si rýpnout do komunistů nebo do náboženství. Celkem nemám nic proti, protože se pohádka nesnaží ani děti moralizovat, ani poučovat. A ani to není taková úchylárna jako porevoluční pohádky bývají, a ani tam není tolik ta myšlenka že chudí jsou hodní, a bohatí svině. Docela obstojné. ()

Karp

Původně jsem hodnotil třemi hvězdičkami, ale s postupem času a ve srovnání s ostatními filmovými pohádkami jsou čtyři hvězdičky zasloužené. Texty písní jsou výborné, děj známý ale příjemný... Občas pohádka ztrácí dech... a to bohužel v oněch švech, kdy jsou obě dějové linky uměle propojeny. Mnohé pasáže jsou tak takřka zbytečné. ()

Mik_e

Spolu s Princeznou ze mlejna asi jediná porevoluční pohádka, která se kvalitou a náladou blíží těm starým, klasickým. Výsledek je silně umocněn písničkami pana Uhlíře, potěší velmi sympatické herecké osazenstvo. Slabší 4*. ()

BigBang

Vše vydařené. Zvláště bych ocenil výtečné obsazení - včetně p. Stracha a tehdy 15-leté pí Seidlové. Oba jsou ve svých rolích krásní a je radost se na ně dívat. ()

Nocturno culto

Já vím že to asi nebude objektivní názor ale prostě Zedníčka nějak nemám rád, nesedí mi, Strach to moc nezachránil..nejvtipnější byl asi Táborský jako Zelí .. ()

spacylemon

Jedna z našich vůbec nejlepších pohádek (nejen porevolučních!), především díky Svěrákovu scénáři, bohužel asi už posledním z mnoha jeho dřívějších humoristických vrcholů (geniální např. Lustigova přednáška o české bižuterii nebo loupežnické jásání nad jinotajným "lupičem - intelektuálem":))... Proč mi teda trvalo asi jenom 20 let, než jsem Lotranda opravdu ocenil? No asi jsem si musel zvyknout na Uhlířovy písničky, které jsem prvně nesnášel; dnes už si je zpívám s sebou (snad až na utahané křečovité Putování)... vtipné, dojemné, výborně obsazené, dokonce i s menším podvratným protirodičovským poselstvím a krásnou princeznou. ()

kraval

Lotrando a Zubejda je nejspíše nejhezčí porevoluční česká pohádka s dobrým hlavním naivou a hezkými písničkami. ()

Inozuka

Nemám moc rád filmy se zpěvy, ale tady mi to kupodivu nevadí. Důvodem je zřejmě chytlavost svěrákovsko-uhlířovských písní a jejich vtipné zakomponování do děje. Scénář čerpá z Čapkovy pohádky, která je moc hezky zakomponovaná do širšího příběhu. Ten je trochu podřízený vtipu, ale to se u pohádky snese. Trefné je i herecké obsazení - Strach i Seidlová k sobě pasují, Pecha je náčelník zbojníků jako když píše, od Goldflama bych i tu bižuterii koupil a Zedníček je jako Dr.Voštěp také fajn... Po titulkách vám garantuji, že ústřední píseň nebudete moci nějakou tu hodinu dostat u hlavy. ()

E lan

Krásná ryze česká pohádka, s českým čapkovskou-svěrákovským humorem, legendárními písničkami a několika výbornými scénami. Hereckými výkony, které stojí za to, i od herců, kde by to člověk tolik nečekal. Jen škoda toho trochu televizního zpracování. ()

Wyrdas

Jedna z těch pohádek, která si cestu k mému srdci nenašla. Nemůžu sice upřít místy humorné scénky, nějaká ta funkčnost se časem také dostaví, ale zkrátka mi nesedla připitomělá postava Lotrandova vygumovaného synka. Za mě tohle není ta pohádka, která by byla zářným příkladem pohádek pro děti budoucí, ba i ty současné. Konkurence je velká a mě tu jednoduše chybí víc, než kolik mi toho z pekelného hrobečku obracející se Lotrando dokáže nabídnout. ()

messi@h

Vůbec nechápu, jak může mít Lotrando a Zubejda na čsfd tak vysoké hodnocení, zejména když vezmu v úvahu, že vůči českým pohádkám jsou zdejší uživatelé většinou hodně přísní (mnohdy až zbytečně a neprávem). Lotrando a Zubejda jsou v podstatě jenom Uhlířovy písničky velmi volně pospojované imitací děje. A bohužel to ani nejsou nejpodařenější Uhlířovy písničky (snad jen ta závěrečná je trochu nadprůměrná). Ano, sem tam se najde nějaká dobrá hláška a Barbora Seidlová je překrásná, ale to nic nemění na tom, že celek není o moc víc povedený, než pozdější Tři bratři. 50 %. ()

PaRi

Když jsem tuhle pohádku viděl prvně, tak jsem si řekl, ale jo, takový lepší průměr a dal jsem 3*. Po druhém shlédnutí dnes 24. 3. 2008 na ČT1 musím hvězdičku přidat. Zvláště pak ve srovnání s těmi Troškovskými příšernostmi. Milé, fajn hudba a píaničky, Svěrákovsky nad věcí a Smyczek prostě režírovat umí. Ta hvězdička navíc je, vedle toho, co jsem již vyjmenoval, taky za to elektrické nasvícení na ručně poháněné dynamo. ()

Tamdydam

Moje nejoblíběnější pohádka ( přesto, že pohádky nemusím, tak na tuhle se vždycky rád podívám ), která se přesně drží Svěrákovsko-Uhlířské myšleny, že děti nejsou blbé a podle toho se k nim také musí přistupovat. Pohladí na duši svou milou atmosférou, inteligentním humorem, skvélými herci,... vším. Snad bych jen vytknul tu propagaci vandalství páchaněho na lesních porostech:-) ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno