Amistad je jméno lodě převážející v roce 1839 otroky z Kuby do USA. Na cestě se africký kmenový náčelník Cinque postaví do čela vzpoury a zmocní se lodi. Pokračují v plavbě a doufají, že najdou cestu zpět do Afriky. Zvolí ale špatný směr a když doplují do Spojených států, jsou uvězněni jako uprchlí otroci a zdá se, že je čeká smrt za vraždu jejich věznitelů. Pak se ale jistý právník, který je přesvědčený abolicionista, rozhodne, že se jejich případu ujme. Argumentuje tím, že to jsou svobodní občané jiné země, nikoli otroci. Případ se dostane až k nejvyššímu soudu, kde John Quincy Adams přednese plamennou výzvu k jejich propuštění. (Filmbox)

VanTom

Soudní proces s výrazným (dobovým) politickým přesahem svou vznešenou humanistickou myšlenkou samozřejmě nemůže neoslovit, ovšem tlustý nátěr patosu jej sráží na honosnou, didaktickou lekci z dějepisu. Dlouhé proslovy o svobodě, víře, spravedlnosti mají menší dopad, než jedna naturalisticky tvrdá, stroze nelidsky věcná rekonstrukce plavby otrokářské lodi s jejím "dobytčím" nákladem. ()

Brain-D

Naprosto úžasný a silný příběh (ne)lidskosti. Utlačování Afričanů a snad jeden z nejsilnějších příběhů jejich boje proti tehdejší společnosti. Doplňování si snímků od režisérů nebyl úplně špatně a já mohl zkouknout tenhle skvost. 90% ()

mirec88

Veľmi silný a pravdivý príbeh z jednej nešťastne známej kapitoly našich dejín. Pri slovách "Dať nám slobodu" som cítil také silné emócie aké už dlho nie. Tomuto filmu napriek dĺžke neviem nič vytknúť. bolo to úžasné. ()

V.Silver

No a co, že to mělo 2 a půl hodiny - bylo to skvělé. Spielberg umí a tento film to dokazuje ve všech ohledech - umí si vybrat zajímavé téma, zajímavě ho ztvárnit, nechat si napsat dobrý scénář, zajímavé herce i lokace, no a když k tomu připočteme Williamsovu hudbu... nádhera. Pravda, nemůžeme to brát jako naprosto přesnou rekonstrukci tehdejších událostí, ale natočit v duchu romantismu film o tomto dramatu z konce období romantismu, to se mi moc líbilo. Vtipné komentáře černochů na začátku ("To bude asi hnojař.") vystřídaly skvěle zinscenované "přestřelky" v soudní síni, ale nejvíce se mě dotkly asi tyto 2 scény: když jeden z otroků ukazoval Cinquemu Bibli, kterou pochopil podle obrázků ("Musel něco provést, když ho takto potrestali." "A my jsme copak něco provedli?"), byl to asi nejkrásnější a nejlépe vystižený popis křesťanství, jeho skutečné podstaty, no a druhý moment byla řeč Johna Quincy Adamse (Anthony Hopkins) v síni Nejvyššího soudu, která měla všechno. Opravdu skvělé a velice vyvážené drama s úchvatným vizuálem a lehce, lehce propagandistickým poselstvím o podstatě lidské svobody. Ale tohle poselství jako jedno z mála nemám Američanům za zlé. Ani nemůžu mít. 90% ()

Roseinka

Naprosto brilantní film plný emocí! Tohle téma je pro mě hodně citlivé, takže slzy jsem jen tak nezastavila. Trošku mi trvalo, než jsem poznala Matthewa, dokonce i Anthony byl dost zajímavě maskován, ale výběr všech postav KROMĚ Anny P.(která je děsná všude a tady naštěstí byla jen chvíli) mě opravdu moc potěšil. Nevadila mi ani délka filmu, naopak jsem si scény např. na lodi i v síni moc užívala. Moc krásný film. ()

vyfuk

Steven Spielberg je zajímavý v tom, že se zajímá převážně o minulost a budoucnost. Toto je historie, a ta ve Spielbergových rukách dopadla perfetkně. Je mnoho šťouralů (mezi nimiž jsem i já), kteří najdou nějaké chyby, ale je to pravdivý a velmi smutný příběh o spravedlnosti, které musí být učiněno za dosti. ()

Autogram

Trošku som očakával aj námornícke zážitky, ale z tých, ktoré ponúkla zobrazená skutočná história, mi bolo skôr do plaču, ako môže takto človek nebyť človekom. Viac sa však film venoval súdnemu procesu a záležitostiam okolo neho a nečakaná pozornosť bola venovaná aj psychickému prerodu čiernych väzňov. Na začiatku boli skoro ako mimozemšťania a aj s tými by asi bola ľahšia komunikácia a na konci bol už jeden z nich takmer rodený afroameričan. Možno to bolo viac filmové ako skutočné a keď prijali kresťanskú vieru z niekoľkých obrázkov, už som len čakal, že jeden z nich bude o poldruha storočia predčasne kandidovať za prezidenta. Spielbergovi sme už vo filme uverili všeličo, tak prečo nie? Na neuverenie bol aj Anthony Hopkins neskutočne zamaskovaný za vetchého bývalého prezidenta, ktorému som nemohol prísť vo filme na meno (John Quincy Adams podľa wikipédie), jeho záverečná reč bola odzbrojujúca no mierne pridlhá. ()

3 AM Code

Dobra myslenka, dobri herci. Skutecnost, ze tento film silne upravuje historii (ani na okamzik neverim, ze by otrokarska amerika umoznila otrokum hajit se u soudu), by se dala zkousnout - historicka presnost zde neni zamerem. To co tenhle film prekvapive srazi je fakt, ze prvni polovina filmu je po strance scenare a rezije NEZVLADNUTA. Coz je neco, co bych od Spielberga nikdy necekal (mozna tak u jeho prvotin). Pokud prvni polovinu prekousnete dockate se ovsem rady velice kvalitnich a syrovych scen (a ocekavaneho zaveru ala holiwoodsky patos). ()

Mr.Jackass

Tento film dle méh názoru má mít hodnocení minimálně o 10 % výše...Nechberoucí záběry na období, kdy a jakým způsobem převáželi otroky z Afriky na Kubu či do Ameriky byly neskutečné a dokonce i mě se dělalo lehce špatně a běhal mě mráz po zádech co si tito lidé museli vytrpět byla smrt vysvobozením. Nádherná hudba a Spielberg opět dokázal, že je Pan režisér...a herecké výkony, které předvedli Pete Postlethwaite a Djimon Hounsou, ale i ostatní jsou taktéž bravurní..Při závěrečném projevu Anthony Hopkinse a rozhodnutí soudu jsem měl téměř nakrajíčku.. ()

mohamedsfinger

Spielbergovy filmy moc nemusím, ale při sledování Amistadu jsem byl vcelku spokojen. Technicky je samozřejmě vše na té nejvyšší úrovni, ale tady mi dokonce nevadí ani ten Stevenův patos. Některé scény (zvláště ty na lodi nebo ve vězení) jsou navíc opravdu působivé, bohužel třeba tu Bibli si zase mohl odpustit. Herecky nikdo nepropadl (to by taky bylo, u takových jmen), ale vyčnívá jen Djimon Hounsou. Tento film potřeboval dost prostoru na celý příběh, ale přesto si myslím, že mohl být minimálně o dvacet minut kratší. I přesto ale musím hodnotit výš než Schindlerův seznam, jehož věhlas bohužel zastiňuje právě (dle mého, lepší)Amistad. ()

Arkanoid

Film mal drive len v úvode v nočných scénach. Pre drámu o ľudskosti určite nie je najvhodnejšie miesto na príbeh súdna sieň, aj keď sa tam vedú povznášajúce reči a postavy prejavia svoje komunikačné zdatnosti. Dej by sa dal charakterizovať ako neustále presviedčanie súdu o nevine vzbúrených černochov v krajine fanúšikov otroctva. Dojem kazila aj neustála patriotistická hudba. Spielberg neponúka ľudskosť cez skutky, ani nie je taký poet, aby ju zosobnil metaforicky. Podáva ju len cez reči. Je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, a keď ľudskosť a jej potláčanie vo filme o ľudskosti nevidím (krátka Sinkeho rekapitulácia mi nestačí), účinok snímku ide mimo mňa. ()

insurgentes

Závěrečná myšlenka prezentovaná panem Hopkinsem u soudu má sílu a člověkem pohne. Potud tleskám. Jiná otázka je, co soudruh Spielberg tímto svým krokem zamýšlel jaksi v širším kontextu. No já myslím, že tento pán by mohl být docela dobře konfidentem Nového světového řádu. Jakýsi Masaryk, kterému taky nikdy nedokázali členství v zednářské lóži, ale všichni věděli, že "srdcem je přece náš". Takže ano, pokud by toto dílo bylo vyváženo nějakým objektivním pohledem do černošké komunity dnešních dní á la Magnusek, proč ne. Takhle se ale vůbec nemůžu ubránit dojmu, že v historii přípravy vypiglovaných amerických mozků na instalaci černého prezidenta zednáři zasadili do mozaiky jen jeden nepatrný kamínek. ()

Maynard.

Jeden z posledních filmů od pana Spielberka, se kterým sem ještě neměl tu čest. Ani nevím proč, ale líbí se mi tahle stinná stránka americký historie - otrokářství. V poslední době jsem viděl celkem dost filmů z týhle doby. A jo, prostě mě to bere. Amistat je celý o tomhle. Herecké velíkání se tady točí jako plznička v hospodě u Tigra. Je pravda, že 152 minut je poměrně dost, na to, že se tam skoro jenpovídalo. Z čeho teda mrazí po zádech, tak je vyprávění cesty od pobřeží Afriky do Ameriky - poměry na otrokářských lodí, masakr jak cyp!!! No, v tomhle žánru jsou lepší filmy - Django, Glory, 12 let v řetězech, Černobílý svět. Ale můžeme to brát tak, že tohle je dost možná i průkopník v tomhle ožehavým tématu. A co si budeme povídat - Spielberg prostě umí zasáhnout divákovo srdce přesně tak jak chce a tak jak to umí jen von! ()

Sdoom

Amistad je jedním z těch filmů, u kterého se člověk nemůže splést u jména tvůrců, aniž by o filmu před zhlédnutím cokoli věděl. Spielbergův rukopis je zde patrný v každém záběru, v každé scéně. Naprosto parádní kulisy, díky kterým se člověk ponoří do první poloviny 19. století, herecké obsazení z říše snů, parádní Williamsova hudba, úžasná kamera Janusze Kaminského a přiměřené dávkování "velkých" scén a patosu od samotného Spielberga. Při tom všem však stále v popředí zůstává samotný děj, který je pro mě jako politologa opravdu velmi zajímavý a na rovinu říkám, že za každý takhle krásně zpracovaný historický film jsem vděčný. Má to své mouchy, občasnou nenápaditost v dialozích, zbytečnost některých postav (Freeman, Skarsgard), ale čert je vem, film je to opravdu výborný. (Blu-ray, orig.) ()

PALINO

Spielbergov AMISTAD je v dobrom zmysle slova polovičatým filmom; nie je zábavou pre najširšie masy, ani umeleckým dielom pre pochvalné kritiky. Určite je ale dobrým filmom, ktorý stojí za pozretie. Réžia STEVENA SPIELBERGA ponúka opäť kvalitný zážitok, len s ňou už nie je taká filmová zábava ako obvykle, ale niekoľko dobrých momentov predsa len vytvorila. Na čele takýchto lepších momentov stojí postava Cinque v podaní Djimona Hounsou, ktorej vyrozprávaný príbeh a vôbec každé aktívne účinkovanie na plátne predstavuje z hľadiska filmu tie najsvetlejšie okamihy a AMISTAD je rozhodne filmom, ktorý zaujme skôr takýmito momentami než ako celok. Čím si ale AMISTAD získa našu pozornosť na 100%, sú kvalitné herecké výkony od nemenej kvalitného hereckého obsadenia. ()

velkyvezir

Neprávem opomíjený Spielbergův film, který klidně sbalí do kapsy jeho následující tvorbu. Je až s podivem, že tento režisér jednou za čas natočí monumentální historické fresky (V říši Slunce, Barva nachu), aby pak natočil slabší filmy typu Minority Report, či Válka světů (a buďme objektivní, ani E.T. není nic extra). Velmi sugestivní Amistad otevírá jednu z nejčernějších kapitol dějin USA a přestože otroctví v nich panovalo před rokem 1839, v němž se příběh odehrává, je tento rok až symbolický, že o sto let později lidstvo opět stálo před složitou otázkou lidských práv. Přitažlivosti filmu nepochybně prospívá Spielbergovo soustředění se na soudní stání a jeho atraktivita se promítá do celého snímka. Vrcholem je ale velmi sugestivní scéna cesty otroků z Afriky do USA. A znovu připomínám onu paralelu let 1839 a 1939 - nepřipomíná nám snad scéna z podpalubí i na palubě něco? Filmu rovněž pomáhá výborné herecké obsazení, Freeman svůj part hraje s výbornou citlivostí, Hopkins evidentně roli exprezidenta J.Q. Adamce si užívá a nepochybně velkým překvapením je Matthew McConaughey, kterého jsem dosud měl zaškatulkovaného jako hezouna z laciných komedií typu Jak přijít o kluka během 10 dnů. Výborná podívaná, 2,5 hodiny filmu uteče jak nic. ()

Seti

Neprávem pozapomenuté soudní drama PANA režiséra Spielberga. Ožehavé téma otrokářství je dokonale doplněno problematikou oddělení "nezávislého" soudnictví od výkonné moci. V případech, kdy se objeví podobně "ožehavá" kauza, totiž bohužel často v demokraciích skutečně platí, že zákony "skoro" platí pro každého stejně, a že lidé "skoro" míní to co říkají. Anthony Hopkins se ve filmu objeví sice asi jen pětkrát, ale jeho výkon je excelentní a jeho závěrečná řeč naprosto odzbrojující. Kdo má rád soudní dramata, trochu historie a nevadí mu velkorysá stopáž, tak je pro něj Amistad jasnou volbou. ()

Wally

Bez diskuze kvalitní film, ale předlouhá stopáž u mne dojem z filmu kazí....normálně bych dal o hvězdu více... ()

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Piráti bez kostlivců a hlášek?

Piráti bez kostlivců a hlášek?

20.05.2008

Studio DreamWorks na to šlo chytře. V klidu počkalo, až dozní kanonáda z Černé perly a hromobití nad obrovským vírem na konci světa, a teď, když už se na kapitána Sparrowa a jeho kumpány začíná… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce