Amistad je jméno lodě převážející v roce 1839 otroky z Kuby do USA. Na cestě se africký kmenový náčelník Cinque postaví do čela vzpoury a zmocní se lodi. Pokračují v plavbě a doufají, že najdou cestu zpět do Afriky. Zvolí ale špatný směr a když doplují do Spojených států, jsou uvězněni jako uprchlí otroci a zdá se, že je čeká smrt za vraždu jejich věznitelů. Pak se ale jistý právník, který je přesvědčený abolicionista, rozhodne, že se jejich případu ujme. Argumentuje tím, že to jsou svobodní občané jiné země, nikoli otroci. Případ se dostane až k nejvyššímu soudu, kde John Quincy Adams přednese plamennou výzvu k jejich propuštění. (Filmbox)

kalap

Nádhera, sedel som prikovaný v kresle ako tí otroci v tých okovách a film mne zbehol ako niagarske vodopády aj s tým hukotom. Brilantný film o obrovskej sile ľudskosti, ale aj neľudskosti, kde pravda môže byť vždy len jedna a sloboda a slobodná vôľa človeka je posvätná. ()

rastlinka

Ja jednoducho tieto dobové filmíky milujem a vyhľadávam ich a toto mi úplne sadlo. Má to hlbokú myšlienku, krásne zábery, trošku prekvapivo vtip (teda, veľa vtipu, čo je výborné) a dobrý casting. Som spokojná a postupne sa usiťujem, že Spielberg nepatrí do mojej topky režisérov len tak náhodou:) ()

berusche

Na můj vkus už velmi dobré herecké obsazení a poměrně zdatné ruce režiséra si jdou pro větší úspěch, než který je tomu věnován. Jde samozřejmě o klasický emotivní film, který vás má zasáhnout, ale zároveň o vskutku dopracovanou podívanou jedné historické události. Určitě si tedy pozornost zaslouží. Trochu na škodu tady zůstává, jakým způsobem je věnovaná pozornost jednotlivým soudním instancím. Pro mě osobně by ten závěrečný měl být nejdelší, takže jsem měla pocit, že to na konci trochu rychle usekli, páč zjistili, že už takhle je to pekelně dlouhý. Za to některé záběry mohly být s klidem vynechány. ()

raffspIn

Sakra, toto mohl být opravdu úžasný film, nebýt toho patriotického a náboženského patosu který protéká celým dějem. Spielberg rozhodně není vhodným režisérm pro historické drama, jeho talent se daleko lépe uplatní v oddechovějším žánru. K úpnosti mi chyběla u soudu závěrečná řeč druhé strany (detail ale neumožňuje divákovi vlastní posouzení - přesný opak k filmům Formanovým). Nepřeváží se z 3,5* ani na jednu stranu. ()

Martin741

Maestro Spielberg opat dokazuje, ze dokaze natocit skutocnu kvalitu. Tentokrat si zobral na zretel otrokarske casy uplynulych storoci v USA. Scenar je perfektny, prakticky mu niet co vycitat, zobrazenie otrokarskych realii vystihnute maximalne realisticky. K tomu aj par drsnych scen, vyborne dialogy a pribeh, ktory rozhodne divaka nebude nudit. Dam vsak 5 hviezdiciek. Hlavne preto, ze najvacsie herecke eso Hopkins sa mihol len na par desiatok minut. Dalej zostrihat by sa to zislo, keby film stratil 20 - 30 minut, na care by mu to rozhodne neubralo. 95 % ()

M.i.k.e

velmi dobrá historická konverzačka,přesně jak to Spielberg umí a přesně pro někoho kdo se zajímá o americké dějiny stejně jako já.V mnoha ohledech mi Amistad připomněl Lincolna (byť by tomu mělo být obráceně,ale Amistad jsem v rámci doplnění mezer viděl až nyní).Minimálně v tom,že Lincolna podle všeho čeká podobný osud nedoceněného kousku...80% ()

Rocky88

Naprosto bezchybné. Už od úvodních vteřin je jasné, že Spielberg servíruje mistrovské dílo, který každý - až na pár, ehm, jedinců - slupne jako malinu. Příběh plný emocí, skvělých herců ( vede samozřejmě Djimon Hounsou, který by zfleku zasloužil Oscara, následován skvělým Hopkinsem a přesvědčivým Freemanem ), nezapomenutelných scén ( úvodní bitka, házení přes palubu, interpretace Bible, stěžně-krucifixy, Cinqueův projev před ohněm, čichání k fialce a další) a Stevenovy pevné a cílevědomé režie, která je jedna z nejlepších, kterou kdy předvedl. Víc takových filmů, Steve! ()

Elyssea

Amistad trpí typickou nemocí příběhů vyprávěných bělochy. Stereotypy. Cinque je typický "noble savage" - černoch schopný oněch "divošských" krutostí, ale také jedinec stále ještě spojený s přírodou a vlastní kulturou, jehož úkolem je trousit moudra jež si ti hodní běloši budou pečlivě zapisovat do deníčků. Případně je použijí v závěrečné řeči, kde udělají patřičný dojem - samozřejmě proto, že je pronesl bývalý prezident USA. Běloch. Ostatní černoši jsou odtlačeni do pozadí, pokud se nehodí k ukázání brutalit otrokářů. Film se soustředí na doménu bílých mužů - soud. Zákulisní pletky americké politiky jsou mnohem důležitější než čtyřicet unesených Afričanů z jednoduchého důvodu. Afričani jsou jenom záminka pro propírání argumentů pro a proti otroctví. Ono ani nejde o to, je osvobodit, ale dokázat druhé straně, že mám pravdu. Teď si jen nejsem jistá, jak ten film Spielberg vlastně zamýšlel, protože vyznívá dost pokrytecky. Černoši jsou také přijímáni poměrně klidně, nevidíte téměř žádné rasistické narážky či pobouřené davy (a v nejvyostřenějších momentech byli zastánci otrokářství schopni zaútočit na sněmy odpůrců velmi násilně), protože tady jsme na hodném Severu. Američané se můžou poplácat po zádech, že pár Afričanů poslali zpátky a že ten Adams byl ale chlapík. Tím to tak hasne. Pozitivní je místy velmi působivá kamera a herecké obsazení. Jinak se obávám, že mi to nesedlo. ()

tomtomtoma

Film je utopený v hollywoodské monumentální sentimentalitě s obřadným rozlišováním dobra a zla. Nadšené ukazování nezávislosti americké justice, a to i přes zásahy státní moci a navzdory vnitřní nestabilitě přiblížení se občanské válce. Ukrutnosti páchané na černoších z Afriky, kteří touží jen po svobodě a návratu domů. Povstání, zajetí, soudní tahanice a konečné vítězství spravedlnosti. Dojímání, vyrábění až mučednického hábitu, pomoc těch správných hodných lidí, kteří se nespravedlivé většině dokáží vzepřít. A to vše ve jménu lidskosti a základních lidských práv. Homofobie, touha po moci proti porozumění a lidskosti. Monumentální srdceryvné mrávní kázání a projevení lítosti za spáchání hříchů našimi bělošskými předky. Moderní pokrytecké zpytování svědomí, kde je velký okrašlující efekt v zobrazování utrpení a beznaděje. Z postav: nadšený obhájce Afričanů Roger Baldwin (Matthew McConaughey), u něhož se lehká touha po uznání proměnila ve velkou touhu pomoci bezbranným, senátor a bývalý americký prezident John Quincy Adams (Anthony Hopkins), zastánce spravedlnosti na nejvyšší úrovni a mentor procesu od jeho počátku, americký prezident Martin Van Buren (Nigel Hawthorne), který v touze po znovuzvolení činí pokusy o ovlivňování pod nátlakem homofobního Jihu, bojovník za svobodu Theodore Joadson (Morgan Freeman), nevýrazný nadšenec, Lewis Tappan (Stellan Skarsgard), který ve prospěch věci rád uvidí i krev nevinných, španělští otrokáři José Ruiz (Geno Silva) a Pedro Montes (John Ortiz), představitel strany špatna Holabird (Pete Postlethwaite), a vůdce Afričanů Cinque (Djimon Hounsou). Nadějný příběh zprzněný hollywoodským pozlátkem uměle zvýšené líbivosti a sentimentální dojemnosti, která nás má chytit za nos, abychom litovali tolik obětí homofobní nespravedlnosti. Monumentálně okázalé s nadměrnou dávkou strojeného patosu. Moderní a obecenstvem žádaný typ zábavy. ()

Joges

Velmi přesvědčivý a bravurně natočený film, poplatný své době. Amistad zprvu připomíná dokument, líbivá hudba Johna Williamse a Spielbergova zručná kamera však vtáhne diváka do děje, takže jste nuceni sledovat film se zájmem a s napětím. Některé, zejména závěrečné, pasáže vás pak utvrdí v tom, že nebylo zbytečné sledovat tento film. Anthony Hopkins a Morgan Freeman zvládají své filmové role dokonale jako vždy. ()

C0r0ner

Bylo to o dost delší, než to muselo být, ale to je tak jediná moje (ač velká) výtka. Spielberg jako obvykle dokazuje, že je za kamerou mistr nad mistry a podává nám ve špičkové formě hodně ožehavé téma. Nevím, jak na to dnes pohlížejí Američané, ale mně přijde odvlečení dvaceti milionů lidí jako dost drsná věc. 70% ()

Dannysek4U

Krasny koukani, monumentalne vypravny, pohledny, vyborne hrany, o tom zadna. Ale vnitrne fakt nepresvedcivy a ne moc logicky. Stret kultur by byl pochopitelne tisickrat viditelnejsi. Tohle je spis snadno stravitelna pohadecka s americkym orlem na rameni. Ale pekna. Nepochybne pekna. ()

agathon

Trochu mi připadalo, že Spielberg tak úplně nemůže najít ten správný klíč, jak zvolený téma natočit. S označením "akademická nuda" bych taky dost polemizoval, ale je fakt, že film je plný obrazových a především pak inscenačních klišé. Několik vizuálních i režijních nápadů se pochopitelně najde i tady (Spielberg prostě od 1941 špatný film nedokáže natočit), ale chybí tomu konceptuální svěžest jeho nejlepších děl. Filmu velmi kolísá rytmus - ne snad ve smyslu toho, že by to mělo být akční drama, to fakt ne, kdy máte skutečně najednou pocit, že to celé trvá nějak strašně dlouho (ono tedy trvá tak jako tak...) a jednotlivé (naví předvídatelné) zvraty se na sebe nabalují bez ladu a skladu jeden na druhý a místo aby vzniklo strhující drama, vzniká spíše krásně ilustrovaná učebnice správně patetických amerických dějin. Bavilo mě se koukat, ale faktem zůstává, že filmy o Židech jdou Spielbergovy lépe. Bojím se, že u Lincolna (dá-li pánbůh a ten film skutečně vznikne) budeme mít obdobné výhrady. ()

danecek24

55. Zlatý Glóbus za rok 1997 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Djimon Hounsou, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Anthony Hopkins, Nejlepší režie - Steven Spielberg ()

andrii

Smýt stigma kast. Stát se právem. Být svým vlastním pánem. Ať zmizí místa nadřazená, nízká vnímáním, rabů pokoření. Jsme z masa a kostí. Jsme my, pokorný štít. Lidský (maje)stát. ()

BoXBe

Především z přesvědčení o pravdách nadřazených každodenním lidským omylům a z konzistence, kterou si chci uchovat při hodnocení filmů vracejících se k významných událostem civilizačních dějin dávám pět hvězd. I přesto, že se ve filmu vytrácí jindy Spielbergova jistota ve vyprávění a protahuje některé scény v délce nad míru únosnosti jinak nutného patosu, který je při vyprávění příběhu jako je ten o otrocích z lodi Amistad nezbytný. Francouzská revoluce, deklarace nezávislosti, ústavní pořádek, dělba moci a v neposlední řadě právo na svobodu a na život jsou nadčasová témata a byť se jich Spielberg v Amistadu nezhostil s nonšalancí jemu vlastní, přesto jde o působivý film. Jen málo lidí nebo spíše jen ty, kteří jsou hluší a slepí vůči historickým paralelám a opakujícím se historickým omylům může snímek nudit. Pro ty ostatní je to další doplnění děravých znalostí historie původu bohatství západní civilizace... ()

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Piráti bez kostlivců a hlášek?

Piráti bez kostlivců a hlášek?

20.05.2008

Studio DreamWorks na to šlo chytře. V klidu počkalo, až dozní kanonáda z Černé perly a hromobití nad obrovským vírem na konci světa, a teď, když už se na kapitána Sparrowa a jeho kumpány začíná… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce