Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

Abes

Vskutku solidní lejzr-šou. Na tomhle jsem vyrůstal. Jak Spielberga nemusím tak si mě setkáním pro jednou získal. ()

Jino

Steven Spielberg to rozehrál skvěle. Výborné sci-fi, skvělá atmosféra. Richard Dreyfuss se do své role dobře vcítil. Vadilo mi tam pár věcí - neustálé Richardovo myšlení na tu horu - nejvíc už mě to štvalo při tom jídle kdy si udělal horu z bramborové kaše, ale zase naopak ta scénka "Vezmu vše co zahrada dá" byla bezchybná. Konec mě trošičku zklamal, na mě to bylo moc světýlek :-). 80% ()

xjane

Těžko uvěřit, že tento skvostný kousek je 31 let starý, klobouk dolů! Mistr je mistr, vizuálně i po tolika letech velmi působivé... Já bych letěla z fleku taky:D 85% ()

cariada

Sice už poměrně letité, ale velmi pěkné scifi, škoda, jen že jsme se o mimozenštanech toho moc nedozvěděli. Přeto snímek nabízí dobrou atmosféru a napětí od začátku až do konce, dovedl bych si představit pokračování, kdy současné technologie by tomu dodaly ten pravý kabát. ()

Caym

Celou dobu jsem se snažila marně pochopit, z čeho jsou herci tak vyplesklí. Z hlíny staví hroudy, neustále jim v hlavě hraje stejná melodie a nad městem poletují hustý ufounský lodě, který jim opalují obličeje do červena. V posledních deseti minutách konečně vylezou ufouni na světlo, což je sice velmi efektní, ale tak nějak už to nepřebije tu uzívanou nudu prvních 125 minut tajuplně se vyšroubovávajících (haha) šroubů a otevírajících se dveří. A slovy Francouze, co tak hezky zpíval rukou "Ž n'pa bl'ble." Pablble? Pablbé. ()

Crawler-D

Spielberg má pro mimozemské tvory velký cit a v tomto svém první emzáckém filmu to dokazuje plnou měrou, když s nebývalým ohromením předkládá setkání dvou různých druhů. Barevné divádelko s orchestrálním doprovodem. ()

snob

Některé části filmu byly úžasné. Měly napětí, myšlenku, měly smysl. Ale ten komický konec s vesmírným jamováním a létajícími pokličkami byl na mě snad až moc vtipný. Ale natočeno s mistrovstvím. ()

C0r0ner

Přesně ten film, kvůli kterému se Spielberg navždy zapsal do dějin kinematografie, aniž by mě nějak zvlášť zasáhl. Těch přelomových filmů má celou řadu, ale Blízká setkání třetího druhu jsou pro mě asi tím nejdůležitějším. Nejenom skvělý scénář, pochopitelně režie, ale hlavně efekty dělají z tohoto filmu legendu, které je máloco rovno. Vnitřně mě to však tak nějak minulo a proto jsem byl nadšený pouze z akademického hlediska. 80% ()

danecek24

35. Zlatý Glóbus za rok 1977 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Steven Spielberg, Nejlepší scénář - Steven Spielberg, Nejlepší hudba - John Williams ()

magnolia

můj nejoblíbenější spielberg a každopádně i nejvíc nejoblíbenější sci-fi vůbec. jo a taky vlastně nejoblíbenější film mého dětství - tu melodii jsem milovala, stejně jako jakékoliv jídlo s bramborovou kaší :o) ()

pakobylka

Velice působivá - a velice realisticky vyhlížející blízká setkání. I když ... přece jenom je tu i nekonečná řada dalších (a zdaleka ne tak optimisticky laděných) možností. Toho si je až moc dobře vědom i sám autor, neboť v roce 2005 se rozhodl opustit svět mírumilovných E.T. mimozemšťanů a zahodit růžové brýle: Jeho "Válka světů" se inspirovala vědeckofantastickým románem Herberta Georga Wellse - a vůbec žádná idylka se nekonala. ()

gabin(a)

Pro mě nejlepší Spielbergův film, myslím, že tady ještě dost převažovalo srdce. Richard Dreyfuss výborný, připadá mi trochu nedoceněný ve stínu různých velkých hvězd, které hrály sice hůř, ale byly hezčí....No a teď čtu asi podesáté Vzpomínky na budoucnost:-) ()

zette

Vzhledem k roku nataceni a nametu se jednalo o odvazny pocin. Ve sve dobe to musela byt bomba, po technicke strance velmi dobre zvladnuty film, kdy Spielberg opet ukazuje, ze tocit filmy umi... Scenarem se dost lisi od jinych filmu, stejneho zanru. Porad jsem byl v napeti, co se stane, coz mi vydrzelo az do konce. Nakonec jsem byl vsak trochu zklamany a neverim, ze se na tento film jeste nekdy podivam. Pro fanousky sci-fi ovsem povinnost. ()

Martrix

Je to neuvěřitelných 43 let, kdy Spielberg poslal do kin miliony diváků, aby se účastnili setkání s mimozemšťany. Na velkém plátně to musela být pecka, která stála za zvýšeným zájmem o UFO, pro dalších mnoho generací scififilů. Že je Spielberg pan filmař, je nezpochybnitelné už při pohledu na to, jaké filmy udělal, u čeho všeho byl první a že si stále drží svůj rukopis, kdy jsou jeho postavy obyčejní lidé, v neobyčejných situacích a i když jde o chvíle dramatické, vždy se najde prostor pro laskavý humor a hravost. Jeho přínos pro kinematografii je obrovský a pro mě osobně je ztělesněním amerického blockbusteru v tom pozitivním smyslu. Poslední hodina byla vynikající a přestože to byly na tu dobu výborné triky, tak ta atmosféra je především režisérský a scénáristický um, spočívající v perfektním načasování scén a skvělým nápadem použít pro komunikaci tóny. Současně potěší absence záporné postavy, kterými se to ve všech současných snímcích jen hemží, ale stejně tak neohroženého hrdiny, který všechny a všechno zmůže. I tak starý film ilustruje tvůrčí impotenci současných scénáristů při vymyšlení dostatečně dramatické situace, bez kvelurantů, intrikánů...padouchů. Jako zajímavost dodám, že po této vcelku laskavé a optimistické vizi setkání s mimozemšťany, nastoupil za dva roky Vetřelec 1979 a za další tři roky Věc 1982, takže se ohledně přátelských vazeb z ufouny, diváci dočkali poměrně solidního návratu na zem. A nic na tom nezměnil ani následný E.T mimozemšťan 1982. Scott s Carpenterem zaseli semínka a od té doby je společně s událostmi kolem Rosswelu a následnou ufománií, postihnuta většina lidstva představou, že setkání s mimozemšťany je bak. ()

Juto

Všetko v tomto filme smeruje k jednému cieľu: k premene pocitu strachu dospelých na detský pocit úžasu nad svetom. 10/10 ()

mortak

Spielberg ještě plný optimismu. Akcidentálním zlem uprostřed spojujícího se světa je kromě tradiční armády už jen hloupoučká manželka (typická americká blondýnka). A zatímco v této rodině děti zlobí či mlátí panenkou o sušák, čisté dítě z venkovského domu se stává pojítkem pozemšťanů s další civilizací. Co mě ale nejvíce u Spielberga fascinuje, je naprosto převažující vizuální složka nad dialogy, které zde vlastně nejsou. Nevím jak u dabingu, ale v originále se rodina hlavního hrdiny spiše překřikuje, vědci mluví vzrušeně jeden přes druhého - jen přesvědčování vlády, že vlastně o nic nejde, je úřednicky suché. A proto tak vynikne závěrečné hudební setkání. Neexistence delších dialogů dosáhla vrcholu u E.T. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi