Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

SeanLSD

Stretol som podobného... nie hneď psychopata, ale minimálne riadneho kreténa. Vodičák som mal pár dní a cestu ledva olizol, bola noc, šiel som max a on za mnou, svietil do mňa diaľkovými a trúbil ako stádo rozzúrených slonov... predbehnúť nemohol, ale podľa predpisov ísť ani náhodou... a do cesty vbehla líška... Nuž skvelá príležitosť doplniť si konečne túto klasickú učebnicu filmovej réžie (hodnotenie č. 4000-1) a aj trochu zaľutovať, že napriek všetkým tým kultovým zázrakom, ktoré nasledovali, nenatočil Steven ešte aj neskoršie aspoň občas aj nejaký ten pekne ostrý thriller... P.S. Historický kontext = znepokojivé roky 70., všade hrozivé neznámo a pekelná neistota - a to od tvorcu, ktorý potom z veľkej časti sám vytvoril tú spokojnučkú zábavnú dekádu rokov 80.! P.S.2 paradoxne najhustejšia scéna mimo auta, podozrievanie v bare ()

Mylouch

Podpantoflák na cestě. Remake Toma a Jerryho pro dospělé se sugestivním budováním atmosféry a s vůní oktanů. Scénář oživený peripetiemi, trochu přeexponovaný vnitřní hlas. Pocta Stevenovi je vyjádřená v expozici Volného pádu. ()

sator

Vlastně banální... Maximální rychlost kamionu Peterbilt 281 je 152 km/h, rychlost osobáku Plymouth 1970 je 196 km/h Což je největší úskalí věrohodnosti snímku... Schopnost manévrovat s návěsem. plus plný návěs dává jasnou výhodu pro Plymouth. ()

vadic

Strašná nuda a hlavně scénaristický překlep. Přestože hlavní hrdina na tom fyzicky nebyl zrovna nejlépe, což dokázal v kavárně, tak jeho šance při konfrontaci z očí do očí musely být několikrát větší než poměřováním koňských sil. Prostě v okamžiku, kdy mu zatarasil cestu měl vyskočit z auta, grabnout šutr a rozmrdat ho na cucky. Ani úcta ke Spielbergovi v tomto případě nepomůže. A taky bych řekl, že tak obrovská cisterna s nápisem "flammable" by možná mohla i vybouchnout. ()

maxxxim

Kto umí, umí. Inak povedané, aj s tak malým rozpočtom sa dajú robiť kvalitné veci, čiže výnimka potvrdzjúca pravidlo, že všetko je o peniazoch, ktoré sú až na prvom mieste. Škoda možno malých nelogických úkazov typu popieranie odstredivej sily a kamión s motorom z dodávky od Creepera z filmu Jeepers Creepers - Es ist angerichtet :). ()

Motinski

Spielbergove štátnice do sveta filmu a hneď atmosferická jazda ktorá nepotrebuje množstvo dialógov ani kopu postáv. Decentne spravený triler čo vie výborne udržať v napätí. ()

filmmovier

Takhle napnutej jsem snad ještě nikdy nebyl. Famózní. Excelentní a naprosto vrcholovej Spielberg. Jeden z nejlepších, ne-li ten vůbec nej. Prvotřídní realistickej napínák, kterej fakt vtáhne. Špičkovej survival. Dokonalá filmařina, 100%. ()

plechulka

Už při prvním zhlédnutí (a že je to drahně let!) mi přišlo jako skvělý nápad, že vlastně nikdy nevidíme řidiče cisterny celého, tj. že nepřítel nemá lidskou tvář (stejně tak jako třeba jiní Spilbergovi "záporňáci" - např. vědci, kteří odtrhují malého Eliota od ET - to jsou zas monstra v kombinézách s tmavými průhledy....). ()

uhlajz

aha, tak nic no. To ale byla kravina, od prvních minut jsem jen čekal na závěrečné rozuzlení a to se bohužel nekonalo... Psychologie hlavní postavy slušná, ale oproti psychickému hroucení v U-turn nebo ve Volném pádu je to dost o ničem. ()

noriaki

Duel je esenciální Spielberg. Svěží, nápaditý, proklatě působivý a skvěle nasnímaný. Zdálo by se že na hodinu a půl scénář nevydrží, jenže o příběh tady vůbec nejde. Síla filmu stojí na postupně houstnoucí atmosféře strachu a beznaděje. Režisér ji mistrovsky stupňoval a Dennis Weaver neméně dovedně zahrál člověka hnaného do kouta. A pak je tu Tahač, neustále se přibližující zhmotnělá třicetitunová noční můra. ()

Brain-D

Taková hra na kočku a na myš od Spielberga. Jako musím pochválít první polovinu, které mi připoměla "Vanishing poing" a vůbec psychologie filmu byla výborná. Akorát v druhé půlce už to bylo mírně přestřelené viz rychlost náklaďáku v ostrých zatáčkách, kopcích atd. a monotónost. Jinak jedna super jednoduchá 80.tková šupa. ()

fefee

Ten záver mi prišiel trocha odfláklí inak parádne TV od Spielberga, vysoké kvality z defakto takmer ničoho. (3,5*) ()

drackula

V jednoduchosti je krása. Asi tak by sa dala v stručnosti zhrnúť spielbergova televízna prvotina. Dve autá na ceste stačili na vytvorenie akcie a jedna paranojou prešpikovaná scéna na pumpe stačila na dostatok napätia, aby sa z jednoduchého nápadu stal strhujúci film prakticky od začiatku až do konca. Film síce nemal výraznejšie hluché miesto, ale napriek tomu k dokonalosti ešte niečo chýbalo. Celkovo však určite spokojnosť. 85 % ()

AsylumFan

Asi jediný film od Spielberga, kterému se nedá nic vytknout. Přímočaré, napínavé, skvěle vygradované. Takhle se točí thriller! Film Duel je spielbergův zlomový, filmy natočené po něm už budou jen horší a horší. ()

Nepi

První film mladičkého Steven Spielberga,který natočil původně jenom pro televizi a po velkém zájmu fanoušků šel film i do kin a nyní i na DVD...Příběh muže,kterého na silnice pronásleduje 40ti tunový kamion,který je řízen psychopatem...Kamion se snaží jeho auto nacpat pod vlak nebo ho odstrčit ze silnice...Výborný psychologický film,kde celou dobu nevidíme záporáka,ale jen jeho strach nahánějící kamion...I konec stojí za to....To prostě musíte vidět!!!! ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii