Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

J.F.B.

"How can he go so fast?" Další důkaz, že k natočení skvělého filmu není třeba mnoho peněz nebo času, ale hlavně nadaný režisér. Spielberg dokázal z jednoduchého námětu vykřesat maximum, natočil skutečně nervy drásající (skoro) nepřetržitou honičku, díky níž se v mých očích zařadil navenek nudný a obyčejný Plymouth Valiant po boku takových ikon, jako je Mustang GT z Bullitta nebo Dodge Challenger R/T z mého milovaného Vanishing Pointu. Do tohoto pantheonu plechových velikánů patří samozřejmě i jedno z nejděsivějších vozidel, jaká kdy brázdila americké silnice – omšelý tahač Peterbilt. Oba vozy jsou zde zvěčněny na televizní film opravdu úžasnou kamerou. (x) (x) (x) [viděno 9.9.2020] ()

shimpy(CZ)

Režisérův debut je perfektní. Napíná diváka po celou dobu filmu, a místy jsem se toho náklaďáku i bál. Jednoduchý námět je skvěle zpracovaný. Tímhle filmem se Spielberg představil světu a ukázal nám, že je opravdu mistr. ()

Ještěřák

LEHCE SPOILEROIDNÍ. Slovy cynika: je jasné, že jak fyzika, tak logika slaví ve filmu DUEL velký úspěch; 1) Těžko náklaďák z padesátek nebo šedesátek, byť strašidelný skoro jako komunisti na prvním místě ve svobodných volbách, rychlostně a jízdními vlastnostmi trumfne modernější osobák, byť řízený polekaným truhlíkem. 2) Neukázat šoféra trucku je mazanost. Neobjasnit jeho kamikadze mentalitu je hovadina. _____ Ryze divácký pohled: po dlouhé době jsem opět drápnul film s opravdu ďábelským gripem, kdy jsem časomíru tlačil očima směrem doleva, ať si to prostě trvá a trvá. Přitom si raný Spielberg vystačil s pár dolary, benevolentními zákony státu Arizona a dvěma herci, z nichž jeden svůj ksicht nikdy neukáže a druhý budí dojem absolutního poseroutky, který by měl kumšt přežít v urbanizovaných sférách Ameriky, natož mezi tvrďáky, hadojedy a kovboji. Spolu s JAWS a SAVING PRIVATE RYAN je DUEL nejnapínavější režisérův film, co jsem zatím viděl (snímky ze sorty "Spielbergovy ucajdané humánní eposy pro celou rodinu" mě nechávají chladnými asi jako prostitutku maďarské forinty). _____ Který úhel pohledu já sám považuji za relevantnější patrně napoví počet udělených stars. _____ P.S. pořád se nemůžu ubránit dojmu, že na závěrečnou explozi už Spielbergovi prostě nezbyly prachy. Dobře že tak. _____ EDIT PO UHERSKÉM ROCE: jsem blbec. Ta cisterna byla přeci prázdná jako hlava palestinského teroristy, to dá rozum, jak jinak vysvětlit onu baletkovitost trucku na cestách :-)) ()

HawkeyeSaw

Nevím, jestli budu mít po tomhle ještě někdy odvahu předjíždět náklaďáky.. :-) I když je film dosti jednotvárný, tak nelze říci nudný.. pořád přetrvává určitá nervozita v tom, co bude dál. Říkal jsem si, proč ten řidič osobáku neobrátil a nejel na opačnou stranu ve chvíli, kdy už byl pořádně vystresován strachem o svůj život. Vyzdvihnul bych výborný efekt nezobrazení postavy řidiče náklaďáku, což umožnilo vnímat soupeře jako pouhou masu plechu. Objevení se ,,tváře" kamiónu v zrcátku působilo leckdy velmi děsivě.. napětí tomuto filmu rozhodně nelze upřít. ()

Ezekiel1

Úchvatné!Klobouk dolů...dnes již skoro 40 let starý snímek a řek bych, že se na jeho působivosti vůbec neusadil prach. Během celé honičky si jistě budete klást otázku, kdo byl onen záhadný řidič. Nervydrásající road s gradující atomosférou a první velký úspěch mistra Spielberga. Nicméně je zde poznat, že se jednalo opravdu o jeho režijní začátky...P.S. zajímavá filmařská chyba-v čase 56:46 hlavní hrdina telefonuje z budky a v odrazu ve skle můžete vidět Stevena za kamerou v plné parádě :) ()

willis

Levný a jednoduchý film ze Spielbergova začátku. Jediné co mně nesedlo, byl konec. Vzhledem k tomu jak řidič celou dobu geniálně, až telepaticky předvídal tahy své oběti, se nakonec nechal nachytat až příliš jednoduše. ()

AIMÉE

Něco mi tam nesedělo, ale jakožto TV film všechna čest. Gradující nátlak, skličující situace a pocity byli nakažlivé. ()

aLPaC

Tak tohle mě dostalo. Co všechno dokáže z obyčejného příběhu Spielberg vytřískat, to je neuvěřitelný. Stevenovi se z rezavého kamionu povedlo doslova udělat oživlé monstrum, které pronásleduje nebohého Dennise Weavera (který je podle mého jediným slabým místem filmu, ale je jasné, že si Spielberg si nemohl moc vybírat). Všechny scény jsou skvělé, ani na chvilku film neztrácí nic ze svého tempa a skvělé pouští atmosféry. Opravdu klobouk dolů. ()

Mikino00

Musím říct, že více se z daného tématu vyždímat nedalo, napínavý příběh je přitom velice jednoduchý a nenáročný, jenomže diváka místy až mrazí z atmosféry čistého zla kamionu. ()

Garch

Prakticky za pár dolarů natočil mladý Steven Spielberg minimalistickou filmařská dokonalost (Kolik mu bylo, 24?). Po tomhle Spielbergově TV filmu postačí, aby jel někdo blízko za vámi, bez předjetí, dvacet kiláků a uvidíte, jak se začnete cítit. PS poprvé jsem Duel viděl černobíle a klidně bych to tak nechal. ()

bidja

Filmařský minimalismus, pěkná prvotina, pak už to je jako na houpačce, vyděláš, užiješ si, vyděláš, splníš si sen. ()

Brejlil

Za málo peněz hodně muziky. Napětí se dá krájet, a zvědavost, o co vlastně jde, není nakonec ukojena. Náklaďák skončí, a to je všechno. Takže vlastně, o čem to celé bylo? No přeci o napětí, milé děti. Kritici a znalci filmu jistě mají toto dílko rozebrané, a objevují ty prvky, kterých poté Spielberg zdatně využívá celou svou tvorbu. Já kritik nejsem, takže si je musíte najít sami. ()

JanPancir

Steven Spielberg vystrčil své růžky a ukázal, že lze natočit velmi dobrý film s malým rozpočtem. Jen když, ale víte na jakou strunu divákovi zabrnkat. Což si myslím že Steven ví:) Atmosféra hustá jako dým vycházejí z výfuků velmi silného dýzlového agregátu tahače. Dokonalé rozebrání myšlení lidského pochodu při nastalých situacích ve snímku. Nad tím vším je precizní kamera a střih. Vždy když ve zpětném zrcátku vidím nákladní vůz, mam divný pocit…. (A začne mě svědit moje stará jizva z Duelu :-D. Zasvěcení vědí o čem je řeč:) ()

krvavamera

Tak propracovaný střih se v televizním filmu vidí málokdy. Prakticky vůbec. Doslova střihové orgie. Vynikající budování napětí (a to je to prosím celé o tom, jak po silnici jedou osobní auto a náklaďák) právě prostřednictvím především střihu a postavení kamery. Pokud chcete vidět jen jeden film od Spielberga, klidně přeskočte všechny ty Schindlerovy seznamy, Čelisti a Indiany Jonese a podívejte se na Duel. Nebudete litovat. ()

papyrosaurus

Spielbergův raný film krásně ukazuje, že není třeba popsat stohy papíru na dialogy postav a vymýšlet složité zápletky. Americký bourák a zrezivělá cisterna (která však dosahuje děsivě nenormální rychlosti), highway, písek a strach. Napětí, které až do konce filmu nepolevuje, pěkně vykreslená paranoia a základní pud sebezáchovy spojený s touhou našeho „hrdiny“ zvítězit v tomto souboji na život a na smrt. Zajímavé a oživující jsou také intermezza na cestě (autobus, motel..). Snímek je třeba asi v prvé řadě vnímat jako psychologický thriller - případné myšlenky o technické nereálnosti celé honičky vlastně jen umocňují dojem, že cisterna je jen jakýmsi nadpřirozeným zjevením..... ()

Wancohoff

dobry namet, dobra atmosfera, napetie cely film. ale preco nemozem dat viac ako 3 * ? hudba mi prisla prebrana z psycho.cisterna isla takou rychlostou, ze nieje sanca vyberat tie zakruty.na osobnom aute bolo X sposobou ako mu utiect.hlavny hrdina sa v plnej rychlosti obzeral za chrbat, co ma strasne iritovalo, miesto toho aby sa pozrel do spätneho zrkadla (skor sa takymto cinnom mohol zabit sam). a najviac ma nahnevalo, ze to nemalo rozuzlenie, kto to bol, preco to robil, aspon mala zapletka,vysvetlenie by sa patrilo. P.S. Joy Ride 2001 je ako keby remake :) ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii