Bullittův případ

• slovenský

Bullittov prípad

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1968, 113 min

Rozpočet $5,5miliónaTržby USA $42,300,873Tržby Celosvetovo $-║ Úvod filmu je nečakane pekne zostavený s písmenkovým doprovodom, potom už príde čisto na príbeh, kde Steve McQueen ako policajt Bullitt vyšetruje vraždu jedného svedka v mafiánskom prípade kde boli ulúpené peniaze. Film a teda príbeh je až moc nezaslúžene poskladaný z jednoduchej koncepcie, chodí sa len z miesta na miesto, potom sa vyčítajú nejaké tie veci, občas nejaká ta akcia ale nič čo sa udeje nemá tú správnu gradáciu aby to mohlo nejako zvlášť ohúriť, rovnako tak aj samotná postava Bullitta by potrebovala trošku viac tej vnútornej osobnosti, ktorá jej chýba. V celku mi to príde až moc pasívne aby som si takéto niečo mohol skutočne užiť, rovnako tak aj ospevovaná naháňačka na autách nie je až taká bomba. /60%/(12.1.2009)

Frank Bullitt se jednoho dne v jednom rozstříleném bytě rozhodl raději mlčet, než by vytruboval do světa, že dnešního dne po krátké přestřelce zemřel korunní svědek Ross, kterého měl Frank chránit do roztrhání těla. Frankovu detektivnímu čumáku se totiž leccos nepozdává a dobře si rozmyslí něco plácnout dříve, než se mu jednotlivé indicie složí v hlavě ve smysluplný celek.(10.12.2008)

Tvrďácký sanfranciský policista Bullitt v podání legendárního Steva McQueena vyšetřující vraždu klíčového svědka, v poměrně dobré krimi ze staré školy. Nečekejte však žádné nervy drásající přestřelky a napínavé zjišťování pravdy, jak to známe dnes, ale spíše mravenčí a reálnou práci jednoho šikovného policisty. Zajímavých scén si ale taky pár užijete, v čele s automobilovou honičkou po kaskádových ulicích San Franciska, která patří k těm nejlepším, které kdy byly natočeny (a McQeen ji prosím točil zcela sám). Live motiv ale není ono „celostopážové“ napětí, které drží diváka a u filmu dnes, ale spíše umění hlavního hrdiny na vše přicházet. Proto možna divákům, můžou některé části Bullitta přijít nudné. Už ale jen díky perfektní honičky, charizmatickém McQueenovi či zajímavé kameře stojí Bullittův případ za vidění. Celkově za mě něco mezi třema a čtyřma (opět nevím kam se přiklonit) Look, Chalmers, let's understand each other... I don't like you.(13.11.2008)

Ač má film rok narození 1968, je doslova typickou kriminálkou 70. let. A to kriminálkou rozhodně nadprůměrnou. Příběh sice neodsýpá nijak závratně rychle, ale dobová atmosféra San Francisca a výkony dvou ze Sedmi statečných (Robert Vaughn je král slizáků 60. - 70. let) dělají své. Byl jsem taky zvědav, co mi řekne legendární honička, ke které jsem se stavěl spíše skepticky, ale nakonec jsem byl dost překvapen. I v dnešní době válcuje bumbumbum šaškárny z Kobry 11 a krásné burácené motorů tady funguje líp než nadupaná muzika. Škoda jen, že akční finále na letišti trochu ztrácí grády a chybí moment překvapení - ač je jasné, jak to skončí, mohlo to být trochu napínavější. Přesto hodně silné tři hvězdičky....(25.1.2009)

Téměř bezchybná kriminálka se skvělými herci, ne-až-tak-za-vlasy-přitaženým dějem a parádní honičkou. A hudba Lala Shifrina je dokonalá. Jedna jediná výtka: přišlo mi, že v té honičce jednu dopravní situaci použili asi třikrát: kaskádovitá ulice, zprava bílý sporťák, zespoda zelený Brouk, a kolem toho jede Bullitt několikrát. Nebo se pletu?(8.3.2005)

• - Steve McQueen držel při legendární honičce tvář co nejblíže okénku, aby bylo vidět, že řídí on, a ne kaskadér. (Javert)

• - Při automobilové honičce řídí  Frank Bullitt (Steve McQueen) auto Ford Mustang 390 G.T. a jeho protivník  Phil (Bill Hickman) Dodge Charger 440. (lofa)

• - Před začátkem natáčení slavné automobilové honičky si Steve McQueen a řidič druhého vozu Bill Hickman testovali své reakce na závodním okruhu Catati Raceway. (Caszidy)