Bullittův případ

• slovenský

Bullittov prípad

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1968, 113 min

Tvrďácký sanfranciský policista Bullitt v podání legendárního Steva McQueena vyšetřující vraždu klíčového svědka, v poměrně dobré krimi ze staré školy. Nečekejte však žádné nervy drásající přestřelky a napínavé zjišťování pravdy, jak to známe dnes, ale spíše mravenčí a reálnou práci jednoho šikovného policisty. Zajímavých scén si ale taky pár užijete, v čele s automobilovou honičkou po kaskádových ulicích San Franciska, která patří k těm nejlepším, které kdy byly natočeny (a McQeen ji prosím točil zcela sám). Live motiv ale není ono „celostopážové“ napětí, které drží diváka a u filmu dnes, ale spíše umění hlavního hrdiny na vše přicházet. Proto možna divákům, můžou některé části Bullitta přijít nudné. Už ale jen díky perfektní honičky, charizmatickém McQueenovi či zajímavé kameře stojí Bullittův případ za vidění. Celkově za mě něco mezi třema a čtyřma (opět nevím kam se přiklonit) Look, Chalmers, let's understand each other... I don't like you.(13.11.2008)

Je to dobrá kriminálka. Tak těmito slovy bych to vystihnul a bez emocí přešel dál. Jenže o tomhle filmu jsem vždy slyšel jako o naprosté bombě. Steve McQueen je sice fajn, ale padouši jsou takový nijaký, vlastě jediné, co umí, je tvářit se zle. Navíc celý film je poněkud utahaný. A teď k tomu proč je Bullitův případ tak oslavován. Honička Forda Mustanga a Dodge Chargera. Možná je to vážně, co do realičnosti nejlepší, ale mám velké ale. Minimálně 3 tam minou zeleného VW Brouka a v jedné scéně se Charger určitě naboural do stojícíh aut. I po dokoukání Bullitova případu je moje nejoblíbenější honička v autech ve filmu Ronin.(7.2.2013)

Je zaujímavé sledovať, ako sa podobajú a koľko styčných prvkov majú americké a francúzske kriminálky zo sedemdesiatych rokov (plus pár rokov hore a dole). Zápletky, herecké typy, dusná atmosféra. Dosaďte si v prípade Bullittovho prípadu za McQueena Deloina alebo Belmonda, za šéfa alebo zabijáka Gabina, za San Francisco Paríž a výsledok bude rovnaký. Bullittov prípad je síce najznámejší geniálnou automobilovou naháňačkou, ale aj samotná zápletka je solídna a drží diváka celý čas v napätí, nie je však výnimočná. Zároveň je snímka dôkazom, že si filmy pamätáme najmä vďaka obrazom a sekvenciám, ako kvôli deju. Jej základná myšlienka je vyjadrená pár vetami v sekvencii McQueen/Bisset pár minút po nájdení mŕtvoly mladej ženy. Proti jednoduchosti v tomto prípade nemám žiadne námietky. Taktiež je zaujímavé sledovať, ako je ťažké v prípadoch oboch krajín na túto kriminálnu tradíciu úspešne naväzovať.(5.2.2013)

Nedávno som videl VÝKUPNÉ s Connerym a dal som mu štyri hviezdy. Bullitt je presne ten istý prípad. Jednoduchý scenár natiahnutý na celý film s pár hlúposťami v sebe. Je tu však sympatický rebelský hrdina, ktorý ťahá film. A je tu (vo svojej podstate nie úplne logická) legendárna autonaháňačka, na akú sa nezabúda (a na ktorú sa odvoláva napr. aj remake ZASTAVTE CARTERA). Záležitosť ťažiaca zo svojej štýlovosti...___Po druhom pozretí beriem Bullitta ešte viac na milosť. Stále mi to príde šokujúco jednoduché a niektoré dialógy nedávajú zmysel (všetky s priateľkou), ale oceňujem poctivo vybudované scény (autonahaňačka, pátranie na letisku). A sranda, že aj tie prvky (frajerka, prokurátor), ktoré sami o sebe príliš nefungujú, dokážu navodiť pocit, že Bullitt ma akýsi spoločensko-rodinný presah...(3.2.2009)

Sluncem rozpálené ulice San Francisca, její pověstné kaskádovité ulice a v nich legendární 7 minut trvající automobilová honička, kterou mnozí označují za jednu z nejlepších v historii kinematografie? Obzvláště, když za volantem sedí filmová legenda Steve McQueen, který byl pověstný tím, že se nikdy nenechal zastupovat kaskadérem? No jasně, to beru! A přivřu přitom obě oči nad tím, že jinak tahle kriminálka starého střihu nemá téměř co nabídnout. Má McQueena, přitažlivou atmosféru 60.let a do toho hraje stylová jazzová hudba to mi ke spokojenosti stačí.(16.5.2008)

• - Při známé honičce se sjíždí ikonická sanfranciská strmá kopcovitá ulice. Ve skutečnosti scéna trvá tak dlouho, že ji museli projet osmkrát a hned několikrát předjíždí zeleného Volkswagen Brouka. V San Franciscu je podobná ulice jen jedna. (PhilN)

• - Automobilová honička, která se ve snímku odehrála, byla nejdelší honičkou ve filmové historii. (Ouwen)

• - Steve McQueen držel při legendární honičce tvář co nejblíže okénku, aby bylo vidět, že řídí on, a ne kaskadér. (Javert)