Bullittův případ

• slovenský

Bullittov prípad

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1968, 114 min

Téměř bezchybná kriminálka se skvělými herci, ne-až-tak-za-vlasy-přitaženým dějem a parádní honičkou. A hudba Lala Shifrina je dokonalá. Jedna jediná výtka: přišlo mi, že v té honičce jednu dopravní situaci použili asi třikrát: kaskádovitá ulice, zprava bílý sporťák, zespoda zelený Brouk, a kolem toho jede Bullitt několikrát. Nebo se pletu?(8.3.2005)

Výborná automobilová honička bohužel strčí zbytek filmu do kapsy. Nepomůže tomu ani zajímavá první půle oplývající specifickou atmosférou "šedesátkových" kriminálek, ani příjemné herecké osazenstvo. Od snímku s takovým věhlasem jsem čekal prostě víc, i když on ten věhlas získal asi hlavně kvůli té honičce...(26.2.2012)

Bullittov prípad by bol lepší film, keby ho nepozerám unavená o polnoci. Dokonca ani tá legendárna naháňačka ma nejak neuchvátila. K tomu pomalé tempo a očakávania, ktoré som vďaka vychvaľovaniu mala, boli nenaplnené. Kriminálky skrátka radšej čítam, než pozerám. [9. MFF Cinematik, Piešťany 2014](15.9.2014)

Rozpočet $5,5miliónaTržby USA $42,300,873Tržby Celosvetovo $-║ Úvod filmu je nečakane pekne zostavený s písmenkovým doprovodom, potom už príde čisto na príbeh, kde Steve McQueen ako policajt Bullitt vyšetruje vraždu jedného svedka v mafiánskom prípade kde boli ulúpené peniaze. Film a teda príbeh je až moc nezaslúžene poskladaný z jednoduchej koncepcie, chodí sa len z miesta na miesto, potom sa vyčítajú nejaké tie veci, občas nejaká ta akcia ale nič čo sa udeje nemá tú správnu gradáciu aby to mohlo nejako zvlášť ohúriť, rovnako tak aj samotná postava Bullitta by potrebovala trošku viac tej vnútornej osobnosti, ktorá jej chýba. V celku mi to príde až moc pasívne aby som si takéto niečo mohol skutočne užiť, rovnako tak aj ospevovaná naháňačka na autách nie je až taká bomba. /60%/(12.1.2009)

Ještě že máme v San Francisku starého dobrého Harryho Callahana, který by osazenstvo této nudné kriminálky s chutí vystřílel a ještě by použil nejednu ostřejší poznámku na účet pana řeziséra Yatese. Co tohle mělo znamenat? 78% je docela blbost, i když je možné že každý automaticky zvedná hodnocení filmu o 20% hodně slušnou automobilovou honičkou. Mimoto toho snímek zase tolik nenabízí a já se upřímně nemohl dočkat jeho konce. Měl jsem možná zbytečně velké oči, ale Bullitta si už znovu opravdu nepustím. 55%(30.7.2014)

• - Při známé honičce se sjíždí ikonická sanfranciská strmá kopcovitá ulice. Ve skutečnosti scéna trvá tak dlouho, že ji museli projet osmkrát a hned několikrát předjíždí zeleného Volkswagen Brouka. V San Franciscu je podobná ulice jen jedna. (PhilN)

• - Ve scéně, kdy Frank Bullitt (Steve McQueen) stíhá svým Fordem Mustang vrahy, jedoucí v Dodge Chargeru, je možné si všimnout, že muž nabíjející brokovnici do této nabíjí prázdné brokové nábojnice, jelikož tyto nejsou na svém konci uzavřené. (JohnSmith)

• - Postava Bullitta je založena na opravdovém detektivovi ze sanfranciského oddělení vražd Davidu Toschim, jenž se později proslavil jako vyšetřovatel Zodiacových vražd. Steve McQueen od něj okopíroval slavné podpažní pouzdro na zbraň. Na tento fakt je odkaz i ve filmu Davida Finchera Zodiac, kde se říká: "Nosí zbraň úplně stejně jako Bullitt." "Ne, McQueen to má od Toschiho." (Javert)