Vanishing Point

Akční / Drama / Road movie

USA, 1971, 99 min (SE: 106 min)

Dost dlouho jsem uvažoval, zda to opravdu stojí za plný počet hvězdiček. Přece jen jsem totální retrofil a nedokážu objekivně zhodnotit dílko, ve kterém po celou dobu bublá motor Dodge Challengeru, režisér se nebojí pouštět do zdravého experimentování s dějovou linkou a po poušti se prohání nahá dlouhovlasá rusalka na motorce. Doslova v posledním okamžiku mě v mém hodnocení utvrdil dialog se "smrtí" Charlotte Ramplingovou. Krása. Tady jsem doma.(25.10.2009)

Neskutečná jízda, která ani po letech neztrácí na lesku. Muž, který o všechno přišel, na své poslední cestě, na které mu dělá společnost jeho Dodge Challenger 1970. Už jen zvuk toho auta je dokonalost sama. Celá jízda je bombasticky nasnímaná a surově nespoutaná. Barry Newman jako Kowalski má charismatu na rozdávání, přičemž z něj srší klid, který ovšem musí být vykoupen rychlostí. Celkově skvělé! 9/10!(10.7.2011)

Na tohle dílko je nutno nahlížet optikou sedmdesátých let, nejlépe Lennonkami :-) s ubalenou travkou v ruce a všemu svolnou kočičkou na klíně... Ačkoliv preferuji spíše vůni kerosinu, tahle free ride Amerikou byla úchvatná. Vezmu-li snímek čistě pocitově, tak se jednalo o vizuální orgie. Ten krémový Dodge Challenger R/T Magnum ženoucí se na plný plyn rovnou americkou nějakou tou routeX s oblaky prachu za prdelí musí uhranout každýho chlapa. K tomu dechberoucí záběry na hory v pozadí, nádhernou americkou tmavěmodrou oblohu s načechranými stratokumuly... Cesta osamělého, smutného muže do Friska je lemována nejen jeho flasbacky, ale i drobnými epizodkami, které zažívá cestou. Většina z nich je ve své ujetosti poplatná době a tak můžeme vidět náboženské shromáždění v poušti, lovce chřestýšů, dva silniční zlodějíčky převlečené za homouše, slepého černého spíkra rádia, motorkáře a jeho nahou blondýnku jezdící si na motorce v poušti... Samozřejmě nesmíme zapomenout na muže zákona. Ti v každém zapadákově a na každé křižovatce vyčkávají u svých obrovských policejních křižníků s množstvím houkaček trčících ze střech a se sombréry vraženými drsně do čela na toho svého muže. Když jej spatří vydají se jak lovečtí psi ve smečce za kvílení sirén po stopě chlapíka, který má lístek jen jedním směrem... Jenže, dnes je tak trochu jiná doba a co mohlo fungovat na diváka v divokých sedmdesátých, nota bene za války ve Vietnamu na mne až tak nazabralo. Neříkám, že z filmu přímo nečpí touha po volnosti, svobodě, umocněná mocným burácením čtyřlitru Dodge... Beru to však spíše jako takovou ikonu svého žánru s úchvatnou kamerou, dobovým soundtrackem a množstvím hodně skvělých honiček s policejními auty napříč státy. Dávám tři tabletky speedu. * * *(7.2.2013)

• lesumir

Tahle dlouhá driverka by neobstála ani jako honička ve filmu, natož jako film samotný. Člověk se logicky nemůže ubránit nudě, hodinu a půl je nesympatický Barry Newman za volantem a šine si to přímo do San Francisca. Dobře, námět zajímavý, ale zpracování průměrné, chyběla mi trocha nápaditosti s kamerou, pohledy na auto se pořád opakovaly a stály za nic, proto mě to k sobě vůbec nevtáhlo. Challenger sám o sobě není žádný "kundolap", oprýskaná hranatá šunka, která v bílé barvě nepůsobí vůbec jako šíp, který si to pádí americkým západem s posledním hrdinou v sedadle. I když se o Autu Zabiják mluví jako o propadáku, tak je mnohem lepší, plný fluence a režisérských vychytávek.(14.6.2008)

Vzrušující symbioza auta a muže na cestě do vyvoleného nikam. Uhrančivý klid spanilé jízdy přerušované jen pár kuriózními zastávkami a hláškami rozhlasového spíkra, vizuální hostina. Až se znovu podívám na Tarantinovo Auto zabiják, nebude horší nebo lepší, bude jiné. Stejně tak i klip Audioslave k Show me how to live. A to jsem myslela, že mě kus plechu nemůže vyvézt z konceptu.(30.1.2008)

• Barry Newman

• - Vůz řízený Kowalskim má značku OA-5599 Colorado. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Kowalskiho křestní jméno je zřejmě Jim… když si ke svému příteli jede pro speed po tom, co od Sandyho vyzvednul Challenger, tak se dealer zeptá co K. chce... když mu řekne o speed… dealer rychle polohlasem vyndávajíc prášky řekne: „Jak se vede, Jime?" (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Režisér Richard C. Sarafian chcel do úlohy Kowalskeho obsadiť Gene Hackmana, ale štúdio 20th Century Fox trvalo na obsadení Barryho Newmana. (m.a.t.o.)