Vanishing Point

Akční / Drama / Road movie

USA, 1971, 99 min (SE: 106 min)

Filosofické a moralistické odbočky téhle oslavy rychlosti mě poměrně minuly (občas jsem ucítil slabý závan hlubší myšlenky, ale opravdu jen slabý). Navíc film místy působí rozpačitě, jako by ani sám rejža nevěděl, co se vlastně děje a jen prostě držel v záberu zářivého Challangera. Ovšem i přesto stojí za to Kowalskiho jízdu sledovat od začátku do konce, protože je to prostě ukázkový příklad originálního nápadu, který se pravděpodobně zrodil v hlavě snílka a rebela a jako takový má svoje kouzlo. "Speed means freedom of the soul."(25.11.2011)

Je hrozně obtížné ohodnotit něco tak úžasného a přitom tak jednoduchého, jako je tento film. Frajer sedne do auta, které má dopravit do vzdáleného USA-státu a jede a jede. Po cestě nezastavuje policistům, nedbá vůbec jejich výzev. Časem se o něm dozvídá celá Amerika díky místnímu ne příliš legálnímu rádiu a stává se nechtěně "národním hrdinou". Je to profesionální řidič, závodník, bývalý policista, prostě schopný a zkušený chlap. Na své cestě potkává zajímavé postavy, které s ním chtějí občas vyjebat, a nebo mu spíše pomoci... Rychlost, rychlost, rychlost ... Cesta "od nikud nikam", žádný hlubší smysl ... A nebo ano? Cesta za svobodou, nezávislostí atd.? 70. léta jak když vyšije, opravdová nádhera, nenáročný starý grindhouse. Ovšem naprosto úžasný a perfektní. I když se v něm jako by nic moc neděje, bavil jsem se neskutečným způsobem od začátku do konce. Naprosto úžasný a krásný 70.kový film... (a ta nahá kočička na motorce ... uuufff...)(5.3.2009)

Tohle je přesně ta filmová tvář Ameriky, kterou bezmezně miluju. Spolu s Bezstarostnou jízdou a Thelmou a Louise řadím Vanishing Point k nejlepším zástupcům road movie, co jsem kdy viděl. Jedinečné nájezdy kamery, nelineární kompozice vyprávění, skvěle vybraný hudební doprovod a pestré defilé zajímavých vedlejších postav, to jsou hlavní klady tohoto nadčasového příběhu řidiče, který ztratil vůli žít. V jistém smyslu bych se nebál o tomhle filmu říct, že je velkolepou filmovou glorifikací sebevraždy za volantem. A to 20 let let před tím, než totéž dovedl k esteticky filmové dokonalosti Ridley Scott v již zmiňované Thelmě a Louise.(5.3.2012)

• Jellini

Docela srandovní looser projíždí třema státama. Je to dobrák, má za sebou těžkou a opravdu různorodou minulost. Všichni mu fandí, všichni poslouchaj rádio, které mu taky fandí. Ti zlí jsou policajti, tzv. supi. Bezva. A co? Hvězdičku dávám za několik nechtěně komediálních scén (např. nahotinka na motorce). Jinak je to totiž pěkná úchylárna, celej tenhle film. Vůbec nevím, o co jde (filosofický manifest?). Ne, je to jen hodně dlouhá reklama na Ameriku. Díky, nechci.(21.6.2012)

Krásný film o svobodě, kde jakákoli snaha racionálně chápat padne do ztracena. Znamená prostě vzít bílý Challenger a pálit to skrz nevadskou poušť, bez zbytečných slov, uvolněnou a jedinečnou Amerikou, odejít alespoň s úsměvem na tváři když už nemáte pro co víc žít. "Over Me". Číslo 11 do mojí Topky :)(8.1.2008)

• Barry Newman

• - Kowalski je profesionální řidič (přepravce vozů), i když nemá řidičský průkaz. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Režisér Richard C. Sarafian chcel do úlohy Kowalskeho obsadiť Gene Hackmana, ale štúdio 20th Century Fox trvalo na obsadení Barryho Newmana. (m.a.t.o.)

• - Kowalskim přepravovaný vůz je Dodge Challenger v provedení R/T (Road / Track). Rok 1970. Motor V8 Magnum 440 cui (7,2l) - ve filmu se policista v hlášení zmíní, že vozidlo má zřejmě přeplňovaný motor. Má čtyřstupňovou manuálně řazenou převodovku s tzv. pistolovým úchopem na řadící páce. Kowalski se zmíní příteli se speedem, že auto zvládne 260 km/h. (Zdroj: ČSFD.cz)