Kolskaja sverchglubokaja

• Rusko Кольская сверхглубокая (více)

Kolský superhluboký vrt je největším těžebným zařízením v zemi. V roce 1984, v hloubce více než 12 kilometrů, něco napadlo pracovníky. Po těchto událostech je objekt uzavřen. Malý výzkumný tým jde do podzemí, aby zjistil, jaké tajemství se skrývá v nejhlubší díře na světě. To, co zjistili, se ukázalo být největší hrozbou v historii. Nyní je budoucnost lidstva v jejich rukou. (LIVINGDEAD)

JASON_X

Ani moje patologická náklonnost k ruským filmům mi nedovolí hodnotit výš. Proč? Protože nemám rád, když režie ke zvýšení napětí používá pomůcky jako tmu, mlhu/kouř, blikání apod. A to se děje v druhé půli stále častěji. Kdyby se jelo ve stejném strohém a věcném vizuálním stylu jako ze začátku, tak neremcám a čtvrtím. Taky mi v tom příliš nevonělo několik nelogických nepravděpodobností, jako třeba když se Anna s gerojským majorem vrhnou po hlavě a bez jakékoliv ochrany do laborky skrz naskrz zamořené parazitickou houbou a jejími spórami. Nebo jakým stylem se Anna pohybuje v údajných 200°C. Nebo proč má Anna Fjodorovna "jugoslávský" přízvuk a ryze ruské jméno. A scénář taky mohl být malinko nápaditější a záživnější. Ale film má i spoustu plusů, jako že třeba pěkná Anna/Milena Radulović postupně odhazuje oblečení a získává zdravou vysolárkovanou barvu. A překvapilo mě, že onen Kolský vrt alias "Díra do pekla" opravdu existuje, opravdu je tak hluboký a koluje okolo něj několik zajímavých 'městských legend' (wiki). ()

luka4615

Spojit mou oblíbenou videohru "The Last of Us" a Kolský superhluboký vrt by mě asi v životě nenapadlo, avšak někdo v Rusku si zřejmě řekl, že právě tohle je fakt dobrý nápad. Кольская сверхглубокая je ale ve finále velmi povedenou atmosférickou hororovou jednohubkou, která v některých vypjatých momentech spolehlivě nažene husí kůži. Dobrá práce! ()

Morholt

Rusové si tentokrát vzali na paškál Kolský vrt, o kterém se traduje, že vede až do pekla. Výzkumný tým se ovšem nepotká se zásvětními knížaty a jejich poskoky, ale s parazitickou plísní, která si s pekelníky v ničem nezadá. Prostředí a atmosféra podzemního komplexu jsou super a filmařům se ho daří plně využívat. Projevy nákazy mají také něco do sebe, ačkoliv bych uvítal víc momentů podobných těm s první nakaženou. A za jedna mají i herci, přičemž Milena Radulovič mě upoutala už v Balkánské hranici a tady mi dala další důvod k tomu, abych si jí všímal i v budoucnu. Co se negativ týče, tak tu je z mého pohledu vlastně jen jedno. Spousta scén se odehrává ve výparech či při blikajících zářivkách, případně při obojím. Řada věcí je tak jenom tušená, což je škoda, protože finance tu na to určitě byly. Obzvlášť ve finále to zamrzí, protože to, s čím se tam hlavní hrdinové potkali, působilo na první pohled -pro někoho SPOILER- nádherně hellraiserovsky. Každopádně další výborný debut relativně mladého režiséra, který má nesporný potenciál. 80% ()

Lacike

Ruský pokus o Vec? Ale veľmi slabý. Nejaká nechutná pleseň ovládajúca ľudí ma fakt nenadchla. Chýba tomu poriadna temná atmosféra. Gore je dostatok a je riadne nechutné, ale to je pre mňa už skôr negatívum. Postavy priemerné. Tempo pomalé. Snáď len lokácie sa vydarili. Celkovo som sa skôr nudil ako bavil. 4/10. ()

Astaroth12

Nič som si o tomto filme nezisťoval a naozaj som nevedel do čoho idem. Ale po chvíli som si uvedomil, že pozerám niečo podobne ako tiež film z tohto roka a to sputnik, ktorý ma až tak nebavil a tak som dúfal, že tento bude lepší. Je určite zaujímavejší a určite temnejší. Veľmi ma potešil fakt, že ide po stopách veci a v pár scénach mi trocha pripomenul i votrelca. Príbeh bol zasadený do vzrušujúco temného prostredia tajomného vrtu, kde číha zákerný nepriateľ. Tie mutácie sa vydarili a a niekoľko scén tu bolo i pamätných. Lenže film padá na dlhej stopáži, ktorá mala za následok , že tu bolo niekoľko hluchých a nezáživných častí. Keby film mal o cca 20 minút menej bol by oveľa stráviteľnejší i záživnejší. I keď dávam len silne 3* určite sa jedna o jeden z najlepších filmov kopírujúcich the Thing. Budem si ho musieť pozrieť niekedy ešte raz, či nezmením názor a nepôjdem z hodnotením i vyššie. ()

agentmiky

Trochu jako celek slabší než Sputnik, na druhou stranu se za Kolský supervrt Rusové stydět fakticky nemusí. Asi bych opět uvítal kratší stopáž, kde by se tvůrci vyvarovali zbytečných sekvencí, u kterých by ve výsledku neuškodilo, kdyby se ve finální verzi neobjevily. Jinak zasazení jsem uvítal s otevřenou náručí, podzemí v hloubce 12 km a k tomu všemu neznámý parazit ? Touhle premisou nemohli trefit vedle. Herecky to asi není v každém momentu hitparáda, ale nikdo zde na druhou stranu nepůsobí jako nějaká pěst na oko. Musím vyzdvihnout dvě věci: špičkový audiovizuál (chválím za využití praktických efektů, to se často moc dnes nevídá) a vykreslení bezútěšné atmosféry. Pokud se vám v hororovém žánru povede skloubit tyto dva aspekty dohromady, máte napůl vyhráno. Za zhruba 50 milionů korun víc než jen koukatelná zábava. Silné tři hvězdy. 6,5/10 ()

Helo

Škoda. Rusové pořád ukazujou, že dokážou natočit technicky povedenej film, kde nešetří ani promyšlenou prací s kamerou, ale zrovna v tomhle případě jim to zdatně kazí zbytečně roztahanej a děravej scénář a podivná práce s hercema, poněvadž pokud by si člověk chtěl o Rusech udělat obrázek právě na základě tohodle filmu, tak by si řekl, že jsou to občas proklatě stoický postavy, který nerozhází ani pohled na ženskou, která má celý záda prorostlý houbama a plísní, a při vědomí toho, že jim právě na hlavu málem spadlo 5 kilometrů skály a permafrostu, nehnou ani brvou. Práce s postavama je tu vůbec taková podivná, protože tu absolutně nefunguje chemie mezi nima, a ten jeden zvláštní pokus o romantiku je tu tak trochu směšnej a už vůbec nevyvolává tu emoci, kterou chtěl. Do postav se tak prakticky nedá proniknout a hlavní ruský Ripleyový (ano, taky fightí s potvorou jen v kalhotkách a tílku!) člověk fandí jen proto, že se na ní hezky kouká (hlavně v tom tílku!)... vím, jak povrchní. V čem tenhle film ovšem vládne je atmosféra, podpořená slušnou hudbou (nepočítaje dobovej sovětskej pop nebo co to mělo bejt), fajnovej závěr a ústřední potvoráctvo, který gameři sice určitě znaj z několika her, ale ve filmu jsme to, pokud vím, ještě neviděli. ()

Miseet

Opravuji hodnocení na 3 hvězdy. Já prostě nemám ráda takové příběhy aka Alien. Když to ale vezmu z druhé stránky a pokusím se být nezaujatá, tak se jednalo o povedený horor. Bylo tam vše co by tam mělo být. Celý děj postupně gradoval a gradoval, přesně tak jak má. Jestli má někdo rád tyhle sci-fi klaustrofobické filmy, myslím, že se zde trefí do černého. Delší stopáže se netřeba bát, utíká to. ()

BarryLyndon

Na jednu stranu fajn casting a postavy. Má to 95 % sympatických praktických efektů a až na pár scén minimum digitálu. Rusové tyhle scífka umí a kolský vrt je super téma. Ten sovětský brutalismus záhadám svědčí. Akorát to má scénář i režii na hranici zoufalosti. Ale pořád sympatických 6-7 /10 ()

C0r0ner

Troška Věci, troška Zygote od Blomkampa a halda logických a scenáristických failů, které to úplně zbytečně srážejí dolů, protože jinak by se jednalo o velmi solidně udělanou věc, která odsýpala a vůbec se netvářila jako něco laciného. Škoda, ale pořád v pohodě film. 65% ()

dubinak

Hážu do stejného pytle jako Sputnik, avšak možná s poznámkou, že efekty a atmosféra tu byly vcelku pěkně propracované. Scénáristicky je to ale takový zmatený spletenec a občas jsem i přemýšlela, kde se ty postavy zrovna teď nacházejí, o co se snaží a proč se rozdělili. Když se budu věnovat i postavám samotným, už absolutně ani nevím, jak vypadaly, což vypovídá něco o jejich působení na diváka a snaze navázat jakékoliv empatie. Co se týče námětu jako takového, na tenhle nápad jsem se těšila extrémně moc a Kolský vrt je prostě lákadlem pro asi každého vášnivého záhadáře. Jestli ale naplnil moje očekávání? Rozhodně ne. Sklouzne to přesně tam, kam jsem nechtěla a dost bych ocenila, kdyby si to nehrálo na takovou super vědeckou výzkumnou cestu. Závěrem bych to přirovnala ke třetí řadě Stranger Things, protože to to ve mně evokovalo asi nejvíc. ()

Martrix

I když se to často nabízí, nemám to srovnávání hollywoodské produkce se zbytkem světa rád. A zvlášť u ruských filmů. Jasně, občas to vypadá, že se snaží s Hollywoodem poměřovat pindíky a pouští do světa bizarnější verze amerických filmů. Pokud máte v tomto žánru nakoukáno, budou vám naskakovat asociace ke Smrtícímu parazitovi, nebo dokonce Věci: Počátek. Podle mě je to v tomto případě zavádějící. A to i když všechny tři spojuje nepříliš vysoké hodnocení diváků. Arsenij Sjuchin je výborný režisér, vcelku dobrý scénárista, ale žije a točí v Rusku. Proto se dočkáme klasických propriet, které dokážou zničit sebelepší film. Blbé patetickopolitické plky, minulostí zatížená postava a neodbytné nutkání procpat lásku do jakéhokoliv žánru. Tohle zabije většinu ruských filmů spolehlivěji, než zombie houba usazená mezi mravenčími tykadly. Pokud se nad to dokážete povznést, nebo jste amatérští střihači, zůstane vám 80 minut vynikajícího hororu, který se opírá o neokoukané tváře, velmi atraktivní prostředí, ale hlavně o parádní atmosféru, která mi připomínala to nejlepší z Annihilation. ()

Sludger

Film mi pripomenul viacero diel. Zasnežená krajina, vedci, všetko odtrhnuté od sveta, stiesnenosť a možná „scifi“ pointa mi pripomenula The Thing, no keď vošli do laboratórií (druhá najlepšia scéna filmu) mi námet a spracovanie pripomenulo práve začínajúcu sériu The Last Of Us (taktiež scéna z výťahu, skvelá!) a keď sa dostali k jadru veci, na most, tak zase Stranger Things a hlavná príšera mala niečo zo Zygote (top scéna filmu spolu s výťahom!). Samozrejme, má to svoje muchy. Logika si dáva často voľno, trochu by sa patrilo zapracovať na atmosfére (laboratória mali taký potenciál!) a napätí. Každopádne som si „zamlsal“ ako fanúšik body space hororu. ()

majo0007

Ruský mix Doomu a The Thing. Neplechu tentokrát robí mutagén ukrytý vo vrte hlboko pod povrchom zeme. Rusom slúži ku cti, že sa neuchýlili k lacným CGI, ale použili poctivú animatroniku. No a Milena Radulović je vedkyňa s takými prednosťami (ehm... asi tak ako Denise Richards v bondovke The World Is Not Enough), že by ju chcel mať každý team na svete. Nie je to síce terno (hlavne v prvej polovici), avšak rozhodne lepšie, než nedávny Sputnik! Film je "podľa skutočných udalostí" - Kolský superhluboký vrt má 12.261m a vŕtači sa vraj prevŕtali do "pekla". Ruskí inžinieri mali údajne spustiť do vrtu mikrofón, ktorý zachytil podivné náreky. Tento audio záznam koluje na internete ako autentický. No neverte tomu! ()

alchac

Klasický milostný trojúhelník - major Jasoň Specnazovič Nabušeněnko by rád pocvičil hluboké zanoření s doktorkou Fretkou Frigiděvnou Přesmrtvolochodskou, ovšem hned při prvním průjezdu tunelem chytne pýchavkovitou agresivní mykózu, ze které zase vlhne jeho vyvolená. Želbuch doktorku při pokusech o dvoření nepostihla obligátní migréna, ale záchvat svědomí a scénáristu zase předávkování lysohlávkami nad Lidskou stonožkou, pročež mé hovnocení do toho smotlachovsko bakalovského Horizontu události ve finále zahučelo rychleji, než ten výtah. ()

Deyw

je to spis na dve, ale za dead space,alien,thing a pekny kozy herecky dam 3* - na rusa dobrej film, docela slapou do tehle monster/alien/thing filmu - viz zminovany sputnk,ale tohle me bavilo vic, ten konec byl dobrej vlastne zacatek filmu :) ()

DJ Rocco iNc

Celkom zaujímavá ruská verzia filmu Vec, miestami Pod vodou, ktorá ma bavila. Malo to atmosféru, napätie, len tá réžia ešte nie je vyšperkovaná. Miestami mi hlavná hrdinka pripadala, ako na divadelnom javisku. V konečnom dôsledku, je to celkom slušná "Netflix" produkcia. ()

oveckaoa

Spoilery Tohle je snad horší než Sputnik což je smutné. Tak, že v Kolském vrtu se objeví jakýsi organismus , který tam žil miliony let a chce na povrch díky tomu tam uvízne pár horníků a Rusko povolá epidemioložku, aby to vyšetřila. Do zhruba 30 minuty je to v pohodě pak už to jde do háje hned při začátku se tam chlápek odpálí granátem a všeci absolutně klidní (co na tom, že kdyby šel ještě kousek blíže k nim zabije je všechny) asi je to normální, že se odpalují granátem no name chlápci na počkání epidemioložka k němu přijde a žádné emoce asi už takových mrtvol viděla miliony a nevadí jí to začne tam tu mrtvolu ošahávat a normálně bez rukavic však on není nakažený nebo je?. Chlápek zná jediný přístupový kód co třeba ho pomučit a zjistit to z něho násilím ne necháme se vydírat to bude lepší (mimochodem všimněte si ten vzadu stejně tu zbraň nesklopil ). A nyní to začne následuje epizodka s ruskou superženou (oba díly Wonder Woman se můžou proti ní bodnout) tahle přežije nákazu (ačkoliv jiné ženské to zabíjí na počkání) a dokonce zvládne se procházet ve 200 nebo 2000 (už nevím kolik to říkaly) stupních celsia normálka. Jinak na to, že to monstrum je tak veliká hrozba pro svět jak se zde prezentuje tak vypadá pěkně uboze a plazí se pomaleji než šnek to nemluvím o tom, že vydává zvuky jako by si přitom dělalo dobře (možná i dělá jelikož je skoro vše ve tmě ví bůh) tohle než by se doplazilo do Běloruska třeba tak by Lukašenko zemřel stářím. Jo a jinak na to, že to byla epidemioložka tak nebyla vůbec připravená roušky tam má jakési podomácku vyrobené a nosí je pouze přes pusu a nějaké zkumavky a vzorky nemá radši vůbec. 40 procent ()

noriaki

Původně jsem obdivoval výpravu, ale i ta postupně upadla, takže pochválím alespoň prostředí. Kolský superhluboký vrt je tak fascinující projekt, že by šel využít hned do několika slibných námětů. Arsenij Sjuchin si vyhrnul rukávy a napsal tuctové hororové béčko, vtiskl mu nulovou atmosféru a natáhl necelou hodinu děje na dvě hodiny zmateného pobíhání v podzemí. Chování postav nedává smysl, příběh nedává smysl, pointa nedává smysl a účast Mileny Radulović nedává smysl. Jestli se chce prosadit v ruské kinematogfrafii, měla by si vybírat ambicióznější role. ()