Gigant

Velkolepý epos o soupeření pozemkových vlastníků s naftovými magnáty v americkém Texasu. Přetékající ropné vrty, peníze, intriky, rvačky. Zámožný Texasan Bick Benedict (Rock Hudson) se ožení s krásnou, cílevědomou a houževnatou Leslie (Elizabeth Taylor) z Marylandu. Jejich život na ranči není vůbec jednotvárný. Musí denně řešit problémy s honáky dobytka, pomocnými dělníky z Mexika i s jejich mladým předákem (James Dean), ze kterého se nakonec stane mocný ropný magnát. V roli Jetta Rinka se objeví legendární James Dean, který zemřel pouhé dva týdny po dokončení tohoto filmu. (oficiální text distributora)

Milky.

Tři a čtvrt hodiny plné "YEE HAW!!!". Stopáž je na dnešní poměry opravdu šílená, ale když zjistíte, že film vypráví přes čtvrt století života jedné rodiny, už to dává větší smysl. Dnes by se takový film vyplnil vatou a vydal jako více dílů nebo seriál. Semtam jsem se i přistihl, že mi to připomíná Kmotra. Některé pasáže sice byly trochu slabší a táhly se, ale jako celek musím film opravdu pochválit. Akorát pro mě bylo celkem těžké najít si k nějaké postavě sympatie, film to vyprávěl opravdu jako v životě, nikdo není úplný dobrák (snad kromě knírkatého strýčka) a nikdo není úplný zmetek. Zezačátku jsem hodně fandil Deanovi a ústřední pár mi byl lhostejný. Konec to ale úplně otočil a v závěru jsem seděl v tom obýváku na gauči s němi. Ač je to totálně mimo můj žánr a cokoliv z téhle ropařské Texaské kultury (např. Dalas ale obecně i Texas jako země, krajina a lidi v ní) mi přijde velmi nesympatické, tento film určitě za shlédnutí stál. Snad jen to šíleně vlezlé YEE HAW!!! mohli v postprodukci trochu ztlumit, občas to drásalo uši když jsem měl hlasitost trochu výš. Třeba si to časem rozmyslím, ale je to natočené tak dobře, že po závěru mi nezbývá než dát 5*. Díky za tip, kolego.  P.S.: Moc nechápu, proč je z Jamese Deana tolik lidí paf. Jiné filmy s ním jsem neviděl, ale nepřipadalo mi, že by předvedl něco extra. ()

Milwa

Zážitek, ale jen na jedno zhlédnutí. Film své doby a pro svou dobu...troufám si říci, že realita by byla poněkud jiná, ale ráda budu věřit v obrat klasického bílého texaského ranchera v tolerantního multikulturního olejáře:) Ne, teď vážně... Herecky dobře obsazené, jen poněkud přetažené. Netuším, jaká byla v 56. roce v USA atmosféra, ale troufám si říct, že tento filmek určitě rozčeřil vody nejen v texasském rybníce. Rasová nerovnost je tématem dodnes, tak se toho bohužel od časů Benedictů moc nezměnilo.....ikdyž je to určitě lepší. ()

Matli

Být o 60 let mladší a jít na to do kina, tak bych asi neváhal s plným hodnocením (sakra, to už bych byl mrtvej :-/ ), ale jinak to vidím jako celkem rozsáhlé romantické drama, kde se krom docela drsné Elizabeth Taylor nic moc neděje. Docela mi vadilo, jak tam jako všichni stárli, ale přitom nestárli a maskéři si mysleli, že šedivý vlasy zestárnou člověka o 30 let, i v té době mohli mít navíc. 60% ()

gombarix

Nebýt toho, že to byl tehdy poslední pořad v programu a nebylo tedy zřejmé, kdy končí, asi sotva bych se rozhodl se na něj dívat... ale začal jsem a vydržel to bez dechu až do té půl páté ráno. Poprvé jsem viděl v akci Deana a přesvědčil jsem se, že ten humbuk kolem něj je zcela oprávněný - hlavně jeho finální scéna je nezapomenutelná. ()

JankaJBLK

Zbytočne dlhýýý film, ktorý bol fakt riadne rozťahaný....škoda, že nebol aj o hodinku a pol kražší....james Dean mi v tomto filme prišiel stále akýsi nahulený..... ()

sadlokan

Startovací droga pro Dallas/Dynasty/Yellowstone se závěrečnou třídní a rasovou katarzí z očí do očí s chlapečkem přebarvenym na Mexičana. ()

FeiNike

Obra som si kúpil na základe jediného ale definitívne rozhodujúceho faktoru - film, v ktorom posledný krát zažiaril legendárny James Dean proste musím mať..Než som to začal sledovať, jediné čo som o filme vedel bolo, že Dean tu hrá v hlavnej úlohe kovboja..Namiesto čistokrvného westernu sa však na mňa vyvalil po všetkých stránkach svojmu názvu zodpovedajúci veľkofilm, s naozaj mučivou dĺžkou [ s filmami trvajúcimi dve hodiny plus mám vždy problém takže som si to musel rozdeliť na dve dávky ], tak som z toho celého bol trochu zaskočený..ale v pozitívnom zmysle, pretože košatý príbeh o osudoch hrdého texaského veľkostatkára, jeho emancipovanej, sociálne cítiacej manželky a ich rodiny v priebehu niekoľkých desaťročí bol síce rozťahaný, ale napodiv ma vôbec nenudil..Myslím, že najväčšiu zásluhu na tom mali zaujímavé charaktery hlavných postáv, ktoré boli vynikajúco zahrané charizmatickými hercami..Z nich jednoznačne dominuje James Dean, ktorého tragikomická postava kovboja, ktorý sa vďaka šťastnému osudu vypracuje na multimilionára je síce skôr vedľajšia, no kedykoľvek sa Dean objaví na scéne okamžite strháva všetku pozornosť na seba, sledovať Deanovo herecké umenie je pôžitkom a škoda, že vo filme nemá ešte viac priestoru..Elizabeth Taylor je taktiež výborná a presvedčivá vo svojej postave, ako v mladšej tak i v staršej verzii..Tak trochu v ich tieni sa nachádza Rock Hudson, najmä zo začiatku dosť nevýrazný, ale keď jeho postave spolu so šedinami začínajú pribúdať aj konflikty s potomstvom, stáva sa sympatickejším a dokazuje svoje skvelé herecké schopnosti..Okrem príbehu a hercov oceňujem aj dlhé panoramatické zábery na šíre texaské pláne, doplnené typickou údernou hudbou veľkofilmov..Čo ma naopak iritovalo bol občasný výskyt neduhov typických pre hollywoodsku produkciu 50. rokov, najmä patetickosť a teatrálnosť niektorých scén a stereotypné vykreslenie menšín [ všetci Mexičania sú chorí, trpiaci a utláčaní ale napriek tomu zostávajú pokorní, úslužní a dobrosrdeční ], ako aj Texasanov, ktorí ak sa v reále fakt prezentujú tak hlučne a trápne ako v tomto filme, tak potom Bože chráň aby mi nejaký prišiel do cesty..To protirasistické posolstvo bolo síce sympatické ale príliš okaté a neviem tak neúprimne na mňa pôsobilo.. No ale na záver tejto gigantickej recenzie vyhlasujem, že kto má chuť na veľkolepý hollywoodsky príbeh plný vášnivých emócií a veľkých gest, tak nech si vychutná Obra ()

Adiemus

První hodinu jsem měla dojem, že Leslie (Liz Taylorová) představuje zmodernizovaný typ Scarlett O´Harové, ale její bojovnost šla bohužel časem dolů a stala se spíš stepfordskou paničkou; rebelství Jetta Rinka (James Dean) se zhruba v polovině začalo utápět v alkoholu a posléze i penězích, zato charakter Bicka Benedicta (Rock Hudson) prošel skoro pohádkovým vývojem k lepšímu. Vzhledem k tomu, že jsem celý film zvládla naráz (a to často nedokážu u daleko kratších filmů) a k době vzniku, přehlédnu protentokrát ten chronicky "správný" americký konec. (Jestli by James Dean vypadal ve starších letech jako v tomto filmu, nevím nevím, jestli by byl pořád idolem. Ta maska byla příšerná.) ()

Mik_e

První, co diváka po shlédnutí Giganta napadne, je příhodnost názvu filmu. Je totiž gigantický opravdu ve všech směrech. V délce, výpravě, postavách. Tenhle film potřebuje svojí náladu a čas, jen pak si totiž lze užít napínavou ságu rodiny jednoho bohatého a vlivného rančera z prvních dekád minulého století. Tedy doba, kdy se mění tvář Ameriky a zdá se, že starým jižanským patricijským rodinám již odzvonilo...Nastupují průmysloví a ropní magnáti a film vypráví právě o střetu těchto proudů. Herci jsou vybráni skvěle, ale o hlavu nad ostatními vyčnívá mladý James Dean, který zde naplno předvádí svůj nesporný talent. ()

neo93

Opravdu velkolepý americký film, se vším, co k tomu patří. Dlouhá stopáž, epický příběh otevírající mnohá témata, hvězdy první velikosti v hlavních rolích. Vše, co sledujeme má však své opodstatnění, proč ve filmu je, včetně třeba zmiňované délky snímku. Kdyby nebylo takové délky, nemohly bychom si vychutnat např. dějové linky, které se ve filmu různě vyvíjejí. Bavil mě vývoj mladé ambiciózní dívky Leslie, která se provdává za klasického texaského rančera Bicka Benedicta, který vlastní ohromná stáda dobytka. Musí se naučit žít tímto způsobem života a také podřídit místním tradicím a zvykům. Jenže to pro hrdou ženu z vážené rodiny z Marylandu není vůbec lehké. Navíc když se musí potýkat nejen se svým zarytým a tvrdohlavým manželem, ale také třeba nápomocným, ale vzpurným mladým rančerem Jettem. Vůbec zápletka kolem Jetta Rinka je rovněž impozantní, kdy se z obyčejného a podřadného mladíka, stane zámožný a vlivný muž a to zásluhou objevu velkého množství ropy. Je obdivuhodné, že režisér George Stevens dokázal ukočírovat herecké hvězdy jako Elizabeth Taylor, Rock Hudson nebo James Dean, pro něhož to byla bohužel poslední role. A také, že natočil snímek, jenž neustále poutá naši pozornost a nenudí. Což už dvousetminutového díla není vůbec snadné. Za mě se mu to dokonale podařilo, a proto jsem si jej také naplno užil. ()

Tamdydam

Mno... Tak jsem shlédl třetí a poslední film s Jamesem Deanem, ságu která dosahuje přímo obludných rozměrů. Přirovnal bych ji k ohromnému prehistorickému a pomalému praještěrovi, který v naší době nemá co dělat, ale přesto se na něj v celku dobře kouká. Protože je zkrátka něčím, co se v současnosti už jen tak nevidí a co ledaskoho zajímá. James Dean v tomto filmu hraje úplně stejně jako v obou předchozích ( a-la klátivý ošívající se puberťák ) a co jsem tak mohl vypozorovat z rozhovorů s ním natočených, tak v podstatě ani nehrál. Jeho hereckého genia jsem tedy neobjevil, ale pravdou je, že mi byl ve všech filmech sympatický. Toť vše, na víc mi po Gigantovi nezbývá sil... ()

karlee

Sága z Lone Star State, chtě nechtě musím srovnávat s nedávno shlédnutým Gone With The Wind, Gigant má řidší scénář, trochu schematický děj, plošší postavy. Zkrátka trocha krácení by neškodila. Potěšila The Yellow Rose of Texas z jukeboxu v téměř závěrečné scéně. ()

Rattlehead

Neskutečně obsáhlá kronika americké společnosti, začínající klasicky westernovsky a končící u ropných magnátů (zbohatlíků, kteří nic neumějí, ale měli štěstí, že narazili na ropu) a tématu rasových předsudků. Ten film zdaleka není dokonalý, ale je to úchvatná podívaná s velkými hollywoodskými hvězdami. ()

Prejza

Taková fakt hustě rozmáchlá farberovka (Číst tu Edninu předlohu je taky na umření). Na druhou stranu zase když už, ať to dá teda pořádně zabrat. Abysem řek pravdu, nemusel bysem na tohle koukat každej den, ale jednou za půl roku si to klidně dám, protože pro mě je Jimmy prostě GOD! A není tady úplně sám. Hudson je jenom gumovej panák, zato Elizabeth bejvala pořádná kost, která navíc pobrala i pořádnou dávku hereckýho talentu. ()

ilclassico

Zklamání. To dnešní telenovely mají lepší scénář, než tenhle klišoidně a bez fantazie napsaný spektákl. Jo, "problémy" bohatých, to bych chtěl mít. Jediná - závěrečná scéna na slavnosti měla jakž takž nějakou hloubku, jinak ploché jak pastviny v Texasu. Hodnocení jen za herce. V rámci žánru za 3. ()

DeDanu

Výborný starý americký film. Vůbec nemám nad čím ohrnovat nos:-) Tři hlavní protagonisté skvělí. Pochopila jsem, proč se jim říká hvězdy - oni opravdu září! ()

GoldenGecko

Tak rozvleklé a nudné, že je na to škoda slov... První část filmu ušla, ale potom.... Film proměnil v nekonečnou ságu, a pokračoval sporem mezi Hudsonem a Deanem, který neměl naprosto žádný logický vysvětlení... Potom můžu hodnotit Gianta jako jednu zatraceně dlouhou noční můru. Předvidatelné, okázalé a nudné, až hanba, tohle nezachránil ani můj oblíbený James Dean. ()

Gortyna

Půjčili jsme si film na 2CD. Na jednom byly bonusy. Tak pustíme druhé CD. Bylo nám pořád trochu divné, že postavy nejsou tak nějak psychologicky prokreslené, proč proboha měl ten černouškův pohřeb tak dlouhou stopáž, když tam o něm dohromady nic nebylo. Říkal jsem si: šli přímo in medias res, charaktery člověk nakonec pozná. Na konci DVD jsme pochopili, že jsme viděli druhý díl, a že DVD je oboustranné... ()