Wall Street je nepochybně tou nejpřitažlivější čtvrtí planety – žádné jiné místo na světě není tak výstižným symbolem bohatství, moci a vlivu. Svodům snadných výdělků podlehnou i dva hráči na této šachovnici – jedním z nich je ostřílený burzovní spekulant a multimilionář, tím druhým mladý burzovní makléř, nováček ve světě velkých financí, který není připraven na morální konflikty, jimž bude nucen čelit. Jejich nebezpečné přátelství, které vzniká na pozadí býčího trhu mezi lety 1985 a 1986, se stane výsměchem vztahu mentora a jeho svěřence, profesora a studenta, otce a syna. Jedním z hlavních protagonistů je Charlie Sheen, který hraje mladíka sužovaného odvrácenou stranou jeho povahy. Postavou finančního žraloka Gordona Gekka (Michael Douglas) je ten nejpodlejší manhattanský predátor. Okouzlující a bezohledný mravní zkrachovalec je totiž připravený zlikvidovat veškeré své rivaly. (HBO Europe)

blackrain

Nejlepší film o dění na burze. Lepší herecké obsazení si už Oliver Stone nemohl přát. Ani, kdyby hrabal prstíčkem, tak by ho nenašel. ()

kaylin

Dobrý film. Pěkná ukázka toho, jak kapitalismus prorůstá naší povahou a jak nás dovede zničit. Jak se ženeme za penězi, aniž bychom měli vlastně nějaký pořádný cíl a aniž bychom vnímali, co je vlastně správné a co je špatné. Herečtí představitelé jsou pak ve svých rolích výborní a přesní, škoda, že Charlie neměl víc štěstí a víc podobných filmů. I když v jeho případě to nebylo jen o štěstí. ()

RAiken

...How much is enough? Méně než 5 hvězdiček rozhodně dát nemůžu. Těm, kteří se někdy ocitli na burze a alespoň letmo se orientují ve světě krásných zelených potištěných papírků, to určitě vysvětlovat nemusím (horší je to s těmi, kteří filmu moc nerozuměli díky finančním termínům, neboť těm to Oliver vůbec neusnadnil). Neuvěřitelná režie Olivera Stonea, který nás nejdříve nesměle vrhne do prostředí burzy, pak nám dá přičichnout ke snobskému přepychu, aby nám nakonec dal vychutnat hořký kalich vystřízlivění a tvrdé reality jednání těch chlápků "nahoře". IMHO nejlepší Stoneův film (až po Četě samozřejmě). A opět ďábelská stylizace v podání Michaela Douglase. Jeho ztvárnění muže, jehož jedinou hodnotou jsou peníze, muže, kterého nezajímají lidi, láska ani soucit s bližním a muže, který neumí odpovědět na jednoduchou otázku z úvodu, je vskutku dechberoucí. To prostě muselo být na oskara !!! Kritika kapitalismu a liberalismu v jeho nejčistší podobě v podání Olivera Stonea se dá také lehce překousnout. Z bohaté zkušenosti dnes víme, že kapitalismus jako společenský systém má spoustu much a chyb, ale oproti tomu má jednu obrovskou výhodu - je přeci jenom mnohem lepší než ty ostatní. Tak se na něj nezlobme. Money makes the world go around... ()

Maq

Michael Douglas je dobrý herec. Proč však dostal Oscara právě za tuhle roli, je pro mě záhadou. Předpokladem mimořádného hereckého výkonu jsou mimořádné herecké nároky. Čím však je role Gordona Gekka náročná? --- Gekko se chová jako běžný arogantní chlápek, který dosáhne jakési moci a myslí si, že nic lepšího na světě není. Takových panáků je všude plno. --- Připomíná to mnohé české předválečné filmy - vyskytovali se tam páni baroni a páni továrníci, odehrávalo se to na zámcích a v přepychových bytech, dámy byly nákladně oděné a nalíčené, a tak na to pracující zírali. Jaksi unikalo, že charaktery a zápletky jsou dětinské. --- Stejný trik funguje i zde. Máme pocit, že nahlížíme do velkého světa financí a že se tam říká něco chytrého. Nenechejme se mýlit. Dravý finančník na burze se od nařvaného kaprála na cvičišti nebo amatérského závodníka na silnicích liší jen formou, nikoli podstatou. Chtějí být velcí, užít si to, a sere je, že někdo je ještě větší. Takové charaktery nemají žádnou hloubku. Teprve až (jestli) narazí a vystřízliví, můžeme se dočkat dramatu. V tomto případě ovšem přijdou jen závěrečné titulky. ()

Thomassi

Velmi povedené dílo zasezené do atraktivního prostředí na newyorské burze. Příběh zase klasický: trable, vyzvednutí do výšin, zase trable a nakonec jakš takš dobrý konec. Ale co dělá tento film lepším, než jsou ostatní? Zaprvé je to vynikající režie pod taktovkou Olivera Stonea. Ale hlavně to jsou dva naprosto úžasné herecké výkony. Charlie Sheen je zde naprosto úžasný. No a Michael Douglas, tomu ta role sedla na lepší jak výbornou a právem za ni dostal Oscara, protože asi takhle si nějak představuju hajzlíčka na burze, který je bezcitný a nekompromisní a chamtivý. Jsem zvědavý, jak dopadne pokračování, které vstoupí do kin v roce 2010. ()

PogoJoe

3,4. Tohle drama z prostředí Wall Streetu jsem dlouho odkládal, protože mě tohle téma příliš nelákalo. Po shlédnutí musím přiznat, že to nebylo tak špatné. Michael Douglas je slizoun par excellence, Charlie Sheen je ve své roli ambiciozního a mocichtivého mladíka, který ale není ještě tak zkažený, aby zradil svého otce, poctivce ze staré školy (v podání jeho skutečného tatíka Martina Sheena), také velice přesvědčivý a tak i když se občas můžete ztrácet v číslech a pojmech, o nechutnosti a bezohlednosti supů tržního světa si zde uděláte obrázek celkem přesný. ()

Aiax

Počítačové vybavení, se kterým pracoval Charlie Sheen a ostatní makléři, patřilo do starožitnictví už pět let po natočení tohohle filmu, ale obecné poselství, které nám Oliver Stone předkládá, bude neměnné a pravdivé, co bude svět světem a dokud se lidé budou dělit na poctivé, pracovité, ale neprůbojné ovce a dravé, ambiciozní a naprosto bezcharakterní vlky. Michael Douglas zahrál neuvěřitelně charismatického padoucha a také oba Sheenové byli velice přesvědčiví. Maestro Stone ve své nejlepší formě. ()

dawe04

Výborné drama situované do kolotoče akcií a burzy, světa, který mne fascinuje, ale který pro mne stále zůstává nesrozumitelný. Ani Wall Street to nespravil, nicméně machinace a psychologická hra mezi skvělým Sheenem a Douglasem proslulosti této obchodní ulice jen prospěly. ()

salalala

Konečně jsem to viděl a musím uznat, že na to, že se v burze a ekonomii celkově vůbec nevyznám, mě to bavilo od začátku do konce. Stone tu zase exceluje režijně a hlavně v úvodu se s tím nemaže. Pomáhá mu vynikající obsazení v čele s neuvěřitelně slizkým Douglasem, ten tu opravdu předvádí úctyhodný výkon a jde z něj strach i pokora zároveň. Sheen je samozřejmě trošku v pozadí, ale i on odvádí velmi dobrý výkon. Bonusem budiž fakt, že otce mu hraje skutečný otec. Jediný, kdo působil divně a nepatřičně, byla Daryl Hannah. Roli jsem jí nevěřil, navíc mi nepřišla dost sexy na tuhle roli. Je fakt, že tam je už dost věcí, které jsou asi zastaralé a bijou do očí, přesto to fakt nenudí. Má to spád a zajímavý příběh a jakési poselství. Líbilo se mi to opravdu dost, i když za nejlepšími Stoneovými snímky to o kus zůstává. Přesto slušné čtyři hvězdy a 80%. ()

L_O_U_S

Chodit jíst do nejlepších restaurací, projíždět se v drahém voze a chodit v kvalitním oblečení je určitě dobrá motivace k zisku. Když porovnám svůj společenský status s hrdiny moderní doby z Wall Street, mrzí mě, že nikdy takhle žít nebudu. Na druhou stranu mě může těšit představa, že moje práce je aspoň společensky prospěšná a nespočívá v levném nákupu a drahém prodeji. (1 049.) ()

Derek

stone-ova pocta svojmu otcovy ktory vacsinu svojho zivota pracoval prave na burze. stoji to hlavne na douglasovom gordonovy a stonovej rezii (stale plny energie a napadov), ale obcasna naivita posobi dnes uz smiesne (daryl hannah pozerajuca na seba v "prasknutom" zrkadle)... ()

kajas

Kvůli blížící se premiéře druhého dílu v hlavní roli s mým nejoblíbenějším hercem (Shia LaBeouf) jsem si sehnala díl první. Nebudu skrývat zklamání. Nevím, jací jiní herci ten rok soupeřili s Douglasem o zlatou sošku, přesto bych jeho výkon Oscarem neocenila. Už jsem ve filmu viděla větší hajzly. Daryl vypadá jako chlap a ještě k tomu slízla špatný dabing. Musím říct, že horší dabing jsem snad ještě nezažila, Charlie a Michael dopadli dobře, zbylí herci bohužel ne. Vždyť se ty hlasy opakovaly, proboha! Nehodnotím ale zle. Ač jsem se nudila, posledních dvacet minut je opravdu dobrých, hudba taky není špatná a Charlieho mám prostě ráda. ()

Foma

Sice to chvílema působí nevěrohodně (že by takovej pracháč jako Gekko zabral na Sheenův trik, jak se k němu dostat?), ale je to přitažlivý, napínavý, zábavný. ()

Skip

Výborný film se skvělými hereckými výkony, v němž Oliver Stone pích do vosího hnízda. Ovšem nedávná krize jasně ukázala, jak praktiky lačných obchodníků vesele bují dál a nikdo tomu nezabrání. ()

radektejkal

Říkal jsem si, že se na to jen tak podívám, jak to ten Stone udělal, ale nakonec jem byl jeho Wall Streetem zaujat; jako když dospělý, sedící na lavičce před pískovištěm, je překvapivě zaujat akcemi spojenými s dětskými bábovičkami, hrady, taháním se o vláčky a házením si písku do očí. Později se děti začnou schovávat a honit; potom si hrají na policajty a zloděje, a nakonec na maminku a na tatínka. Dětská inteligence v tomto směru také klesá; největší je na pískovišti, hru na maminku a na tatínka zvládne už jen málokdo. Kdo dospěje, aniž by pozbyl předškolní inteligenci, a další vlastnosti s touto dobou spojené, aniž by získal jiné, může pak hrát na Wall Streetu spostu dalších zajímavých her, jako "Peníze hovoří", Peníze nikdy nespí", "Nikdo nedozná žádnou újmu", "Vše se dá směnit a na všem vydělat" a nebo "Vše je jenom hra" - ta je však obzvlášť nebezpečná, protože kdo pozná, že není, je z dalších her vyloučen. Blížím se k závěru, který neznám. A tak alespoň 'pár slov pod čarou od Slavoje Žižka': "Trh má v sobě fundamentální rozměr rizika. Je neproniknutelným mechanismem, který může zcela nepředvídatelným způsobem zničit práci poctivého dělníka a z mrzkého spekulanta udělat boháče - nikdo neví, jaký bude konečný výsledek spekulace." (Nepolapitelný subjekt, překl. Michael Hauser.)... Pozn. 1: Podobně jako Bud Fox - i když jinými prostředky a s jiným zdarem - jsem se ve stejné době pokoušel zabránit rozparcelování a postupnému odprodeji Adamovských strojíren. Pozn. 2: Stoneova orientace a interpretace je (jako obvykle) levicová. Může být ještě nějaká jiná? ()

GILLWANDER

Čísla ma nijak obzvlášť neberú no film od Olivera Stonea bol veľmi vydarený. Herca Douglasa a ani Sheena veľmi v láske nemám, no tu predviedli maximum. Občas ma zvierala nuda, ale len občas. Osobne nemám už čo vytknúť. 80% ()

Axis

Iluze se stala realitou. Chamtivost je nejodpornější lidská vlastnost, proto v týhle hře nezůstane nikdo čistej a na každým je tlustá vrstva špíny. Jenže ta možnost zachovat se správně tu stále je a to jak se kdo zachová, to je jenom na něm. ()

BoredSeal

I po letech příjemná repríza, typická kvalita 80.let - zajímavé prostředí, závratný vzestup a pád v dobrém obsazení. Opojení bohatstvím, chamtivost, chaos akciového businessu a stinná stránka kapitalismu - všechno je tam, včetně strhujících střihových sekvencí při akcích na burze. Michael Douglas suverénně válí a má takové charisma, že máte na konci chuť zmlátit poseru Charlieho Sheena s ním. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook