V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

maseer2

po Pelíškách a Musíme si pomáhat všichni od Hřebejka čekali další český "megafilm".. ten sice nepřišel, ale určitě se u Pupenda pobavíte.. především hlášky Pavla Lišky jsou nezapomenutelné ()

BoPo

Asi je to tým, že som narodený v roku 1986. Keby som bol starší asi by som ocenil tento film viac. Takto musím povedať, že nič moc. ()

GeusX

Pelíšky jsou sice jedinečné, ale Pupendo, které se může pochlubit obdobným hvězdným obsazením, je rozhodně také velmi zajímavý a velmi inteligentní kousek s promyšleně trefným, decentně dávkovaným, humorem! Obzvláště pro pamětníky, Husákovu generaci nebo starší. Vzhledem k tomu, jakým komediím občas dám i čtyři hvězdy, musím zde zvýšit na hvězd pět. Výborní herci (škoda jen představitelky Pavly, Nikoly P., že místo hereckému umění dala poté přednost herectví za rychlý prachy...). (viděl jsem >5x) ()

JohnCZ

Režijně je to opravdu dobré a zručné vedení herců je na tom sakra znát. A i když je to dějově prakticky o ničem, pravděpodobně to krásně vystihuje svou dobu. Ačkoli hlášky z Pupenda nezkultovněly tak, jako třeba ty z Pelíšků, atmosféru to má velice podobnou. Film si dělá prdel z věcí, které vlastně vtipné nejsou. Ale dělá to dobře. ()

Marek1991

Liška, Dušek, Polívka, Holubová sú symbolmi tejto komédie a skvele tam hrajú, ostatné postavy ako keby pre mňa ani neboli. Priemerné gagy vo veľmi dlhej komédii, ktorá končí epicky, ale vo vytržení z toho nebudete, aspoň ja som nebol, ale film je to dobrý a určite sa naň v tom roku napríklad slovenská produkcia nechytala, ale nemám mu chuť zlepšovať hodnotenie len preto, že je český. Bol to pre mňa prvý film, ktorý ma zaviedol až na Balatón, zachytenie reálií doby môže kvalitne len domáca tvorba, ale tak, či tak nič zvláštne na tejto komédii nevidím, pre mňa je to akési neskoršie doplnenie filmu Pelíšky a v niečom mi pripomína aj neskorší film Občiansky preukaz od ktorého je to vtipnejšie, ale od Pelíšiek omnoho slabšie, možno až o dve úrovne a preto ak mám byť objektívny a ctiť si výborné filmy a byť reálny, tak toto je priemer. ()

curunir

,,ONANOVAL KAŽDÝ A KTO ŘÍKA ŽE NE, TEN TO DĚLÁ DODNES." __ Posolstvo budúcim generáciam vyšlo na výbornú. ()

LINKIN

Škoda, že Hřebejk točí čím dál tím větší sračky, protože stejně jako u Pelíšků se i tady krystalizují v kontrastu doby úsměvné, ale hlavně pravdivé situace a dialogy. Palec nahoru za Pavla Lišku a taky sem si v rámci doznívající atmosféry filmu musel stáhnout porno s Nikolou Peškovou, kde si to dělá s paprikama. To se nestává po každym filmu ne? ()

Adasin

No, tak jsem byla z Pelíšků nadšená, tady jsem značně zklamaná. Opět tu máme dvě odlišné, přesto se nějak přátelící se rodiny, odehrává se to za komunismu, a je tu několik stejných herců. Tak to bychom, co se společných věcí týče, měli. Teď k odlišnostem: ač prezentované jako komedie/drama, tak nevtipné, bez zápalu, bez napětí, bez atmosféry - čekala jsem, že se třeba zasměju, ale ono nic, ten film ve mě absolutně nic nevyvolal - ani pozitivního ani negativního. Stejný tvůrčí tým holt neznamená vždy stejný úspěch. 6/10 ()

SaNcHeZ_cz

Vydařená surová komedie z pera Petra Jarchovského, podepřená skvělými hereckými výkony a vydařeným humorem. Vážnější témata a humor spolu zde fungují skvěle. ()

Praxis

osobně si myslím, že Hřebejk se začíná opakovat. On se asi začíná vykrádat. Film není špatný, ale prostě to tady už jednou bylo. Pelíšky ruleeezz ()

sta

Čím méně vnímám tento film jako komedii, tím je leší. Pupendo je skvělý dramatický příběh dvou rodin v jedné tak trochu hloupé době. Při sledování Kurasowových 7 samurajů, také jsem se několikrát zasmál, ale komedie to určitě není. ()

pevico

Napoprvé ve mně nechal film jen mlhavý zážitek, nebyl úplně špatný, ale ani žádná pecka..poté, co jsem snímek shlédl podruhé jsem musel 1* přidat. Pelíšky to sice nejsou, ale jde o povedený film, který potřebuje ponechat trochu času, aby v člověku dozrály pocity z něj.. ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha