Pro rodinu s dvěma malými dětmi to měla být dokonalá dovolená. Luxusní hotel v tropickém ráji a hoteliérův tip na tajnou pláž coby potřebná špetka dobrodružství. Na první pohled ta pláž opravdu nemá chybu – je nádherně písčitá, obklopená skalami a blankytně modré moře láká k tomu, abyste do něj okamžitě skočili. Na druhý pohled už to tak ideální není, protože z přítomnosti dalších opalujících se turistů je jasné, že podobný „tajný“ tip dostalo mnohem víc lidí, i když pořád nejde o nic, co by mělo rekreanty znepokojovat. Trable v ráji se projeví až ve chvíli, kdy děti na pláži najdou opuštěné věci patřící jiným hostům hotelu a z moře vytáhnou mrtvolu. Než se z prvotního šoku vzpamatují, čeká je mnohem větší otřes – všichni náhle nevysvětlitelně rapidně stárnou, což je patrné zejména na dětech. Tam, kde před chvílí stáli dva prckové, jsou teď vyděšení teenageři na prahu dospělosti. Všem na pláži je záhy jasné, že pokud se chtějí dožít večera, musí okamžitě vypadnout. Jenže to nějak nejde… (Cinemart)

Madsbender

Pod rúškom zdanlivo jednoduchej žánrovej historky, ktorej synopsa by sa nestratila v seriáloch typu The Twilight Zone a Outer Limits, sa skrýva prekvapivo komplexná rozprava o čase, jeho plynutí a pôsobení na nás. Napätím, emocionálne i psychologicky veľmi intenzívny divácky zážitok agresívne sa vyhýbajúci žánrovým škatuľkám. Maximálne nekonvenčný Shyamalan v radikálnej polohe, ktorá zákonite naštve mnohých divákov. Pre mňa osobne však možno i najlepší. Dokonca si trúfam tvrdiť, že (už len tým, ako je natočený) z Old bude časom absolútny kult pre filmových vedcov a študentov. Bojujem s nutkaním okamžite zaradiť do osobnej TOPky. ()

Cappuccino

Veľmi ma mrzel urýchlený a doslovný záver, pričom aj samotné dianie na pláži malo viacero logických dier, ale... táto mysteriózna plážová hádanka ma fantasticky bavila. Úplne chápem, prečo Old natoľko rozdeľuje divákov. Miss or hit ako vyšitý. ()

misterz

Začiatok bol perfektný - záhada nastolená ukážkovo, dej solídny a v slušnom tempe, postavy sympatické a v slušnom obsadení.... Ale približne v polovici, možno ešte trochu skôr, sa z toho stala taká rozvláčna báchorka. Akoby scenáristi stratili nápady a všetko sa to utopilo pri pár pokusoch, ako sa dostať z pláže. Tiež to chcelo lepšiu dramatickú stránku, zaujímavé a napínavé chvíle.... A záver mi prišiel až moc banálny, aj to s tým rozuzlením. Žiadne pozadie okolo toho a ani mystérium sa nekonali. Až moc jednoduché.... Priemer. 60/100 ()

pornogrind

Už Albert Einstein tvrdil, že čas je relativní. Potvrzuje to i tenhle film. Lidem, kteří se ve filmu dostanou na pláž utíká čas extrémně rychle a kdyby šlo o českej film tak by si klidně mohli zpívat...Můj čas je pouho pouhé prozatím. Můj čas může říct já už neplatím. Rád tak rád bych žil a mám jen zbytek sil a času míň než se mi zdálo před půl hodinou...Ale mě naopak paradoxně při sledování tohohle filmu utíkal čas extrémně pomalu. V začátcích jsem tvorbu M. Night Shyamalana považoval za hodně zajímavou. V posledních letech se ale jeho filmům spíš vyhýbám. A po filmu Old(Čas) se jeho tvorbě budu vyhýbat i nadále. Nakonec jsem rád, že jsem na tom nebyl v kině, protože by to nebyla jen škoda peněz ale i ztráta ČASU. ()

Vančura

Výtečná věc, která mě ještě před premiérou v kinech nadchla trailerem, po kterém jsem věděl, že se mi to bude líbit, což se právě potvrdilo, když jsem se k tomu konečně dostal. Ačkoli to má skoro 2 hodiny, uteklo to jako nic a byl jsem u toho hodně napnutý, má to dokonalou atmosféru, úžasnou kameru a hudbu, a celkově mi ten děj hodně sednul a bavil mě. A závěrečné rozuzlení mě překvapilo, něco takového jsem nečekal. Soudím, že komiks, podle kterého to bylo natočeno, by vůbec nemusel být špatný. Shyamalan prostě umí. ()

mzss1

[78%] Viděno v kině. OLD jsem si rozhodně na velkém plátně nenechal ujít. M. Night Shyamalan je u mě výrazný režisér. Natočil spoustu výborných počinů; samozřejmě se sem tam i některé až tolik nepovedly, ale u mě většinou v jeho filmech převládá spokojenost. Největší pecky jsou jednoznačně VESNICE, ŠESTÝ SMYSL a ROZPOLCENÝ. Další snímky Znamení, Vyvolený mě až tak nepohltily, ale svoje kouzlo určitě mají a i pár dalších. Nyní k tomuto OLD, v čes. překladu ČAS! Rozhodně ho nebudu k žádným zmíněným filmům srovnávat. Kdybych chtěl, tak tu určitě není ve finále nějaká nečekaná pointa atd, ale dost o tom. Tempo filmu je zpočátku docela velké. Máme tu klasický seznamovací úvod s postavami, který naštěstí trvá asi tak cca 15 min. Je spousta filmů, kterým to trvá někdy i zbytečně déle. Když to vnímám zpětně, tak kdyby z tohoto měla být absolutní pecka, tak bych asi až tak zběsile nezačal, postupně bych chtěl, aby se pozvolna vybudovala temná atmosféra apod., ale já nejsem režisér, jen běžný divák, takže asi tak … Postavy začali rychle stárnout, našlo se tu spoustu zajímavých scén. Třeba to vyříznutí tumoru bylo docela zajímavé. Ale třeba to těhotenství mi přišlo trochu už přehnané, ale mělo to ve filmu svůj smysl. No, je to v PG-13, ale přišlo mi to v některých scénách trochu ostřejší, což jedině chválím. Někdy po půli snímku to bylo téměř PSYCHO! Jak tu někteří píší, že některé scénky byly komické, tak bych tu shledal max tu jednu v jeskyni, kdy se jedné z postav šíleně zdeformovali končetiny, to moc děsivé nebylo, ale co už … Ke konci mi to přišlo i docela smutné, nějaké ty upřímné emoce se zde určitě vyrojily. Žánrem je to takové namíchané, prostě částečně mystery/thriller/horor/drama – prostě od každého trochu. Postavy mě bavily, stejně tak jako jejich herci. Legrační, že se tu sám Shyamalan objevil (na začátku a v klíčovém okamžiku na konci), ale to je u něho zvykem, že se ve většině jeho režírovaných počinů objeví – fanouškům tím aspoň udělá radost. Úplný konec není šokující, žádná velkolepá pointa, ale má svůj smysl. Není teda nějak do hloubky pojat, ale přímočaré vysvětlení tu je. Ve filmu je tu pár dobrých záběrů, některých lehce zpomalených, ale ne moc. Soundtrack je obstojný, poslouchat samostatně by se asi nedal, ale do filmu dobře pasoval. Takže já se bavil od začátku do konce. Určitě by se toho dalo víc vylepšit, víc, aby to připomnělo klasického Shyamalana, který zde zkusil snad i něco trochu jiného. Jsem spokojen, není to nic převratného, ale mou pozornost si to udrželo. Ve zkratce to celé bylo o postavičkách a jejich konání, kdy rychle stárli. Jak už jsem psal, trochu poladit a vsunout větší NAPĚTÍ do filmu s pár zvraty, hned by to byla klasická Shyamalanovka, ale i tak bych zde nic víc nekritizoval, dobrý film to je a s chutí si ho ještě někdy pustím. ()

kingik

M. Night Shyamalan, mistr originálních námětů, nezřídka i point, režisér, co nemusí mít k dispozici rozpočtový majlant, aby natočil kvalitní film, aplikuje davovou psychózu na odlehlém ostrově, kde je proces stárnutí buněk v lidském  těle výrazně urychlen. Převedeno do praxe se hodina strávená na tomto tajuplném místě rovná dvěma rokům lidského života. Režisér v podstatě do necelých dvou filmových hodin shrnul koloběh života - od zrození až po smrt. Početná skupinka výletníků všech věkových kategorií je šokována, když jejich děti, co se sem přijely slunit v předškolním věku, před jejich zraky dospívají, zažívají první sexuální zkušenosti, dokonce je nemine ani porod. A naopak dospělí jsou značně znevýhodněni, neb jim ČAS po hodinách nemilosrdně odkrojuje jejich setrvání mezi živými. Režisér (rezervoval si i jednu z menších rolí řidiče dodávky) se před nějakým Časem (zase ten zpropadený Čas) tvůrčím způsobem zbláznil a natočil hrůzu, na kterou se sice už zapomnělo, ovšem na dlouhý čas to poznamenalo jeho mentální způsobilost, tudíž následná jeho tvorba nebyla zrovna uspokojivá. Sice začal pro mnohé působit Rozpolceně, načež se u něho projevila vleklá choroba zvaná Skleněnost, ovšem stále se už delší Čas (ten Čas je prostě všude) čeká na film, kterým by dostál své pověsti neopotřebovaného filmaře, co disponuje množstvím invence a neobyčejných, až atypických režijních postupů. A jeho pravý ČAS právě nastal! Shyamalan je definitivně zpět ve své formě a smysluplným režijním způsobem servíruje svůj pohled na relativitu Času a jeho působení, které je pro každého jedince měřeno stejně. Mix mysteriózního hororu se sci-fi prvky a existencionálním vyzněním má inteligentní půdorys, na kterém režisér obratně vystavuje drama skupinky lidí lapené na místě, z něhož není úniku. Film se odvíjí nepředvídatelně, není vůbec jisté, co se s jednotlivými členy osazenstva stane v příští (dramatické a vyhrocené) minutě. A herecká čeládka hraje bez výjimky bravurně. Nedá se tak úplně určit, kdo hraje hlavní roli/role, jedná se totiž o další z chytrých tahů režiséra. Relativně v popředí stojí dvojka Thomasin McKenzie, talentovaná herečka, co už nějakou tu zkušenost s oscarovým kouskem má, a Alex Wolff, spolehlivý držák napříč filmovými žánry. Bylo by ovšem velmi nespravedlivé opomenout kohokoliv dalšího z hereckého zástupu. Nenápadná hvězda nezávislého vyznění Gael García Bernal a hvězdička Vicky Krieps zažívají rodičovské i rodinné otřesy, Osvědčený Rufus Sewell neopomene dodat své běsy a modelingem disponovaná Abbey Lee ukáže na vlastní (zlámané) kosti, jaké negativní účinky může mít nedostatek vápníku v těle. Když se mysteriózní veletoč rozleze do všech koutů filmu, je také namístě přijít s nějakým objasněním/rozuzlením záhadné pláže, jež nebude kazit předchozí brilantní dojem. A i v tomto případě jsem nebyl nikterak pohoršen. Ono se to nezdá, závěry filmů, a pokud možno smysluplná objasnění předložených záhad, bývají náročné, respektive bývá náročné je kvalitně vymyslet, načež Shyamalan se s tím popasoval zajímavě. Resumé je takové, že víra v jeho kvalitní tvorbu stále žije, Čas mu nesežral veškerou jeho tvůrčí nápaditost a na svém kontě má zajímavý film, co dělá čest jeho jménu. 10/10 () (méně) (více)

Snorlax

Doufala jsem, že Skleněný zůstane trapným excesem v Shyamalanově filmografii, ale bohužel se zdá, že král mystery někde zapomněl žezlo, korunu i hermelín. Začátek je skvělý, atmosféra houstne, ale od momentu, kdy šibne doktorovi, se ze slušně rozjeté mystery stává béčkový horor, tam už chyběly jen mrtvoly vylézající z hrobů (aspoň kosti zemřelých sloužily jako drbátka, že?). Tak takhle tedy opravdu ne, na příští Shyamalanův film již si dám pozor a raději se mu obloukem vyhnu. ()

InJo

V jádru vlastně klasický survival o skupině obyčejných lidí v mezní situaci, při níž se obnažují charaktery postav. Gimmick v podobě zrychleného stárnutí nabídne pár působivých chvil a pointa je překvapivá i docela k zamyšlení, jako mysteriózní thriller renomovaného odborníka na daný žánr tedy Čas funguje na první pohled velmi dobře. Problém je v tom, že potenciál daného námětu při této stopáži (110 minut) nemá moc šanci naplno vyznít. Buď by totiž muselo jít o svižnou hodinovou epizodu seriálu typu Krajní meze, v níž by se neřešila žádná hlubší témata, nebo naopak o dlouhý a neuspěchaný epos (klidně i ve formě minisérie), v němž by filosofické otázky a hrdinové s jejich pohnutými osudy měly možnost se plně rozvinout (výsledek by tak mohl přípomínat sevřenějšího následovníka Ztracených). V této podobě je film někde na půli cesty k oběma zmíněným přístupům, což z něj bohužel dělá pouze solidní žánrovou jednohubku. 65 % ()

Anderton

Tu nie je o čom, Shyamalan si stále ide svoje a znova rozdelí publikum na dva tábory a je to len a len dobre. Keď bol konvenčný, viď dva blockbustery, nikoho nerozdeľoval, pretože to bolo každému jedno. Takže máme tu zase mystery príbeh, v priebehu ktorého nám Shy otvára nové a nové témy a to až do samotného rozuzlenia, ktoré síce nijako zvlášť neprekvapí, ide vlastne len o jednu z alternatív čo sa deje. Je to úžasne nakrútené, má to zopár logických nedostatkov a je to ambiciózne až na pôdu. V tomto smere sa Old najviac blíži Osade, Shyamalan určite vedel, že opäť ide do veľkého risku. Btw posledný rozhovor Bernala a Krieps patrí k vôbec najemotívnejším momentom doterajšej Shyovej tvorby. Ak by režisér vedel, kedy film konečne ukončiť a nesnažil by sa všetko takto doslovne dovysvetlovať, nemal by som problém s plným hodnotením. Našťastie tu ostáva veľa priestoru aj na vlastné interpretácie, tou doslovnosťou mám na mysli skôr príbehovú rovinu, než tú mystickú. Takže ešte raz bacha, ak už dávnejšie nie ste s režisérom na spoločnej vlne, Old na tom nemá šancu nič zmeniť. ()

Socrates

Uf, tohle zamrzí. Námět je to úplně boží, to se Lévymu povedlo, ale Night to bohužel zabil, což mi je líto. Nepatřím totiž do skupiny jeho kritiků (až na Po zániku země), ba právě naopak. ___ Nejslabší stránkou filmu jsou herci, to je ve většině případů utrpení, počínaje Vicky Krieps a filmovým Idlíbem konče. Moc tomu neprospěl taky zřejmě nějakej přiblblej závazek, že každej z herců bude jiný národnosti. Scénář šílenej. Dialogy působí i díky zmíněným hereckým výkonům strašně nepřirozeně a hlavní rodinka je k poblití, všichni uvědomělí až na půdu, včetně dětí (ze kterých se jen tak mimochodem během jejich několikahodinovýho dospívání vyklubali slušní vodníci, a to bez tréninku). ___ Shyamalanovi se to prostě povedlo skvěle pouze vizuálně. Točí pěkně, inovátorsky, střídá styly snímání, má pěkný filtry, některý záběry bombastický (Idlíb hladí zestárlýho kamaráda), po necelý půlhodině nasadí filmu na chvíli i neuvěřitelný obrátky, ale jako celek to prostě nelepí. ()

Frajer42

Spoilery! Pro Shyamalana mám obrovskou slabost. Málokdo dokáže tvořit lepší a zajímavější mysteriózní kousky. V tomto případě jsem si ovšem vyloženě neustříkl. Snímek stojí na vynikajícím nápadu s kouzelnou pláží, kde čas běží poněkud rychleji a ze které není úniku. Na tuto pláž bohužel tvůrci přivedli sebranku nesmírně nesympatických a nezajímavých postav, což byl možná jeden z kamenů úrazu, proč bylo nesmírně těžké mít postavy aspoň trochu rád. Nezbývá než souhlasit se spolukomentátory. Když se snímek snaží být vážný a děsivý, tak to absolutně nefunguje. Naopak v těchto momentech působí komicky až sebe parodicky. Veškeré trumfy z rukávu hodí snímek na diváky asi za 30 minut. Potom už je to převážně nuda. Taktéž se zde ohýbá čas a přírodní zákony, jak se to zrovna hodí s podáním nesmyslných vysvětlení. To bych ovšem neměl problém odpustit. Když je ovšem divákovi jedno, jak to celé dopadne a jestli někdo přežije, tak udělali tvůrci asi něco špatně. Je to škoda. Nápad slibný, jakási originalita úplně nechybí, jen to celé vyznělo úplně do prázdna. [40 %] ()

Dzeyna

Po 100 letech v kině na tomhle výtvoru. Nápad skvělý! Provedení trochu klasicky americky fádní. Nicméně člověk se občas i zasměje, takže pohoda. ()

Kothy

Shyamalan se po letech snaží opět prorazit do první ligy. To se mu asi jen tak nepovede, ale minimálně má aspoň zajímavé nápady. Ani tu nenajdeme moc známých herců, což je trochu nezvyklé. Zápletka filmu je poměrně jednoduchá. Parta lidí se ocitne na pláží ve Střední Americe, odkud není úniku a čas tu plyne nezvykle rychle. Nejvíce to jde poznat na dětech. Co je ještě zvláštní je to, že každý z účastníků má nějaký zdravotní problém. Postupně se snaží z pláže dostat a zároveň umírají. Je to místy dost depresivní. Dá se z této pasti vůbec vyváznout živý? Konec je dost zajímavý a možná proto jsou na film tak rozporuplné reakce. Já jsem byl ale vcelku spokojený. "Kde jsou naše děti?" ()

silentname

Pravdou je, že som chcel, aby "Old" dopadlo ako skvelý film. Nápad bol vynikajúci a ponúkal obrovské množstvo skvelých možností. No jedna vec je námet a druhá vec je spracovanie. A tu som mal pocit, že sa M. Night Shyamalan držal trošku pri zemi a je to škoda. Pretože to mohlo ponúknuť viac skvelých vizuálov, ktoré by umocnili atmosféru. V jadre necítiť z filmu ani nejakú výraznú beznádej (hoci je tu pár kvalitných scénok), ani nejaké silnejšie napätie ani nejakú desivejšiu atmosféru. A to je presne to, čo by tento film posunulo niekam. Kto je reálnym zloduchom zistíme už hneď na začiatku (opäť, trošku škoda) a finálny zvrat je spracovaný síce dobre, no neviem či by som ho označil za vynikajúci. Ale som za neho rád, lebo to aspoň dopadlo trošku tak, ako by som chcel. Drvivú väčšinu času som mal ale z filmu pocit, že sa snaží brať celú tú situáciu neskutočne vážne. A potom tam prichádzajú momentky, kde náš doktor rozmýšľa v ktorom filme hrali spolu Jack Nicholson a Marlon Brando. A keby sa to stane raz, som s tým v pohode, ale toto tu bude z jeho strany riešené asi 5x. A film tak podľa mňa mnohými scénkami len zabíja čas. Nemôžem povedať, že to čo sa deje nie je desivé. No film to nevie umocniť, aby to desivé bolo. Plus čo je tiež trošku škoda, vieme určiť, ktoré postavy sa z toho asi živé nedostanú. A mrzí ma to. Pretože mohlo to dopadnúť trošku inak, než by sme predpokladali. Okey film, ktorý ale mohol byť geniálny. Hodnotenie: C ()

Yoshitsune

Moje výhoda asi spočívá v tom, že sem knihu nečetl a viděl sem jen kousek z traileru a pak sem ho raději vypnul. O to víc, sem si asi dokázal užít první půl hodinu, kde sem pořádně nevěděl, co se pořádně děje a pak sem na to přišel a přišli na to i postavy, které následně věděli čemu čelí. A nedá se říct že bych se doslova nudil, sou tady různé konflikty, vypajeté scény - operace a postavy umírají dost zvráceným způsobem. Ale chybí mi tomu něco, co by mi vyrazilo dech a nebo by mně to rozhodilo, ať už jde o konec, nějaký zásadnější zvrat a nebo nějaká bizarní šílenost. Když bych to měl napsat zjednodušeně, tomuhle filmu chybí to co má film Vivárium, který stále mám v hlavě, zatímco na tenhle film po pár dnech zapomenu. Což je škoda, protože když vezmete vpotaz že Shyamalan natočil The Visit a pak tohle, tak to zamrzí. ()

Arsenal83

Film má dve výhody – nenudí od začiatku do konca a potom Rufus Sewell, to je môj obľúbenec a pár herec, ktorý mohol dodať filmu ešte väčšiu štipku atmosféry. Žiaľ, aj vzhľadom na námet, sa jeho herecký koncert nekoná a vlastne sa ani nedá vytvoriť si vzťah k postavám. A to čo bolo mysteriózne polhodiny už začínalo byť tak trocha nudné po hodine a hodine a pol. Na rozuzlenie si každý rád počká ale mňa veľmi nenadchlo. ()

SeBig

Mám rád tyhle divný filmy. Originální námět, místama psycho, místama trochu komický, ale bavil jsem se od začátku do konce a to cením snad nejvíc. ()

Chrustyn

M. Night Shyamalan a tajuplný ostrov, kde se rychle stárne. Občas se objeví zajímavé hrátky s kamerou a ze začátku se dá mluvit i o nějakém napětí. To co se tam začne dít po cca 30 minutách je scénáristický bordel a neumětelství, kterým Moon dokazuje, že první tři režijní počiny, byly souhrou záhadných okolností, díky kterým vznikly poutavé filmy. ()

Marze

Hloupa zapletka, tupe dialogy a dobry emocionalni survival  horor s rodinnym dramatem dohromady. Pribeh moc nedrzi pohromade a expozice jako seznameni s rodinami a prostredim je celkem dlouha. Myslim ze by vse lepe fungovalo jako kratky film. Na makrourovni snimek zkouma uzkost pandemicke doby na podklade korporatu, ktere maji moc nad zivotem a smrti ve spolecnosti. Snimek se pohybuje mezi realismem a nadprirozenem.  Selhava v davkovani napeti. Postav je až moc, takze neni cas, aby se vyvijeli. Dobra je kamera a par strasidelnych scen. Herci jsou malo charismaticti. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Spin-offu G.I. Joe se v kinech nedaří

Spin-offu G.I. Joe se v kinech nedaří

26.07.2021

Hračkářský konglomerát Hasbro a jeho produkční společnost eOne, pod kterou v budoucnu budou vznikat i nové filmy ze série Transformers, jistě doufal, že nový akční snímek Snake Eyes: G.I. Joe Origins… (více)

Co nového chystá M. Night Shyamalan?

Co nového chystá M. Night Shyamalan?

28.09.2020

Režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Rozpolcený) si přes léto sehnal poměrně solidní obsazení pro svůj tehdy nepojmenovaný nový snímek. Nyní však slavný tvůrce konečně odhalil, o co vlastně v… (více)