Píše se rok 1944 a německý nadporučík Clemens Forell odjíždí vlakem z Bavorska na východní frontu. Na nádraží se loučí s rodinou a manželka mu přitom sdělí, že čekají další dítě. Forell slibuje, že se do vánoc vrátí, ale místo toho je jako válečný zajatec v Sovětském Svazu odsouzen na 25 let nucených prací v Gulagu na nejvýchodnějším cípu Sibiře. Forell s mnoha dalšími německými zajatci je transportován vlakem v nelidských podmínkách na Sibiř a dopraven do Gulagu, kde těží v dolech. Již po příchodu do Gulagu je konfrontován se zástupcem velitele Gulagu. Forell vzpomíná na svoji rodinu a když se mu naskytne příležitost k útěku, využije ji. Byla to však nastražená léčka a Forell i ostatní vězni jsou za to tvrdě potrestáni. Forellovi se však záhy naskytne další příležitost k útěku a to díky pomoci německého doktora, který zde ošetřuje nemocné a raněné. Pomocí něj se mu útěk podaří a pro Forella tím začíná strastiplná pouť přes celou Sibiř domů. (retrix)

Vojcl

Na evropské poměry hodně nákladný a odvážný projekt. Rozhodně nemůžu říct, že mě to nezaujalo. Jak už to tak bývá je obvykle velmi těžké kritizovat film pojednávající o hrůzách druhé světové války,kromě toho bylo dosti zajímavé snad poprvé vidět podobný snímek také z pohledu Němce. Je jenom veliká škoda,že režisér trošku víc nepřitlačil na pilu a nenaservíroval nám nějakou naturalističtější scénu, takové téma přímo vybízí natočit film s depresivní atmosférou,která nenechá diváka vstát ze židle. Bohužel se tak nestalo a také některé herecké výkony jsou místy poněkud matné. I tak,ale nakonec převažují spíše pozitivní pocity. Děj poměrně rychle odsýpá a s přihlédnutím k tomu,že se jedná o film inspirovaný skutečnými událostmi a jenž navíc vznikl v Německu, musím dát za čtyři. ()

gogos

Moc pekny film, pekne natoceny a se silnym dejem. Jediny minus, a to sice kruty, je desny cesky dabing. Vice nez polovina filmu je rusky bez prekladu.... skoda... ()

contrastic

o hodně slabší než knížka, tu bych opravdu doporučil, super čtení, film se až tak nepovedl, ale i tak se to dá zkouknout... ()

Rakosnicek77

Forell a jeho několikaletá cesta z gulagu na mysu Děžněva, zpět domů k rodině, která nikdy nepřestala věřit v jeho návrat. Jeho osobní souboj s nelidským velitelem tábora, který ho chce zlomit za každou cenu, to je asi základní dějová linie, tohoto skvělého filmu, který stojí za to určitě shlédnout! ()

MATADOR

Zdařilé válečné drama, kterých se v Německu zrovna moc nevidí.Příběh německého vojáka,jehož vůle přežít a vrátit se zpět ke své rodině je obrovská.Proto se rozhodne utéct z poválečného zajetí a my vidíme jeho návrat domů,skrze drsnou pláň,krásnou přírodu.Skvělé drama na jehož konci ukápne i pár slz.Bravo ()

stration

Všechno dobrý, nebo aspoň dívatelný. Ovšem bez poslední půlhodiny. Tak odporný, někalikanásobný happy end jsem dlouho neviděl. A nejmíň půlhodinou bych to zkrátil i celkově. ()

vanadium

Po přečtení zdejšího obsahu jsem si říkal, proč někdo píše obsah tím stylem, že vyklopí celý děj. Ale po zkouknutí filmu beru zpět, protože popsaná je skutečně jen úvodní část filmu - aby taky ne, když má dvě a půl hodiny. Ale dobře naplněné dvě a půl hodiny. Pravda, dost mi vadila přílišná hranost - narozdíl od tématicky stejného Útěku ze Sibiře, který působil mnohem autentičtěji. Stejně tak hudba film zbytečně předramatizovávala (naopak u Útěku ze Sibiře chyběla, což mi ale taky vadilo). Místy se člověk pozastaví nad (možná jen zdánlivými) nelogičnostmi (díky scéně na mostě jsem pochopil to, nad čím jsem si předchozí dvě hodiny lámal hlavu - tedy proč velitel gulagu tak urputně Forella pronásleduje, dyť mu může být putna; no, ale ani teď si vlastně nejsem jistý, jestli to byl vážně míněný záměr té výzvy dokázat si, že ho chytí, anebo jen laciný dějový konstrukt kořist-lovec, klaďas-záporák). Celkově film nepůsobí jako z roku 2001, ale spíš o 10 či více let starší - viz i efekty, třeba ta příšerná polární záře, nebo zcela jednoduchý trik se zastřelením tuleně. Ale ty vyjmenované nedostatky stejně převažuje ten silný příběh a ještě silnější konec. A taky - kamera byla velmi příjemná a zejména je film naplněný krásnými přírodními scenériemi. Je pravda, že občas je film na hranici vizuální a zejména emocionální kýčovitosti (zejména tu místy i výrazně překračuje do patetičnosti), ale... přesto jsem mu podlehl a dávám čtyři hvězdy. ()

CageDepp

Pěkný film z vězení a útěku z něho...ukazuje se tu nádherná příroda..Několik nedostatků se tu najde, ale jdou snadno přehlídnout... ()

Skip

Film je údajně natočen podle skutečné události. Dejme tomu, nebudu o tom polemizovat. Jde jistě o vcelku kvalitní německý film, ale bohužel ho poněkud sráží jistá hollywoodizace. V Evropě umíme točit filmy bez těch hollywoodských hurá šíleností, falešných slz, prostřihů na děti modlící se k Panence Marii apod. Cesta za svobodou to byla dlouhá a strastiplná a chvílemi bohužel i pro diváka. No ale o nějak výrazně špatný film nejde a každý ať si z něj vezme, co chce. Pro mě to byl jen takový běžný, lehce oddechový kus - kvalitně natočený, jak už jsem napsal. ()

dee-key

Originání překlad odriginálního názvu, no ne? :) Ale film dobrý. Těžko uvěřit, že někdo prošel celou Asii, nějakejch 14 000 kiláků, jen aby se dostal z gulagu do rodného Německa. Ale víte co? Oni ty ostatní germáni co makali v tom gulagu byli nakonec doma dřív než ten co utekl, kvůli Rusko - Německým dohodám. Vtipný ne? ()

dyfur

....ťažký film - pre mňa -komu držať palce ? tomu nemeckému dôstojníkovi čo bojoval za fašistické Nemecko? alebo viťazom- predstaviteľom Sovietskej moci - dozorcom v gulagu? ťažká otázka ...podľa mňa :mali ostať všetci zajatci tam ,kde obete z obci Lidice,Ležáky,Kľak,Ostrý Grúň ...aj oni mali rodiny - fakt sorry ,ale nebudem fandiť wehrmachtu . ()

ilemas

Strhující příběh podle skutečné události, který přes svou délku vás nenechá vydechnout. Mnohem lepší než Útěk ze Sibiře. Když chtějí, tak Němci občas natočí zdařilý film, který v mnohém předčí hollywoodskou produkci s byť sebelepšími herci. ()

Martin741

Bile Peklo je vyborny film o Nemcoch zajatych pocas II. svetovej vojny a poslanych na tazke prace na rusky Daleky Vychod. Scenar je nadupany, sceny patricke drsne /zemljanka ...../. No a samostatnu kapitolu, o ktorej by som mohol popisat kvantum informacii bol samotny utek z pekla Gulagu. Hlavnemu hercovi Bettermannovi je drsna priroda aj priatelom /polarna ziara ....../ a nepriatelom zaroven /polarna pustatina bez jedla ...../. Putovanie je taktiez zaujimave a najma fakt, ze vacsi strach ako drsna Sibir vzbudzuje ludska civilizacia. Scenou na moste sa mal film podla mna skoncit, lebo ten zaver na mna posobil ako prilis telenovelovy. Aj tak silny a inspirativny film : 89 % ()

Hennes

Výborně zpracovaný snímek, kde možná jen stopáž po úniku z lágru, mohla být asi přeci jen kratší. Hodně je tu diskutovaný konec scény na mostě (takhle by se to určitě nestalo a hlavně nevěřím, že by se ruský důstojník až takhle moc hnal za jednou osobou) a následný návrat domů. Je to sice dojemné a happy end jak má být, ale sedí mi to více než konec podobného snímku ÚTĚK ZE SIBIŘE. Jinak je film napínavý, ukazuje strašlivé podmínky nejen při transportu, ale i v samotném táboře a lidskou sílu jedince (výborný herecký výkon) jít za svobodou. Ač je Sibiř krutá, je přírodou nádherná. Jeden z lepších německých filmů. ()

Garson

Bílé peklo je hodně působivý film od kterého jsem očekával 100% a dostal jsem 200% což se mi stává málokdy.Pracovní tábor na Sibiři ze kterého uteče za pomoci táborového lékaře německý nadporučík a vydává se na pouť Sibiří,která je pro současného člověka nepředstavitelná.Při své cestě mu samozřejmě pomůže několik lidí které potká jinak by zůstal někde ve zmrzlém sněhu jako připomínka marného pokusu něco dokázat.Velmi emotivní scéna kdy mu ruská "Eskymačka" daruje při odchodu z vesnice amulet pro štěstí a jako bonus kromě pusy a vřelého objetí mu přidá parťáka v podobě psa Sibiřského huskyho je top scéna.Uplynulo mnoho let a manželka s dětmi na něj pořád čeká a věří že se jednou vrátí domů.Kolik bylo asi po válce žen které čekat nevydržely a založily nové rodiny aniž by věděly zda jejich manžel žije nebo zahynul ve válečné bitvě?Konec se také povedl a nadporučíkovi se podaří dostat zpátky do Německa zrovna o Vánocích a setká se s rodinou v kostele. ()

cariada

Velice drsný snímek o zajatém německém vojákovi, který je odsouzen na sibiři a rozhodne se utéct, což je téměř nemožné. Jeho strastiplná cesta co trvá 3 roky je plná zvratů a útrap. Asi první film, který jsem viděl kdy člověk soucítí s němcem. Rusko je velká země a plná různých kultur, ale taky spousta komunistů a donašečů KGB. ()

bogomira

Slyšte, děti, pohádku o jednom panáčkovi, kterej přešel celý Rusko, protože slíbil svý dceři, že bude doma na vánoce...Proboha, já mám tolik výhrad, že ani nevím, kde začít. Když pominu první část ve vlaku a v lágru, která byla pro mě pětihvězdová, tak někde kolem vyslovení slova "rakovina", se to začalo sesouvat do sraček a na konci už tomu nekoukala ani hlava...V průběhu cesty se dočkáte opisování Bídníků, Tance s vlky a snad i Motýlka, poutníkovi pomáhají úplně všichni bez rozdílu ras, vyznání, pohlaví a živočišnýho druhu a hudba je tak vlezlá, že si budete muset jít vykloktat. No a můžete hádat, v kterej den ten frajer dorazí domů. Tak slibně to začínalo, ach jo... ()