Hororově laděný povídkový film zpracovává tři morbidní příběhy ze staré Prahy, nechybí tu ani posedlost proslulým golemem, ani prostopášná hraběnka, která se zapletla se samotným peklem, ani hostinská, která tráví bohaté zákazníky. Úroveň jednotlivých příběhů kolísá, nejvíce upoutá smysl pro vizuálně nápadité zpodobnění dávných dob i smysl pro tragikomickou nadsázku. (oficiální text distributora)

Ivoshek

Nejlepší na celém filmu je, že v něm hrají samé hezké ženské, všechny jsou tak nějak šedesátkově šťavnaté a většinou i něco málo ukážou. Díky nim to pěkně utíká a je na co koukat, i když je to zrovna nuda. Co se týče děsivých pražských příběhů, které vypráví Kopeckému - cizinci na služebce - Milena Dvorská (vypadá tu taky moc dobře!), bavil mě vlastně jenom ten prostřední o chlebových střevíčcích. První o Golemovy byl na mne trochu moc umělecký, poslední o krčmářce-travičce byla zase hrozná pseudomuzikálová kravina. Na dopolední nedělní TV vysílání a rok natočení 68 to rozhodně je dobrý kousek. Už kvůli Hrzánovi (řidič slečny Mileny), mladému Abrhámovi (rakouský důstojník) a Libíčkovi (otrávený turecký vyslanec), ale hlavně Janě Brežkové, která jako hraběnka líbající ve vaně svou služebnou Mici prostě nemá chybu. ()

eraserhead666

Předně musím vzdát hold Mileně Dvorské. Ve své době to byla nejen dobrá herečka, ale fakt hezká herečka. Celý film si zaslouží pozornost již sám o sobě. Je to patrně jediný česk(oslovensk)ý horrorový povídkový film, který kdy vznikl (alespoň já o žádném jiném nevím), a to ještě v době, která u nás podobným mysteriózně horrorovým příběhům nijak nepřála. Kladem bezesporu je černobílý formát a to, že ani jeden příběh nijak netlačí na pilu ale jen hezky pozvolna buduje svou atmosféru a staví na ní, ne na explicitním horrorovém/strašidelném výrazivu. Má to své kouzlo, i když u ne každého příběhu se to povedlo. Spojovací příběh FABRICIUS A ZUZANA je zábavný s mnoha zajímavými složkami – již zmíněný koncert Dvorské + naprosto výborný Hrzán. Naopak ho naprosto shazuje úplný závěr s létajícím autem. *** POSLEDNÍ GÓLEM je přesně takový, jaký jsem čekal. Tedy silně mysteriózní, s postupnou převahou horrorového, které sice jen nakoukne, ale má to koule. Nejlepší příběh filmu. Samotný Golem je povedený. **** CHLEBOVÉ STŘEVÍČKY jsou naopak nejslabší. Hlavně proto, že jsou zbytečně dlouhé, rozvláčné a po jisté době již nudné (to hlavně v okamžiku kdy vám dojde o co jde a než k tomu nakonec dojde, tento úsek je až ubíjející). Rozjezd, Tereza Tuzsynská a závěr je fajn, ale kdyby to bylo celé kratší, bylo by to fajn celé. ** OTRÁVENÁ TRAVIČKA je zajímavá nejen opět hereckým a vzhledovým koncertem Mileny Dvorské, ale již samotným zpracováním. Beze slov, jen za doprovodu písní s vhodně a trefně napsanými texty. Lehce komediálně laděné, přesto s výraznou horrorovou příchutí. Až mě potěšilo, že se tvůrci pokusili trochu experimentovat a ještě více, že se jim to povedlo. Zajímavě pojatý příběh, který vlastně je rozvedením a jakousi pointou Fabricie a Zuzany.**** Jen bych zdůraznil, že je k filmu třeba přistupovat s vědomím roku jeho vzniku a toho, že se u nás nikdy syrově čistý horror netočil, vždycky to byl „tak trochu jiný“ (což v žádném případě neznamená horší) horror . Pak je možné si to užít. 3,5* ()

corpsy

Spojenie ČB obrazu, tej ´´presnej´´ hudby z konca 60. rokov u nás a vizuálne maškrtných kamerových focusov vznikla poviedková lahôdka, ktorá dokazuje, že v oblasti hororu ( fantasy ) sme boli v Čs. ( ako neraz ) machri. A to ešte aj odvážny. ()

slunicko2

Atmosféra tajemna, staré Prahy a příjemného prožitku. 1) Půvabný film mě oslovuje nejen vtipným scénářem, svébytnou poetikou, příjemnou hudbou, ale především obrovskou atmosférou, která by se dala krájet. Jako kdybych četl dobrou báseň - při každém novém přečtení objevuji nové a nové kouzlo. 2) Hlavním nedostatkem snímku je jeho nevyrovnanost. Povídky mají různou úroveň (Brdečkův Poslední golem *****, Makovcův Fabricius a Zuzana*** a Otrávená travička**, Schormovy Chlebové střevíčky***), film obsahuje zbytečně natahované, rozvláčné i nudné momenty a chvílemi až realizační úlety (Velký vůz). 3) Pobavil mě brněnský Internacionál v roli pražského luxusního hotelu. ()

topi

Tento zapadlý hororový film patří k vrcholům československého hororu! Tři, vlastně čtyři povídky (každá natočená jiným režisérem), které vypráví překrásná Milena Dvorská (v žádném jiném filmu jsem ji neviděl tak nádhernou, navíc nahoře odhalenou) Miloši Kopeckému, mají své neopakovatelné kouzlo! Navíc, když k povídce Poslední Golem vytvořil rouhačsky pekelnou chorálovou hudbu mistr Zdeněk Liška, k druhé povídce Chlebové střevíčky složil hudbu Jan Klusák (který si zahrál i v první povídce) a k poslednímu morbidnímu příběhu Otrávená travička opět exceluje Zdeněk Liška. A ta konečná pointa na závěr, který všechny povídky drží pohromadě nemá chybu! Tady exceluje Jirka Hrzán! Paráda!!! ()

YURAyura

5/10 Jirinko, podivejte Velky vuz! Po vsech strankach podivny film, ktery asi nejvic srazi prehnana umelecka stylizace. Docela by me zajimalo proc si do prazskych noci zajeli natocit hotel do Brna... ()

honajz2

Rozeberu to postupně. HODNOCENÍ JEDNOTLIVÝCH POVÍDEK: Poslední golem - Asi nejlepší povídka ze všech, atmosférická, podmanivá, tajemná, skvěle vedená... No prostě přesně taková, jak bych si představoval. A navíc ten nápad udělat horor o golemovi, to se skutečně vidí málokdy. Plus taky musím pochválit skvělou hudbu. K dokonalosti mi něco chybělo, ale jinak za mě velká spokojenost (4,5*), Chlebové střevíčky - Opět atmosférické, podmanivé, tajemné, skvěle vedené a s úžasnou hudbou, jenže tady jsem měl bůhvíproč pocit, že to celé trvá déle, než by mělo. Možná to je jen můj osobní pocit, nevím, každopádně kvůli tomu je pro mě tahle povídka až na druhé místě této antologie - nicméně je pořád dost dobrá, na československé poměry navíc perfektní. Navíc ty pavučiny jsou jak z Valerie a týdne divů. (4*) Otrávená travička - Ze všech povídek ta nejslabší a pro mě i nejotravnější. Po filmařské stránce je sice opět perfektní, ale nezaujal mě příběh a to, že je to celé zpívané, mi zážitek z ní otrávilo ještě víc - navíc když ty písničky nebyly bůhvíjak zajímavé. (2,5*) Fabricius a Zuzana - Mezipovídka, která celkem dobře plní svůj účel mezipovídky, ale nic víc nenabídne. A ve finále jsem měl pocit, že celá skončila až moc rychle. Navíc taky nechápu to úvodní mluvení v lámané angličtině (ale asi to zní pořád líp, než kdybych měl anglicky mluvit já) a ten naprosto nahodilý přechod do češtiny. A ještě jsem nepochopil, proč po těch příbězích Kopecký vždycky usne, ale asi to mělo být vtipné... (3*) CELKOVÉ HODNOCENÍ: Dost zajímavý a dost slušně natočený povídkový horor, z nichž skoro každý je - v rámci Česko/Slovenských hororů - na dost vysoké úrovni. Líbilo se mi to, ale na víc jak 4* to fakt není. Ony to ty dvě slabší povídky celkem kazí a z těch dvou povedených není ani jedna tak silná, abych jí samotné dal plný počet. Ale rád jsem na to narazil a rád jsem to i viděl, je to pro mě takový nedoceněný a lehce zapomenutý československý hororový klenot. ()

tomtomtoma

Pražské noci, to jsou tajnosti, kouzla, hříchy a zakletí starobylého centra českého hlavního města v ironické až sarkastické nadsázce s koketním šarmem, pokoušející smyslností a ladným tanečním pohybem. Muž se stává hračkou v rukách ženy, doplácí na volání toho základního živočišného pudu a povzbuzenou chlípnost. Provokuje, manipuluje, pohrává si. Výrazné a pro potřeby zdůraznění napětí pocitů a rozvernějších nálad nebezpečných hrátek potřebné a v osobitý styl atmosféricky sladěné složky povídkového filmu jsou hudba (páni Zdeněk Liška a Jan Klusák), a zpěv (Kühnův smíšený sbor) a taneční choreografie (Růžena Mazalová). Pražské noci mají jiskřivý náboj, žádostivou touhu, škádlivější kultivované odlehčení a výchovně trestající zvraty jistoty. Jiří Brdečka stojí za všemi náměty, většinou scénářů a režií Posledního golema, kde je ta pokoušející ženská smyslnost trestem a úkladným zločinem svárlivého konfliktu vzájemně soupeřící magie kabaly. Evald Schorm přispěl scénářem a režií Chlebových střevíčků, kde marnivě laškující ženská smyslnost je se zdvořilou tajuplností polapena ve vlastní zvědavost. A Miloš Makovec přihodil smrtelně nebezpečnou anekdotu Otrávená travička, a vše tmelící a s krutě sarkastickou pointou vrcholící mámení z touhy a rafinovaného lákání ženskou smyslností Fabricius a Zuzana. Z hereckých rolí: po nezávazném erotickém dobrodružství lačný a s tajemstvími Prahy seznamující se Willy Fabricius (velmi dobrý Miloš Kopecký), chtivě neúnavná vypravěčka pikantních příběhů s tajuplnou hostinskou minulostí Zuzana (osudově šarmantní Milena Dvorská), Zuzanin vlezlý řidič Václav (příjemný Jiří Hrzán), profesionálně odměřená hotelová recepční (Milena Zahrynowská), zásadově neústupný a pomstychtivý pražský rabbi Jehudi Löw (dobrý Josef Bláha), uspokojeně sebejistý císař Rudolf II. (příjemný Martin Růžek), nevraživost vzbuzující rabbi Neftali Ben Chaim z Krakova (pozoruhodný Jan Klusák s hlasem Vladimíra Brabce), jedinečný nástroj magické pomsty (šarmantní Lucie Novotná), rozmarně laškující a smyslností bezstarostně manipulující troufalá hraběnka (elegantní Teresa Tuszyńska s hlasem Aleny Kreuzmannové), tajnůstkářský švec významného podzemního řádu (vynikající Josef Somr), z marnivosti nešťastný romantický rytíř Saint de Clair (příjemný Josef Abrhám), hraběnčina oddaná komorná Mici (Jana Břežková), osudové dojetí důkladné travičky a švarný zločinec (příjemný František Velecký), či ze zhrzené lásky mstivý sluha neortodoxně podnikajícího hostince Přech (Václav Kotva). Povídkový film Pražské noci ve stylizovaném soutoku atmosféry, tokajících slov, nezbedného švitoření, souhlasné taneční choreografie pohybu, náladu povzbuzující hudby a laškující koketérie baví svou ironicky kultivovanou nadsázkou dráždění. Rozkošně zábavné to filmové dílko! ()

majo25

Jednotlivé poviedky: Fabricius a Zuzana - príliš komediálne ladený príbeh bez nejakého zapamätania - 35% Golém - zaujímavý príbeh s ešte zaujímavejším koncom - 60% Chlebové střevíčky - polozaujímavé až nudné, ale s peknou herečkou - 45% Travička - nudná rychloverzia muzikálu - 20% Celkové hodnotenie: 40% ()

dr.fish

Takový staropražský mišmaš legend a pověstí. Provádí Kopecký s Dvorskou. Dozvíme se, že Zlo má krátké nohy a tresty za něj jsou drakonické. Mně se to tedy líbilo. První příběh s Golemem asi nejlepší. Trochu psycho atmosféra, též díky Liškově hudbě. 80% ()

Šimpy

Příběh s Golemem velmi atmosférický a povedený, ostatní takový průměr.  Josef Bláha jako rabbi Löwe bezchybný. Zajímaví jsou herci v minirolích...zkuste najít 27iletého Václava Mareše, nebo poznat, koho namluvil Vladimír Brabec. :-D ()

Mylouch

Výborný nápad, který se v realizaci míjí se svými možnostmi. Šehrezáda ze současné Prahy, připomínající asi ne náhodou raně polistopadové lechtivé projekty s českými herečkami pro německý trh. Kromě Trégla a Dvorské :B se žádné velké jiskření mezi páry bohužel nekoná, budování atmosféry se stále více spoléhá na ♫ hudbu, která začíná otravovat, ateliéry jsou často zbytečně papundeklové, zkrátka škoda nedotaženosti. Mnohé působí nechtěnou komikou ("živelnost" Klusákova chtíče atd.), nebo režijním zvládáním scén a hereckých výkonů (hvězdy hrají pod své možnosti) nudí. F+Z. - sc.Blažek-Brdečka-Makovec, k.Milič, r.Makovec // Golem - kostýmy Pištěk, k.Kališ, sc.+r.Brdečka (silný scénář)// Chlebové střevíčky - k.Uldrich, r.Schorm (asi nejlepší vyznění), h. Klusák // Otrávená travička - sc.Brdečka-Makovec, k.Milič, r.Makovec // Stojí za seznámení se, 2-3* ()

Cushing

Láska a smrt -- tak by se měl jmenovat jeden z nejvýtvarnějších, nejmorbidnějších, nejfantasknějších a nejerotičtějších českých filmů. Jak to, že tohle dílko povětšinou nikdo nepamatuje, v obecném povědomí nežije? Jak to, že je tak vzrušujícím způsobem NEMRTVÉ? To proto že Brdečka, Makovec i Schorm vylítli dírou ve Faustově domě -- tohle létající bratrstvo mezi sebe totiž jen tak někoho nezve. Díky kanálu CS Film už jsem mezi nimi, na nohou holínky z chlebové střídy. Jen bych si moc přál, aby to vyšlo na DVD v náležité kvalitě. Díval bych se pravidelně jednou ročně. O svátku čarodějnic. ()

pytlik...

Umělecké zpracování naprosto bezchybné, škoda zbytečně delší prostřední povídky. První příběh úplně dokonalý, takovou atmosféru jsem ještě nezažil. Klusákovi šly náramně role kleriků na oko zapálených, ale ve skutečnosti prohnaně ďábelských, úspěšně si ji zopakoval třeba ve Valérii. Podobně jako jiné hvězdy dostávají spoustu obdivných dopisů od svých fanynek, dostával Klusák po natáčení hromady podporujících listů od fandů v mnišských kutnách i naprostých laiků, některým z nich to vydrželo dodnes, snaží se vzhledově i názorově svému idolu co nejvíce přiblížit. Jedinou výtku bych měl k výběru Josefa Bláhy coby vrchního židovského duchovního, jeho spejblovský vzhled a smích v očích se k vážné roli nehodí. A co se týče Dvorské a jejích tolik proslulých očí... Abych se přiznal, mně se nelíbí. Připadají mi umělé, stísňující, nelidské. Mimozemšťani jejich výrobu evidentně podcenili, a tím se prozradili. ()

Ironfood

Film staví na zajímavém vizuálním zpracování a atmosféře. Děje si v něm mnoho neužijete, takže působí místy trochu zdlouhavě a nudně. Nicméně, jak jsem se postupně s absencí děje smiřoval, čím dál víc jsem se bavil. Kvalita povídek mi tím pádem přišla vzestupná. ()

Slimak

Nejlepší jsou Chlebové střevíčky a Otrávená travička....skvělé povídky...můj obdiv patří tradičně Zdeňku Liškovi za jeho parádní hudbu (jako obvykle)...tenhle hudební skladatel byl vždy záruka. ()