Marketa Lazarová

• Nizozemsko Marketa Lazarová (více)
Poetický / Drama / Historický
Československo, 1967, 165 min (Alternativní 159 min)

Filmová rapsodie o středověkých lapcích a o padlé dceři zemanského rodu podle románu V. Vančury... Baladický příběh o loupeživých rytířích a padlé dceři ze zemanského rodu se odehrává v polovině 13. století, v dávných dobách, kdy lapkové přepadávali na královských silnicích pocestné, kdy křesťanství svádělo stále ještě boj s vírou v pohanské bohy, kdy lidský život měl nepatrnou hodnotu, ale láska byla stejně silná jako dnes. Hrdinka filmu, sličná Marketa, se zřekne pro velkou lásku k člověku Mikolášovi lásky k Bohu, kterému byla zaslíbena… Ještě v době vzniku tohoto mimořádného filmu se o něm psalo jako o díle s mnoha „nej“. Byl to film nejvýpravnější, nejnákladnější, nejdelší, nejlépe obsazený… Ale již tehdy se objevovaly soudy, že to také bude film nejhodnotnější a nejkrásnější. I po letech, která uplynula od vzniku snímku, okouzlí a strhne všechny, kdo jej mají možnost vidět. Na MFF Karlovy Vary 1994 proběhla mezi novináři anketa o nejlepší český film všech dob. Vyhrála Marketa Lazarová. Na témže festivalu bylo v roce 2011 toto filmové veledílo uvedeno v digitálně restaurované verzi. Dnes, stejně jako svého času, uchvacuje obrazovou imaginací, krásou slova i krutostí skutků, košatostí děje i bohatstvím myšlenek. Málokdy se v dějinách světové kultury přihodí, aby literární předloha byla předstižena filmovou adaptací, a tentokrát se to stalo... Práce na rozsáhlém projektu trvala téměř sedm let. Plné tři roky strávil režisér František Vláčil se scenáristou Františkem Pavlíčkem nad převodem jazykově náročného textu do scénáře, další tři roky trvalo natáčení v šumavských exteriérech, pak následoval náročný střih a dokončení. Při výběru herců pro klíčové postavy příběhu se režisér řídil spíše zevnějškem či mentalitou lidí. Titulní roli vytvořila mladá slovenská studentka Magda Vášáryová, roli loupeživého rytíře Kozlíka Josef Kemr, jeho syny František Velecký a Ivan Palúch, starého zemana Lazara Michal Kožúch, německého jinocha Kristiána Vlastimil Harapes a potulného žebravého mnicha Vladimír Menšík. Marketa Lazarová byla vysoce oceněna nejen u nás, ale i na mezinárodním fóru; například na MFF v Mar del Plata získala jednu z hlavních cen. (Česká televize)

pepino

Tak za prvé: o tom že je to nejkrásnější český film nepochybuji. Musím souhlasit všemi deseti. Pamatuji si když jsem film viděl poprvé. Bylo to docela dávno a já jsem vůbec nevěděl o co jde. V duchu jsem si říkal: Panebože co je to za blbost. Hrozná nuda. Ale i přesto jsem se občas zastihl jak na to čumím s otevřenou pusou a hltám všechny ty syrovy scény jednu za druhou. Při druhém, a dalších shlédnutích jsem už trochu zmoudřel a film se mi zjevil úplně jiném duchu než při tom prvním. Film na mě začal mluvit. Obraz jakoby vystoupil z televize a šel za mnou a pošeptal mi: Já jsem Markéta Lazarová, dobře se dívej něco ti ukážu. Na to co mi ukázal nadosmrti nezapomenu. ()

RedRain

Opravdu velmi dlouhý a náročný film, který vyžaduje po divákovi takřka neustálou pozornost. Pokud se ale obrníte trpělivostí a necháte se unášet mistrovskou kamerou, výtvarnou stránkou, depresivní středověkou atmosférou plnou tajemných symbolů a geniálním výkonem Josefa Kemra v roli démonického Kozlíka, dostane se vám neskutečného zážitku. ()

Mykhaluu

Tak jsem včera (7.9.2011) shlédl Markétu Lazarovou v kině, což jsem nečekal, že kdy zažiji! Jakási digitálně zrestaurovaná verze, či co... To jsem nepoznal. Každopádně moje zadnice poznala středověk!! :D :) 162 minut je 162 minut! :) No a mě u filmu po duši taky bylo všelijak... A co se filmu týče? Tak těch pět hvězdiček nepřehání! Kemr Kozlík na Oskara, Menšík Bernard nezvykle totálně nasazen! Mnohem lepší zarostlý Vladimír, než v oholený v ostatních svých rolích! Paní Vašáryová Markéta vypadala, skutečně lehce pološíleně. Z pana Palúcha Adama Jednoručky jsem měl nedobrý pocit. Rytíř Řehoř Sovička mě dostal už napoprvé před lety, i když se mihnul na málo prostoru - mám toho kluka Hajného rád! :) Pan hejtman Pivo Kryzánek to pěkně zemnil! ***** Všiml si tu někdo, jak je to podobné těmi časovými přesuny na Pulp Fiction? Teda spíš, jak je Pulp Fiction podobné Markétě Lazarové? Asi jo - jste samí krásní mladý chytrý lidi! :) ***** Scéna, kdy vypravěč mluví s Menšíkem Bernardem a Bernard Menšík mluví s Bohem mě teda obzvláště dostala!!! Bylo tohle někdy vlastně promítáno za před rokem 1989 v kinech v ČSSR??? Neumím si to moc představit! :) ***** KOMENTÁŘ PŘED OPĚTOVNÝM SHLÉDNUTÍM V KINĚ ***** Opus magnum?!? Ano, opus magnum!!! :) Tohle mě donutilo být v osmé třídě vzhůru až snad do půl druhé, což byl tehdy pro mě čas notně nezvyklý, ale nemohl jsem se odtrhnout... Uvědomil jse si, jak jiné je se o historii učit a jak jiné je nechat se do ní vtáhnout! Joj! Proč zrovna do tak brutální?!? :) ()

Zaplo05

Nakonec jsem celý film viděl na 4 kusy - vážně šlo mimo nějaké poetčino. Pravděpodobně, nejsem ještě dostatečně vyspělý. Třeba na to přijdu časem. ()

Arcipes

Když máte vůli probdít těch 160 minut, cosi se vám zaryje pařátem do duše a nepopsatelně vás zneklidní. Málokterý filmař to dokáže. Vláčil takový kousek předvedl několikrát. 5/5 ()

jprmusic

No popravdě - možná prostě jen nerozumím umění. Ale i přes snahu a výdrž jsem se s tímhle dílem minul. Připadá mi to jako chaotickej blábol plný zmateně pobíhajících postaviček většinou nesrozumitelně drmolících nějaké nesmysly. Jediný klad tenhle film má - Magdu Vašáryovou. Ne že bych její postavu a konání chápal, ale vypadala skvostně. Není se co divit nabídce na Sophiinu volbu. Velká škoda - mohla to dotáhnout stejně daleko jako Maryl. ()

JohnnyBoy

Říkají Markétko, zpívej si Markétko slz plný džbán už to vzdej. Přej mu tu zábavu hoď smutky za hlavu dej na nás, dej na nás, dej!!!! ()

knihovna

Kdo to viděl, a není uplný blb, tak po odchodu z kina může tvrdit, že cestoval strojem času do středověku. Takhle to bylo. Takhle jsem si vždycky představoval středověk. Narozdíl ode mě pan Vláčil do dokázal převést na plátno - díky pane Vláčile. Mimochodem - poprvé jsem to viděl na vojně (86-88), v posádkovém kině a přestože tam zrovna inteligence nepořádala sjezd, nikdo neodešel a všichni seděli až do závěrečných titulků. A to se zas tak často nestávalo ( ještě jsem to zažil při Kladivu na čarodějnice). ()

SAINTS

VLAčILOVA filmova basen natočena na zaklade Vančurovej dovtedi nesfilmovatelnej noveli.Film balancuje na pomedzi drsnej historickej skutočnosti a starodavnej baje.Vlačil sa snaži predstavit si dobu v ktorej sa film odohrva do všetkych detailov,vniktut do mysli a srdc davnych predkov.Zachitava titanstvo a heroizmus vtedajšich ludi,ktori šli čisto a verne za svojimi idealmi. ()

0verseer

Vláčilova "filmová rapsódia" Marketa Lazarová je dosť možno najhodnotnejším snímkom českoslovneskej kinematografie. Podmanivý, bezútešný, temný, symbolický, opojný, znechucujúci a zároveň príťažlivý pohľad na stredovek, ktorý len veľmi ťažko možno opísať slovami. Treba zažiť, treba vidieť. Pri sledovaní Kozlika stvárneného pánom Kemrom behá mráz po chrbte. Jedna z najikonickejších postáv tuzemských filmov vôbec a bez nadnesenia oscarový výkon. Takéto filmy sa už žiaľ dnes netočia... ()

hrumsrt

Podle někoho nejlepší český film všech dob, za mě teda spíše ani ne nejlepší toho roku.. Atmosféra je fakt monstrózní, kdy extrémní kvalitu tomu dává hudební doprovod. Kemr, jak už jsem si zvykl, zcela výborný (až jedinečný výkon), k tomu u celkem poutavá kompozice. Ale tady chvála končí... Nic mě nezaujalo, pořád mi to připadalo, jakoby někdo "dělal z obyčejného českého venkovského domácího vařeného piva, TO pravé české plzeňské z pivovaru podle několika stoletého receptu". Strašně ale fakt strašně jsem se nudil, několikrát jsem u toho usnul! Tohle opravdu není můj "šálek kávy", kdy genialita šla úplně kolem mne. 35% ()

ostravak30

Markéta Lazarová je ten typ filmu, který si zcela jistě zaslouží ocenění po umělecké stránce, ale není to typ filmu, který bych sám za sebe hodnotil tak vysoce. Pravděpodobně nejdelší film naší historie, jeden z nejdražších a nejvýpravnějších. Tak působí na oko epická freska Františka Vláčila. V šedesátých letech za tehdejších podmínek ještě tím spíš... Na druhé straně i vzhledem ke své délce je to neskutečně náročný film na pozornost. Ale nestojí za tím jen stopáž. Spousta biblických textů, katedrální hudba, umělecké obrazy, které se míchají s loudajícím se dějem. Ať už si o Markétě Lazarové myslíme cokoli minimálně z několika úhlů pohledu je to zcela unikátní a výjimečný film naší kinematografie. ()

Jonatthan

Dlouho jsem se na tenhle film chystal až budu psychicky a fyzicky připraven, abych neusnul a nezklamal mě. Děj mi sice chvílemi unikal, ale pochopil jsem, že tenhle film není o ději, ale o pocitech. Zkrátka - zanechalo to celé ve mě úžasný dojem, jako něco nadčasového, co se už dneska prostě nenatočí. ()

quasar

Možná jsem ty tři hvězdičky dal jen proto, abych nevypadal jako rouhač, když bych dal jen dvě... Prvotním kriteriem při hodnocení filmu je u mě to, jak mě dokáže vtahnout do děje. Tady se ale o žádném vtahování mluvit nedá. Prostě mi před očima defilovala řada obrazů, někdy s úžasnou kompozicí a silným smyslem pro detail, ale to je vše. To co bylo herci recitováno šlo ale naprosto mimo mě a celý děj i pointa mě přišly dost zmatené. PS: miluju filmy Údolí včel a Rozmarné léto, takže z nějaké nevraživosti ať už k Vláčilovi, nebo Vančurovi, bych se nepodezíral... ()

Chladek

Navození středověké atmosféry bylo naprosto dokonalé. S Liškovou hudbou, J. Kemrem a výbornou režií by tenhle snímek měl jít příkladem pro všechny středověké filmy :::...ehmehmridleyscottehmehm...::: Markéta Lazarová je jeden z nejlepších českých filmů poválečné tvorby. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011