Marketa Lazarová

• Nizozemsko Marketa Lazarová (více)
Poetický / Drama / Historický
Československo, 1967, 165 min (Alternativní 159 min)

Filmová rapsodie o středověkých lapcích a o padlé dceři zemanského rodu podle románu V. Vančury... Baladický příběh o loupeživých rytířích a padlé dceři ze zemanského rodu se odehrává v polovině 13. století, v dávných dobách, kdy lapkové přepadávali na královských silnicích pocestné, kdy křesťanství svádělo stále ještě boj s vírou v pohanské bohy, kdy lidský život měl nepatrnou hodnotu, ale láska byla stejně silná jako dnes. Hrdinka filmu, sličná Marketa, se zřekne pro velkou lásku k člověku Mikolášovi lásky k Bohu, kterému byla zaslíbena… Ještě v době vzniku tohoto mimořádného filmu se o něm psalo jako o díle s mnoha „nej“. Byl to film nejvýpravnější, nejnákladnější, nejdelší, nejlépe obsazený… Ale již tehdy se objevovaly soudy, že to také bude film nejhodnotnější a nejkrásnější. I po letech, která uplynula od vzniku snímku, okouzlí a strhne všechny, kdo jej mají možnost vidět. Na MFF Karlovy Vary 1994 proběhla mezi novináři anketa o nejlepší český film všech dob. Vyhrála Marketa Lazarová. Na témže festivalu bylo v roce 2011 toto filmové veledílo uvedeno v digitálně restaurované verzi. Dnes, stejně jako svého času, uchvacuje obrazovou imaginací, krásou slova i krutostí skutků, košatostí děje i bohatstvím myšlenek. Málokdy se v dějinách světové kultury přihodí, aby literární předloha byla předstižena filmovou adaptací, a tentokrát se to stalo... Práce na rozsáhlém projektu trvala téměř sedm let. Plné tři roky strávil režisér František Vláčil se scenáristou Františkem Pavlíčkem nad převodem jazykově náročného textu do scénáře, další tři roky trvalo natáčení v šumavských exteriérech, pak následoval náročný střih a dokončení. Při výběru herců pro klíčové postavy příběhu se režisér řídil spíše zevnějškem či mentalitou lidí. Titulní roli vytvořila mladá slovenská studentka Magda Vášáryová, roli loupeživého rytíře Kozlíka Josef Kemr, jeho syny František Velecký a Ivan Palúch, starého zemana Lazara Michal Kožúch, německého jinocha Kristiána Vlastimil Harapes a potulného žebravého mnicha Vladimír Menšík. Marketa Lazarová byla vysoce oceněna nejen u nás, ale i na mezinárodním fóru; například na MFF v Mar del Plata získala jednu z hlavních cen. (Česká televize)

hony23

Film vyloženě pro náročného diváka. Famózní výkony herců ( Kemr je Bůh ), podmanivá hudba, skvělá kamera, nákladná výprava... to vše je pravda. Ale já u toho přesto usínal. Zřejmě je chyba ve mně, nevím. Nejvýstižněji to tady řekl jeden z uživatelů: NÁDHERNĚ NATOČENÁ NUDA... ()

Scaevola

Těžko hodnotit film, který tak mámivě láká svou visuální stránkou, nesmírně povedenou hudbou a zajímavě zvláštními hereckými výkony (do paměti se mi vpálil Josef Kemr), ale láká k ničemu opravdu výraznému. Dlouze poetický příběh dící o čemsi lidsky trpícím a o nenaplněnosti naší zdejší pouti nenutí diváka trnou v křesle, co dalšího přijde. Ač bych rád jinak, nenacházím nic než dokonalou formální stránku, jež ukrývá stokrát viděný světonáhled. ()

Ironhead

Opravdu genialne natoceny a obsazeny dobovy filmovy epos v cele s uzasnou kamerou a nadhernou mladickou Magdou Vasaryovou... kez by vsechny historicke filmy vypadaly a pusobily alespon zpoloviny tak dobre jako tohle dilo... Ta nadherne drsna a rozbahnena stredoveka atmosfera marastu a prava silnejsiho na preziti z toho doslova caka... Pro vetsinu "dnesnich divaku", kteri si stredovek predstavuji jako neco mezi Avengers, 300 a Xenou tohle opravdu neni... ()

Vengeance6

Tak tento snímek mě absolutně dostal jak z hlediska kamery, hudby, obsahu i vizuální stránky. Herecké výkony Josefa Kemra, Magdy Vašáryové a samozřejmě Vladimíra Menšíka byly znamenité. Dle mě nejvýraznější film našeho skvělého režiséra Františka Vláčila a proto dávám jasných 5*. ()

Kakofon

Proč tento skvělý film není v žádném žebříčku? Tohle naprosto nechápu. Naši hodnotitelé asi dávají přednost velkolepé americké produkci. Ale před panem režisérem Vláčilem a tímto filmovým klenotem je nutno pokleknout. Toto je jeden z nejlepších filmů u nás i ve světě. Filmová báseň. 100%!!!!! ()

sibskyn

Vizuálně, esteticky a umělecky nejlépe zpracovaný Český film. Je to mistrovské dílo, je to krásné, ale věřím, že normální konzumní divák to neocení. Pro dnešní mládež je to moc dlouhé a nezajímavé. Mě to přišlo nádherné, ale taky trošku zdlouhavé. ()

lukas11the

Na úvod chci říct, že tento film je svělý po mnoha stránkách. Atmosférově je silný, kostýmy, líčení, dekorace, herecké výkony, obrazová složka. Řemeslně je to naprosto zvládnutý film. Osobně si ale myslím, že by šel zkrátit. ()

Grázl83

Ztvarneni stredoveku, kamera, hudba i herecke vykony vyborne. Ale k cemu to je, kdyz se u filmu strasne nudite a cekate na konec. A ten bohuzel neprichazi, protoze Vlacil dostal Hollywoodskou uchylku v podobne pretazene delky uz v 67. roce. ()

buchannon

OK, tak jo, takže tohle má být TEN FILM, tohle má být nejlepší český film všech dob? Je jasné, že je to umělecké dílo, estetické stránce není co vytknout, chápu, že právě takovéto filmy se kritikům líbí. Ale na můj vkus je dost neosobní, příliš mě nezaujal a taky jsem ho moc nepochopil, je pojat megalomansky, co se týče výpravy, a zároveň minimalisticky, co se týče dialogů, děje a příběhu. Tento snímek je evidentně pro náročnějšího diváka (což nejsem, mně stačí, když Seagal uřízne pilou nějakýmu hajzlovi ruku:)), je natočen poeticky a nezatěžuje se nějakým vysvětlováním. Musím říct, že druhou polovinu jsem sledoval už jen "z povinnosti". Takže nejlepším českým filmem všech dob pro mě zůstává OBECNÁ ŠKOLA!!!!!!!! Zajímavý komentář: Matty ()

Gregor_Samsa

Tohle je těžký, protože piedestal je vysoko, středověk nejkrutější a stopáž odpovídající. Viděl jsem jednou doma a podruhé na obnovené premiéře v kině Ořechovka; vlastně celkem odpovídající lokace. Geniuc loci na druhou, odseděl jsem to poctivě, Kozlík, jehož jméno mi utkvělo v paměti, sněží a je zima, krev je černá, vykoupení se nechystá. Nezapomenutelná věc – ale pár jiných Vláčilových věcí mám u srdce blíž… [80%; Kino Ořechovka 2015] ()

Leb_Halabala

5 hvězdiček je málo. Vláčilovo veledílo smrdí, mrazí, krvácí, proklíná, bojuje a neodpouští stejně jako středověk, který zobrazuje. Film je to vskutku dlouhý a atmosférický. Není možný se na něj koukat jen tak. Je třeba se trochu připravit. Prorazit někomu leb kamenem nebo se vyválet ve sněhu v zajetí kroužkové košile. Vtahující atmosféru filmu plnou sněhu, vlků, stromů a roští doplňují výborní herci v čele s Josefem Kemrem, který exceluje v roli Kozlíka, jemuž leb srostla jen tak halabala, krásnou Magdou Vašáryovou a Františkem Veleckým v roli sveřepého, ale milostivého Mikoláše. Havranovlasá a divošská Alexandra, což je jediná role Pavly Poláškové, výborně kontrastuje s blonďatou Markétou. Miloval jsem knihu, miluji i film. Přidávám se tedy do skupiny lidí, kteří tvrdí, že se jedná o nejlepší dílo Československé kinematografíe. ()

PTuranyi

Vynikajúca dráma, ktorá diváka vráti do surového a špinavého stredoveku.  Na rozdiel od Pasoliniho nejde o karikatúru a atmosféra je omnoho temnejšia. Príbeh dvoch rodín lúpežných šľachticov a ich neblahého osudu, vás  podobne ako v Mene ruže, chytí pod krk a produkcia vás dusivou atmosférou poriadne pritlačí. Výbornú prácu pri tom zohráva hudba, no nezaostáva ani kamera a výprava. Herci hrajú postavy skvele, len scenár mohol byť v niektorých pasážach prehľadnejší, takže zopár udalostí zostalo pre mňa záhadou. 90% ()

sukov

Tento vynikající film s plejádou český hercu patří podle mě mezi skvosty české kinematofrafie. Ukazuje drsnou realitu středověku, kterou umocňuje poezie Vančurovy knihy. Josef Kemr ve své životní roli. ()

Cycake

Ať se líbí nebo ne, na tento film se nedá jen tak zapomenout, dostane se vám pod kůži a také tak zůstane. Je potřeba je však vidět na velkém plátně, jinak člověku spousta věcí uteče, především těch, které jsou na celém filmu nejkrásnější. ()

Jeer

Tak tohle je bomba. Filmy, odehrávající se ve středověku mám ráda a tenhle je navíc krásně realistický a syrový ale zároveň poetický a mystický. Všechna ta krutost, násilí, temné pudy, magie, ale i láska, zbožnost, statečnost. K tomu temná, tajemná atmosféra a muži s jurodivým výrazem ve tváři...Takovýhle film u nás nemá obdoby. Jen se na to musím podívat ještě jednou, protože jsem napoprvé nestrávila všechny scény. Kdo nezná knižní předlohu, může se v ději trochu ztrácet. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011