Marketa Lazarová

• Nizozemsko Marketa Lazarová (více)
Poetický / Drama / Historický
Československo, 1967, 165 min (Alternativní 159 min)

Filmová rapsodie o středověkých lapcích a o padlé dceři zemanského rodu podle románu V. Vančury... Baladický příběh o loupeživých rytířích a padlé dceři ze zemanského rodu se odehrává v polovině 13. století, v dávných dobách, kdy lapkové přepadávali na královských silnicích pocestné, kdy křesťanství svádělo stále ještě boj s vírou v pohanské bohy, kdy lidský život měl nepatrnou hodnotu, ale láska byla stejně silná jako dnes. Hrdinka filmu, sličná Marketa, se zřekne pro velkou lásku k člověku Mikolášovi lásky k Bohu, kterému byla zaslíbena… Ještě v době vzniku tohoto mimořádného filmu se o něm psalo jako o díle s mnoha „nej“. Byl to film nejvýpravnější, nejnákladnější, nejdelší, nejlépe obsazený… Ale již tehdy se objevovaly soudy, že to také bude film nejhodnotnější a nejkrásnější. I po letech, která uplynula od vzniku snímku, okouzlí a strhne všechny, kdo jej mají možnost vidět. Na MFF Karlovy Vary 1994 proběhla mezi novináři anketa o nejlepší český film všech dob. Vyhrála Marketa Lazarová. Na témže festivalu bylo v roce 2011 toto filmové veledílo uvedeno v digitálně restaurované verzi. Dnes, stejně jako svého času, uchvacuje obrazovou imaginací, krásou slova i krutostí skutků, košatostí děje i bohatstvím myšlenek. Málokdy se v dějinách světové kultury přihodí, aby literární předloha byla předstižena filmovou adaptací, a tentokrát se to stalo... Práce na rozsáhlém projektu trvala téměř sedm let. Plné tři roky strávil režisér František Vláčil se scenáristou Františkem Pavlíčkem nad převodem jazykově náročného textu do scénáře, další tři roky trvalo natáčení v šumavských exteriérech, pak následoval náročný střih a dokončení. Při výběru herců pro klíčové postavy příběhu se režisér řídil spíše zevnějškem či mentalitou lidí. Titulní roli vytvořila mladá slovenská studentka Magda Vášáryová, roli loupeživého rytíře Kozlíka Josef Kemr, jeho syny František Velecký a Ivan Palúch, starého zemana Lazara Michal Kožúch, německého jinocha Kristiána Vlastimil Harapes a potulného žebravého mnicha Vladimír Menšík. Marketa Lazarová byla vysoce oceněna nejen u nás, ale i na mezinárodním fóru; například na MFF v Mar del Plata získala jednu z hlavních cen. (Česká televize)

Nikolas__

Za těžkou hranicí mého osobního nevkusu. Ta jedna hvězdička možná tak za kameru a prostředí - všechno ostatní je jako by někdo znal můj vkus, a schválně se to snažil natočit co nejhůř to jde. Brutální nuda, zbytečně natahovaná více než dvě a půl hodiny dlouhá stopáž, nul0vé postavy, přehrávájící herci, nesoudržnost, uši trhající hudba, samoúčelně drsné, primitivně napsané, a vlastně to jde úplně mimo mě. První část je jakž takž na dvou hvězdách, druhá část pro mě už takřka nekoukatelná. Jak přišla naděje pro můj vztah s českými filmy (Spalovač mrtvol) tak teď to opět opadlo do hlubin pekelných. Všem je navíc ve filmu blbě rozumět. Neskutečná mizérie. PS: Než abych tohle musel vidět dvakrát po sobě, radši se schovám pod stůl, sním vývar z rajčete a zmrzliny a do sluchátek si pustím hrozný soundtrack z Ratatuje (2007) ()

Habanera

Přemýšlela jsem, jak popsat toto mnohovrstvé dílo. Nechci nikomu nic podsouvat, ale všechna slova navíc jsou zbytečná, při přečtení recenze od “mchnk”. ()

old salt

Pro mne jednoznačně nejlepší a nejkrásnější film, který byl v našich končinách natočen. Film - to má být především originální příběh, obraz, emoce ... A zde je navíc syrový zvuk. Vláčil je geniální ... ()

Trinculo

Na tomto filmu je pro mě hodně znepokujicího a hodně mrazivého. Možná je to vyprávění stařeny, možná to jsou zoufalé výkřiky a neskutečná surovost příběhu, možná je to zvláštní atmosféra. Svět filmu je světem roztrhaným, světem kde vládne tvrdá ruka a láska samotná je událost plná bolesti, hněvu a násilí. Lidé jsou vlci. ()

Violet.

Ne, nedělám si srandu... co na tom filmu všichni tak vidí? Četla jsem knihu a nebyla špatná, ale tohle bylo utrpení, totiž alespoň ta polovina, kterou jsem viděla (druhou polovinu jsem spala). Utíkalo mi to pomaleji než ty nejnudnější přednášky ve škole... a nepotřebuju od dobrého filmu, aby se tam lidi mlátili od začátku do konce, třeba v takové Vesmírné odysei taky trvá 20 minut, než vůbec někdo promluví, přesto nemůžu odtrhnout oči od plátna... tak čímpak to bude? ()

Infalín

Když já to skoro nedokoukal, asi bych taky neměl hodnotit. Herecké výkony jsou skvělé, výprava bomba, ale je to snad nekonečný. Intelektuálům a uměleckým osvícencům neberu právo na orgasmus z tohoto veledíla, ale já osobně ho doporučuju místo prášku na spaní. ()

brasek

Historický československý veľkofilm zo 60. rokov... Nie je to zlé, ale podľa mňa miestami nezáživné... podobne ako Údolí včel. Oba filmy hodnotím síce rovnako, ale Markéta Lazarová je podľa mňa hodnotnejší snímok. ()

Kindernay odpad!

Na tento film jsme se koukali ve škole, ale naštěstí jen 45 minut,nevím,jestli bych to delší dobu vydržel.. já vím,že je to dobrej film,dokonce v Lexikonu českého filmu o něm psali jako o nejlepším českém filmu všech dob, ale pro mě je to něco absolutně nekoukatelného, něco čemu nerozumím a asi nikdy ani nebudu. ()

Misterioso

Asi (určitě) nikdy se mi ještě nestalo, abych se během nějakého filmu nudil i cítil naplno vtažený do děje zároveň. To změnila Markéta Lazarová. Bez nějakého většího okecávání bych to mohl shrnout větou, kterou si vypůjčím od Martyho: „Film se mi líbil, film mě nudil, film jsem nepochopil.“ Cožpak nějaké ty nudnější pasáže, ty umím promíjet, ale bohužel jsem se ve spleti jmen a postav až příliš často neorientoval, což má u mě zpravidla za následek tzv. nudění se. Nicméně film bych sám o sobě jako nudu nenazval, zvlášť když některé jeho aspekty jsou nebo alespoň hraničí s genialitou. Na prvním místě práce pana režiséra, famózní hudba, herci či celkový vizuál filmu. Na to, že takový film máme v naší kinematografii, jsem patřičně hrdý, protože žádný americký (ani jiný film) mi nedokázal tolik přiblížit temnou dobu středověku (atmosféra!). Možná tenhle film přesahuje můj inteligenční rozsah, možná se mé chápání děje (či celkově toho, co si ze sledování tohoto filmu odnést) zlepší po dalším zhlédnutí, nicméně na další zhlédnutí se strašně těším už teď. ()

Eruwen

O tomhle snímku jsem slyšela tolikrát, že jsem se na něj konečně podívala a naprosto mě dostal. Vláčilův poetický pohled mi dokonale sedl, ale obávám se, že to opravdu není film pro každého. Scény úžasné, kamera stejně tak a herci.. Nemám, co bych vytkla.. ()

CZdarklord

MFF Karlovy Vary 2011 - digitálně opravená verze - se opravdu povedla. Podle mě jeden z nejlepších středověkých filmů vůbec. Ale chce to Markétu Lazarovou přečíst a shlédnout více než jednou. I přes délku a údajnou prázdnost jsem se v kině nenudil. ()

Jack_F.

Je zavádějící dělit diváky na ty, co to dokáží strávit a co ne. Jde o to, že krásně natočená nuda, která se někomu líbí, nebo nelíbí je čistě o subjektivním dojmu. Inteligenci bych nechal stranou. Někdo má rád divoký sex, někdo něžný...ale ve výsledku se shodnem, že lidi maji rádi sex. Ale tohle dílo já rád nemám. ()

Ruadek

Neskutečně krásné kompozice, úžasná hudba a výborné herecké výkony. Přes všechny tyto klady film dodnes nepobírám, vyprávění příběhu je pro mě chaotické a nepřehledné. Jako příklad dokumentárně přesného zachycení středověku ovšem dokonalé. *** ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011