Pražská 5

• Československo Pražská pětka
Povídkový / Komedie / Drama / Experimentální
Československo, 1988, 97 min

Milan Šteindler, Eva Holubová, David Vávra, Tomáš Vorel st., Martin Dejdar, Luboš Veselý, Zdeněk Mihle, Pavel Kočí, Jiří Růžička ml., František Stupka (více)

Režisér Tomáš Vorel vytvořil svůj celovečerní experimentální debut Pražská pětka se členy věhlasných pražských netradičních autorských divadel. Soubory ve filmu prezentovaly vlastní poetiku a styl prostřednictvím pěti povídek různých typů, propojených satirickým komentářem odborníka dr. Milana Šteindlera, CSc. (Bontonfilm)

mr.filo

Směr Karlštejn. Rodinná groteska sousedských vztahů jedné rodiny a vleZLÉHO skřítka. **** Bersidejsi. Artový počin, který povětšinou nudil. ** Oldův večírek. Rýmovaná povídka mladého hotelového údržbáře neohromila. *** Barvy. Art klip, že by inspirace Cremasterem? * Na brigádě! Budovatelé všech zemí spojme se! To jsou jablka! ***** Komentovaný doprovod Šteindlera je výrazně ulítlý. ()

sator

Film obsahuje pět povídek, přičemž pro každou byl zvolen samostatný umělecký žánr. Povídka "Směr Karlštejn“ vypráví o rodinném výletě a jedná se o žánr pantomimy. Povídka „Bersidejsi“ je taneční férie jež zpodobňuje téma podobenství. Povídka „Oldův večírek“ zastupuje recitaci a vypráví příběh údržbáře, který to nemá lehké. Povídka "Barvy" je věnována výtvarnému divadlu a podobenství. A poslední povídka „Na brigádě“ o zbloudilém trampovi, který má šanci být napraven, je politická agitka, ale zároveň satira. ()

LeoH

Obrovská spousta tvůrčí energie a chuti dělat věci po svém a jinak, natěsnaná na malém prostoru a ještě nerozmělněná porevolučním sklonem tuzemské scény schovávat řemeslnou nedotaženost za sebeironii. Zárodky lecčehos, co mělo přijít v devadesátých letech, od České sody přes Prago Union až po Nachové plachty. Po letech otevřelo stavidla zpytování svědomí nad tím, proč se v dnešním svobodnějším světě častěji neodhodláme vydupat ze země a ze sebe něco opravdu svého, bez pohodlných vyzkoušených schémat a se všemi riziky prodělku a nepochopení, ale taky s potenciálem diváckého dobrodružství a opravdovějšího naplnění smyslu filmařského pinožení. ()

chelseaman22

Pět příběhů, z čehož tři tragické a dva tak fantastické, že je dozajisté bude doporučovat kinematografickým gurmetům minimálně následující dekádu. První z těchto fantastických počinů je groteska reprezentující výlet na Karlštejn. A nebyl by to Vorel, aby se ve filmu neobjevil skřítek, u nějž si divák nemůže být zcela jist, zdali tento vykutálený pobuda a cestovatel po nocích nevraždí holčičky, kterého pozorovaly z okna jeho pelešení v nedalekém kontejneru. Druhým fantastickým počinem je něco mezi básní a rapem, a to v prostředí nějakého žižkovského Hiltonu. Nový pracovník zde dostává šanci ukázat svůj um a současně své ornitologické hejno kurů. 65% ()

uhlajz

Na brigádě je jasně za 5 * a Oldův večírek za 4*, zbytek holt není můj šálek kávy. Šteindler skvělej. Písnička Strom kýve pahýly je dokonalá. ()

Cushing

Kdo to neviděl v kině tenkrát, bude mít k ocenění dál. Tehdy to bylo něco nevídaného: radost, parodie, satira, blbnutí a vtipné písničky, vše, co zapšklá socialistická kultura potlačovala. Viděl jsem to v létě 89 v Doksech, a jediný zážitek, který byl toho roku ještě lepší a mocnější, přišel pak v listopadu. ()

Kmotr76

Pražská pětka se dost těžko hodnotí, protože sestává z pěti nesourodých částí. Výlet na Karlštejn a Na brigádě je na pět hvězdiček, ale ostatní povídky jsou sice originální, ale dost nezajímavé. ()

Akumulátor

Nadprůměrně zábavné povídky (Směr Karlštejn, Na brigádě) střídají ty podprůměrné. Obzvláště baletní čísla jsou jen těžko koukatelná. Celkově průměr za 3*. Je neuvěřitelné, jak mohla tato parodie režimu ve své době vzniknout a dostat se do kin. ()

dANo

Niektoré poviedky sú ozaj vydarené (výlet na Karlštejn a brigáda), niektoré sa vydarili menej a asi aj preto je to ako celok len taký priemerný film, ktorý ale vie pobaviť! ;o) ()

Master19

Pro mě obrovské překvapení. Rozšířil jsem si obzory. Netušil jsem, co všechno se dalo za komunismu natočit. Také jsem netušil že celovečerní film Skřítek, je vlastně jakýmsi druhým dílem, protože za jeho předchůdce se dá považovat první povídka "Cesta na Karlštejn". Na taneční část jsem hleděl také nechápavě. Relativně tvrdá hudba a polonahé tanečnice a tanečníci s bizarními kostýmy - skvělé. O poslední povídce, dobírající si zřízení už naprosto okatě, ani nemluvě. Celkově hodně povedený slepenec různých forem umění slepený originálním Milanem Šteindlerem a jeho karafiáty. ()

cpt.Lynch

Na brigádě a Výlet na KArlštejn jsou na 5* a kopec srandy k tomu... Ostatní tři části jsou nekoukatelne a dávno přežité experimenty, či co. Takže hodnotím pouze dvě pětiny a ty jsou supr. ()

ghatos

Vesměs ujetost a blbost. Zejména druhá, třetí a čtvrtá část. Za trochu pozornosti stojí Karlštejn a zejména pátý díl Na brigádu, kde je to mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Dobrá parodie na budovatelský elán 50. let. Šteindler je jako vypravěč a moderátor perfektní. Plakát je vtipný :) . 34%. ()

Kalidor_

Jednoznačně nejsilnější je groteska výletu na Karlštejn - a následné posezení v hospůdce kde opilý hospodský "načepuje" děckám vodu na nádobí jakožto sodovku a rodičům sleje zbytky piva, to prostě nemá chybu :-)) ()

mcleod

Rádoby intelektuální brak, který se snaží přesvědčit o své originalitě, jež je často velmi pochybná. Většina "povídek" sice možná ze začátku zaujme, ale již velmi rychle přesvědčí, že nemá co nabídnout. Komunistický funkcionář v podání Milana Šteindlera uvádějící celý film je až na pár nadějných momentů nezajímavý. Jediné, co je na filmu opravdu výborné, je legendární dialog touláním novou vlast nevybudujeme. K tomu se ale člověk musí prokousat horou strašné nudy. ()

Madlene

Naprosto originální a vtipné dílko. Fantastická je především pantomimická skupina Mimóza se svou poetickou rodinnou freskou "Směr Karlštejn", ovšem stejně tak se líbí tolik opovrhovaný a zatracovaný "Oldův večírek" , "Barvy" bratří Cabanů a samozřejmě a Sklepáci se svým závěrečným melodramatem "Na brigádě". A ostatně, abych to tak řekla po našem "Klobouk dolů, před tou vaší úrodou!" ()

Nepi

Podivný experiment Tomáše Vorla si mě získal hlavně poslední povídkou od divadla Sklep. Zpívající kovboj v podání Tomáše Hanáka nemá chybu. Sklepáci nezklamou! ()