poster

Což takhle dát si špenát

 • Slovensko

  Což takhle dát si špenát

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1977, 86 min

Scénář:

Miloš Macourek

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková, Josef Somr, Eva Trejtnarová-Hudečková, Petr Kostka, Jaroslava Obermaierová, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda st., Juraj Herz, Josef Větrovec, Václav Štekl, Lubomír Kostelka, Petr Nárožný, Jiří Lír, Vladimír Hlavatý, Míla Myslíková, Luděk Kopřiva, Jan Přeučil, Vladimír Krška, Václav Sloup, Inka Čekanová, Josef Beyvl, Vlastimil Hašek, Oldřich Velen, Jan Kraus, Zdeněk Braunschläger, Jaroslav Drbohlav, Otto Budín, Alena Kreuzmannová, Helena Růžičková, Vladimír Hrubý, Jiřina Bílá, Roman Čada, Jaroslav Heyduk, Jožka Stoklasa, Gabriela Wilhelmová, Stanislav Remunda, Jan Kuželka, Viktor Maurer, František Miroslav Doubrava, Miroslav Vlček, Zdeněk Blažek, Jan Gariš, Pavel Jiras, Petr Kopřiva, Miroslav Krejča, Jaroslav Tomsa, Karel Hovorka st., Václav Kotva, Vítězslav Černý, Milica Kolofíková, Alena Frimlová, Stanislav Litera, Karel Fridrich, Václav Hrůza, Pavel Robin, Jitka Nováková, Eduard Pavlíček, Vladimír Klimeš, Rudolf Pechan, Marta Richterová, Jana Váňová, Žofie Veselá (Kanyzová), Anna Štrosová, Alois Vachek, Josef Kubíček, Vincenc Vávra, Dana Francová, Věra Petáková, Petr Makovička, Karel Fiala, Karel Hluchý, Karel Woska, Jan Řeřicha, Zlata Jeřábková, Bohumil Koška, Bohuslav Ličman, Vladimír Pospíšil, Ferdinand Šnajberk, Jiří Potsch, Marek Fritsch, Vladimír Fürst, Vladimír Navrátil, Vít Pešina, Jaroslav Pfleger, Josef Střecha, Miloslav Šindler, Soňa Vlčková, Slávka Hamouzová, Eva Langmilerová, Lubor Tokoš
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Torgal
  **

  Tak toto zas bolo niečo. Najradšej by som sem prekopíroval môj komentár k "Pane, vy jste vdova!", lebo film je robený podľa rovnakej šablóny. Kopa šibnutých zámien nahádzaných krížom cez seba, bez gradácie, bez smerovania a i napriek snahe točiť komédiu je výsledkom len rozpačitý guláš. Navyše hlavné postavy Menšík a Sovák chovaním maximálne odpudivé. 4/10(28.12.2017)

 • tomtomtoma
  ****

  Vcelku vtipná a místy velmi bláznivá komedie, která si utahuje z nešvaru komunistické doby: krádeží. A jak mohou skončit nenapravitelní zloději František Liška (výborný Jiří Sovák, v malém vydání Ondřej Hach) a Jaroslav Zemánek (skvělý Vladimír Menšík, v malém podání Michal Kocourek), než tak, že jsou nakonec ukradeni a sežráni psem zlodějem? Další dva velmi kvalitní herecké výkony předvedli v rolích paní Liškové a přerostlé Marcelky Iva Janžurová a v roli všeho schopného Jihoameričana Carlose, který lační po majetku, vynikající Petr Kostka. Další zajímavé role: velkostatkářka Lopezová (Stella Zázvorková), její snoubenec a správce Pereira (Josef Somr), její služka Mária (Eva Trejtnarová), Zemánkova slečna Vilma (Jaroslava Obermajerová), prohnaný vědec Mlejnek (Čestmír Řanda) a ještě prohnanější majitel salonu krásy Netušil (Juraj Herz). Zkrátka v socialistickém Československu se krást nevyplácí, zvláště, když významnou úlohu hraje špenát, který způsobuje nejednu komplikaci.(11.2.2010)

 • Aiax
  *****

  Zdejší výhrady ohledně komunistických reálií jsou samozřejmě totálně mimo (stejně jako v případě Císařova pekaře, Marečka a jiných skvělých českých filmů), ale pravdou je, že tenhle Vorlíčkův film už nedosahuje geniality Pane, vy jste vdova nebo některých bláznivých komedií Oldřicha Lipského. Ve srovnání s drtivou většinou českých filmů jde však stále o špičku, takže ani neuvažuji o hodnocení nižším než pět hvězd.(31.12.2005)

 • Yardie
  **

  Film mě v mládí minul a viděl jsem ho až nyní, v pokročilejším věku (téměř 34 let). A musím říct, že jsem čekal mnohem, mnohem, mnohem více, dle slova "klasická", které tuto komedii (tedy "komedii") provází. Naprosto mě to nebavilo, zasmál jsem se tak 5x u velmi dobrých hlášek, resp. dialogů. Zbytek je jen změť scén, které mě absolutně nebavily. Je to velké zklamání a divím se, že jsem to dokoukal. Ale zajímalo mě, jak to dopadne. Ty dvě hvězdičky jsou spíše za ansámbl skvělých herců a možná za něco, co tam je, ale já to nenašel. Howgh!(31.12.2017)

 • Andronikos
  **

  Je to celé také nejaké podivné a častejšie skôr vážne až nudné než zábavné. Pár plusových momentov by som tu našiel, ide však v podstate len o to, že som videl niečo, na čo z komédií, nota bene československých, nie som zvyknutý: takmer explicitná erotika, absencia happy-endu a surový úplny záver, nesympatické hlavné postavy (z ktorých jednu hrá Menšík!). Uvedené skutočnosti si síce vážim, zároveň ale prispeli k môjmu nedobrému záverečnému pocitu, ktorý sa nateraz do hodnotenia filmu premieta tak, ako sa premieta...(3.3.2013)

 • - Režisér Vorlíček připomíná, jaký byl Jiří Sovák profesionál. Když měl společně s Menšíkem sníst špenát, aby se vrátili do své původní podoby, tedy ze starců do dospělých chlapů, tak se to stalo. Objednala se hotová jídla, bramborové knedlíky se špenátem a vrabci. „Měli jsme hodně talířů, kvůli více záběrům. Večer se ale nedotočilo a jídla se schovala na další den.“V noci prý snad vypnuli proud a lednice přestaly fungovat a ráno byly talíře opět na place. „Běžela kamera, Sovák s Menšíkem měli vytrhnout poslední porce hostům a cpát se tím, hltat. Při prvním soustu Jirka ale ucítil ten příšerný zápach špenátu, který zakysnul. Jenže aby nezkazil záběr, pokračoval a cpal se tím a huhlal si – ten špenát snad skladoval někdo v pr*eli…,“ popisuje detailně celou situaci Vorlíček, který jindy sprostá slova nesnáší. (alonsanfan)

 • - Režisér Vorlíček mal strach, aby úloha Ivy Janžurovej (Marcelka) nepohoršovala, keď bola ako malé dieťa v tele dospelej ženy a mala na sebe len kombiné a bola veľmi pekná ženská. (Raccoon.city)

 • - V rozhovoru Iva Janžurová uvedla, že inspiraci pro Marcelku čerpala od svých dcer, které byly v době natáčení batolaty. (valinka)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace