Což takhle dát si špenát

How About a Plate of Spinach?

Což takhle dát si špenát

What Would You Say to Some Spinach?

(festivalový název)

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1977, 86 min

Miloš Macourek

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková, Josef Somr, Eva Trejtnarová-Hudečková, Petr Kostka, Jaroslava Obermaierová, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda st., Juraj Herz, Josef Větrovec, Václav Štekl, Lubomír Kostelka, Petr Nárožný, Jiří Lír, Vladimír Hlavatý, Míla Myslíková, Luděk Kopřiva, Jan Přeučil, Vladimír Krška, Václav Sloup, Inka Čekanová, Josef Beyvl, Vlastimil Hašek, Oldřich Velen, Jan Kraus, Zdeněk Braunschläger, Jaroslav Drbohlav, Otto Budín, Alena Kreuzmannová, Helena Růžičková, Vladimír Hrubý, Jiřina Bílá, Roman Čada, Jaroslav Heyduk, Jožka Stoklasa, Gabriela Wilhelmová, Stanislav Remunda, Jan Kuželka, Viktor Maurer, František Miroslav Doubrava, Miroslav Vlček, Zdeněk Blažek, Jan Gariš, Pavel Jiras, Petr Kopřiva, Miroslav Krejča, Jaroslav Tomsa, Karel Hovorka st., Václav Kotva, Vítězslav Černý, Milica Kolofíková, Alena Frimlová, Stanislav Litera, Karel Fridrich, Václav Hrůza, Pavel Robin, Jitka Nováková, Eda Pavlíček, Vladimír Klimeš, Rudolf Pechan, Marta Richterová, Jana Váňová, Žofie Veselá (Kanyzová), Anna Štrosová, Alois Vachek, Josef Kubíček, Vincenc Vávra, Dana Francová, Věra Petáková, Petr Makovička, Karel Fiala, Karel Hluchý, Karel Woska, Jan Řeřicha, Zlata Jeřábková, Bohumil Koška, Bohuslav Ličman, Vladimír Pospíšil, Ferdinand Šnajberk, Jiří Potsch, Marek Fritsch, Vladimír Fürst, Vladimír Navrátil, Vít Pešina, Jaroslav Pfleger, Josef Střecha, Miloslav Šindler, Soňa Vlčková, Slávka Hamouzová, Eva Langmilerová, Lubor Tokoš

Další bláznivá komedie V.Vorlíčka o jednom přístroji ,který omlazuje ,ale nesmí se jíst u toho špenát ,nebo to dopadne špatně. Hlavní role J.Sovák a V.Menšík což je zárukou kvality a dobré zábavy. Scény kdy oni dva omládnou a jsou z nich malý kluci je nazapomenutelný. P.Nárožný v roli kuchaře taky super.(20.12.2007)

Vyloženě nesnášim špenát. Moje averze k němu se táhne už od školky, kde nám ho vychovatelky na obědě nutily a nikdy sme ho nesměli vrátit nesnězenej. Trpěla sem velice..Ale naštěstí se vždycky našel někdo, kdo ho snědl za mě, a tím mě ušetřil dalšího psychického týrání. (Obvlášť obtloustlé kuchařky se tvářily vražedněji než takový Arnie). Tenhle film sem viděla poprvé celý až před pát lety veojedinělém večerním kině na libereckém náměstí. Byl to zážitek a nejenom kvůli tomu prostředí. Povedené. Ale prostě moje dávná újma mi brání dát tu pátou. Nehledě na to, že se vědci sekli o desetinnou čárku v obsahu železa ve špenátu, takže vyváření téhle láhůdky bylo na houby!(25.2.2007)

Nechapu, proc ma tenhle film tak nizky hodnoceni. Pribeh je naprosto perfektni, neni nouze o spoustu vtipnejch situaci, omylu, zamen a podobne, navic Sovak s Mensikem jsou perfektni dvojka a povedli se i jejich mladsi verze. No a tresnicka na dortu je pak role Ivy Janzurovy. Ja se u tyhle komedie vzdy pobavim.(14.2.2008)

Dle mého soudu jedna z nejlepších českých crazy komedií, která vlastnosti žánru plní beze zbytku. O Menšíkovi a Sovákovi ani mluvit nebudu, Janřurová je skvělá jako matka dětí, žena kriminálníka, dvera otce i jako přerostlé mimino páchající totální brajgl v grandrestaurantu. Stejně tak Dona Izabela Lopézová v podání Zázvorkové s nastávajícím Somrem zabijí a Kostka s horkou latinskoamerickou krví jak by smet. Úžasné jsou detaily, ale trochu mi vadí to ryze normalizační "pokrokový" prostředí a neustálé oslovování "soudruhu", ale s tím se vzhledem k roku výroby nedalo nic dělat.(25.4.2006)

• Torgal

Tak toto zas bolo niečo. Najradšej by som sem prekopíroval môj komentár k "Pane, vy jste vdova!", lebo film je robený podľa rovnakej šablóny. Kopa šibnutých zámien nahádzaných krížom cez seba, bez gradácie, bez smerovania a i napriek snahe točiť komédiu je výsledkom len rozpačitý guláš. Navyše hlavné postavy Menšík a Sovák chovaním maximálne odpudivé. 4/10(28.12.2017)

• - Ve filmu se v několika záběrech vyskytuje auto Veřejné bezpečnosti, které má červenou barvu. Většina aut VB měla v té době ale barvu oranžovou. (TheFuzimi)

• - Dětský herec Michal Kocourek, který ztvárnil omlazeného Zemánka, dostal díky své roli přezdívku „malý Menšík“. (Olík)

• - Režisér Vorlíček mal strach, aby úloha Ivy Janžurovej (Marcelka) nepohoršovala, keď bola ako malé dieťa v tele dospelej ženy a mala na sebe len kombiné a bola veľmi pekná ženská. (Raccoon.city)