poster

Což takhle dát si špenát

 • Slovensko

  Což takhle dát si špenát

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1977, 86 min

Scénář:

Miloš Macourek

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková, Josef Somr, Eva Trejtnarová-Hudečková, Petr Kostka, Jaroslava Obermaierová, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda st., Juraj Herz, Josef Větrovec, Václav Štekl, Lubomír Kostelka, Petr Nárožný, Jiří Lír, Vladimír Hlavatý, Míla Myslíková, Luděk Kopřiva, Jan Přeučil, Vladimír Krška, Václav Sloup, Inka Čekanová, Josef Beyvl, Vlastimil Hašek, Oldřich Velen, Jan Kraus, Zdeněk Braunschläger, Jaroslav Drbohlav, Otto Budín, Alena Kreuzmannová, Helena Růžičková, Vladimír Hrubý, Jiřina Bílá, Roman Čada, Jaroslav Heyduk, Jožka Stoklasa, Gabriela Wilhelmová, Stanislav Remunda, Jan Kuželka, Viktor Maurer, František Miroslav Doubrava, Miroslav Vlček, Zdeněk Blažek, Jan Gariš, Pavel Jiras, Petr Kopřiva, Miroslav Krejča, Jaroslav Tomsa, Karel Hovorka st., Václav Kotva, Vítězslav Černý, Milica Kolofíková, Alena Frimlová, Stanislav Litera, Karel Fridrich, Václav Hrůza, Pavel Robin, Jitka Nováková, Eduard Pavlíček, Vladimír Klimeš, Rudolf Pechan, Marta Richterová, Jana Váňová, Žofie Veselá (Kanyzová), Anna Štrosová, Alois Vachek, Josef Kubíček, Vincenc Vávra, Dana Francová, Věra Petáková, Petr Makovička, Karel Fiala, Karel Hluchý, Karel Woska, Jan Řeřicha, Zlata Jeřábková, Bohumil Koška, Bohuslav Ličman, Vladimír Pospíšil, Ferdinand Šnajberk, Jiří Potsch, Marek Fritsch, Vladimír Fürst, Vladimír Navrátil, Vít Pešina, Jaroslav Pfleger, Josef Střecha, Miloslav Šindler, Soňa Vlčková, Slávka Hamouzová, Eva Langmilerová, Lubor Tokoš
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lima
  ****

  No nevím, Radyo, to se pleteš, házet tuhle povedenou taškařici do jednoho pytle s těmi nudnými, šedivými socialistickými rádoby komediemi z normalizační éry. Naopak, "Špenát" je klasická "macourkovská" crazy komedie plná typický absurdního humoru a bláznivých dějových zvratů, tak jak to uměl napsat právě jenom Macourek. A na svoji dobu je to perla.(27.12.2004)

 • Aiax
  *****

  Zdejší výhrady ohledně komunistických reálií jsou samozřejmě totálně mimo (stejně jako v případě Císařova pekaře, Marečka a jiných skvělých českých filmů), ale pravdou je, že tenhle Vorlíčkův film už nedosahuje geniality Pane, vy jste vdova nebo některých bláznivých komedií Oldřicha Lipského. Ve srovnání s drtivou většinou českých filmů jde však stále o špičku, takže ani neuvažuji o hodnocení nižším než pět hvězd.(31.12.2005)

 • Autogram
  ***

  Určite som tento film videl už viackrát ako malý a nič z neho mi neutkvelo v pamäti (samozrejme okrem prespievanej otázky čašníka). Dnes už viem aj prečo, celý film je veľmi nevýrazný, vtipy okrem pár výnimiek nudné a príbeh celkom nezmyselný. Je príliš odvážne označiť ho dokonca ako sci-fi, skôr by som preferoval ako rozprávku.(26.5.2013)

 • Radek99
  ****

  Typický představitel osobité české mutace crazy komedií, které jsou ovšem oproti svému západnímu vzoru o několik řádů výše a alespoň ty z dílny Václava Vorlíčka a Miloše Macourka patří mezi to nejlepší, co československý film ve své historii má... Na jeho klasické crazy komedie z počátku 70. let (Jak utopit doktora Mráčka, Pane, vy jste vdova!) ,,špenát" ale nemá, i tak se ale jedná o velice vkusnou a výživnou zábavu, plnou absurdních scén, situačního humoru a záplavy výrazných (komediálních) hereckých výkonů - v té době se téměř nic jiného nemohlo točit, takže ve Vorlíčkových filmech hrála a excelovala téměř kompletní dobová herecká špička. Vynikající komedie, které schází jen málo k dokonalosti...(7.7.2007)

 • Kakho-oto
  ****

  Natočili jsme dost komedií, které jsou lepší než tato - o tom žádná... Na druhé straně nechápu některé vyloženě negativní hodnocení tohoto snímku. Pokud bych přistoupil na hodnocení typu - ten špenát je něco tak blbého , že to ani není snad možné apod. - potom opravdu nevím, co říct k téměř všem komediím americkým, německým či ruským. Čtyři hvězdy (i když slabší) "špenátu" rozhodně patří.(19.2.2011)

 • - V rozhovoru Iva Janžurová uvedla, že inspiraci pro Marcelku čerpala od svých dcer, které byly v době natáčení batolaty. (valinka)

 • -
  Režisér Vorlíček měl za to, že brněnský akcent Oldřicha Velena, představitele ředitele továrny, je velmi výrazný, proto jej při postsynchronech nadaboval Lubor Tokoš. Stejně tomu bylo i v dalším Vorlíčkově filmu Jak se budí princezny (1977). (funhouse)

 • - Dětský herec Michal Kocourek, který ztvárnil omlazeného Zemánka, dostal dík své roly přezdívku „malý Menšík“. (Olík)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace