Melvin Udall je nepříjemný muž, který se nesnese s žádným člověkem ve své blízkosti. Jeho soused homosexuál Simon je umělec, který má rád život a žije se svým pejskem Verdelem. Když Verdel proběhl Simonovi na chodbu a vyčůral se nedaleko Melvinových dveří, tak ho Melvin vyhodil odpadovou šachtou. Melvin trpí psychickou nemocí, kvůli níž se chová tak nepřátelsky k ostatním živým tvorům a neustále je častuje hrubými výrazy. Během boje s touto nemocí pokročil tak daleko, že je schopen denně vstoupit do jedné restaurace, kde si dává snídani, ale jen za podmínky stravování u samostatného stolu, s vlastním umělohmotným příborem a obsluhy pouze servírky Carol, s níž se baví i o jejím nemocném synovi, Spencerovi. Simon je ve svém bytě napaden, odvezen do nemocnice a Simonův kamarád Frank, jenž vystavuje Simonova díla, vnutí Melvinovi Verdela s tím, že tak může odčinit své hrubé chování.  Problém Melvinovi nastane, když Carol není v práci a on se dozví, že už asi nikdy nepřijde, jelikož se Spencerova nemoc zhoršila. Melvin se nechce nechat obsloužit jinou servírkou a dožaduje se stále Carol. Majitel restaurace ho vyhodí, Melvin si sežene Carolinu adresu a navštíví jí v jejím bytě. Chce, aby se vrátila do práce, ale svým chováním Carol naštve a ta ho vyhodí. Melvin potřebuje Carol v restauraci, tudíž se rozhodne požádat specialistu, aby Spencera vyšetřil. Po několika vyšetřeních specialista zjistil příčinu Spencerovi nemoci a Carol, která je sice nadšená, se rozhodne navštívit Melvina, aby zjistila, co za to Melvin chce. Melvin jí řekne, že potřebuje, aby ho obsluhovala v restauraci, a o nic jiného nejde. Simon je propuštěn z nemocnice, vyzvedne si Verdela u Melvina, ale Melvinovi přirostl Verdel k srdci. Simon nemá zdravotní pojištění a účty za nemocnici se dostal do finanční tísně. Simonova hospodyně požádá Melvina, zda by mohl Verdela venčit, což Melvin velmi rád přijme. Melvin si se Simonem začnou rozumět, a když Frank požádá Melvina, aby Simona odvezl k jeho rodičům, Melvin to na radu Carol přijme. Melvin požádá Carol o doprovod, která po připomenutí vděčnosti nakonec souhlasí... (TV Prima)

troufalka

Nemyslím si, že je možné, vést spokojený a šťastný život vedle člověka s psychickou poruchou. Udělat z toho komedii možná, to jde. Ale neukazuje to skutečnost, jen ji zlehčuje. Mnohem pravdivější je depresivní snímek Anděl u moře. Proto mé hodnocení, i když film je natočený kvalitně a některé scény mě hodně bavily. ()

freddy

Klasika! Úchvatný úžasný snímek, který se mi vryl hluboko do srdce a který miluji. Poprvé jsem ho viděl někdy ve 14 letech a zamiloval jsem si ho. Naprosto dokonalý, grandiózní a neopakovatelný výkon zde podává v hlavní roli Jack Nicholson a poprávu pro něj tato role znamenala zisk třetího Oscara. Skvěle mu potom sekunduje Heln Hunt, které role také vyloženě sedla a také za ni poprávu získal Oscara. A do třetice další suprový výkon předvedl Greg Kinnear, který byl v této roli taktéž dokonalý, ale přesto mu soška Oscara utekla. A nesmím zapomenout na roztomilého pejska, který byl rasy shi-tzu. K této rase mám velmi vřelý vztah, sám jsem dva shitzáky měl a tak jsem byl nadšen z výběru psího hrdiny. Do toho však samozřejmě bravurní scénář a excelentní režie a je jasné, že máme jeden z nejúchvatnějších snímků devadesátých let, ke kterému se budu stále rád a rád vracet. Je to za plných pět hvězdiček. ()

Faustka

Režisér nemohl obsadit do role neurotického cholerika nikoho lepšího, než Jacka Nicholsona. Skvělý herecký výkon který předvedl nenechá nikoho na pochybách, že je to (pan herec) a taky dobře napsaný scénař, který dal hodně prostoru hlavní postavě a Helen Hunt a Greg Kinnear taky podávají dobré výkony. Jak Melvinovo bezcitné srdce začíná roztávat nad malým pejskem a začíná polehounku projevovat city ke svému okolí to je něco co by jste do toho sprostého morouse na začátku filmu vůbec neřekli. Skvělý film, který můžu každému jen doporučit. ()

Davies182

Je libo oscarovou romantickou komedii o mrzoutském spisovateli? Režisér Ceny za něžnost před patnácti lety znovu bodoval. Nehledě na to, že se jedná o jeden ze zatím posledních zářezů charismatického Nicholsona v tandemu s úžasnou Helen Hunt. ()

Amarcord_1

85% - Nemám rád romantické komedie. Tento film mě ale po opakovaném shlédnutí přesvědčil, že bych v jeho případě měl sáhnout k vysokému hodnocení. Bezva zábava, skvělé nápady, a od začátku do konce nádherný herecký koncert lidských herců a jednoho psa. Milá oddechovka, co pobaví i dojme... pokud toho jste u podobných filmů schopní. Jste? Já už nevím... ()

Arbiter

Až na Melvina jsem nenáviděl všechny ty malé sobecké lidi, kteří se obtěžovali hledat porozumění jen ve chvíli, kdy jim ten druhý projevil povrchní, prchavou a nepodstatnou náklonnost a nabídl dojem pozornosti, aby se sami mohli vykecat. Naopak, Simona, Carol i ostatní při jakkoliv nepodstatném Melvinově projevu netaktního nebo po formální stránce společensky nevhodného chování, nervozity nebo výstřední jinakosti rychle opouští snaha pochopit a vcítit se do jeho světa, protože tuto falešnou reciprocitu on nenabízí. Neuvědomují si, jak ješitní a do vážnosti své vlastní důležité existence zahledění jsou. Melvina se za celou dobu snímku nikdo nezeptal, jakou má diagnózu, jak se cítí a co to obnáší. Všichni jsou to sráči, Melvine. ()

Real Tom Hardy

"PEOPLE WHO TALK IN METAPHORS OUGHTA SHAMPOO MY CROTCH." ------------- Konečne som sa tešil, že dostanem poriadne nadpriemerný film o spisovateľovi a jeho spisovateľskom živote, no znova som dostal niečo, kde tento faktor primárnu rolu nehral. V tomto prípade ani sekundárnu, alebo terciárnu. Najlepšie povedané, žiadnu. Maximálne tak stál za pôvodom špičkových dialógov a slovných výmien. Ako náplasť útechy som ale dostal prvotriednu hereckú exhibíciu Jacka Nicholsona. Nezaostávala neprekvapivo ani Helen Hunt, predsa len ma zvykne sklamať veľmi sporadicky. ()

Phobia

První polovina zkrátka úžasná - Jack Nicholson naprosto geniální, roztomile hnusný Werdell prostě k sežrání, Greg Kinnear i Helen Hunt výborní... mohla bych chválit donekonečna. Jenže ve druhé polovině se pan Udall začne snažit být hodný a zábava jde do kytek. Nechápejte mě špatně, pořád je to skvělá podívaná, je v ní úplně všechno, co vynikající film má mít, a ještě něco navíc... ale romantika mě prostě tolik nebere, sorry. 85% ()

Hrabka

První půlka je dobrá a zasloužila by 4*, jenže pak jde vše do háje a my můžeme sledovat jen a jen plytké rozhovory a nudný děj. 60% ()

LiVentura

Brilantní komedie o obsedentním chování jednoho movitého spisovatele, který se špatně seznamuje a navazuje vztahy, když však potká krásnou bystrou ženu, která ho skutečně zaujme, je všechno jinak. :-) Jedna z nejlepších rolí pana Nicholsona. ()

cheyene

Zpočátku příjemně vtipné, trefné, úderné, ale i romanticko-dramatické. Jack Nicholson zahrál svoji roli skvěle, promrzelý Melvin mu opravdu dobře sedl na tělo. Helen Hunt se svoji postavy také zhostila jedinečným způsobem. Snímek potěšil také svým soundtrackem, ale i zdařile dávkovanými scénami působícími na divákovy emoce. Ke konci se mi však zdálo, že film mírně ztrácel dech. Dávám velmi pěkné 4*. ()

nunka

Talentovaný Jack Nicholson v kombinácii s Helen Hunt v komediálnej romance....na prvý pohľad trošku neskombinovateľné, no práve táto herecká alternatíva v skvelo nakombinovnej komickej atmosfére fungovala na výbornú...naozaj pozoruhodne pohlcujúci romantický negýčovitý film pre chvíle pohody, kde si očko popasiete nielen na úžasnom hereckom Nicholsonovom výkone. ()

ajuska

No, trochu lepší to být mohlo.. Poněkud neklasická romantická komedie s hvězdným obsazením je rozhodně příjemným filmem, ale něco mi požitek rušilo, možná to bude tím, že hlavní hrdina byl takový nepříjemný pošuk :-) ()

lamps

Film, u něhož se vše až moc dobře sešlo, aby nebyl skvělý a jedinečný. Scénář je nacpaný originálními nápady, silnými postavami a tragikomickými momenty, u nichž opravdu nevíte, jestli se smát nebo brečet (a to stačí do příběhu jen geniálně vkloubit roztomilého psa). Režie přesně ví, jak osudy postav proplétat s maximální katarzí a jak tu hromadu skvělých hlášek a dialogů správně načasovat. No a do toho se před kamerou producíruje nejlepší herec všech dob ve své nejzábavnější roli, kterou si navzdory všem jejím neduhům okamžitě zamilujete (tím nechci nijak shazovat Grega Kinneara a hlavně Helen Hunt, kteří jsou taktéž vynikající). Vkusně zábavná komedie, která vás přesvědčí, že lepší to vždycky být může - a že toho lze dosáhnout. ()

Pepinec

Jiskrný dědek Nicholson nejprve udělá to, co já měl udělat už dávno (tedy nakopat sousedovic čokla na komoru), párkrát zašpásuje s homosexuálním fešákem, několikrát otráví zašedlou Helen, a já mám po půlhodině pocit, že lepší už to nebude... Těch půlhodin pak díky reklamám přišlo ještě pět a na konci téhle omáčky pro všechny jsem sám sobě dal za pravdu - lepší už to nebylo. ()

Big Bear

Nicholson v romantické komedii? Proč ne. Coby neskutečný prudič a mrzout, který se posléze zamiluje byl kouzelný.* * * * ()