Vysíláme zprávy

Broadcast News

Vysielame správy

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1987, 127 min

Mám rád filmy z prostředí novin nebo zpráv a tenhle není výjimkou.Pravda,filmu občas dojde dech,občas se až moc babrá ve vztazích místo toho,aby nabídl více zábavných reportáží,ale vždycky se může spolehnout na výborné herce.Holly Hunter jako rázná,ale nerozhodná Jane,William Hurt coby lehce podrazácký playboy Tom a hlavně šíleně sympatický Albert Brooks v roli inteligentního a do Jane beznadějně zamilovaného Aarona.Tahle trojka se skutečně povedla,stejně tak scénář a díky těmto ingrediencím filmu odpustím i ten lehce patetický závěr,který se tam moc nehodil.75 %(15.3.2010)

- Pokud pro tebe můžu cokoliv udělat… - Leda že bys brzo chcípnul. Práce v televizním zpravodajství vyžaduje ostré lokty, výjimečné mluvnické či psavecké schopnosti a drzost, tu především. Film Jamese L. Brookse nahlíží do zákulisí jedné takové televizní stanice a nevyhýbá se přitom ani méně příjemným skutečnostem jako je rivalita, propouštění či zkreslování skutečnosti. Právě proti němu ostře vystupuje producentka Jane, jejímuž „přelétavému“ vztahu ke dvěma mužům je věnováno snad až příliš prostoru. Mnohem poutavější pro mne bylo sledovat například akční živé vysílání „z druhé strany“, než celkem všední romantický trojúhelník. Trojúhelník pro zlidštění těch „mediálních dravců“ důležitý, ne však dostatečně zajímavý. Z ústřední trojice hrdinů je navíc těžké držet palce jenom jednomu, když všechny hrají sympatičtí herci s mimořádným charismatem. Proto mi ani tolik nevadil „smířlivý“ epilog zavánějící happy endem, což bych u jiné mediální satiry jen těžko rozdýchával. Zuby, které Brooks (také autor scénáře) cení na lidi zprostředkovávající nám informace o světe přitom nejsou kdovíjak nabroušené a nezakusují se příliš hluboko do masa, aby to snad někoho nebolelo. Pár vět však stojí za vyzdvižení („Když to není v televizi, tak to není důležité, tak proč se s tím trápit“). U tohoto filmu mi příliš nesedí označení komedie, o kterou podle mě Brooks ani neusiloval, je to hlavně drama o lidech, o vztazích mezi nimi a o jejich zaměstnání. Americky smířlivé, pěkně zrežírované a na sedm Oscarů po zásluze (jenom) nominované. Pokud mi něco vadilo, pak patetická hudba, kterou nechť si vypomáhá jiný, méně zkušený režisér. 75%(13.3.2007)

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Zákulisí americké zpravodajské TV stanice, dokumentárně výstižné a zároveň napínavé skoro jako z Haileyho románů. K tomu milostný trojúhelník - samozřejmě kolegyně a dvou kolegů v práci, taky patolízalství, propouštění, dravost, kariéry... Z herců září energická producentka Holly Hunter, mihne se i božský Jack Nicholson v roli šéfredaktora. Vlastně nejzajímavější ale přišlo hned zpočátku, v sekvenci z dětství trojice hrdinů - krásný chlapec budoucí hlasatel nechápe pochvaly žen ani pilně studovanou látku, nejlepší student a příští televizní novinář perfektně zanalyzuje a vykřičí pravděpodobnou budoucnost svých nepřátel ve třídě, budoucí producentka jde zase odborně poučit otce, jaké výrazy je zcela nevhodné používat. Přesto jsem mírně v rozpacích, chybí mi vygradovanější příběh, který by film posunul někam výše. Trailer je zde: http://www.sms.cz/film/vysilame_zpravy/ukazka(25.6.2009)

Naprosto originální film o lásce - a to už je co říct! Zajímavé je už prostředí zákulisí zpravodajství americké televize, etika jeho profesí, všude přítomná potřeba maximálního nasazení svádějící k prohřeškům proti zásadám, které se dříve či později vždycky vymstí, ať již v profesní nebo v privátní rovině. Režijně skvěle vedení herci (výteční sami o sobě), přesné, jiskřivé dialogy - na tomhle filmu si lze pochutnat.(7.7.2012)

Z komentářů a kritik je znát, že tohle je dobrý film, ale neříkají dost jasně proč. Já to taky asi moc nevylepším. Je to krásné konverzační milostné drama, napsané opravdovým spisovatelem, tedy s dobrými charaktery a kvalitními dialogy. --- Jednu myšlenku bych vyzdvihl, i když si nejsem jistý, zdali by se pod ni autoři podepsali. Tento film se zabývá rozdílem mezi inteligentním člověkem a intelektuálem. Ten první se vyznačuje schopností správně vyhodnocovat situace a účinně je řešit. Ten druhý je inteligentní člověk, který ze svých úsudků a jednání nedokáže a nechce vyloučit etický rozměr. --- Není ale třeba se bát nějakého velkého moralizování, je přítomno v docela civilní dávce. Je zde však jiný problém. Pokud vím, film nebyl nadabován do češtiny. Možná naštěstí, protože bůhvíjak by to dopadlo. K vlastnostem hlavních charakterů patří, že jsou velmi inteligentní a hovoří hodně rychle pregnantním a vytříbeným jazykem. Je to lahůdka, jenže pokud jste, jako já, jen průměrně sběhlými angličtináři, docela se zapotíte. Ani titulky moc nepomůžou, dialogy jsou prostě příliš náročné a rychlé.(30.10.2011)

• - Jack Nicholson pracoval bez honoráře. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v okresech Washington a Maryland. (Terva)

• - Role Jane Craig byla napsána pro Debru Winger, ale kvůli těhotenství nemohla hrát a byla nahrazena Holly Hunterovou. (Terva)