Jan Hus

Drama / Historický

Československo, 1954, 115 min

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Václav Hanuš

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Václav Voska, Eduard Kohout, Bedřich Karen, František Smolík, Otomar Krejča st., Vladimír Řepa, František Kreuzmann st., Marie Tomášová, Josef Mixa, Eduard Cupák, Antonín Šůra, Vilém Besser, Marie Brožová, Vladimír Hlavatý, Vladimír Leraus, Bohuš Záhorský, Rudolf Hrušínský, Rudolf Deyl st., Ladislav Boháč, Jaroslav Mareš, Josef Kemr, Světla Amortová, Radovan Lukavský, Jarmila Krulišová, Marie Nademlejnská, Miloš Nedbal, Eva Strupplová, František Klika, Bohuš Hradil, Felix le Breux, Miroslav Doležal, Oldřich Vykypěl, J. O. Martin, Karel Jelínek, František Kovářík, Václav Švec, Hynek Němec, Miloš Kopecký, Jiří Steimar, Štěpán Bulejko, Gustav Opočenský, Jiří Hurta, Václav Vydra ml., Marie Svobodová, Miroslav Šipovič, Vlastimil Brodský, Libuše Pešková, Stanislav Langer, Richard Záhorský, Vojta Plachý-Tůma, František Roland, František Marek, Vojta Novák, Jaroslav Orlický, Viktor Očásek, Hermína Vojtová, Karel Pavlík, Jaroslav Seník, Marta Májová, Adolf Vojta-Jurný

Pochopiteľne, filmu sa dá vyčítať ideologický nános veď bol natočený o dobách kedy to inak nešlo. Aj význam husovho kázania je poňatý skôr sociálne ako duchovne. Aj tak je to skvele natočený historický film s výbornou výpravou a vynikajúcim Štepánkom. Keď si spomeniem na poslednú scénu ako pri čítaní Husovho listu vystúpil z radu Žižka a hromovým hlasom zvolal "Tak prísaháme", mráz mi chodí po chrbte ešte teraz.(14.2.2007)

Nu co, Ježíš rozprášil penězoměnce od chrámu Božího,Jan Hus bušil do církve za prodej odpustků.Bůh odpusť nač byly peníze pak používány.Jde tu mimo jiné o pojmenování zla a ukázání cesty k jeho nápravě.Potud ještě tolerovatelné. Nicméně Vávra vyzvedl, a velice mistrně, vůli a odvahu mistra Jana k pojmenování zla a všeho, co ničí církev a vede ji prostituování.Ovšem doba ve které film vznikl se děsivým způsobem podepsala snad téměř na všem,co se ve filmu odehrává.Prostý lid,toť množina křišťálově čistých bytostí a proti nim zkažení církevní hodnostáři,konšelé.Mimo to vyčnívá postava českého krále, který je mezi dvěma mlýnskými kameny, ale cítí se nakonec nejvíc Čechem.Z mistra Jana se nakonec stává revolucionář a protestantský pohled autorů, který posílen Jiráskovým dílem dosahuje vrcholu zuřivosti.Pan Vávra byl vynikající režisér, ale schematismus tohoto filmu je hrozný.Vynikající herci jen dopomohli k dobou, tedy 50.letům požadovanému efektu tohoto díla.Nicméně zůstane faktem, že Hus byl silná osobnost, která za své ideje stejně jako např.Jana z Arku nebo Giordano Bruno dokázali položit své životy. Pokračování, tedy Jan Žižka a Proti všem byly jen logické.Upravím hodnocení na tři.(26.11.2014)

Velmi casto davali tento film v telke, avsak vzdy som sa mu nejako vyhol, ale teraz som si povedal, ze to chcem vidiet a neolutoval som. Vypravu, kostymy a vobec cely film zvladol reziser Otakar Vavra na jednotku a nemusi sa hanbit ani v porovnani so zahranicnou produkciou 50-tych rokov. Uz jeho KLADIVO NA CARODEJNICE (1969) malo u mna vysoke hodnotenie. Bolo smutne, ze v 15 storoci mala moc cirkev, ktora si o sebe myslela, ze je ta spravna a pritom akosi zabudla na jedno z desiatich prikazani, ktore znie nezabijes. Jan Hus to vedel a preto pokracoval vo svojom uceni i dalej na dedinach, avsak to sa mu tvrdo vyplatilo... 18.09.2010 _______ Zdeněk Štěpánek - (Jan Hus) +++ Karel Höger - (Václav IV.) +++ Vlasta Matulová - (Královna Žofie) +++ Ladislav Pešek - (Šašek Miserere) +++ Gustav Hilmar - (Jan z Chlumu) +++ Eduard Kohout - (Lefl z Lažan) +++ Rudolf Hrušínský - (Purkmistrův syn) +++ Eduard Cupák - (Tovaryš Stašek) +++ Miloš Kopecký - (Biskupský kancléř) +++ Vlastimil Brodský - (Mladík v Týnu) +++ Hudba: Jiří Srnka +++(18.9.2010)

8/10 Cekal jsem hruzu a dostalo se mi velmi slusneho historickeho filmu, ktery muze smele konkurovat jinym podivanym sve doby. Ze se tam objevily naznaky neceho, co je mozne interpretovat ruzne a nejednoznacne - no a? To je prece autorska invence, takze nezatracujeme a divame se! Uplne uneseny jsem byl z tech malovanych "exterieru" - to je fakt parada!(8.10.2009)

Co do historické správnosti není v podstatě nic, co vytknout. Jenže jsem měl trochu problém s tím, že zde byly postavy podány příliš jasně - to jsou ti dobří, a to jsou ti zlí. Jan Hus byl zde popsán vyloženě skoro jako tvrdé dítě revoluce, ale tak to zkrátka nebylo, takže je to velká škoda, ale o Janu Husovi zkrátka nevznikl žádný vyloženě špičkový film, ač k tomu jeho život vyloženě vybízí. Jana Husa z minulého roku jsem neviděl a ani vidět nechci, ale myslím, že srovnávání by bylo určitě zcestné. Tenhle snímek není vůbec špatný, jen jsou zde charaktery vykresleny moc černobíle, což film trochu sráží, ale na druhou stranu - představitel hlavní role Zdeněk Štěpánek byl úžasný a víc ze sebe dostat, myslím, nemohl. A řemeslná stránka bez problému. Takže jako doplněk dějepisného učiva rozhodně fajn, ale jakožto film už o něco méně horší...(17.3.2016)

• - Když Jan Hus (Zdeněk Štěpánek) dostane papírovou čepici před upálením, je na ní napsáno "Ecce Heresiarcha", tedy "Ejhle arcikacíč", neboli zakladatel a organizátor kacířství. Jedná se tak o protiklad známé věty "Ecce Homo", neboli "Ejhle člověk", která byla řečená o Kristu na kříži. (Kuny27)

• - Kozí Hrádek byl namalován v perspektivně zmenšeném měřítku na velikou tabuli skla. Postavení hradu by vyžadovalo z hlediska techniky staveb filmových dekorací pracnou stavbu. (M.B)

• - Všechny tři filmy husitské trilogie vynikají věrnými rekonstrukcemi dobových reálií - především lokalit, kostýmů a bitev. Konzultanti přizvaní k natáčení byli například Eduard Wagner a Jan Durdík, odborníci na pozdně středověké vojenství. (tomalakis)