Jan Hus

Československo, 1954, 115 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Václav Voska, Eduard Kohout, Bedřich Karen (více)

Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na koncil do Kostnice. Přes varování přátel se Hus do Kostnice vydá, když získá od římského a uherského krále Zikmunda glejt, který mu zaručuje bezpečnou cestu tam i zpět. V Kostnici je však uvězněn… (Česká televize)

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

Skunkiee

Úvodní díl historické trilogie z období husitství mě trochu zklamal. Ve filmu chybí jakákoli akce, stále se řeší politika. Vím, že to byl politický proces a o boje ještě tehdy nešlo, ale v tom případě snad nebylo nutné o husovi točit celý film, stačil by krátký úvod a pak se vrhnout na husitství.Česká herecká smetánka zde cedí toporné dialogy, které jako by vypadly z knih aloise jiráska. A navíc ten příběh už znáte...Takže mé hodnocení je za výpravu a za odvahu něco takového v té době natočit. ()

foehr

Někdo tady napsal: "Pro ty, co mají problémy s učení dějepisu ideální". Já říkám: Ach proboha, jen to ne! Zaplaťbůh, že už dneska husitství nikoho nezajímá. ()

Mrtvobog

Dosť dobrý veľkofilm, ktorý sa snaží podať svedectvo o začiatkoch husitského obdobia. Čo na tom - je evidentné, že ide o ideologizáciu socializmu a komunizmu. To však nevadí, napriek tomu ide o vynikajúci film (hoci trochu málo dynamický, oproti pokračovaniu). Je pravda, že film veľmi akcentuje a zvýrazňuje revolučnosť, ľudovosť a národnú jednotu (a pravdu povediac je zaujatý, za čo však hovorí doba, kedy vznikol). Avšak to, čo natočili za komunistického obdobia, tak to sa s dneškom ani porovnať nedá (tento film má atmosféru, iskru, náboj). Podľa mňa s dávkou nadsádzky a porozumením, že ide z veľkej časti o adoráciu socializmu a komunizmu, tak ide o dosť dobrý film. ()

Marwiner odpad!

Nějak nechápu komentáře, které sice konstatují, že z historického hlediska se jedná o zpolitizovaný paskvil a pak dají x hvězd za řemeslo. Pokud vás opilec pozvrací, oceníte, že si po té otřel ústa čistým kapesníkem? ()

Filatov

Jenom samé "odvolej" a "podepiš." Bohužel takový je svět, že nikdo nechce pravdu slyšet a jak se ostatním nelíbí něco, co říkáme, chtějí nás umlčet a aby toho dosáhli, udělají pro to maximum, tak jako koncil v Kostnici, který umlčel našeho milovaného Jana Husa, čímž ovšem rozpoutala církev nejsilnější bouři v naší historii. Církev dodnes nechce o téhle chybě mluvit, ale to se moc filmu netýká to už jsem někde jinde. Jan Hus jakožto první z téhle historické trilogie, kterou jsem měl vždycky rád těží z přesvědčivého Zdeňka Štěpánka v roli Jana Husa a i ostatních velmi dobrých hereckých výkonů a nic není křečovité. Výtečné jsou také chorálové zpěvy, které vyzdvihují onu moc lidu a dávají filmu monumentálnost. Kostýmově není co vytknout a i kulisy jsou na rok vzniku více než dobré. Atmosféra správně houstne od začátku až do konce a i konec s výstupem Jana Žižky, jakožto předzvěstí druhého dílu se opravdu povedl. Podle mého nejlepší válečná historická trilogie, která kdy u nás vznikla a je dobře, že vznikla. ()

PSyk

Václav Kopecký po předváděčce pro úvékáesčé: "Soudruhu režisére, co jste nám to vyvedl, vždyť ten Hus vypadá jako kněz!" ()

LoArmistead

Do velké míry pravý opak Jana Husa z roku 2015. Vávra Jana Husa vzal, znásilnil ho obrovskym rudym dildem a poslal ho do světa hlásat ideály sociální revoluce. To je to hlavní poselství filmu. K čemu jsou všechny ty úžasný kostýmy a skvělý herecký výkony když je tu umění používaný jenom k propragaci zrůdnýho režimu? To se přeci nemůže líbit nikomu kdo má upřímně rád film, protože film je tu jenom komunistická děvka. Tenhle Jan Hus je totiž víc než příběhem z 15. století docela výmluvným obrazem 50. let. Zejména díky tomuhle filmu je dodnes obraz JH v povědomí lidí hodně hodně pokřiven. ()

ssarka

tohle bez hvězd...pokud se jedná o historický film o reálné postavě,kór o Janu Husovi,který v životě mnohé dokázal,tak prostě má být objektivní....pokud si tohle režim upravil dle svého,tak si to nezaslouží ani hvězdy za výkony herců...byla to geniální plejáda herců,která už nikdy nebude,takže je jasné,že zahrané to je kvalitně..to ale neznamená,že to není paskvil...v Majoru Zemanovi taky všichni hrají kvalitně a je to sračka nejsmradlavější.. ()

robbez

Naprosto souhlasím s hodnocením Subjektiva. Absolutně černobílé a schématické zobrazení Husa a jeho stoupenců jako esence čirého dobra a "papeženců" jako ztělesnění všeho zlého je přímo až v rovině karikatury. I kdyby filmařské zpracování bylo nevím jak kvalitní, ideologický nátěr snímku je pro mě téměř nesnesitelný a nestravitelný. ()

the_weaver

Veľkolepá fraška o spore medzi cirkvou a Janom Husom pre divákov chudobných duchom.↵  Mnohé scény, a špeciálne tie s chamtivým kňazom Peklo, sú totiž prepálené ako majster Hus na hranici v Kostnici. Až tak, že sú na smiech. Tak sa z vážnej záležitosti stala fraška, i keď bohato vypravená.↵  Pri tendenčnom zobrazení kostnického procesu s Husom sa tvorcovia asi viac inšpirovali komunistickými monstrprocesmi, než skutočnosťou; cieľom procesu totiž nebolo zosmiešniť Husa, ale primäť ho k odvolaniu i za cenu miernych ústupkov voči nemu, samotný proces je považovaný za pomerne spravodlivý.↵  ↵  Avšak vo filme sú našťastie aj zaujímavé myšlienky (tie prezentované Husom) a i pár dramatických scén, na ktoré sa dobre pozerá. ()

durkes

Po rokoch som sa dostal k tomuto "veľkofilmu". Bol som veľmi sklamaný. Miestami mi to pripadalo ako komédia. Herci prehrávajú (predvojnové divadelné herectvo - majsterkou v tom bola Vlasta Matulová, na ktorú sa nedalo pozerať ani jej afektovane zahratú rolu počúvať)...aj scény miestami dosť biedne. Texty ideologicky poznačené inkvizítorom 50-tych rokoch Vávrom, ktorý zahodil všetok svoj predchádzajúci talent.....a tak za zmienku stojí len herecký výkon dvorného Vávrovho herca Zdeňka Štěpnáka, ostatné fakt za veľa nestálo. Film určite radšej do zabudnutia. A už nemám odvahu pozrieť ani ďalšie dva diely tejto biednej trilógie. ()

slavikzbojni

Je to I. diel filmovej trilógie husitského hnutia- prvého národného hnutia Čechov aj prispením vtedajších Poliakov(div sa svete) proti križiakom a Západu. Je jasné že prozápadní posudzovatelia negativizujú tento prvok trilógie vzhľadom a dolárové odmeny hamižníci sa najdú vždy a všade. Mistr Jan Hus bol skutočnou zenitom českého národného uvedomenia vtedy nepochybne pod pláštikom kresťanstva. Každá doba vyžaduje svoje. Hrdinstvo Čechov sa prejavilo aj víťazstvami nad nemeckými rytiermi, v odpore proti Žigmundovi Luxemburskému ako cudzincovi na českom tróne a ľudovosťou husitského hnutia. Jan Žižka vo filme je predstavený dôstojne a mužne. Kto má rád svoju národnú históriu rozhodne bude mať tento film rád. Okrem toho sa v husitskom hnutí prejavil aj dnes aktuálny spor medzi atlantický a eurázijským mocenským centrom , kto vie o čom to je ten mi rozumie. ()

blatouchm

5 hvězd jen za kázání v kapli. Žádnej komoušskej nádech tam nevidím, takže těžko říct, s čím tu mají ostatní problém (možná by to chtělo psát i něco konkrétního). ()

Hombre8

Filmovou klasiku, ostatně jako kteroukoliv jinou, moc nemusím. Tohle je jedna z výjimek. Moc se mi líbí zvláště to, jak tenhle film po převratě spousta lidí odsuzovala jako komunistickou agitku a pak se postupně ukazovalo, že není zas tak pravdě nevěren. ()

quokam

Žánr: Divadelní představení tvářící se jako historický velkofilm Moje hodnocení: 75 procent.   Kontroverzní dílo naši kinematografie, přesto se domnívám, že je zde hluboký, až duchovní přesah ze svírací kazajky povinné komunistické ideologie. Prý si už i ministr Zdeněk Nejedlý stěžoval, že pan Vávra ukázal Husa spíše jako kněze než jako sociálního revolucionáře.    Plusy: 1) Vizuální stránka filmu. Možná se dnes zdá zastaralá, přesto je precizní a naprosto excelentní. Interiéry, exteriérové rekonstrukce, kostýmy či masky (kupř. až fyzická proměna Husa z charismatického kazatele ke zlomenému vězni) 2) Hluboké scény, které přesahují komunistickou ideologii k úrovni nadčasovosti. Jedná se např o kázání Jana Husa v betlémské kapli či jeho rozhovor s postavou Radovana Lukavského, nebo taktéž koncilní "slyšení". 3) Vykreslený vztah Jana Husa k lidu. Možná si opět neco pomyslíme o komunistcké propagandě, ale přesto aby byl kněz knězem, musí milovat lidi, kterým slouží a lidi musí milovat jeho. A Jan Hus kněz s velkým Ka bezesporu byl. A vidět v tom komusnismus? Třeba režisér Jiří Svoboda se komunismu, možná i pro svou politickou minulost, tak bál, že vztah Jan Husa k lidu se pro jistotu neodvážil zobrazit vůbec a nahradil jej jakousi platonickou láskou ke královně Žofii.   Minusy: 1) Naprosto slabá režie, pan Vávra odpustí. Všichni herci hrajou toporně a teatrálně, a to i ti, kteří umí hrát přirozeně, jako například pan Höger (!!!), paní Matulová, pan Pešek (!), o panu Štěpánkovi nemluvě. Je to až tak do očí bijící, že film si "zaslouží" svůj vlastní specifický žánr a hodnocení v rámci něho. 2) Taktéž scény, kde se lid má chovat "spontánně", je cítit nazkoušenou nahranost. Herci jakoby dobře věděli, kdy a co mají "spontánně" vykřiknout. 3) Naprosto tragická je přetočená scéna upálení Mistra Jana HUsa. Tam ta ideologická nalévárna je neoddiskutovatelná. ()

Nick321 odpad!

Je to revoluční film, nikoliv historický. Zaujatost je hmatatelná. divákovi je podsouváno, koho má bezmezně milovat a koho nenávidět. Nechybí zde ani typické bouřlivé potlesky, jako na každé velké soudružské před-revoluční schůzi a jiné typicky komunistické symboly, gesta a slova. ()

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu