Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

Cheeter

Nemůžu si pomoct, ale film na to, že byl natočen během začínající normalizace, hodně připomíná dění v něm procesy v 50. letech. Asi jsem teď neučinil nějaký převratný objev, ale už jenom proto, si ode mě zaslouží největší hodnocení. Protože na druhé straně se pouští do církve. Je tak krásně vidět, že režim musel být na pochybách, co s ním. Na rozdíl třeba od Ucha není jednoznačný důvod ho zakázat. ()

iommi

K plnému hodnoteniu sa prikláňam ani nie z dôvodu filmového spracovania alebo hereckých výkonov (osobne si myslím, že sa v oboch prípadoch dalo spraviť viac), ale hlavne kvôli odkazu, ktorý má tento film pre budúce generácie. Aby sa "tam nahore" už nikdy neusadili takýto inkvizítori, ako sa to už veľakrát v histórii stalo. ()

MarekT

Výborný film popisující období české inkvizice. Výborně hrající herci, jak už u klenotů české kinematografie je zvykem, hudební doprovod se zde musí vypíchnout taktéž (titulní melodie je v dobrém slova smyslu nakažlivá). Kvůli krvavým scénám - např. když se používá palečník - lituji, že film byl natočen černobíle. Vysoce působivé, hlavně při Lohniského monolozích (neuvěřitelná herecká proměna z Chocholouška a Hujera), byť ve srovnání se Spalovačem - taktéž hororový žánr - film celkem prohrává, tam ta atmosféra byla mrazivá hlavně díky Hrušínskému, tady přes již zmíněné výkony nenacházím podobně výrazné postavy. Též soudím, že film postrádá dost akce (nicméně závěr je úžasný). Na druhou stranu se povedlo vyvolat v divákovi myšlenku na paralelu doby natočení filmu. Hodnotím sice za pět, ale je to v tomto případě mírné, ale v porovnání s dnešní tvorbou nelze hodnotit jinak, jelikož nenabývám dojmu, že by se o něco takového někdo dnes pokusil. ()

pufina

Pocity, které jsem při zhlédnutí měla se nemůžou vůbec rovnat tomu, jaké bylo čtení knihy. Kaplický bravurně popsal charaktery, atmosféru, všemožné detaily a příběhy, což se filmu povedlo jen z části. Herci své role odehráli úctyhodně, ovšem nedovedli tak skvěle zapůsobit jak bych očekávala (zajímalo by mě, jestli někdo z nich vůbec četl knižní předlohu nebo jim stačil jen ten předělaný divný scénář). Možná jsem ovlivněná knihou nebo tou slepou pověrčivostí, čarodějnickými procesy či snad celkově tou dobou (to vše mě totiž zaujalo a znechutilo zároveň), protože film celkově je opravdu kvalitní (a že já zrovna nejsem na českou kinematografii, takže obzvlášť jsem překvapená). Musím poznamenat, že jsem hodně zklamaná tím, že Bobligův pomocník Ignác nebyl ošklivý, slizký hrbáč, kterého Kaplický tak skvěle v knize vystihl - a taktéž Boblig nebyl tak odporný jako v knize, už při první zmíňce bych ho nechala upálit na hranici! Navíc jisté části byly takové trochu popletené a ještě navíc chybělo dost zajímavých maličkostí, což mě mrzelo - ovšem neodpustili si směšně ubohou poznámku navíc, jak si děkan Lautner se svatou hostií vytíral zadek na Petrových kamenech, pche! ()

Juto

Málokedy ma tak zasiahne horor ako je tento. So svojimi koreňmi založenými na historickej skutočnosti je skutočné zlo ľudstva určite oveľa diabolskejšie než akékoľvek vyčarované monštrá alebo sériový vrah. Je to celkom zážitok pozerať sa na film, ktorý je zároveň, tak krásny a predsa taký trýznivý. 9/10 ()

Bush13

Když jsem byl předevčírem znovu ve Velkých Losinách, sáhnout po tomto klasickém díle, které se tu odehrává, zní jako logická věc. Vizuálně perfektní a drsné zobrazení skutečných událostí zde však trochu sklouzává i k obsahové přepjaté černobílosti, takové moderní pohádkovosti (až karikatuře), na které je však velice depresivní fakt, že tu panuje pouze zlo a chybí výraznější katarze. Podobnost z 50. léty zjevná a nezastíraná, ve své temnosti drásající. ()

Ondatra

Velice temný film, kde je krásně vidět čeho všeho je schopná inkvizice a jak se prováděly čarodějnické praktiky. Spolu se Spalovačem mrtvol asi nejtemnější film české kinematografie a myslím, že nikdy nezapomenu na to, jakou jsem měl husí kůži při sledování nebo na hudbu použitou ve filmu. 9/10 ()

Devitka

Čtyři hvězdičky jsou za filmové zpracování a tu pátou přidávám za to, že se jedná o skutečné události. ()

Carrie_3

Mrazení v zádech, stékající kapky potu, naprosté znechucení či naopak fascinace nad činy, které se děly v době relativně minulé. I když je otázka, zda 300 let je tak dlouho či nikoliv. Fanatismus vede lidi k zoufalým činům, které jim většinou bohužel vycházejí. S jídlem roste chuť a snímek je toho pravým důkazem. Lidé zaslepeni některou vírou (v tomto případě křesťanstvím) jsou schopni naprosto bezhlavě důvěřovat těm, které adorují. Pokud lidé někoho takovýmto způsobem uznávají, nastává problém, bezmezně mu věří a dotyčný má úplně volnou ruku při svých činech, které ostatní paradoxně pak podporují. Kolik má toto chování obětí už ostatní neřeší nebo bohužel až zpětně. Kladivo na čarodějnice působí v některých okamžicích výjimečně, vzrůstající napětí a znechucení nad nespravedlností stoupá každým okamžikem a v závěru naprosto graduje. Kdo film neviděl, neměl by jej jistě vynechat, už v prvních vteřinách, kdy hraje hudba, jej připoutá k pohovce a až do konce nepustí. ()

campix

Česká klasika, která ve velmi dobré atmosféře zobrazuje největší zhoubu lidstva. Myslím tím křesťanství, díky němuž spousta pomatených lidí udělala hrozivé skutky a mnoho nevinných lidí za to zaplatilo životem. Vávrovo mistrovství se zde projevu na sto procent. ()

dr.fish

České království na konci 17. století nebyla žádná teokracie, církev zde neměla nikdy absolutní moc třeba jako ve Španělsku. To, co se stalo v Losinách, je prokazatelně chybou vrchnosti. Mladý Žerotín byl nezletilý a vládla za něj jeho teta. Ta byla neschopna v záležitosti cokoliv podniknout. Navíc po Bílé hoře byli Žerotínové rádi, že zachovali majetky, což asi také hrálo roli v jejich vztahu k Církvi svaté. Za vším hledej prachy a i zde o nic jiného nešlo. Rozplést síť čarodějnic a dostat se v jejich přiznání k majetnějším vrstvám. Pod tíhou mnohých svědectví vypovězených na právu útrpném pak lze odsoudit i příslušníky bohatších stavů, zbavit je majetku, přičemž profituje inkvizitor a vrchnost. Průběh akce ale závisí vždy od majitele panství, který hrdelního práva užívá. Pan inkvizitor si namastil kapsu, řádil deset let a až po zásahu mezitím dospělého Žerotína a panovníka Leopolda I., byly procesy zastaveny. Dokonalý příklad toho, jak Zlo nikdy nespí, a že Peklo si nejlépe dokáže zařídit člověk sám. 90% ()

Šimpy

Skvělé výkony všech zúčastněných. Šmeral i Romančík excelují. Škoda, že je to podle skutečných událostí a končí to tedy tak, jak to končí. ()

FrankSusta

Je zajímavé, že i v roce 1969 měla česká kinematografie ostřejší kameru než nynější. A to ke všemu černobílou... ne, dělám si srandu, i když to je vcelku výstižné.   -   Kladivo na čarodějnice je bezesporu jeden z nejdůležitějších bodů české kinematografie. A mě doposud unikal (i když to asi nevadilo, ale cítil jsem povinost to vidět). Inu, nyní jsem to zhlédl... a je to magické. Filmařsky. Jinak to je vcelku děsivé. Vcelku skvěle natočený film, který v té době byl dozajista kulturním šokem (jak mám potvrzeno), který ale teď bohužel lehce na šokovosti ubral. I když scény s popravami a mučením jsou neuvěřitelně temné a v tuzemské kinematografii téměř nevídané (lehce mi připomínají tím pocitem co se mi dostavil film Čarodějnice, který byl na tuto atmosféru vskutku mistrem (ale je též mnohem mladší)). Otakar Vávra se skvělým anstáblem natočil vskutku pokrokový film, který rozhodně zaslouží jen a jen obdiv. Smekám ()

MJMilan

V kostele probíhá obřad jako každý jiný, až na to, že při pozření svaté hostie starší ženou se stame to, že tato žena hostii vyplyvne do kapesníku. Ne proto, že by chtěla něco nebo někoho zneuctít, ale proto, že sousedčina kráva přestala dojit a myslela si, že kdyý jí dá tu svatou hostii, že kráva zase začne. Tohoto si všimne jeden z lidí který ji udá, ona je pak nazvána čarodějnicí a do města přijíždí inkvizitor se svým písařem, kterého sem pošle naivní hraběnka. Inkvizitor má pověst nelidy a že z každého, koho prohlásí satanem nebo čarodějnicí se brzy stane mrtví člověk, protože metody které používá donutí k přiznání každého, i zdejšího děkana. ()

misulka03

U tohoto filmu nemůžeme čekat, nějaká úžasné filmové akce nebo novodobé efekty. Přeci jen je to film z roku 1969. Ale čeho si na tomto filmu obrovsky cením je věrohodnost a fakt, že režisér a celý tým toto téma znali a věděli, jak to všechno skutečně bylo. O tuto dobu i tyto záležitosti jsem se více zajímala a mohu potvrdit, že film je dost věrohodný a to je pro mě hodně důležité. Skvělé herecké obsazení. Nádherný film, který ve vás zanechá pocit nespravedlnostia možná i oddychu, že tato doba je už za námi. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu