Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

salalala

Absolutní hardcore a jeden z nej tuzemských filmů vůbec. Vávra tu těžce kraluje a ukazuje bolševikovi (a bohužel nejen jemu) vztyčený prostředník. To, co předvádí ve scénách tortury, je děsivé, mrazivé, ale zároveň strašlivě reálné. Vůbec nevadí, že společně s Krumbachovou osekali předlohu na minimum a psychologie skoro zmizela, protože místo ní zase nastoupila sugestivita a těžce depresivní atmosféra absolutního zla a bezmoci. Vávra zcela správně nedává divákovi naději a i změněný konec oproti předloze chápu jako úlitbu době, v níž moc nadějí člověku nezbylo. Naprosto uchvacující jsou všechny herecké výkony (ať mluvíme o minirolích Bláhy, Řandy, Cupáka a jiných nebo o totálně slizkém Šmeralovi a na druhou stranu Romančíkovi, stejně jako Kemrovi a Lohniském, kteří jsou naprosto dokonalí), z nichž opravdu běhá mráz po zádech. Ano, s předlohou to nejde srovnávat, to ale na vyznění a sugestivnosti nemění vůbec nic. 100% ()

JohnMiller

Tak toto je asi to najväčšie prekvapenie ktoré som od Čssr filmu s rokov 1968-1989 mohol dostať. Hrôzu naháňajúca temná doba inkvizícií kresťanského stredoveku nebola takto realisticky ešte nikdy spracovaná, a tým nemyslím iba z našich krajov. Nechytajú sa na to ani zahraničné, celkom dobre spracované, filmy. A takých som videl dosť. Je mi až záhadou že takýto film mohol vzniknúť v tak silnom Socializme ako sme mali u nás. Kompozícia akou boli procesy predvedené sa prirodzeným spôsobom rovnajú realite. Komunisti boli proti cirkvi a tak im nerobilo problém nechať čo najviac v tomto filme očerniť náboženstvo. Avšak ako sa to skutočne dialo nám táto snímka predviedla priam famózne. Pretože s kresťanských honov na čarodejnice sa stal veľmi slušný a výnosní obchod ovládaní panovníkmi a právnikmi ktorý vôbec nerozumeli teológií. Mučením dokázali presvedčiť každého jednotlivca o svojej pravde. Pre mňa sa jedná asi o najlepší československý film aký som zatiaľ videl. Náramne mi tam sadli popri deju aj monológi Václava Lohniského ktoré mi prinášali zimomriavky. Viac bezbožnosti si už nedokážem predstaviť. Žiadny happyend alebo heroický koniec, to nie, iba krutá realita temného stredoveku ! ()

major.warren

Opus magnum Otakara Vávry. Doslova epochální dílo české kinematografie 60. let, jež nás díky téměř mystickému charakteru věrně přeneslo do temné doby 17. století, kdy slovo inkvizitora (zákeřný Boblig ve vynikajícím ztvárnění Vladimíra Šmerala) bylo všemocné, a kdy jediným právem člověka bylo tzv. právo útrpné. Otakar Vávra vždy skvěle ovládal filmařské řemeslo, přesto je na místě dodat, že právě Kladivo na Čarodějnice, společně s dvěma hrubínovskými adaptacemi Zlatá reneta a Romance pro křídlovku, zastupuje v jeho bohaté filmografii zásadní progresivní obrat. Vávra se navíc ve spolupráci s legendární Ester Krumbachovou (výtvarná složka i spolupráce na scénáři) mohl vyjádřit k politickým procesům 50. let, čímž posunul adaptaci Kaplického románu zase o level výše. Není divu, že i Kladivu na čarodějnice, jakkoliv se nejedná o plnokrevný trezorový film (viz. Kachyňovo Ucho), se po nástupu normalizace dostalo omezené distribuce. Nadčasovost příběhu a jeho fenomenální filmařské zpracování pak samotného Vávru odsoudily k zásadním morálním ústupkům v letech pozdějších (viz. Dny zrady, Sokolovo), které pro řadu jeho odpůrců znamenají dodnes jediný argumentační prostředek k tomu tohoto režijního barda navždy pohřbít v propadlišti dějin. Kladivo na čarodějnice, jeden z největších filmů české kinematografie, jest však významným důkazem toho, jak moc Vávra pro český film znamenal. ()

Skip

Film natočený podle stejnojmenné knihy, přičemž si mnohé režisér Vávra trochu poupravil a musím říct, že k lerpšímu. Jak už všichni víme, byl tento film reakcí na monster procesy z 50. let, konkrétně na proces s Rudolfem Slánským, jak režisér uvádí. Paralely jsou zcela jasné a pochopí je každý divák. Tento film považuji za jeden z nejlepších českých filmů, ne-li nejlepší, a rozhodně obstojí i v měřítku světové kinematografie. ()

L_O_U_S

Kladivo na čarodějnice mi rozhodně nepřipadá jako film, který by se snažil kritizovat církev. Jedinec, kterému záleží na osobním prospěchu, není a nemůže být představitelem katolické církve (a to tvrdím jako člověk, co se k žádné církvi nehlásí a ani se nepovažuje za věřícího). Daleko více než kritika náboženství mi tohle přijde jako expozice totální a totalitní moci, proti které je jedinec naprosto bezbranný. „Cos dělala na Petrových kamenech?“ „Tak my jsme tam žrali, chlastali, smilnili…“ (25.) ()

TominoLa

Určitě jeden z NEJ českých filmů. Vůbec si nemyslím, že by to byl nadhodnocený film. Vždyť jen těžko bysme hledali mezi českými filmy za posledních 15 let film co by se dokázal vyrovnat takovou atmosférou. Tak nechápu jak NĚKDO může tento film po 10 minutách vypnout a hodnotit odpadem!!! To mi hlava nebere. Hodnotit film by se měl na jeho konci. Jak by se takovým lidem líbilo kdyby je lidi soudili po pár minutách. ()

Aleee89

Určitě se jedná o jeden z nejlepších českých filmů. Otakar Vávra mu vtisknul skvěle temnou atmosféru, dokázal v divácích vyvolat i pocity paralely s komunistickými procesy 50. let. Neskutečně sugestivní film plný temna, k tomu báječní herci, výborná hudba. Akorát bych tak neukvapovala konec, čekala jsem na konci pořádný zvrat nebo něco, takhle to jako by vyznělo do ztracena... Ale i tak hodnotím vysoko a zařazuji mezi českou klasiku, kterou prostě musíte vidět. ()

Dont

Režijně skvěle zvládnuté, výborně herecky obsazené historické drama, které pomocí velmi přesvědčivé atmosféry zachycuje inkviziční procesy z konce 17. století. Zároveň je ale i trefnou kritikou totalitní moci, která se ve 20. století vyznačovala podobnými atributy a stylem vlády. Jedno je jisté, Kladivo na čarodějnice mým oblíbeným filmem nikdy nebude, není to snímek na příjemně strávený večer. Samotné procesy s "čarodějnicemi" a tortura s nimi spojená nebyly pro mne šokující nebo překvapivé, byť samozřejmě pohled na ně nebyl hezký, šokující a smutný je fakt, že skutečný ďábel a soudce v jedné osobě z procesu vyšel naprosto s čistým štítem. ()

higuain

Vávrův masterpiece, řemeslně precizní dílo, šíleně depresivní a působivý film, který už nikdy nechci vidět. ()

Anglie

Autentičnost příběhu je obrovská(opravdu bych nechtěl být na místě obžalovaných). Jeden z nejlepších filmů, které Československo stvořilo. Skvělá atmosféra a vynikající herecké výkony. ()

Chrysopras

Z toho námětu mrazí i dneska a nejhorší je, že lidi jsou v tomhle pořád stejný, ikdyž třeba ne už pod zástěrkou náboženství. Ale k příjemnějším věcem, tedy k hodnocení filmu: V podstatě není co vytknout - už výběr černobílého formátu je určitě výbornej krok a dá se pochválit v podstatě všechno - režie, herci, hudba, výprava, kamera atd. Celý je to ještě podtržený tim "based on true story". Vyzdvihnu třeba motiv promlouvajícího Lohniskýho a velmi dobrej je Elo Romančík. Ovšem k úplný spokojenosti mi drobet chyběl - 9/10 - dokážu si představit, že mistr Vláčil by z toho dokázal vyždímat ještě víc ( co se atmosféry týče ). 60. léta opravdu nemůže naše kinematografie překonat a musim pochválit ČT, že se pustila do toho mapujícího projektu - už se moc těšim! ()

d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1970 - Špeciálne uznanie film. kritikov ('for its aesthetic quality and political relevance') ()

Petroff

Film o lidech. K zblití!! Pokud je krása od ďábla, jak je ve filmu řečeno, pak je vcelku logické, že od Boha pochází jen hnus, zlo a špatnost. Chcípni, Bože!! Ty a všichni, kdož v Tvém jménu zkřivili jediný vlásek jakékoli živé bytosti. ()

GILLWANDER

Kruté a zbytočne. Taký je celkový výsledok honu na čarodejnice. Otakar Vávra a jeho bezchybná réžia spolu so skvelým scenárom nám predviedol kruté obdobie, kde sa módou stalo zbytočne likvidovanie "akože" čarodejníc. Vtedy to bolo so strany cirkvi doslova ohavné, čo všetko dopustili len preto, že sa im niečo zdalo na danej osobe zlé alebo len trošku iné. Popraviť ľudskú bytosť len v domnienke, že je čarodejník a mučiť ho tak krute a bolestne, že prizná hocičo je proste neodpustiteľné. Čo je na tom najhoršie, toto všetko sa stalo. Pred stovkami rokmi, a možno to bolo aj horšie. Nevie sa to isto, ale inkvizícia robila všetko preto, aby sa ani jeden z obžalovaných nedostal na slobodu. A to si vraveli kresťania. Nesúď lebo môžeš byť sám súdený im asi nič nehovorilo, i keď je tento úryvok, vodítko pre kresťanov z ich najsvätejšej knihy Biblii. Asi to nepovažovali za podstatné, keďže im vyhlaďovanie populácie išlo tak perfektne a rýchlo. Škoda, že sa nezakročilo, alebo aspoň nejak obmedzilo. Veľmi dobré a pútavo natočená dráma o tom, čo chce byť už dnes v cirkvi tabu. O nezmyselnom vraždení nevinných ľudí. Skvelý herci, ktorý danú dobu perfektne vystihli (správanie a pod.), záporná postava nechutná, krutá proste perfektne daným hercom zahraná, kamera bola špičková (na tú dobu a na Čechov)proste všetko klapalo na sto percent. 9/10 ()

stuntmanMIKE

To bola doba... Nasiel sa jeden zakomplexovany kokot plny nenavisti voci ludom a dala sa mu neobmedzena moc nad ludskym zivotom aj zdravym rozumom. Brat inkvizitor prisiel, vypocul si pravdu, ktora sa mu ale nehodila do kramu a tak prisli na rad pokrokove udelatka, ktore boli tym jedinym technickym pokrokom doby temna...doby, kedy vladli najvacsie kurvy v historii ludstva... Zlaty Hitler a Stalin. Musela to byt pekne posrana doba, z ktorej si ludstvo evidentne ponaucenie nezobralo...ponaucenie, ze z nabozenstva nikdy nic dobre nevzislo. Mozme mucit, zabijat, okradat a ovladat ludi...hlavne ze mame dreveny kriz a Boha na svojej strane. ()

Had6

Mrazilo mě, jakým způsobem z filmu vyzařovala absolutní bezmoc všech obviněných a jak lze z lidí udělat loutky. ()

ilemas

Kniha vynikající, zfilmování hrozné a přesto dost dobré,velmi působivé. Chtělo by to remake a přesněji podle knihy, jen mám strach, aby to v dnešní době nesprasili. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu