Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

Xeelee

[LFŠ 2008] Já nejsem teolog. Já jsem právník. Z tohodle snímku mi ještě teď běhá mráz po zádech, když si na něj vzpomenu. Některé fanatické proslovy už ale trošku ohlodal zub času a při promítání se několikrát v sále ozval smích. I mě občas cukaly koutky, i když jsem věděl, že je to naprosto nevhodné. Když se chceš potěšit z květiny, musíš ji utrhnout a ona pak zvadne. ()

SOLOM.

Tak tenhle film patří mezi největší klenoty české tvorby. Viděl jsem ho snad padesátkrát a nikdy neomrzí. Mučící scény i výkony herců na mě udělali obrovský dojem. Navíc když si představím, že něco podobného se skutečně po celé Evropě, ale i u nás odehrávalo, tak mi běhá mráz po zádech. Už téhdy byl prioritou majetek a pozemky, tak se v poklidu vraždilo a upalovalo jen aby se páni měli dobře. ()

Necrotongue

Jen málokdy se stává, že bych po repríze po dlouhých letech zvyšoval původní hodnocení, tady jsem to ale udělat musel, protože film má úžasný časový přesah. Původně jsem se chtěl mocně rozepsat, ale rozmyslel jsem si to hned potom, co jsem si přečetl nascendiho komentář, a došlo mi, že už to vlastně všechno napsal dávno přede mnou. Takže už jen dodám, že mě vždycky potěší, když se veřejně pranýřuje katolická inkvizice, muslimský fundamentalismus nebo nějaké to denunciační hnutí (např. MěTaky). ()

MáŠa

Zajímavý a drsný film o lidské slabosti a sviních kryjících se Bohem. V závěru bych uvítal nějaký zvrat. ()

Sawy

Jeden z nejlepších českých filmů,jaké jsem viděl.Pokud někdo hledá film,u kterého by si odpočinul a pobavil,ať hledá jinde,protože z Kladiva jsem se vzpamatovával tak týden.Skutečně strašlivě působivé,někdy je skoro bolestné film sledovat.Znovu se na film nepodívám,ale napoprvé jsem byl rozsekaný hodně.90 % ()

ScarPoul

V čechách ani na slovensku sa nenájde film, ktorý by vypovedal tak mnoho o tak nechutných veciach. Tento film je pre mňa alfou a omegou českej tvorby. Sám sa považujem za veľkého odporcu českých filmov pretože sú stále o tom istom a hrajú tam tí istý herci ale rok 1969 sa ešte mohol pochváliť nejakou tou pluralitou smerov a aj keď doba začala byť hlavne v socialistických krajinách horšia a horšia tento film sa môže pochváliť tým že neskĺzol k prílišnej dramatizácií ani k pátosu a len skrátka zostal takým akým mal byť. Výpovedným podobenstvom ktorý ukázal ľudskú povahu v tej najzvátenejšej a najodpudzujúcejšej stránke ľudskej povahy. Vávra sa nesnaží o novátorstvo ale ide mu skôr o atmosféru tej dobe a aj keď v nej mierne pokrivkáva a má aj slabé miesta postavy sú tak silné že aj mierne vávrové prešľapy hravo strčia do vrecka. Ich výstupy sú pamätné. Každej jednej z postáv. Scenár hraničí s genialitou a niektoré scény sú natočené tak naturalisticky až ma mrazilo. Pritom kamera nám neukazuje viac ako by sme mali vidieť aj keby sme mohli. A práve to že zverstvá páchané na ľuďoch boli iba slabým čajíkom skutočných praktík a aj tak mrazili, musel by som priznať že väčšia detailnosť by pôsobila až nechutne. Hudba ktorá zaznieva počas filmu je vtieravá a temná a vy priam cítite prítomnosť diabla. a postava ktorá pôsobí ako intermezzo medzi scénami popráv a procesov , ktorej jediná úloha je vysvetliť diablové praktiky je temnou stranou celého filmu. pretože vždy keď sa na obrazovke objaví niekto z hrdinov zomrie. Niečo ako podobenstvo smrti. majstrovské dielo ktoré ani po 40 rokoch nestráca nič zo svojej sily. ()

Genero

Vyženu psa a koupím si Šmerala. Až se mi opálený dacan vloupá do baráku, znehybní ho Šmeral svým pohledem, omámí svým dechem, o hlavu mu omlátí Maleus Malleficarum a odsoudí k smrti žehem. Vladimír byl totiž v roli ctihodného Bobliga naprosto excelentní a s klidem v hříšné duši ho můžu zařadit do TOP 5 největších zmrdů stříbrného plátna. Bohužel svým výkonem naprosto zastiňuje všechny ostatní (zejména Romančíka, který je po přečtení knihy za roli děkana Lautnera vážně na facku), čímž nepřímo způsobil, že nemůžu dát plný počet. ()

Lacike

Tak som si na nátlak jedného hrôzu naháňajúceho inkvizítora zase raz pustil nejaký CZ film. Čo je pre mňa bežne rovnaké utrpenie ako keď si typický našinec pustí bengálsky film o chove kôz. A nič sa na tom nezmenilo. Oproti súčasným výkvetom CZ tvorby, oceňujem, že to nepôsobí ako amatérsky TV film. Vizuálne sa to v tej dobe mohlo rovnať so svetovou kinematografiou. Ale štýl mi proste stále nesedí. Plus to teraz bolo umocnené témou cirkvi, čo nemusím jak v živote, tak vo filmoch. A že hlavné posolstvo ide ešte nad kritiku cirkvi, na tom už nič nezmení. Ľudstvo v určitých intervaloch pravidelne degenerovalo, degeneruje a bude vždycky degenerovať. Jediná nádejná vec na tom je to, že keď to prekročí určitú mieru, tak tá degenerácia pohltí aj samotných vodcov degeneratívneho smeru. A je jedno, či s veľkým alebo malým S. Dávam tomu neutrálne 3 hviezdy zo strachu, že ak by som dal menej, tak by moja prdel spoznala stredovek. :-) ()

rawen

dvě věci - připomnělo mi to pocit který jsem měl při sledování Kubrickových Stezek slávy (ale to je pochopitelné) - a taky mi to připomnělo komunistické procesy z 50.let - jedna z těch bezmocně "hnusných" záležitostí, herecké výkony jsou výborné + výprava + přesvědčivost filmu jako celku, 9/10 ()

maseer2

DEPRESIVNÍ, BEZNADĚJNÉ, PLNÉ ZMARU a MARNOSTI - většinu filmu jsem sledoval s otevřenou pusou.. Vladimír Šmeral předvedl nezapomenutelný herecký výkon! rozhodně se jedná o nejlepší vážný český film, co jsem (zatím) viděl.. ()

erl

Naprostá bomba!!! Skvělí herci v čele s Vladimírem Šmeralem v jednom z nejlepších (ne li nejlepším) českých filmů. ()

Baxt

Jak téma přímo vybízí k rekapitulaci proč (ne)věříme a proč byla víra v symbióze s takovými hrůznými procesy, Vávrova vize na tyto otázky odpovídá pohanským tajtrdlíkováním bezbožných církevních hodnostářů, kteří se nedrží brutálních cílů jménem božím, ale jménem mocenských intrik a tělesných rozkoší. A jelikož absentuje křesťanský bůh, bytost to milosrdná a odpouštějící, nevzniká kontrast a čarodějnické procesy "jen" poukazují na lidské podlé a destruktivní přirozenosti. Natočené je to zručně, ale bez vkladu, Vávra zůstává řemeslníkem, jehož středověké scenérie nesahají Bergmanovi a Tarkovskému ani po kolena. ()

Terva

Hlad, řetězy, břitce, rožhavený kov, žízeň, kleště, skřipce, pár Španělských bot, pak přiznání dostane, lehce z dívek ven a postavý hranici pro očistu těl...inkvizitor, zvedá svuj kříž, horší než mor inkvizitor.....TÖRR. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu