Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

classic

Všetko sa to začalo takmer nevinne,keď jedna miestna žobráčka ukradla z Božieho chrámu hostiu,obetný dar,ktorý chcela odniesť svojej známej pre jej kravu,aby lepšie dojila! A Kladivo na čarodejnice je tzv. extrémne potrebná príručka na vedenie inkvizičných procesov s čarodejnicami,v ktorej sú výklady o čiernej mágii a presne určujúce postupy a metódy ako viesť procesy,pričom sa používa nátlak na osoby,ktoré obsahuje ponižovanie,mučenie v tak neznesiteľných bolestiach,že utrpenie sa povedie k umelému priznaniu,lebo tortúra ničí osobu psychicky,ale najmä fyzicky,tak zo seba vypotí priznanie sa k niečomu,k čomu vlastne nikdy nedošlo,ale aby bolesť skončila,tak volia túto možnosť,ktorá znamená,že sú už živými mŕtvolami,a tak ešte čerešnička na torte je taká,že skončia upálené na hranici s divákmi,ktorí sa na všetko pozerajú ako na predstavenie. V severno moravských procesoch si úplne najviac zgustne sadistický Jindřich František Boblig z Edelstadtu,hovorené Boblig,ktorý zriadi inkvizičný tribunál,pred ktorý sa postavia obvinení,ktorých čakajú zbesilé muky! A tento „milý pán” Boblig v tom vedel chodiť,priživoval sa,okrádal,obohatil sa na majetkoch obetí,čo sa stal hmotný zisk zdrojom obživy,bohatstva,tak len na území Veľkých Losinách a na Šumpersku zlikvidovali cca 100 ľudí,tak o koľko mohol zbohatnúť? Začal sa HON,udávanie,vyhrážanie sa,zbavovali sa bohatých,aby im pripadli ich zisk,šíril sa teror a strach,asi by som nechcel žiť v tejto dobe na tom území. Teraz k filmu Otakara Vávry,ktorý by som chcel zaradiť vedľa Vláčilovej Markety Lazarovej ako dvojicu najlepších snímkov v dejinách českej kinematografie! Vytrel mi nekompromisne zrak,cítil som sa ako na tortúre aj vďaka atmosfére bezvýchodnej vo všetkých ohľadoch,kamery,ale najmä hereckým výkonom oboch mužov,ako KAT a DEKAN,t.j páni Šmeral a Romančík,ktorí si vzdorujú,ale ako dekan Lautner (Romančík),tak on,bohužiaľ nenarobí nič so systémom,ktorý sa začal šíriť ako MOR! Bobliga som nenávidel od prvého okamihu,kedy som ho prvýkrát zazrel a herec mu dal potrebný výzor,výkon,smer,ktorý sa blížil k posadnutému likvidovaniu ľudí... Film,ktorý v človeku vyvoláva nepríjemné mrazenie,zimomriavky sú oprávnené,netreba sa za ne hanbiť,kontroverzný počin,ktorý ma zrejme nikdy neprestane fascinovať,klobúk dole p.Vávra,Romančík,Valentová,Kemr... ()

marhoul

Šílený film! V dobrém slova smyslu. Vávrův majstrštik. Nádherná Soňa Valentová v kontrastu s odporným Šmeralem (který to má u mě nakloněné už kvůli tomu, jak se zachoval v soukromí k Adině Mandlové) a otřesným Kemrem , vizuální pojetí, dramaturgie, režie, hudba, střih, rozhodně klenot československé kinematografie. ()

packa

Perla české kinematografie. Peklo na zemi nám zprostředkuje pan Vladimír Šmeral, který se s hnusnou historickou postavou Bobliga z Edelstadtu tak pomazlil, až běhá mráz po zádech. Bylo by ale vrcholně nespravedlivé, pokud bych zároveň nedodal, že fantastické výkony předvedli i ostatní, ať už panové Kemr (kdo by to do něj řek, že?), Romančík, Cupák atd. atd. Díky pane režisére Vávro! ()

jojinecko

Absolútne geniálny a nadčasový "dobový dokument" s nezabudnuteľnou ústrednou melódiou, hereckými výkonmi,kamerou,réžiou a najmä príliš kruto realistickým scenárom. Atmosféra až som mal zimomriavky. Spolu so Spalovačom Mŕtvol to najlepšie čo sa v "našich končinách" natočilo! Amen. ()

giblma

Je to skvělé a je to jeden z nejlepších českých filmů. Je to nasnímané krásnou černobílou kamerou, intermezza čtená z Kladiva jsou neobyčejně působivá. Jediné co bych vytkla je relativně malý emoční účinek, které téma vyžaduje. Kniha mě rozsekala mnohem víc. ()

Stanislaus

Pod sílou nespravedlnosti a děsivých muk inkvizice se dá zlomit i to nejčistší a nejnevinnější srdce aneb realisticky natočený snímek podle skutečných událostí, který disponuje syrovou autentičností tehdejších naprosto nesmyslných procesů s "čarodějnicemi". Pan Šmeral byl do role inkvizitora jako vyšitý a svého postu se ujal dosti sebevědomě. Doprovodná úderná hudba a mluvené prostřihy V. Lohniského dodaly na celkové děsivé atmosféře. Zkrátka výlet do časů, kdy lidským rozumům vévodil strach, a kdy měla církev dosti silný vliv. ()

sharky

Vladimír Šmeral mistrně ztělesil nejodpornější zápornou filmovou postavu, v jeho stínu celý hollywood jen nevýrazně bledne. S Nebezkými jezdci dost možná nejlepší český film. ()

Flego

Temným, skoro depresívnym spôsobom natočený machanizmus procesov, kde sa neľútostná moc skrýva za ľahostajnosť a zbabelosť ľudí, ktorí sa nevedia ( nechcú ) oprieť o pravdu. Výnimočná historická dráma má čo povedať stále a mala by byť varovaním pred zneužívaním moci. ()

Dr.film

Vávrova epopej, která se dá zařadit mezi jeho mistrovská díla. Prostřednictvím Kaplického knižní předlohy a objevení dochovaných soudních zápisů se Vávrovi podařilo natočit mimo historické drama také částečný kvazi-dokument a na světlo se tak dostává neuvěřitelně zajímavé téma. Inkviziční procesy a dehonestace budí vždy velký zájem a snímek v tomto ohledu nabízí divákovi naprosto sugestivní zážitek. Jeden z mála filmů, kde se nedostatky hledají velmi složitě. ()

honajz

No nevím, tohle je po husitské trilogii další dílo Otakara Vávry na objednávku komunistické strany a podle toho to vypadá. Vůbec nectí nějaké historické reálie a jde jen o to, co nejvíce očernit církev hrůzami a děsy, které tehdy údajně páchala. A píšu údajně, protože naštěstí současná historická věda není tolik zatížena nánosem komunismu. Cílem filmu bylo říct - podívejte, jak jsou ti věřící zlí a krutí. A ano, to se daří skvěle. A jak koukám v diskuzích, mnozí tomu filmu dodnes věří - možná stejně jako Vávrovu Husovi :-) ()

Jinny

90%... Režim si (jako tak často) zaplatil film, který měl na cosi útočit (zde církev) a vyšlo z toho něco úplně jiného - alegorie na zrůdnost moci a obludné sobectví. Mistra inkvizitora v jeho tažení za majetkem ostatních nic nezastaví a ze všeho nejméně laxní úřady nebo bezzubost jeho odpůrců. Smyčka se utahuje i kolem děkana Lautnera, představitele toho nejlepšího v lidech... Pro mě osobně možná nejlepší český film vůbec, právě kvůli přesahu, který je v naší kinematografii tak vzácný. Vávra byl přece jenom velký režisér a ve svém nejlepším filmu předvádí, jak si mocní lidé poradí se svými čarodějnicemi, ať už je to krásná kuchařinka nebo Milada Horáková. ()

Ivoshek

Vynikající počin, který zobrazením (v 17. století reálně proběhlých) čarodejnických procesů poukazuje na procesy v Československu po roce 48. Proto také skončil na dlouho v trezoru. Skvěle se čte i Kaplického knižní předloha, která navíc oproti spíš vizuálnímu filmu dává prostor myšlenkám a duševním procesům jednotlivých postav, včetně pana Bobliga z Edelstadtu. Užili jste si film? Zkuste ještě knížku. Rychlá poznámečka - ač film mnoho veselých momentů nemá, mně se vždycky při sledování vybaví Monty Python a jejich "španělská inkvizice" :-) ()

poz3n

Skvělý film, který pod rouškou historického dramatu nastavuje zrcadlo éře komunismu snad jako žádný jiný film Československé nové vlny. Komorně a minimalisticky natočené, o to víc však působivé a sugestivní. 9/10 ()

jonyyy

Asi nejlepší český film, dávající pocit naprosté bezmoci. Když čtu zajímavosti, tak mi běhá mráz po zádech. 85% ()

Xeelee

[LFŠ 2008] Já nejsem teolog. Já jsem právník. Z tohodle snímku mi ještě teď běhá mráz po zádech, když si na něj vzpomenu. Některé fanatické proslovy už ale trošku ohlodal zub času a při promítání se několikrát v sále ozval smích. I mě občas cukaly koutky, i když jsem věděl, že je to naprosto nevhodné. Když se chceš potěšit z květiny, musíš ji utrhnout a ona pak zvadne. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu