Někdo to rád horké

• USA Some Like It Hot (více)

Nestárnoucí americká hudební komedie nás přenese do Chicaga roku 1929. Jejími hrdiny jsou saxofonista Joe a basista Jerry, dva hudebníci na útěku před bandou gangsterů. Ve chvíli, kdy jsou úplně na dně a bez práce, objeví se lákavá nabídka na třítýdenní angažmá na Floridě. Věc má ovšem malý háček. Jedná se totiž o čistě dívčí orchestr Sladká Zuzi. Když ale teče do bot a gangsteři jsou jim v patách, není čas na hrdinství. Díky ženským šatům se oba rázem promění v saxofonistku Josefínu a basistku Dafne. V novém převleku se seznamují s půvabnou zpěvačkou Pusinkou Kowalczykovou, do níž se Joe pochopitelně zamiluje. Sami se brzy stávají, stejně jako ostatní dívky, terčem pozornosti mužů. Zatímco o Joea alias Josefínu se zajímá mladičký hotelový poslíček, k Dafne se přilepí obstarožní a neodbytný milionář Osgood Fielding. Začíná řada neuvěřitelných zápletek, záměn a omylů. Vynikající komedie Billyho Wildera z roku 1959 se už dávno a právem zařadila do zlatého fondu filmové klasiky. Vedle výkonů hlavních představitelů Jacka Lemmona, Tonyho Curtise a Marilyn Monroe v ní potěší také jazzová hudba Mattyho Malnecka. Film byl v roce 1960 nominován na šest Oscarů, získal Oscara za kostýmy a řadu dalších cen včetně tří Zlatých glóbů. (Česká televize)

KanjiVital

Podle mého názoru se jedná o nejlepší, nejlegendárnější a nejkultovnější komedii všech dob! Naprosto dokonale ji vystihnul John Cleese z Monty Python, když v jenom rozhovoru na otázku, co je podle něho největší úspěch v komedii, odpověděl: "Napsat, zahrát a sestříhat skutečně dobrý 90 minutový film. Myslím, že se to zatím v dějinách povedlo asi šestkrát. Je to velmi vzácné, aby se povedl celý 90 minutový film, protože jich máte kolem sebe tolik, které jsou vtipné tady a támhle, ale v zásadě jsou nevyrovnané. A mít něco tak vyváženého jako Někdo to rád horké... to se jen tak nevidí." ()

Dado

Ani náhodou nemám v úmysle oponovať prehláseniam o komediálnej klasike, ktorými je tento počin už desiatky rokov dekorovaný. Od smiechu som síce neplakal, no úsmev z tváre mi pri sledovaní výstupov dvojice Curtis & Lemmon ani na chvíľu nezmizol. Práve oni sú hlavnou devízou celého filmu, je preto trochu smutné, že tak, ako dodnes, bude aj v budúcnosti film spájaný predovšetkým s menom Marilyn Monroe, hoci im (herecky, samozrejme) ani náhodou nemôže konkurovať. Ak by som mal svoje pocity zhrnúť, so svojím ďalším výletom do histórie svetovej kinematografie som spokojný. A to aj napriek tomu, že som spočiatku v kútiku duše dúfal v ďalšiu inteligentnú konverzačku po vzore Bytu, ktorým si ma Wilder dokázal získať predsa len o niečo viac. (80%) ()

Lachtaan

Jako člověk, co fakt kouká radši na jiné žánry než komedie, jsem právě dohnal jeden z jeho nejlegendárnějších zástupců a naprosto prozřel, proč se kolem něj už přes 60 let motá takový status. Po všech těch průměrných komediích se zápletkou záměny identit je tohle nejen průkopník, ale rovnou král tématiky a i s pominutím naprostého kouzla Marilyn Monroe si tahle fakt vtipná jízda zaslouží zdejší velmi vysoká čísla. Má to dvě hoďky a nenajde se tu jediná zbytečnost. To považuju za ohromnou vzácnost. [viděno na Prime Video 22.12.2023] ()

Zdeňka

Zasnoubili jsme se. Blahopřeju a kdo je nevěsta? Já! Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Tomu říkám komedie - milá, vtipná, originální. Nejspíš půjdu balit a zajedu si na Floridu vyzkoušet si léčebné metody na nějakém Shellu Juniorovi;-) Přestaň se mnou mluvit jako s dítětem. Já nejsem blbec. Já vím, že je tu problém. Jeho matka. Ona musí souhlasit, ale toho se nebojím, protože jsem ne - ku - řák. ()

gjjm

Neuvěřitelně přeceňovaná transvestit show s asi pěti skvělými vtipy (všechny se točí kolem "kavárny"). Kombinování žánrů a témat nabývá nechutných rozměrů, Monroe je možná hezká, ale hrát prostě neumí. Nejvtipnější komedie všech dob, jak se tu někdo snaží tvrdit, to rozhodně není ani trochu. Evidentně tu zase spousta lidí dává dobré hodnocení klasice jen proto, že to je klasika a aby nebyli za barbary. Ano, většina klasiky jsou skvělé filmy, ale pokud se najde výjimka, měli bysme se snažit o objektivní hodnocení a neopakovat ostatní. ()

Micro41CZ

Parodie jistých aspektů klasických gangsterských snímků byla skvělá (přezdívky gangsterů, typické motivy jako pohazování mincí, gangsterský bál atp. a samozřejmě masakr na svatého Valentýna vtipně překroucený pro námět filmu)! ()

pytlik...

Film jsem viděl třikrát - poprvé někdy v raném mládí a utkvěl mi v paměti jako jeden z nejvtipnějších. Podruhé pak před pár lety, a naopak se mi zdálo, že humor se z něj nějak vytratil. Ále co, říkal jsem si, to bude tím předabovaným dabingem. Před nedávnem jsem ho ale viděl v původním dabingu bez titulků, a taky už mi taky nepřišel až tak zázračně srandovní. Nicméně pět hvězdiček ze sentimentu nechávám, navíc člověk čím je starší, tím je hloupější, tak mi třeba už některé věci nedocházejí. Překvapilo mě, jak špatnou herečkou byla Marylin... ačkoli podle místních Zajímavostí při natáčení pila jak duha, moc přesvědčivě tu permanentně nalitou Sugar neztvárnila. Ale abych jí jen nepomlouval, jedno se jí musí nechat, byla nejhezčí na place... myslím tedy jako v porovnání s těma druhýma dvěma, Curtisem a Lemmonem. ()

YumiOkami

- "I'm a man!" -
"Well, nobody's perfect." ... imo, love story mezi osgoodem a daphne/jerrym mě bavila víc, než ta mezi sugar kane a josephine/joem. (osgood the bi king 👑) ()

dANo

Príjemná komédia, ktorá je postavená na skvelých hereckých výkonoch Jacka Lemmona a Tonyho Curtisa v ženských "postavách". Za čias totality to bola jedna z mála zahraničných komédií (okrem Funesa:), ktoré sa dali vidieť v telke a je pravda, že som to žral... :o)) ()

Tereza666

Nestárnoucí komedie na kterou se můžu dívat pořád dokola a nikdy mě neomrzí. A Navíc krásná Marylin Monroe. Jedna z nejlepších komedií jaká kdy byla natočena :-) ()

sskrblik

Zajímavější a originálnější koncept než nabízí dnešní Hollywood a i přesto nikoliv tak horké jak bych si představoval. Travesti show obou pánů herců mě neuchvacuje, Marilyn je kus - to ano, jinak dobře natočené a zahrané. ()

Diego

Určitě nejsem jediný, kdo dal čtyři hvězdy jen za maryllin:). Jinak bych musel jít v hodnocení dolů, protože je to opravdu průměr ve srovnání s podobnými komediemi. ()

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu