Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

Thinger

Film nejdřív moc nadějně nevypadal. Na můj vkus byl film příliš upovídaný, děj postupoval vpřed nepříjemným kroužením kolem dokola omývaných témat a situace vypadala dokonale předvídatelně. Naštěstí jsem se v tomto krásně zmýlil a děj nakonec přeci jen dostal správné grády a závěr byl tak mistrovským zvratem, že jsem se až divil své počáteční naivitě. Takže přeci jenom jedno z nejlepších dramat ze soudní síně. ()

megajalec

Billy Wilder opäť nesklamal. Vynikajúca súdna dráma, scenár, postavy, prostredie, a plno iných vecí robí z tohto snímku nevšedný zážitok. Lahôdkou je najmä skvelý záver, ktorý mi uľahčil dilemu s hodnotením, pretože až dovtedy som to mal za 4, ale genialita v závere a zaslúžený plný počet na svete. Skvelý Laughton. Nebudem sa rozpisovať, treba určite vidieť! ()

Palisander

Výborná zábava, pán obhajca je neskutočná postava. Celé je to veľmi dobre vyvážené a uveriteľne zamotané. Rozuzlenie je zaujímavé. Pre mňa najväčším problémom je Marlene Dietrich, ktorá síce hrá postavu herečky, ale prakticky neustále som mal pocit, že iba hrá, že to hrá, namiesto toho aby normálne hrala. Jej prejav vyznel cynicky, chladne a afektovane. Možno to tak malo byť, ale neladilo to. A tradičný problém detektívok: vrah sa dobrovoľne prizná. Amatér! ;-). ()

pollstro

Vůbec první filmová adaptace slavné spisovatelky Agathy Christie. Úžasně propracovaný scénář, který jednoznačně prokazuje Wilderovo režijní schopnosti vedení divákovo pozornosti skrz jednotlivé a skvěle propracované detaily, které pokrývají veškerá nejistá místa a společně s vysoce kvalitním zastoupením film získává takřka umělecký status soudního dramatu, které svojí kvalitně nádhernou kombinací vážného příběhu a zábavných charakterů nabízí jeden z nejpůsobivějších příběhů ze soudní síně. Ačkoliv celkový průběh filmu neobsahuje žádné intelektuální, psychologické, nebo soudní záležitosti, které by nekompromisně probouzely divákovo zájem, do popředí se namísto toho dostává silné a účinné kriminalistické vyšetřování, které vrcholí sofistikovaným, kombinačním a několikanásobným vyvrcholením, které v samotném závěrů stejně tak, jako hlavní postavu, tak i samotného diváka, doslova šokuje svým příběhovým rozuzlením. Skutečně jeden z mála filmů, ve kterém si Charles Laughton dokáže získat sympatie. Při prvním setkání neskutečně chytré a obdivuhodné, při dalších projekcích pouze vyčkávající zážitek, který již nikdy nebude tak efektivní. "Wilfrid the Fox! That's what they call him, and that's what he is!" ()

gezper

Ona když už předloha sama o sobě (Agatha Christie) je beze sporu velmi kvalitní, tak teatrální převedení na filmové plátno pod taktovou precizního Billyho Wildera je pochopitelně na stejné či vyšší úrovní též. Výborně napsané, obsazené a zahrané postavy, mezi nimi poutavé dialogy a parelelní ostře britské vtípky - především od pro mě ústřední postavy ostříleného právníka v podání Charlese Laughtona, který jasně dominuje a k tomu i baví svým charakterem. Zkrátka zpracování, na to že je to krimi-drama o vyšetřování vraždy, se nese často až s úžasnou komediální lehkostí. Neodpoustím si vyzdvihnutí německé chladně ledové lady v podobě Marlene Dietrich, na to že ji v té době bylo 55 klobouk dolů. Celý snímek je obecně ve filmových kruzích zmiňován a vyzdvihován pro rychlou kadenci zvratů v poslední části. Jo opravdu se vyplatí počkat. Oproti tomu tyhle kotrmelce můžou být na obtíž při druhém shlédnutí, to je holt riziko detektivního subžánru. Malinko jsem měl pocit, že závěr je vyhrocen extrémně rychle a mohl být i lépe vygradován, více využit potenciál. Sami tvůrci na konci prosí diváky o nevyzrazování dějových podrobností filmem ještě neposkvrněnému okolí, takže hotovo, dvacet, konec. [90%] ()

Desmi

Byť jde především o krimi, nelze neocenit přítomnost britského humoru, který filmu, obzvlášť ze začátku, pomáhá udržovat divákovu pozornost. Následné vyšetřování a hlavně obhajování je napínavé, komické a překvapivé. Ovšem nejpřekvapivějším bodem filmu je rozhodně úplný závěr. Neviděl jsem, myslím, zatím žádný film s tak překvapivým rozuzlením, které nabízí právě Svědek obžaloby. SO se rozhodně vyplatí vidět..! =) ()

buchannon

Spousta filmů Billyho Wildera je dnes již překonána, mohly výborně fungovat tehdy, ale jsem překvapen zdejším hodnocením od uživatelů, kteří se snaží dát najevo svou "inteligenci a vytříbený vkus" tím, že jednostranně obdivují staré snímky a zoufale lpí na minulosti. Ano, některé staré kusy jsou výborné, avšak tento mezi ně se svou pouze lehkou nadprůměrností rozhodně nepatří. "Svědek obžaloby" má vzestupnou tendenci kvality a zajímavosti, finále je překvapivé a bohužel i překotné, určitě samotné nestačí na vylepšení celkového dojmu. Musím však přiznat, že pár Wilderových filmů je skvělých... ()

brasek

Obával som sa nudnej drámy zo súdneho procesu. Lenže dostal som kvalitný príbeh plný krásnych filmových momentov, sarkastického humoru s dejovým zvratom ako sa patrí. Bavilo ma to, vtiahlo ma to do deja, nechal som sa oklamať postavami. Charles Laughton úplne úžasný! ()

PTuranyi

Netradičná detektívka, hlavne od Agaty Christie, keď odhalenie zločinu nie je na bedrách detektíva, ale akousi náhodou sa podarí obhajcovi. Samotný film je mixom komédie a drámy, keď strieda súkromie obhajcu Sira Wilfrida Robartsa, ktorý stíhaný zdravotnými problémami musí čeliť starostlivosti utáranej premotivovanej zdravotnej sestry Plimsollovej a dramatické momenty v súdnej sieni. Produkcii sa darí tieto línie držať v rovnováhe, tak že sa navzájom nenarušujú. Postava starého ufrfľaného právnika Sira Wilfrida nie je veľmi sympatická a Charles Laughton nevyniká ani ako komik ani dramatické momenty nie sú jeho silná stránka. Marlene Dietrich hrá dosť afektovane. Príbeh však skrýva premyslenú hru, ktorej finále bolo zrejme inšpiráciou tvorcov film Prvotný strach. Film tak upúta hlave výborným príbehom a kvalitným scenárom. ()

tahir

Skvele, vtrhnuty do deja som si ani nevsimol ako a necele dve hodiny boli za mnou. Skvele vykony a koniec ktory ma dostal. Cakal som nejaky zvrat, ale toto teda nie. ()

Monniques

Brilantní film, skvělý scénář, úžasná Marlene s výborným akcentem. Vnímala jsem film od začátku do konce, ani chvilku jsem se u něj nenudila. Takových písmenek, co jsem přečetla a stálo to za to. Tolik nečekaných twistů, které jsem rozhodně nečekala. Prostě dobré. ()

Johgas

Zpočátku to vypadalo jako typická britská detektivka - černý humor, uštěpačné poznámky a vtipné slovní výměny. Jenže pak přišel první zvrat v ději, druhý, třetí, čtvrtý....až do nečekaného konce. Marlene Dietrich fakt dobrá, stejně jako Charles Laughton a velmi jedovatá skotská služební v podání Uny O´Connor (které v době natáčení bylo 75 let). Vřele doporučuji. ()

raru

Ďalší skvelý počin z roku 1957 a zo súdnej siene,ale zatiaľ čo 12 rozhnevaných mužov speje nekompromisne ku svojmu prekvapivému koncu,tu v druhej polovici,kedy už začal súdny proces,je to samé prekvapenie,čo je celkom fajn.Aj keď tento snímok nedosahuje kvality už spomínaných 12 rozhnevaných mužov,je to vzhľadom na rok vzniku u mňa veľká spokojnosť a akosi sa v dnešnej dobe už takéto filmy pomaly vytrácajú z plátna kina,čo je veľká škoda... ()

bichalmajus

Skutočne skvela, vtipná a napínavá kriminálka zo súdneho prostredia. Film chytí diváka od prvej minuty a nepustí až do konca a ten koniec, tak ten teda stojí zato. Úžasný zvrat na záver a aj keď som cely čas premýšľal nad tým, čo sa na konci stane tak toto má úplne dostalo, prekvapilo a bol to jeden z najlepších záverov aké som videl. Skutočne veľmi príjemný film, s príjemným humorom, genialnym Charlesom Laughtonom v hlavnej roly a úžasným scenárom, ktorý nemal jedinú slabinu. Veľmi silných 9 z 10. ()

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby