Osamělý mstitel Paul Kersey (Charles Bronson), vybavený jen svojí zbraní Magnum, se vydává do ulic New Yorku, aby vykonal spravedlnost na lidech, na které policie nestačí. (Bontonfilm)

Martin741

Charles Bronson (ktoreho nemam rad) sa predstavuje vo filme, v ktorom mu zabili zenu a dceru, a preto berie zakon do vlastnych ruk a pokusi sa cistit mesto od kadejakej cvargy zasranej, co sa tam medzitym usalasila. Aj ked scenar nie je nicim novym pod slnkom, film zachranuju strielacky, rezia Michaela Winnera a drsny Bronson. Pacila sa mi spinavost velkomesta a prechadza betonovou dzunglou. Nikdy som vsak nebol fandom serie Death Wish, neoslovila ma. Dvojku, trojku a stvorku som doteraz nevidel. 76 % ()

kaposlav

Film bol na rok 1974 zvládnutý celkom dobre až na tie fakt otrasné herecké výkony tých troch delikventov, čo to celé začali. ()

MrPierc

Pomsta utiskovaných proti lůze města, která má větší privilegia než slušní lidé. Vrah se stává supermanem a město ho miluje. Samozřejmě je to proti zákonům, ale myslím, že každý z nás Brosnanovi fandí ! ()

C0r0ner

Ve své době to určitě muselo být velmi dobré, dnes, po skoro padesáti letech, už je to takové normální a ničím zvlášť zajímavé. Bronson v hlavní roli sice skvělý a vraždění zmrdů taky schvaluju, ale dohromady je to průměr. 60% ()

agathon

Tak jak tomu, vážení čeští distributoři budete vlastně říkat? Už se rozmyslete! JInak za mě - průměrný zástupce "pravicového cyklu" hollywoodské produkce 70. let, která není o moc lepší, ale svým způsobem ani horší než Drsný Harry nebo - z jiného soudku - Shaft. Lepší je, drazí Američané, pomoci si s pistolí v ruce sami, protože vláda to za nás neudělá a život je peklo. Skvělé jako příklad toho, jak se v Hollywoodu rodil postklasický naturalismus, stupidní v tom, jak je to celé ideologicky zhoubné. ()

zette

Myslim, ze z tohoto filmu by v socialistickem Ceskoslovensku meli radost, spatna stranka kapitalismu. Velice dobre tema, skvely Bronson a vrchni komisar, dobra atmosfera a doprovodna hudba. Kamera sice nebyla nicim vyjimecna, i tak si vsak myslim, ze se jedna o vynikajici film, dosti typicky pro tu dobu. Fandil jsem Kerseyemu, at vystrili vsechnu tu verbez v New Yorku! ()

Juto

Bronson tu hrá liberálneho pomstitela, ktorý sa v dôsledku osobnej tragédie premení na strážcu so zbraňou. Film vykresľuje všetkých zločincov rovnako a to ako zbytočných ľudí. Nie je priestor na ľútosť s týmito ľuďmi, nie je priestor na pochopenie. 7,5/10 ()

Deverant

Dirty Harry je ke všemu odhodlán s prvním záběrem. Paul Kersey se nelítostným vigilantem v průběhu filmu teprve stává, a není to přerod snadný. To co ho symbolicky přivede k dráze mstitele je návštěva westernového městečka, a přemístění westernových motivů do New Yorku 70. let je cítit na mnoha místech (Kersey vždy "tasí" až jako druhý, scéna v podchodu kdy gauneři a mstitel přicházejí k sobě, závěrečné: "chci abyste opustil město"). Ale ještě jednu věc mi Kersey a jeho vigilantsví evokovalo. Watchmen Alana Moora, kde se také (i když pochopitelně na trochu jiné úrovni) řeší problematika braní zákona do vlastních rukou a nekompromisně násilné potírání zločinu, které je samo vlastně zločinem. Paul Kerseyumu chybí do Rorschacha skoro jen maska. ()

c.tucker

Charles Bronson v roli revengemana, který touží po krvi. První role jeffa Goldbluma. Zbytečně se nic neprotahuje a působí to velmi reálně. Jen by to chtělo nějakého jiného režiséra. ()

mortak

Po westernech Johna Forda oslavujících vítězství práva nad zbraní, přichází v sedmdesátých letech vystřízlivění. Právo je slabé a neefektivní (viz scény z policejní stanice), a tak se vrací nostalgie po vládě trvrdé ruky šerifa nad městem (westernová vesnice). A filmovým ztělesněním této nostalgie jsou - Dirty Harry (Eastwood) a Kersey (Bronson). Ale zatímco Eastwood udržel kvalitu svých harryovských filmů na slušné úrovni, Bronson se po tomto vcelku dobrém úvodu propadl o několik stupňů níže. A je to škoda, protože jednička není špatný film. Bronsonova motivace a přerod jsou uvěritelné a pochopitelné - okolí jeho bytu, který koupil za těžký peníz, se mění v ghetto a nikdo mu nemůže pomoci. ()

Mol

WE WANT YOU TO GET OUT OF NEW YORK. PERMANENTLY! INSPECTOR? BY SUNDOWN? Sedmdesátá léta v NYC byla tvrdá a kriminalita se pohybovala ve výškách místních mrakodrapů. Rodina architekta Paula Kerseyho byla obětí jednoho z dlouhé řady zločinů. Paulova manželka v nemocnici umírá a jeho dcera skončí v sanatoriu pro duševně choré. To je dost věcí na to, aby se Paul nasral a vzal zákon do svých rukou. Z jedné své pracovní cesty si dováží kolt a ještě téhož dne se s ním vydává do místního parku. Netrvá dlouho a jeden pobuda se ho pokusí okrást. BANG! Paul mu provrtá hrudník. První vražedná zkušenost jej rozhází, avšak po té co vychladne je opájen mocí a chce odprásknout každýho šmejda ve svém městě. A to je dámy a pánové.. přání smrti! Nejvíc z celého filmu se mi líbil závěr v Chicagu ;) ()

TomPrusik1

Stává se, že občas policie a příslušné orgány nezvládají řešit všechny násilnosti ve městě a proto se občas objeví nějaký hrdina z lidu, který bere zbraň do vlastních rukou a jde to vyřešit po svém. A takovým člověkem je Charles Bronson, architekt, kterému gangsteři zabili ženu a znásilnili dceru, která z toho má doživotní traumata. Tohle samo o sobě stačí k tomu, aby byl člověk dostatečně nas*anej a nejraději by rozbil všem podobným grázlům ve městě hubu. Ještě se k tomu přidá policie, která podobných případů má mraky na stole a tak Bronsonovi nezbývá než vzít spravedlnost do vlastních rukou. Pokud by film vznikl v dnešní době, nešlo by o nic převratného, jenže v 70.letech to přeci jen nějak originální bylo. Dnešním okem diváka ale film nic převratného nenabízí, je jasné, jak se bude odvíjet dál a i jak to nejspíše dopadne. Žádný zásadní překvapivý zvrat ve filmu nenajdeme, ale nejde rozhodně říct, že by byl nudný. Bronson je sympaťák, divák mu fandí a drží palce. Sice to není zas až takový vtipálek jako Harry Callahan, ale film táhne dobře. Suma sumárum jde o klasický revenge film, který vás moc nepřekvapí, ale ani neurazí. 65% ()

tomeek

Trošku bez uvěřitelné motivace (prostě divně napsané), jinak velice dobře sledovatelný film o chlapovi, který už měl plné zuby pouličního násilí... Bronson je v roli bez problémů, policajti taky a pobavily mě role dětských postav dnes známých herců :) ()

andrii

Jeho revírem jsou noční ulice. Správce "čistých rukou" vendety, vymítač násilí Charles Bronson "vysmejčí" každý zhoubný kout. ()

HorrFi

Podobně jako kolega pornogrind musim upozornit, že nejsem žádnej fanoušek Charlese Bronsona.. mam pocit, že tohle je úplně první film co jsem s nim viděl ikdyž je vidět že tyhle roly drsňáků a mstitelů mu šly dobře.. tyhle rape a revenge filmy mam celkově rád a tomuhle chybělo ke špíčce už jenom málo.. ()

farmnf

Takové naivní dílko o tom jak se Čalrlí B. fakt nasral a začal něco dělat s kriminalitou na vlastní pěst. Kouká se na to dobře, je to vše jasné a žádné otevřené nebo nedejbůh umělecké ambice to nemá. Oddechovka na odpoledne. Kdyby to točil Kubrick tak by bylo vše jinak.( Mechanický pomeranč) ale zase by to nebyla až taková oddychovka a 70% idiotů by potom nechápal vo čem že to je. Ale jo, rád jsem to koupil a si to i pustil. ()

hans500

Výborný akční film, role pro Charlese Bronsona ideální, film kvalitně zpracovaný, bohužel následná pokračovaní kvalitu výrazně ztrácela. Nejspíš jeden z prvních akčních filmů s mstícím se hrdinou. ()

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Eli Roth natočí remake Přání smrti

Eli Roth natočí remake Přání smrti

20.06.2016

Dávno předtím, než vzal do ruky bouchačku Liam Neeson, tu byl Charles Bronson. Jeho Přání smrti téměř vynalezlo "taťkovské" filmy o pomstě, takže není divu, že se Hollywood už dlouho snaží o remake.… (více)

Cruise nepovede nových Sedm statečných

Cruise nepovede nových Sedm statečných

05.01.2014

Bruce Willis a Přání smrti?

Bruce Willis a Přání smrti?

27.03.2013

Remake akční klasiky Přání smrti z roku 1974 měl původně pod palcem Sylvester Stallone, pak na něm víc jak rok pracoval Joe Carnahan. Ten ale minulý měsíc odstoupil kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám".… (více)