Osamělý mstitel Paul Kersey (Charles Bronson), vybavený jen svojí zbraní Magnum, se vydává do ulic New Yorku, aby vykonal spravedlnost na lidech, na které policie nestačí. (Bontonfilm)

mira007

Osamělý mstitel, který to kosí bez ohledu na nějaké soudní dokazování tak to v Americe asi baštěj, ale mně to úplně nesedí. Tady mne spíš zaujala brutalita filmu včetně scén znásilnění,, na sedmdesátá americká léta asi celkem neortodoxní počin. ()

Brejlil

Typický produkt filmové estetiky 70. let. Noční scény svérázně a velmi nerealisticky nasvícené, nervní hudba Herbieho Hancocka (zvláště klavírní sólo ve scéně, kdy Kershey prohlíží poštu doporučuji) a americký model sociální kritiky. Ten je obzvlášť výživný, "nastavené zrcadlo americké konzumní společnosti" a té newyorské zvláště. Přetížený policejní sbor, občané, kteří se bojí vzít zákon do svých rukou, "hodný" investor z Arizony vs. newyorští spekulanti, bandy, které loupí a vraždí bez postihu. A do toho jeden spravedlivý. Jeho přerod není podán zrovna dokonalými prostředky. Bronson se tváří stejně na pláži na Hawaii i uprostřed parku na Riverside, ať už se snaží (jestli vůbec) probrat dceru z apatie nebo když střílí dva grázly v metru. Má být takový hrdina pozitivním vzorem? ()

chalp

Tento film nieje v žiadnom prípade tým čím by chcel byť, chcela by to byť vendettovka jedného poctíveho američana, ktorému zabili ženu, ale namiesto toho je to bezduchá strieľačka, kde hlavný hrdina zabíja každého len nie skutočných vrahov svojej manželky a ešte mu to aj ukážkovo prejde.Charles Bronson výborný, lenže všetko ostatné úplne oničom. ()

Kratoc

V sedmdesátých letech byl Ch. Bronson jednoznačnou volbou pro role mstitelů. Hraje s kamennou tváří a kosí nepřátele ve velkém stylu. Jasně, filmu chybí grády, které dokáží dodat dnešní efekty, ale kdo by si s tím lámal hlavu. Akční film klasického střihu. ()

ricardocz

Krom některých zbytečných dialogů, které měli divákovi předpovědět co se bude dít (kdy hlavní hrdina mluví se svým zetěm a ten si stěžuje na činnost policie a tak podobně) celkem dobrá podívaná. Přemýšlel jsem jaké by bylo moderní zpracování, kde by hrál hlavní roli třeba Bruce Willis? Každopádně dějová linie je zbytečně přímočará a předpovědětelná, což filmu ubírá kvalitu, ale jinak pro mě bylo vždycky radostí čekat až bude hlavní hrdina přepaden a zlosyn dostane svojí kulku. Film,kde je subjektivně pohlíženo na člověka, který náhodně zabíjí lidi, jako na kladného hrdinu, je aniž by se vnucoval nějakým poselstvím celkem slušnou oddychovkou.Dávám 4* ()

pipapa

Bronson byl prostě od přírody typ pro takovéhle filmy a jediný americký akční hrdina, na kterého se občas snesu dívat. Jinak mě filmy typu "americký krvák" absolutně odpuzují, stejně jako většina americké produkce. ()

Untentrauer

Maximálně brutální film. Scénář, ani režie nikde a na ničem nešetřili. Přiznám se, že v některých scénách mě bolí se dívat. Tento film musí citově hnout snad s každým a každý musí Paulovi držet palce. ()

Hapretor

Dobré drama? či thriller? na sobotní večer. Bronson je tady "klasická" tvář. Film má i hlubší myšlenku, než se na první pohled zdá. Děj odsýpá. Líbí se mi, jak ty delikventy bez milosti kosí. Brutální úvod je na tu dobu, myslím, fakt hardcore. Přesto tyto klady nezakryjí slabé celkové zpracování filmu. Stáří filmu vem ďas. P.S. Taky mám občas chuť vyjít do ulic třeba s bouchačkou a vyřídit si pár účtů. Třeba v Český spořitelně nebo v T-Mobilu! ()

helloween93

Zde startuje tragický osud Paula Kerseyho, kterému pokaždé zabijí/znásilní někoho blízkého. Jednička je poctivé krimi ze staré školy. Škoda, že ten motiv je rozmělněn v dalších čtyřech pokračováních. 4* za mince ve vaku.:D ()

agassi68

V tej dobe to bol cool film. Teraz som sa na tom bavil ako na komédii. Smiešna umelá krv, afektovaní zločinci, zaškatuľkovaní policajti. A Charles okrem presnej streľby neukázal nič. Ešteže má tú charizmatickú tvár.. Takže najväčší úspech mal u mňa vysmiaty Jeff Goldblum v roli freak 2 :) ()

MickeyStuma

Příběh architekta Paula Kerseyho, který se postavil zlu s vervou sobě vlastní po brutálním přepadení a znásilnění manželky a dcery. Příběh, který svou morální výpovědí dokonce ve své době rozvířil debatu až na politické úrovni, jestli je vůbec něco takového možné i co se týče přístupu policie k dané věci. Myšlenka trestu smrti zločincům takovýchto činů přetrvává u veřejnosti do dnes a tak je jasné, že kdyby se skutečně takový mstitel v ulicích objevil, dočkal by se od veřejnosti jen podpory. Jenomže svým činem by se dotyčný dostal zcela na stejnou kolej ke zločincům. Každopádně scéna přepadení byla pro přesvědčení natočena tak brutálně, že musela být sestříhána. I tak stále dokáže šokovat. Jedinou vadou na kráse je značné přehrávání herců v rolích zločinců. Hodně to kazí reálnou představu. Charles Bronson je však přesvědčivý a divák emoce a počínaní jeho postavy dokáže plně pojmout. Nejde o plně akční film. Příběh jen dramaticky vyobrazuje myšlenky člověka, kterého k činu dohnalo zoufalství a beznaděj touhy po zákonné spravedlnosti. Snímek svou výpovědí nijak nestárne. Naopak má co říct i dnes. ()

Denny

První a samozřejmě nejlepší příběh Paula Kerseye, muže, který vzal zákon do svých rukou, protože policie je v takovýchto filmech naprosto neschopná. ()

dakarin

Velmi jednoduchý (přímočarý) filmový jazyk, rychlý spád. Klasika žánru s charismatickým Bronsonem v hlavní roli. Originálně načrtnutá charakteristika mstitele a také ne zcela běžný přístup k 'aktivní domobraně'. Jakpak jen účinně rozmotávat společenská dilemata ;-) architekt přispěl do diskuze po svém ... raději nezkoušejte, vše se nakonec vydalo přesně opačným směrem... ()

Pekisan

Vsetkemu kraluje uvodna scena prepadnutia s vazne odpohladu nechutnymi uchylnymi typkami. Potom je to uz take divne. Ono totiz cesta pomsty vedie nahodnymi ulickami a Bronson striela hlava nehlava ludi co boli v zlom case na zlom mieste. Jasne, vsetci su to synovia zla, ale strielat ich do chrbta trosku nici hranicu medzi dobrom a zlom. Charlesovi chudakovi je tak velmi tazke drzat palce, hlavne ked vsetci hajzlici vyzeraju ako drogovi dealeri alebo pasaci, najlepsie ak je cierny a nosi cerveny klobuk. Dalo sa to aj lepsie. Uvidime co pokracovanie. ()

tranquill

Když jsem film poprvé viděl, byl překládán (tehdy ještě na VHS v jednodabingu) jako Přání smrti, což zní lépe a CSFD se toho, na rozdíl od televizí, drží. Přímočará akční krimi s (už od dob Sedmi statečných) mým oblíbeným Charlesem Bronsonem je klasikou 70.let. Bronson a Eastwood, dva podobné typy drsných amerických týpků, škoda, že se na velkém plátně nikdy nepotkali... ()

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Eli Roth natočí remake Přání smrti

Eli Roth natočí remake Přání smrti

20.06.2016

Dávno předtím, než vzal do ruky bouchačku Liam Neeson, tu byl Charles Bronson. Jeho Přání smrti téměř vynalezlo "taťkovské" filmy o pomstě, takže není divu, že se Hollywood už dlouho snaží o remake.… (více)

Cruise nepovede nových Sedm statečných

Cruise nepovede nových Sedm statečných

05.01.2014

Bruce Willis a Přání smrti?

Bruce Willis a Přání smrti?

27.03.2013

Remake akční klasiky Přání smrti z roku 1974 měl původně pod palcem Sylvester Stallone, pak na něm víc jak rok pracoval Joe Carnahan. Ten ale minulý měsíc odstoupil kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám".… (více)