Reklama

Reklama

Kmotr III

  • USA The Godfather: Part III (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (751)

Trellíno 

všechny recenze uživatele

No co k tomu napsat? Dvojka mě uplně dostala a je to stále jeden z mých nej filmů. Po shlédnutí trojky přemýšlím, jestli se mi nelíbila ještě víc a to opravdu o žádném jiném třetím dílu říct nemůžu. Skvělé zakončení mafiánské trilogie o rodině Corleoneových. A snad jediný film kde se mi opravdu moc líbil Andy Garcia. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tretí kmotor je sklamaním pre tých, ktorí považujú prvé dva diely za vrchol kinematografie. Tento diel ním rozhodne nie je, takže ich plne chápem. Mne sa páčil približne rovnako ako diely 1 a 2, možno trochu menej. Je to dané tým, že kultovosť prvých dvoch dielov neprežívam a pozerám sa na túto trilógiu s miernym odstupom a tým pádom asi aj objektívnejšie. Tento film som si užil a nevidím dôvod, prečo byť z neho sklamaný. Teším sa, kedy si ich prvý krát pustím všetky tri po sebe a som zvedavý, aké bude potom moje hodnotenie tohto fenoménu. VIDENÉ ZNOVA: Záverečný diel má najlepšie vyvrcholenie, končí tu celá sága, takže sa niet čo diviť a FFC opäť ukázal svoj režijný um. Na plný počet ale nezvyšujem, tá snaha o Michaelovo pokánie mi príliš nesedí, rovnako ako uzmierenie s manželkou, tá by ho už po predchádzajúcich udalostiach sotva chcela vidieť. Ale bohvie...inak mafia a Vatikán, týmto u mňa tvorcovia zabodovali. 90% ()

Reklama

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Kmotrovi III chybí k pěti hvězdičkám jen velmi málo. Je sice škoda, že ta nádherná atmosféra první poloviny dvacátého století je nenávratně pryč a sledujeme Corleonovy již v sedmdesátých letech, ale krom toho se kvalitativně Kmotr III od svých starších (a takřka dokonalých) bratříčků odlišuje jen několika drobnějšími chybkami (tu a tam horší herecký výkon, sem tam zbytečné scénaristické kličkování), které nejsou až tak závažné, ale spolu z absencí pravé kmotrovské atmosféry trochu snižují divácký zážitek. Ovšem záverečná půlhodinka je prostě úžasná. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

V prvním dílu trilogie byl Michael studentem věřícím v dobro USA, aby ho události nakonec donutily zabít několik lidí a stanout v čele jedné mafiánské rodiny. V pokračování jeho krutost jen rosta, zabití vlastního bartra nechť je mi důkazem. Kam šlo v trojce pokračovat? Francis Ford Coppola naštěstí pochopil, že cesta dalších vražd ze strany Michaela by nepůsobila přirozeně, a rozhodl se nám Pacina představit jako psychicky zlomeného muže, který o vše přišel a který touží jen po odpuštění. "Chtěl jsem konat dobro. Co mě zradilo? Rozum? Srdce? Proč se tak zatracuji? Přísahám na život svých dětí. Dej mi šanci vykoupit se a já už nikdy nezhreším." V jedničce stál po Pacinově boku Marlon Brando, ve dvojce mu sekundoval Robert De Niro, ve trojce se představuje Andy Garcia, asi právem nominovaný na Oscara, ale za jediného, kdo Pacina kdy v Kmotrovi přehrál stejně považuji mladého Vita Corleona ve flashbacích druhého dílu. Nebudu zastírat, že Kmotr III je podle mě nejslabší díl série, ale ani to mě nedonutí, abych mu dala o hvězdičku míň. ()

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Kmotr III je opravdu hodně podařené vyvrcholení slavné ságy rodiny Corleonů. I když... Je to sice výborný film, avšak dle mého úsudku je z celé trilogie až na třetím místě - ale rozhodně se tam nekrčí, nýbrž kříčí a žádá si pozornost. Stárnoucí Micheal Corleone, překvapivě trýzněn čímsi jako výčitkami, se snaží svou rodinu kormidlovat do legálních vod světového byznysu a současně najít svého nástupce. Mocná rodina opouští svět hazardu, zato se vrhá do zajímavých obchodů s církví, která je zde vykreslena jako silně zkorumpovaná organizace - což nemusí být taková fabulace, jako tomu je u popisu pontifikátu Jana Pavla I... Autoři se sice dopustili menší chybičky, když příběh zasadili do roku 1979, kdy už byl papežem Jan Pavel II., ale to by se dalo odpustit. Důležité je, že jde o skvěle vygradované drama, jež těží z tradice svých dvou předchůdců a je více než důstojným završením celé trilogie. ()

Galerie (161)

Zajímavosti (42)

  • Film je mimo jiné postaven také na knize "In God´s Name" (1984) autora Davida Yallopa. Pojednává o měsíčním úřadování papeže Jana Pavla I. a jeho záhadném úmrtí. (don corleone)
  • Před samotnou realizací Kmotra III vstoupila na scénu třikrát Kmotřička Smrt. První volbou pro Mary Corleone byla Rebecca Schaeffer, bohužel zemřela ještě předtím, než byly dohodnuty patřičné detaily. Joe Spinell (Willi Cici) byl těsně před natáčením nalezen mrtev ve svém bytě v Queens - dodnes kolem jeho smrti panují dohady. Do třetice se začátku prací nedožil Corrado Gaipa - roli Dona Tommasina po něm převzal Vittorio Duse. (don corleone)
  • Postava Joeyho Zasy (Joe Mantegna) byla založena na šéfech dvou gangů ze šedesátých a sedmdesátých let: Joe Colombovi a Joe Gallovi. (HellFire)

Související novinky

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)

Reklama

Reklama