eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

megajalec

Zaujímavý nápad, jeden z mojich obľúbených (čo je realita?). Spojenie s počítačovou hrou sa mi takisto celkom páčilo, ale to spracovania a vizuálna stránka...Otras. Podčiarknuté - nápady dobré, ale podané to mohlo byť oveľa oveľa lepšie. Pointa bolo logickým vyústením a vôbec film nepokazila, práve naopak ()

Dr.Bishop

eXistenZ mě naprosto pohltil a nenechal vydechnout - je správně morbidní, nechutný, paranoidní....prostě Cronenberg. Teď si říkáme, že potenciál svého nápadu nevyužil naplno, ale bůhví, jestli za 20 let nebudeme psát komentáře k filmům z konzole, jež bude napojena do našich bioportů...:)) 80% ()

nikkittka

Divné, úchylné, nejasné, přesně v Cronenbergově stylu. A nejvíc s podivem je, že ačkoliv režisér diváka jen a jen mate, ten mu stejně celý film spolkne i s navijákem a na konci nadšeně zatleská. Tedy alespoň já, no... ()

Psychotic17 odpad!

Nenacházím v tom nejmenší logiku. Nevím, kdo by takové debilní hry hrál, za 75 minut filmu jsem nepochopil vůbec nic, obě postavy mě neskutečně štvou a vůbec nesnáším takovéhle surrealistické bláboly. Nazdar. 0% ()

Mamutol

Čím déle jsem tuhle patlaninu sledoval, tím více jsem se nudil.Nezáživné, bez napětí, bez akce, dialogy na úrovni dementů z ústavu pro duševně choré. Jedna usmolená hvězdička za pistoli z kostí, jinak to ostatní je nekoukatelná nudná mega nuda. ()

RobinPM100

Doslova snový masterpiece, nic podobného k vidění neni, od začátku do konce vás film vtáhne a nepustí, viděl jsem to nesčetněkrát a stále nemám dost! ()

J.Mayen

ExistenZ vniklo ve stejne dobe jako legendarni a muj velmi oblibeny Matrix. Nicmene slo pouze o nahodu  nebo o plan ci snad pokus udelat kopii? To se asi nikdy nedozvnim. Na Cronenbergovy filmy jsem da se rict zvykly,ale vzdy prijde s necim co me totalne dostane do kolen a ne jinak to bylo v tomhle pripade. Nechnutne sceny prolinajici se s cernym humorem a podivne vlozenym pribehem. Ale ja si rikam proc ne? Dokonce mi i prislo, ze byly pouzity ty same filtry (barvy), ktere provazely Matrixem (tmave zelena). Ja musim rict, ze za me plnej pocet a vzdy se rad znovu mrknu. ()

david.babick

proč jsem tuhle pecku viděl až teď ? správně divny, nejistota v každé chvíli filmu,....hned tuhle parádu řadím do oblíbených filmů :-) ()

TesterX

Z tohoto dilka je poznat, ze scenarista a reziser jedou na tvrdych drogach:). Naprosto uzasne zpracovana myslenka nerozeznani reality od fikce castokrat vyjadrena uchylne nechutnymi scenami. Maly rozpocet je vsak znat. ()

tee

eXistenZ se zabývá myšlenkou lehké zaměnitelnosti reálného a virtuálního světa, s čímž souvisí též téma stále rostoucí moc počítačové techniky. Pojetí je skutečně originální a velice nápaditě zpracované. Úzké propojení živých organizmů a techniky je jedinečné. Snaží se diváka zmást, aby si nemohl být ničím jistý, stejně jako hlavní hrdinové, což se mu podařilo až příliš. Během filmu mě to často přimělo pozastavit se nad otázkou, kde jsou hranice reality čili účel byl zřejmě splněn. Ale přesto mi větší plynulost a srozumitelnost chyběly. Navíc je na mě film příliš syrový ačkoli také právě to mu dává jisté kouzlo. ()

BigBrother

S odstupem nekolika let je to zcela jasne: Matrix sux! Aneb primitivni FPS s radobyfilosofickym podtextem je na hlavu porazena atmosferickou adventurou se skutecne napinavym dejem plnym necekanych zvratu. O vykonech protagonistu ani nemluve. ()

gu-staff

Hodně zajímavý, vidět to na kostce, dám i 5*, takhle mně trochu rušilo amatérské zpracování, i když pokud to byl záměr (což mně napadá při druhým shlídnutí), tak to beru všema deseti - proč ohromovat trikama, na to tu sou Wachovští.... ()

Moorow

No konečně někdo zpracoval tak zajímavé téma, jako je prolínání virtuální reality snaším světem. Tohle je takový nízkorozpočtový matrix. Každopádně vidina toho, jak v budoucnu lidé tráví své životy ve "hře" je reálnější, než že nás ovládnou roboti :-). 3* ()

Dr.Abe

Fakt se mi na tomhle filmu líbí ta úmyslná druhořadost kulis. Nebo jinak, to nesci-fi prostředí sci-fi snímku. Zároveň jsem si při sledování uvědomil že režisér musí být Kanaďan a později jsem zjistil že skutečně je. Přesto mi přijde že v tomto filmu je to typické "kanadské nafilmování" úmyslně zesíleno (což je naprosto v pořádku) :D ()

pcarogers

V post pubertálních letech tento film ztělesňoval vše, co jsem si myslel a v co jsem věřil. Svět jako iluze, u níž nikdy nevíme, jestli už jsme za ní nebo ne. Cronenberg, který vždy použije něco divného, bizardního a rozhodně originálního. Aneb takový mobil, to jste fakt ještě neviděli:-). Výborné herecké obsazení a atmosféra, která upadá až v posledních patnácti minutách, to však vyřeší úplný závěr. Zkrátka výborná sci-fi - filozoficko - vizionářská, mírně úchylná záležitost, která není pro každého, to však obecně tento režisér není. Co dodat: srdeční záležitost aneb Matrix podle Cronenberga. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)