• Kanada

eXistenCIA

eXistenciA

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada / Velká Británie, 1999, 97 min

Moc dobrej Cronenberg, kterej se tady zaplať pánbuh drží s úlety celkem při zemi, i když o rozruch je ve scénáři také slušně postaráno už jen samotným námětem. Jedná se o vizionářský výlet do světa her a herních konsolí (samožřejmě zohledněno rokem 1999). Dost otřesně hrající Jennifer Jason Leigh vyvine úplně novou a převratnou platformu hraní, která hráče uvrhne do paraleního světa, jenž je tak reálný, že hráči potom hrozí neschopnost rozpoznávání reality, což zajisté může vést až k šílenství. Film obsahuje pár dosti gore, možná až splatter efektů, není však ani náhodou hororem, i když je schopen si vybudovat slušnou atmosféru. Hodně překvapený jsem byl při prvním testování hry, kdy vyobrazení herního světa bylo pro mne velkým překvapením. Mně se tohle hodně líbilo, plnou palbu nedávám kvůli minoritním chybkám a celkovému porovnání s další režisérovou tvorbou. Řekl bych, že se na eXistenZ hodně díval pan Nolan a nechal se i inspirovat pro svůj Inception, stejně jako Cronenberg mohl pokukovat po Kathryn Bibelow. 85%(25.11.2013)

• Hrabka

Vcelku zajímavá sci-fi tématika o jakýchsi virtuálních herních světech, ale to zpracování, to zpracování... Fakt mi to přišlo místy hrozně přiblble natočený s celou řadou takových divných momentů, co to prostě kazily. I ta storka byla taková divná. Takže dvě hvězdy za nápad, ten zbytek stál za prd. 50%(10.5.2013)

Cronenberg ve své největší parádě!! Film jsem viděl až po devíti letech od jeho vzniku, takže po všech dílech Matrixu a filmů podobných témat. Na Cronenberga jsem si nikdy nedokázal udělat nějaký ucelený názor, ovšem nejmíň polovina jeho známých filmů jsou prostě neuvěřitelné. eXistenZ patří rozhodně k nim, film mne vtáhl a dostal okamžitě od začátku. Atmosféra, prostředí, výtvarná stránka, úžasné herecké výkony dvojice hrdinů Leigh a Law!!! Prostě naprostý herecký a filmový scifi koncert, okořeněný tradičními Cronenbergovými nechutnostmi, brutalitkami a jeho snad i úchylkou zobrazovat propojení živých a mrtvých tkání a živočichů, tvorů a podobných potvor a metamorfóz ... Film mi přišel jako taková nová verze úžasného Cronenbergova Videodromu z roku 1982, kde se ovšem divák ke konci filmu již naprosto ztrácí. Tady tomu tak u mne právě nebylo, Cronenberg drží laťku svého halucinogenního světa a reality v podstatě dobře na uzdě. Celý film mi přišel někde v hranicích filmů "Total Reccal", "Videodrome" a "Matrix 1". Úžasný snímek, ale bohužel mne trochu zklamal závěr fillmu. Pro mne příliš předvídatelný (asi s ohledem na dobu shlédnutí) a málo šokující, během filmu jsem stále čekal větší pecku. Proto to není za plný počet.(1.4.2008)

Vynikající a sžíravý film, kde prolínání reality a virtuální hry nedá člověku ke konci ani chvíli oddechu. Film s neskutečným charismatem, který nepřestává být zábavný, i když stíhá být chytrý.(13.6.2011)

Při vší snaze si nedokážu představit děsivější film. Totální ztráta všech jistot.(15.4.2011)