• Kanada

eXistenCIA

eXistenciA

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada / Velká Británie, 1999, 97 min

Snímek nutící k přemýšlení, nemožný k pochopení... velmi silně mi připomínal ty nejulítlejší věci od Philippa K.Dicka. Určité pasáže na mě, zejména výpravou a stylizací, působily opravdu jako z počítačové hry (kdo jste hrál Fallout, určitě si vzpomenete na "chirurgické" stoly plné krve a kousků masa, které mi velmi připomněla scéna v rybí továrně), ale vrstvení jednotlivých realit na sebe mi přišlo místy až samoúčelné a nelogické. Prostě tenhle film nenechá váš mozek v klidu, ale nečekejte, že tomu přijdete na kloub. Mám takový pocit, že o to tvůrcům ani nešlo a to je asi ten zásadní problém. Film má sice styl, velmi dobrého Jude Lawa, ale taky spoustu věcí ve námětu, scénáři a jeho zpracování, které mi prostě nesedí.(20.7.2005)

David Cronenberg je režisér, jehož tvorba odpovídá mým představám o žánru sci-fi, a jeho styl, který pracuje s tajemnými prvky, s atmosférou a morbidními představami, mě v řadě případů uvedl v nadšení. EXistenZ je jeho parádní kousek, kde herecké obsazení, výkony, scénář a jednotlivé výtvarné prvky dohromady daly vzniknout dílku, jehož atmosféru jsem v sobě živil dlouhé měsíce. Ve filmu se realita plynule přelévá do snu bez varování diváka a samotní hrdinové neví, jestli jsou napojeni na počítačovou hru ve virtuální realitě nebo prožívají skutečné emoce a reálné dění. "Mě nemusíte zabíjet," říká jeden z hrdinů a vzápětí dodává: "ale řekněte mi, hrajeme ještě hru?" Film vyvolává řadu otázek, kam je možné zajít s technologiemi ovládajícími lidskou mysl i jakou cenu má lidský život. Celkový dojem: 95 %.(13.6.2006)

rozpočet : ? tržby americke : $2,856,712(18.4.2007)

// Distribútor: Miramax // Počet premietajúcich kín v USA: 256 // Otvárací Víkend v USA: $810,262 //(4.9.2013)

Existenz režíroval David Cronenberg. Ano, dnes už to není absolutně žádná záruka kvality, každopádně je to záruka neobyčejného zážitku. Naštěstí při eXisnteZ sebral Cronenberg opět všechny síly a natočil skvělé sci-fi, které vám zamotá hlavu, ale jak je režisérovým zvykem, i žaludek. Opět jde o bizarní dílo plně šílených rekvizit, však posuďte sami – celý děj se točí kolem počítačové hry, která je tak sugestivní, že se v ní člověk může úplně ztratit a jak vypadá konzole na které se hraje? Je do dýchající organický tvor (viděli jste Vládce loutek s Donaldem Sutherlandem?), který se přicucne na lidské tělo, nebo ona dnes již legendární pistole sestavená z lidských zubů a čelistí.. A je toho mnohem víc a to vše na pozadí úplně vyvoněného příběhu, kde Jude Law předvádí vedle klasicky skvělého výkonu i neomylný cit pro výběr svých rolí. Tak co? Cronenberg se vrátil na trůn, který si sám postavil Mouchou a opět na nějakou dobu zavládl kraji.(12.2.2006)