• Kanada

eXistenCIA

eXistenciA

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

Kanada / Velká Británie, 1999, 97 min

Tenhle film není pro každýho a bohužel pro mě taky ne. Střídání reality a hry, občas jsem v tom trochu plaval a jak říkám, moc mě to nebralo.(29.8.2009)

Cogito ergo sum? Bonus facetia. 90%(18.4.2014)

Moc dobrej Cronenberg, kterej se tady zaplať pánbuh drží s úlety celkem při zemi, i když o rozruch je ve scénáři také slušně postaráno už jen samotným námětem. Jedná se o vizionářský výlet do světa her a herních konsolí (samožřejmě zohledněno rokem 1999). Dost otřesně hrající Jennifer Jason Leigh vyvine úplně novou a převratnou platformu hraní, která hráče uvrhne do paraleního světa, jenž je tak reálný, že hráči potom hrozí neschopnost rozpoznávání reality, což zajisté může vést až k šílenství. Film obsahuje pár dosti gore, možná až splatter efektů, není však ani náhodou hororem, i když je schopen si vybudovat slušnou atmosféru. Hodně překvapený jsem byl při prvním testování hry, kdy vyobrazení herního světa bylo pro mne velkým překvapením. Mně se tohle hodně líbilo, plnou palbu nedávám kvůli minoritním chybkám a celkovému porovnání s další režisérovou tvorbou. Řekl bych, že se na eXistenZ hodně díval pan Nolan a nechal se i inspirovat pro svůj Inception, stejně jako Cronenberg mohl pokukovat po Kathryn Bibelow. 85%(25.11.2013)

Velmi roztomilá věc se spoustou rozkošných zvířátek a sexy děr do páteře. Sice to uteklo nějak moc rychle a spíš mám pocit, že jsem teprve dojedla předkrm a ta specialita na mě teprve čeká, ale je to prostě tak nějak sympaticky úchylný, tak proč nezaokrouhlit nahoru. Koneckonců, co na tom záleží, je to jen hra...(23.2.2007)

Vynikající námět. Po obsahové stránce film zaujme, po vizuální bohužel trochu zklame. Cronnenberg je sice šílenec (užijete si spousty skvělých úletů), ale bohužel nečekejte takovou atmosféru a vizuálnost jako třeba u 12 opic. Nevím, jaký byl rozpočet, ale šikovný tvůrce by si v tomto případě mohl vystačit s málem.(3.9.2003)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 11. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Keď Kiri a jeho asistent opravujú Allegrino hracie zariadenie, Kiri hovorí "Köszönöm, köszönöm, köszönöm," čo je v maďarčine "Ďakujem, ďakujem, ďakujem." (r3plicator)

• - Film je výrazne inšpirovaný dielom legendárneho sci-fi spisovateľa Philipa K. Dicka, ktorý sa vo svojej tvorbe zaoberal najmä pravou povahou reality. eXistenZ sa do veľkej miery inšpiruje jeho románom "Tri stigmy Palmera Eldritcha", v ktorom však vrstvenie realít nebolo rámcované hrou, ale špeciálnymi drogami. (r3plicator)