• Německo

Kouč Carter

Drama / Sportovní

USA / Německo, 2005, 130 min

tento film je taký americký, až sa mi po jeho pozretí začali pred očami objavovať hviezdy a červené a biele pruhy, je taký patetický, že keby sa mal premeniť na nejakú vec, tak by to bola gýčová soška sadrového anjelika, je taký sladký, že keby sa mal premeniť na nejakú vec, zmenil by sa na marcipánovú tortu plnenú medom a karamelom... ale aj tak si nemôžem pomôcť a páčil sa mi - i napriek idealizovaniu hrdinov, prehnanému optimizmu a pozitivizmu sa mi veľmi pozdáva message, ktorý tento film "vysiela", páči sa mi, že je napísaný poctivo a scenár má jasnú a presnú dramaturgickú líniu, motivačné reče - jeden zo základných stavebných prvkov žánru "športový film" - sú tu tak nadnesené, klišéovité a petetické, že scenáristi tohto filmu sa určite uplatnia aj pri písaní rôznych prejavov pre vrcholových politikov - ale ten samuel l. jackson to hrá, prednáša a podáva tak, že mu to zožeriete aj s basketbalkou: coach carter je postava, ktorá vám nemôže byť nesympatická: správniak, dobrý, na povrchu drsný, no vo vnútri citlivý, prísny, no nie zlý: otec, manžel, učiteľ, zachránc,a líder, "revolucionár" a tréner... je to asi naozaj jedna z najlepších jacksonových rolí; navyše si myslím, že autori (neviem, či aj scenáristi, možno áno, režisér asi - dúfam - určite) vedeli, že robia "osvietenecko/obrodzovacie" dielo majúce za cieľ tak trochu moralizovať a veľa dojímáť a preto brali na vedomie to, že to na pár miestach skrátka musí byť americké, jasné, s posolstvom, za ktoré by sa nehanbil ani sám don bosco; veľmi naivný a jednoduchý, no práve preto silný a "čistý" film, ktorý ma asi zachytil v takom životnom období, že som ho naozaj vzal skoro všetkými piatimi a vychutnal som si ho a to i napriek tomu, že basketbal nemám rád a bolo to tak happyendovské, že pri záverečných titulkách sa normálne oteplilo a rozjasnilo aj v kinosále;(26.5.2012)

Výborný film o basketu, který je sice někdy až moc výchovný, jenže mně to ani nevadilo. Plus si k tomu připočtěte skvělý výkon mého oblíbence Samuela, a vychází vám krásných 80 %.(1.8.2009)

Nečekaně vynikající podívaná, které vládne Samuel L. Jackson a jeho morální pravdy o americkém školství a tamním životě. Celkově pro mě byla jeho postava extrémně sympatická a s jeho názory nešlo než souhlasit a chápat je (chvílemi jako by četl mé myšlenky...děsivé:)). O to víc mě zarazila nenávist rodičů jeho hráčů. Jinak film může být někým odsouzen jako "vypočítavé" lidské drama, ale takových odsouzení by se každý týden našla stovka a tak je lepší si tuhle skvěle natočenou a zahranou podívanou užít. Coach Carter má nepopiratelnou kvalitu, tempo, nějaký ten lidský příběh a "trochu" toho basketbalu, o kterém není extra mnoho dobrých filmů...(5.8.2009)

• Webb

Všichni jsou tupci a jenom Samuel L. Jackson je ten největší borec, který umí dělat zázraky a chce všechny napravit. Ne díky. 2 hvězdy za kvalitu snímku.(1.8.2009)

Ono je těžké mít revoluční scénář, když ve finále kluci buď vyhrají nebo prohrají a jiná varianta není. A to mezi tím je více než solidní. Cepování hráčů, trocha životní filozofie, naťuknutá rasová segragace středních škol USA, problémy se systémem školství jako takovým apod. Je tam toho docela dost a Samuel L. Jackson je tak akorát tvrdý, nekompromisní a zároveň emocionální trenér, který to suprově drží pokupě. Na sportovní film skvělé, jinak lepší průměr.(28.9.2014)